Svet kulture

40 Episodes
Subscribe

By: RTVSLO – Ars

Predstave, razstave, koncerti, knjige, festivali in druge teme kulture in umetnosti imajo svoje mesto v Svetu kulture, edini dnevni informativni oddaji Radia Slovenija o kulturi. V zgoščeni obliki predstavljamo novosti – spremljamo predvsem kulturno dogajanje pri nas, občasno pa tudi v tujini.

Konj Marko že več kot pol stoletja opozarja na pomen rušenja zidov za ljudi z duševnimi težavami
Last Wednesday at 2:05 PM

''S svojimi deli pripovedujem zgodbe o tem, kar doživljam. Občutljivo, premišljeno, igrivo zapisujem s čopičem na platno kot dnevnik spominov,'' se izpove umetnica mlada hrvaška umetnica Sara Haas. S prvo samostojno razstavo zunaj svoje domovine gostuje v galeriji artKIT. Da je v Mariboru, jo posebej veseli, saj je z mestom družinsko povezana. In osebna je tudi razstava z naslovom SAGA. V Svetu kulture tudi o sinjemodrem zaščitniku duševnih bolnikov. Konj Marko, velika modra skulptura konja iz Italije, ki je že več kot pol stoletja simbol deinstitucionalizacije, se odpravlja na pot po Sloveniji. O...


O blišču in bedi večmilijonskega mesta
Last Tuesday at 2:05 PM

Bel dim, rjav odblesk je naslov razstave fotografa Nika Erika Neubauerja, ki je nastala med bivanjem v New Yorku in prikazuje utrip mestnega vsakdana, blišč in bedo večmilijonskega mesta, katerega podoba je postala ikonična. Na ogled je v mariborski Umetnostni galeriji. V Ljubljano pa je prispel francoski pisatelj Eduard Louis. Velik mednarodni uspeh je dosegel že z romanesknim prvencem Opraviti z Eddyjem iz leta 2014. Njegova dela so izrazito avtofikcijska, med njimi je knjiga Kdo mi je ubil očeta, na intimnih spominih temelječe fiktivno pismo očetu, ki ima pri nekaj več kot petdesetih letih popolnoma uničeno zdravj...


Kino otok in Kitov popek
Last Monday at 2:05 PM

Včeraj se je v Izoli zaključil že 21. Mednarodni filmski festival Kino Otok – Isola Cinema. V program festivala je bilo uvrščenih 129 filmov, od tega 45 celovečernih. Poročamo tudi o nekaterih knjižnih novostih. Izpostavljamo knjigi Samo seks Erike Johnson Debeljak in Totalna razprodaja Mire Furlan. V oddaji boste slišali tudi oceno interaktivne predstave v javnem prostoru Kitov popek, ki ga je v Arboretumu Volčji potok pripravilo Lutkovno gledališče Ljubljana.


Orakelj, O domišljiji in svobodi
06/06/2025

»Nič ne ohranja pravice do sanj in svobode bivanja tako kot umetnost«, izjavlja Chus Martínez, španska kuratorka in umetniška vodja 36. grafičnega bienala, v Mednarodnem grafičnem likovnem centru, z naslovom Orakelj. V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju sezono sklepajo z nocojšnjo premiero Malomeščanske svatbe po besedilu Bertolta Brechta. Gledališko praznovanje ob 60. festivalu Borštnikovo srečanje v Mariboru nadaljuje razstava Borštnik!


Začeli so se jubilejni Slovenski dnevi knjige
06/05/2025

Danes dopoldan so se v Ljubljani začeli jubilejni Slovenski dnevi knjige. Na tokratnem osrednjem prizorišču na Vrtu Lili Novy Društva slovenskih pisateljev se je pod okriljem letošnjega gesla Drevo, beseda in človek začela 30. izvedba tega festivala s številnimi dogodki in knjižnim sejmom. Na predzadnji razstavi v letošnji sezoni se Mestna galerija Nova Gorica poklanja umetniku konceptualne fotografije, Evgenu Bavčarju, ki živi in deluje med domačim Lokavcem in Parizom. Bavčar s fotografijo odslikava pogled nevidečega na svet, ki je videčim samoumevna vsakdanjost, so poudarili ob odprtju razstave. Potem ko je januarja pred...


21. filmski festival Kino Otok in razstava kiparja Stojana Batiča
06/04/2025

Tokratna, že 21. izdaja festivala Kino Otok združuje 129 filmov, od tega 45 celovečernih in 84 kratkih. Vabimo vas tudi v Trbovlje, kjer bodo drevi odprli razstavo z naslovom Stojan Batič, kipar iz Trbovelj, 100 let.


Cvetovi svetlobe
06/03/2025

V galeriji KiBela v Mariboru sta na ogled razstavi slikarke Natalije R. Črnčec: slikarska razstava z naslovom Sipanke in svetlobna instalacija Cvetovi svetlobe. Izšla je knjiga Besedi na sledi. Lovljenje knjig v Južni Aziji Andreja Blatnika. Lucijan Marija Škerjanc, eden največjih slovenskih glasbenikov 20. stoletja, je dobil svojo monografijo. V razstavnem prostoru Arhiva Republike Slovenije si je od danes naprej mogoče ogledati razstavo, ki je nastala ob 120. obletnici slovenskega filma in 80. obletnici delovanja slovenskega arhiva. S filmom Vermiglio se odpirajo vrata Kinodvorišča, v Galeriji P74 v Ljubljani pa bo danes odprtje razstave Making it. Making what? Dom...


60. Borštnikovo srečanje in zapuščina Štefke Cobelj
06/02/2025

Z odprtjem razstav in predstavo iz Italije se danes v Mariboru pričenja jubilejni, 60. festival Borštnikovo srečanje. Slavnostno odprtje bo v petek, v soboto pa se bo začel tudi tekmovalni program. V današnji oddaji tudi o razstavi bogate zapuščine etnologinje Štefke Cobelj, ki so jo nedavno odprli v Pokrajinskem muzeju Celje.


Sijoče nevidno mesto
05/30/2025

Ta konec tedna dogajanje v kulturi zaznamujejo dogodki na goriškem, med njimi gostovanje bolgarske pisateljice Kapke Kassábove, Bienale mladih umetnikov Mediterranea 20 in razstava Sijoče nevidno mesto, ki ju bodo nocoj odprli; pozornost bomo namenili tudi manifestaciji BIEN 2025, bienalu tekstilne umetnosti, ki bo s svojim obsežnim programom potekal po gorenjskih mestih Kranju, Jesenicah in Škofji Loki, se razširil do Idrije in se sklenil v Novi Gorici. Za začetek bomo pristopili k sodobni glasbi, ki je v jedru festivala Svetovni glasbeni dnevi, ki te dni poteka na Portugalskem. Vabimo vas k poslušanju!


Zvezde Oriona in 70. Sterijino pozorje
05/29/2025

V tokratnem Svetu kulture najprej o dobitnikih nagrad zvezde Oriona za presežke na slovenskem avdiovizualnem področju. Za najbolj gledana dela v minulem letu je bilo podeljenih 7 nagrad zvezde Oriona, tri najsvetlejše zvezde Oriona za igralske dosežke, ter še tri nagrade butnskala za avtorsko drznost in izvirnost. V oddaji tudi več o festivalu dramske umetnosti Sterijino pozorje, ki že sedemdesetič poteka v Novem Sadu.


Anhovo, 55. člen
05/28/2025

Napovedujemo dokumentarno dramo Anhovo Slovenskega narodnega gledališča Nova Gorica, avtorski projekt Žige Divjaka in Katarine Morano, ki prikazuje zgodbo o ekološkem uničenju in prevladi kapitala nad zdravjem ter o uporu in dolgoletnem boju domačinov za čistejše okolje. V Slovenskem mladinskem gledališču pa smo si ogledali 55. člen, predstavo o pravici do odločanja o rojstvu otrok v režiji Tjaše Črnigoj.


Züriška soba Zorana Mušiča v Gorici in bronaste umetniške konstrukcije Valentina Omana v Celovcu
05/27/2025

V okviru Evropske prestolnice kulture so v Gorici v nedeljo odprli še zadnjo razstavo posvečeno slikarju Zoranu Mušiču z naslovom Züriška soba, dela in atelje, ki bo na ogled do 31. oktobra. Poročamo tudi iz Celovca, kjer so pred Domom glasbe ob 70. obletnici podpisa avstrijske državne pogodbe postavili štiri bronaste umetniške konstrukcije z naslovom 800+ akademskega slikarja Valentina Omana ter iz Vilne, kjer poteka 51. Audio Storytelling Festival, ena osrednjih evropskih platform za ustvarjalce zvočnih vsebin.


Nagrajenci v Cannesu in radijska igra Hamlet
05/26/2025

V današnji oddaji ponujamo izčrpno poročilo o letošnjih nagrajencih filmskega festivala v Cannesu. Vabimo vas tudi na živo izvedbo radijske igre Hamlet, ki se bo nocoj odvila v Cankarjevem domu in na programu Ars, v teku pa je tudi 28. festival Slovenski dnevi knjigev Mariboru .


Predstavi 55. člen in 1976, festivala Vizije in Svetlobna gverila
05/23/2025

Posvečamo se premieri predstave 55. člen režiserke Tjaša Črnigoj na odru Slovenskega mladinskega gledališča, ki se osredotoči na člen naše ustave, ki določa, da je odločanje o rojstvih svojih otrok svobodno. Ta svoboščina je bila namreč, ko se je ob osamosvojitvi Slovenije oblikovala nova ustava, ogrožena. Feministične skupine in posameznice so se povezale in proti temu odločno borile. V Novi Gorici pa bo vikend, poln kulturno-športnih dogodkov, odprla nova premiera režiserja Tomija Janežiča, predstava 1976, peta iz cikla Dodekalogija 1972–1983. In še o festivalu mladinske kulture Vizije, prav tako v Novi Gorici...


Začetek festivala Rdeči revirji in dogodki 26. Foruma Tomizza
05/22/2025

Z nastopom Steklarske godbe Hrastnik na ploščadi pred Delavskim domom v Hrastniku se danes začenja festival Rdeči revirji. Triindvajseti festival po vrsti, ki združuje tako profesionalne umetnike in umetniške kolektive kot ljubitelje, se je iz začetkov v Hrastniku v zadnjih letih razširil na mesti Trbovlje in Zagorje, letos pa se pridružuje tudi Litija. Umag in Koper pa v tem tednu povezuje vrsta dogodkov 26. Foruma Tomizza. Mednarodna obmejna srečanja, ki že več kot četrt stoletja vztrajno gradijo mostove čez meje in jezike, letos podčrtuje zgovorno geslo Hvalnica norosti. Kar nekaj knjižnih novosti slov...


Mednarodna muzejska konferenca (Brez)mejni muzeji
05/21/2025

Preteklo nedeljo, 18. maja, smo praznovali mednarodni dan muzejev. V letošnji čezmejni evropski prestolnici kulture, Novi Gorici z Gorico, so praznik, ki ga je mednarodna zveza muzejev ICOM uradno razglasila leta 1977, počastili s tridnevno mednarodno konferenco (Brez)mejni muzeji: Oblikovanje muzejskih pripovedi in prostorov vključevanja, ki se je je udeležilo več kot 130 muzealcev. Podrobneje v oddaji, v kateri boste izvedeli tudi več o pregledni razstavi Iva Prančiča.


Krasni novi svet - nova pravila bivanja
05/20/2025

Krasni novi svet - nova pravila bivanja je naslov letošnjega mednarodnega literarnega festivala Vilenica, ki letos praznuje svojo 40. obletnico, in v okviru katere se bodo književniki spraševali, ali lahko literarni dialog presega meje med kulturami, narodnostmi in ideologijami. V Cannesu poteka 78. mednarodni filmski festival, na katerem se za zlato palmo poteguje 22 celovečercev, istočasno pa je Cannes prizorišče največjega filmskega sejmišča na svetu. Vabljeni k poslušanju!


Kritiško sito Ani Svetel in grafični listi Salvadorja Dalija ter Otta Dixa
05/19/2025

Danes vas med drugim vabimo na filmski festival v Cannes, ki se preveša v drugi teden. V soboto je Društvo slovenskih literarnih kritikov podelilo nagrado kritiško sito za najboljše literarno delo leta 2024. Prejela jo je Ana Svetel za zbirko kratke proze Steklene stene. Sinoči pa so na Lendavskem gradu odprli razstavo Svetopisemske zgodbe na grafičnih listih Salvadorja Dalija in Otta Dixa.


Zaključek 71. mednarodne skladateljske tribune Rostrum in predstava Olivera Frljića v Slovenskem mladinskem gledališču
05/16/2025

V Ljubljani se je z izborom zmagovalnih del zaključila Mednarodna skladateljska tribuna Rostrum 2025, najprestižnejši svetovni forum za sodobno umetniško glasbo, v Slovenskem mladinskem gledališču pa bo danes premierno prikazana predstava Olivera Frljića z naslovom Inkubator: Uspavanka za otroke, ki so se, še preden so znali govoriti, naučili gramatike smrti.


78. Cannes, Manon Lescaut, Ljubite tisto, česar ne boste videli dvakrat
05/15/2025

Oglašamo se iz Cannesa, kjer se je pričel 78. mednarodni filmski festival. Žiriji, ki bo odločala o najboljših filmih, letos predseduje igralka Juliette Binoche. Na oder SNG Opera balet Ljubljana prihaja Manon Lescaut, opera Giacoma Puccinija v režiji Manfreda Schweigkoflerja, Novo mesto pa praznuje svojo 660. obletnico, med drugim z umetniško akademijo z naslovom Ljubite tisto, česar ne boste videli dvakrat.


Ogenj Aleša Štegra in Pokrajine teles Zorana Mušiča
05/14/2025

Na gradu Dobrovo bo do 5. septembra na ogled druga od treh razstav Zorana Mušiča, ki sodijo med osrednje dogodke Evropske prestolnice kulture Nova Gorica – Gorica. Med razstavljenimi deli bodo tudi slike iz pretresljivega cikla Nismo poslednji, s katerim se je Mušič zapisal med umetniške velikane 20. stoletja. Novi roman Aleša Štegra Ogenj je nastal po motivih življenja Ptujčanke, umetnostne zgodovinarke, etnologinje, kustosinje in direktorice Pokrajinskega muzeja Ptuj Štefke Cóbelj. Avtorja je še posebej zanimala kolektivna pozaba ene najbolj kontroverznih ptujskih osebnosti.


Hannah Arendt Martinu Heideggerju: "Pot, ki si mi jo pokazal, je daljša in težja, kot sem mislila."
05/13/2025

Danes se v Ljubljani začenja 71. mednarodna skladateljska tribuna Rostrum, ki se v Ljubljani dogaja prvič. Sinoči pa so mladi džezovski glasbeniki v Cukrarni v Ljubljani s koncertom obeležili 60-letnico Evroradijskega džezovskega orkestra. Izšel je nov prevod pisemskih korespondenc med filozofinjo Hannah Arend in njenim nekdanjim profesorjem Martinom Heideggerjem. Danes se bo s turo po grafitih Trubarjeve ulice v Ljubljani začelo Prepišno uredništvo, ki letos nosi tematski naslov Prosto po prostoru. V Atriju ZRC v Ljubljani bo pogovor z razpravo ob 80. obletnici zmage nad fašizmom in nacizmom. Na današnji dan pa se bo sla...


Beneški arhitekturni bienale in nagrade bienala Gibanica
05/12/2025

Danes vas vabimo v Benetke, na 19. arhitekturni bienale. Tokratni bienale se osredotoča na projekte, ki se lotevajo aktualnih problematik današnjega časa, predvsem novih zahtev, ki se v arhitekturi in prostoru pojavljajo zaradi podnebnih sprememb. V oddaji tudi o nagradah na slovenskem plesnem bienalu Gibanica, koncertu cikla Jazz Ars All Stars ter o seriji dogodkov Svobodna Palestina.


Nagrada skupine OHO, opera Hamlet, knjiga Po zračnem mostu iz Bele krajine v Dalmacijo
05/09/2025

Ob 80. obletnici dneva zmage in konca druge svetovne vojne se po Sloveniji odvijajo dogodki, ki letos še posebej izpostavljajo pomen miru. Izšla pa je tudi knjiga o enem logistično najzahtevnejših reševanj civilnega prebivalstva pri nas, in sicer z naslovom Po zračnem mostu iz Bele krajine v Dalmacijo in podnaslovom Evakuacija civilistov marca 1945. Dogajanje pred osemdesetimi leti je na podlagi dokumentov, pričevanj in družinskega izročila rekonstruirala novinarka in publicistka Ilinka Todorovski. In še o nagradi skupine OHO za mlade vizualne umetnike ter zadnji operni premieri sezone Opere in baleta SNG Maribor.


Slovenski paviljon na 19. mednarodnem arhitekturnem bienalu v Benetkah
05/08/2025

V Benetkah bo 10. maja svoja vrata za javnost odprl 19. mednarodni arhitekturni bienale. Pod vodstvom kuratorja Carla Ratti-ja bo predstavil temo Intelligens. Naravno. Umetno. Kolektivno., že danes pa so v razstavišču Arsenale odprli slovenski paviljon. V Rafutski park v Novi Gorici je Evropska prestolnica kulture postavila virtualno zvočno instalacijo, s katero vabi vse ljubitelje umetnosti, da se potopijo v prostor čudovite narave. S koncertom okteta hornistov so sinoči odprli novi prostor umetnosti. V kulturnem centru IKULT v Celovcu bodo nocoj premierno uprizorili dvojezično gledališko predstavo Teatra Rampa z naslovom Prihodi Odhodi. Teater Rampa, ki je edino slovensk...


Ljubezen ne plačuje najemnine
05/07/2025

V oddaji bomo najprej govorili o sinočnjem literarno-plesnem dogodku s pisateljico Majo Haderlap in plesalko Leonie Humitsch, ki se je odvil v sklopu uradnega programa Evropske prestolnice kulture Nova Gorica-Gorica. Dogodek bi moral potekati v kupoli Ingeborg Bachmann na novogoriški železniški postaji, a so ga zaradi slabega vremena premaknili v dvorano Mestne občine Nova Gorica. V oddaji poročamo tudi o najnovejši razstavi v galeriji Vžigalica s pomenljivim naslovom Ljubezen ne plačuje najemnine.


Gibanica in literarne novosti založbe Mladinska knjiga
05/06/2025

Med 6. in 10. majem bo v Ljubljani potekala 12. Gibanica – Bienale sodobne plesne umetnosti v Sloveniji, ki ponuja strnjen izbor vznemirljivih plesnih predstav, ustvarjenih v minulih dveh sezonah. V spremljevalnem programu bodo potekali tudi delavnica plesne kritike, koreografski laboratorij in mednarodna konferenca Razvojne perspektive za ples. Založba Mladinska knjiga je pred kratkim izdala tri nova prozna dela slovenskih avtorjev; zbirko novel Človek, ki ga ni Branka Šömna ter romana Trafikant Romana Rozine in Kamp Alenke Vesenjak.


Festival Crossing Europe v Linzu in Festival kitare Ljubljana
05/05/2025

Danes se začenja prva edicija Kitarskega festivala Ljubljana, ki se bo ta teden odvil na različnih lokacijah po Ljubljani. Ljubiteljem šestih strun ponuja širok kitarski repertoar, ki vključuje tradicionalno klasično glasbo, nove kompozicije, jazz, glasbo latinske Amerike ter špansko umetnost flamenka. V oddaji tudi o filmskem festivalu Crossing Europe, ki se je zaključil sinoči v Linzu. Na ogled je bilo kar 142 filmov iz 42- ih držav, tudi iz Slovenije.


Skrivne modrosti in predmeti naših starovercev
04/30/2025

V dvorcu Vogrsko je na ogled razstava Skrivna modrost, ki prikazuje dediščino naših prednikov starovercev. Nagrado občinstva lux za leto 2025 je prejel animirani film Valovanje režiserja Gintsa Zibalodisa. Na današnji dan obeležujemo mednarodni dan jazza, v Kinodvoru pa se pripravlja festivalski dogodek z naslovom Slovenski filmi, ki jih vse preredko vidimo, ki ga je kuriral Marcel Štefančič. Vabljeni k poslušanju!


Skrivne modrosti in predmeti naših starovercev
04/30/2025

V dvorcu Vogrsko je na ogled razstava Skrivna modrost, ki prikazuje dediščino naših prednikov. Nagrado občinstva lux za leto 2025 je prejel animirani film Valovanje režiserja Gintsa Zibalodisa. Na današnji dan obeležujemo mednarodni dan džeza, v Kinodvoru pa se pripravlja festivalski dogodek z naslovom Slovenski filmi, ki jih vse preredko vidimo, ki ga je kuriral Marcel Štefančič. Vabljeni k poslušanju!


Boštjan Antončič: Če je ples zaradi svoje minljivosti še posebej ranljiv, ali ni prav zato tudi neuničljiv?
04/29/2025

Na današnji dan praznujemo Mednarodni dan plesa, ki ga je leta 1982 ustanovil mednarodni plesni komite. Latvijsko-ameriški plesalec Mihail Barišnikov je v svoji poslanici ples označil za utelešen izraz skupne krhkosti, v slovenski poslanici pa je plesalec Boštjan Antončič, član priznane belgijske plesne skupine Rosas, pri plesu izpostavil dimenzijo časa in prostora. V avstrijskem Linzu ob Donavi pa se danes že dvaindvajsetič začenja filmski festival Crossing Europe, ki bo potekal vse do nedelje, 4. aprila. Danes pa lahko spremljate podelitev nagrade občinstva lux 2025. Za nagrado se bo potegovalo pet nominiranih filmov, dokumentarna filma Prestreženi in...


Prozni prvenec Kaje Teržan in razstava Nagrajenke DLUM 2024
04/28/2025

Pri založbi Beletrina je izšlo novo delo Kaje Teržan Obračun. Večkrat nominirana in nagrajena avtorica, ki je doslej izdala tri pesniške zbirke, se je tokrat lotila proze, v kateri kot kolaž sestavlja dele notranjih in zunanjih prostorov, preplete spominov in sanj z realnimi prizori. V Galeriji društva likovnih umetnikov Maribor je na ogled razstava Nagrajenke DLUM 2024. Predstavljajo se grafičarka Natalija Juhart Brglez, ilustratorka Alenka Spacal in slikarka Lucija Stramec.


Telesa pokrajin Zorana Mušiča in sodobna interpretacija Fedre
04/25/2025

V okviru programa EPK bodo letos na treh razstavah predstavili tudi dela svetovno uveljavljenega slikarja in grafika Zorana Mušiča. Prva se odpira razstava v Štanjelu, v maju sledita še postavitvi na gradu Dobrovo v Goriških brdih in v Palači Attems v Gorici. V Drami SNG Maribor pa so ustvarili novo predstavo Fedra, ki se napaja pri Racineu, Seneki, Evripidovem Hipolitu in poetični prozi Ognji Marguerite Yourcenar. Predstava, ki jo zaznamujejo plasti antičnih referenc in sodobnih premislekov, riše novo podobo arhetipske zgodbe o ljubezni, strasti, politiki in usodi.


O novem romanu Maje Haderlap Ženske v temi
04/24/2025

Danes v oddaji predstavljamo nov roman Maje Haderlap Ženske v temi in razstavo v Mestnem muzeju v Ljubljani, s katero obeležujemo 80. obletnico konca 2. svetovne vojne. Razstava predstavlja ključne dogodke v Ljubljani med okupacijo, izpostavlja vsakdanje življenje prebivalcev med vojno, njihove osebne odločitve, nasilje okupatorja in organiziran odpor. Napovedujemo še koncert Simfoničnega orkestra ljubljanske Akademije za glasbo, ki bo z deli Mihe Nahtigala, Johannesa Brahmsa in Sergeja Rahmaninova nastopil v Gallusovi dvorani Cankarjevega doma.


Svetovni dan knjige in avtorskih pravic
04/23/2025

23. aprila leta 1616 sta umrla znamenita književnika Miguel de Cervantes in William Shakespeare in v počastitev obeh literarnih velikanov in vseh literarnih ustvarjalcev sveta je UNESCO leta 1995 razglasil 23. april za svetovni dan knjige in avtorskih pravic. Po svetu ga obeležujejo na različne načine, v Kataloniji si na ta dan podarijo knjigo in rože, z vrsto prireditev pa ga obeležujemo tudi v Sloveniji. V oddaji poročamo še o knjižnih novostih založbe Mladinska knjiga, predstavljamo pa tudi 34. natečaj za najboljšo kratko zgodbo, ki ga organizira Uredništvo za kulturo programa Ars.


Tretja ponovitev petdesetletne predstave Noordung:: 1995–2045 in novosti Mladinske knjige
04/22/2025

20. aprila so v Vitanju izvedli tretjo ponovitev petdesetletne gledališke predstava Noordung:: 1995–2045. Pri Mladinski knjigi je zaživela povsem nova zbirka Živi klasiki, ki prinaša izbor starejših in sodobnih klasikov v mehki vezavi. Za likovno opremo knjig so poskrbeli slovenski ilustratorji in oblikovalci. Pri založbi Sanje pa je izšla obsežna zbirka kratke proze Marjana Tomšiča.


Težka voda kot zvočnica, REKVIEM dve leti pozneje, Kralj Lear
04/18/2025

''Če se pri pisanju trudiš biti bolj pameten od knjige same, se lahko zgodi, da bo ploska'', pravi Pia Prezelj, avtorica romana Težka voda. V njem nas odpelje na podeželje – ''želela sem povedati zgodbo starejše ženske, vse ostalo pa je prišlo organsko zraven,'' še doda. In kaj je s tem večkrat nagrajenim romanom novega: izšel je kot zvočna knjiga, ki so jo pripravili v igranem programu našega radia. Na oder novogoriškega SNG-ja pa prihaja Kralj Lear, delo Williama Shakespeara v režiji Ivice Buljana. Glavno vlogo igra upokojeni prvak novogoriške...


Premiera Zdravnice v ljubljanski Drami in film Karel X. - Burboni na Kostanjevici
04/17/2025

Zvečer bo na Velikem odru Slovenskega narodnega gledališča Drama Ljubljana zadnja premiera letošnje sezone, igra Zdravnica britanskega dramatika in režiserja Roberta Icka v režiji Martina Kušeja. V Frančiškanskem samostanu Kostanjevica v Novi Gorici pa so pred dnevi predstavili dokumentarni film Karel X. – Burboni na Kostanjevici.


Stoji, stoji tam Blejski grad
04/16/2025

V tokratnem Svetu kulture poročamo o novi razstavi na blejskem gradu z naslovom Stoji, stoji tam Blejski grad. Prvi del razstave, ki jo je pripravil Narodni muzej v sodelovanju z Zavodom za kulturo Bled, je posvečen naravni in arheološki dediščini Blejskega kota. Vabimo pa vas tudi na 4. abonmajski koncert Celjskega godalnega orkestra, ki letos praznuje 80-letnico delovanja.


Najlepše stvari se zgodijo v temi – Kino Slovenija
04/15/2025

V dvoranah AGRFT in Slovenske kinoteke v Ljubljani se v petek začenja projekt Kino Slovenija, ki bo nanizal 17 večerov slovenskega filma. Njihovo sporočilo pa je, da pojdite v kino. Na slovenski film. Kino filmi so namreč posneti prav za ta namen, drugače kot na primer televizijske serije, hkrati pa se v kinodvorani lažje umirimo in potopimo v zgodbo in podobe. In še o premieri prvega dela radijske igre Kapucinska grobnica, ki je nastala po istoimenskem romanu avstrijskega pisatelja in publicista judovskega rodu Josepha Rotha.