Címlap
Az elmúlt napok híreinek hátteréről, összefüggéseiről és szereplőiről kétes forrású Facebook kommentek és posztok helyett hiteles emberektől, objektíven.
Kanicsár András: „A kormány azt üzeni, hogy egy magyar meleg, akkor lehet jó állampolgár, ha csendben meghúzza magát”

Nem kérhetnek minket arra, hogy ne ünnepeljük meg az egyenlőséget, hogy ne ünnepeljük meg azt, hogy mi magyarok ennyire sokszínűek vagyunk, mert ez is Magyarország része, mondja Kanicsár András, LMBTQ újságíró a Pride betiltásáról.
Böcskei Balázs: Sok az átfedés Magyar mostani és Orbán korábbi ünnepi beszédei között

Az Idea Intézet stratégiai igazgatója szerint a Magyar Péter ünnepi beszédének képi, nyelvi világa és az öltözete is szokatlan a baloldali, liberális közegben. Autentikus jobboldali vezetőként lépett fel. Orbán szónoklatából hiányoztak a szakrális elemek, a „poloskázás” pedig elő volt készítve.
Lányi András: A három világhatalom közötti cinikus osztozkodás korszaka jött el

Orbán szerint a jövő nem Európában van, de ha ez azt jelenti, hogy a mi jövőnk Hszi Csin-ping alattvalóinak és Putyin alattvalóinak a jelene, akkor köszönjük szépen, ebből a jövőből nem kérünk – mondja Lányi András. Interjú az átalakuló világrendről, erkölcsről és az értelmiség feladatáról.
Ranschburg Zoltán: Orbán radikális csapdákkal tért vissza a nyilvánosságba

Egy év után vette át a közbeszéd meghatározását a kormányfő, aki a Pride betiltásának emlegetésével szintet lépett a kommunikációs gumicsontok dobálásában – mondja a Republikon Intézet vezető elemzője. Orbán élvezi a nemzetközi nyomás enyhülését, a „kocsmaprogram” pedig olcsó üzenet a támogatóinak.
Elemző az évértékelőről: Orbán bosszúpolitikát hirdetett és bekeményített

Gáspár Kristóf szerint Orbán fideszes választói csoportokat szólított meg – vidéken élő nyugdíjasokat, nőket, a középosztályt –, mert Magyar Péter elkezdte lebontani ezt a tömböt. Újra van belpolitika; tizenöt éve nem láttunk olyat, hogy Orbán szakpolitikai kérdésekben nyilvánult meg.
Pethő András A dinasztiáról: Bepillantás az Orbán körei által felépített világba

A Direkt36 társalapítója hiúságprojektnek tartja a hatvanpusztai birtokot, amely azért nem szerepel hangsúlyosabban, mert szerinte többet ad az orbáni világ megismeréséhez a budai elit klub bemutatása. A szerkesztő szemenszedett hazugságnak nevezte, hogy ukrán titkosszolgálati akció lenne a filmjük.
Csizmadia Ervin: A Fidesz a belpolitikát, az ellenzék a külpolitikát engedte el

A Méltányosság Politikaelemző Központ igazgatója szerint bár a Fidesz 1994 után közelebb került az emberek mindennapi problémáihoz, mára levonult a terepről. 2025–26 nagy kérdése, hogy ki tud jobban „történeteket mesélni”, azaz kézzelfogható, gyakorlati szinten megfogalmazni a politikáját.
Építész Rákosrendezőről: Árt a szakmának, hogy a politika dönt a felhőkarcolókról

Smiló Dávid építész szerint a Rákosrendező körüli jogi csűrés-csavarás bizonyítja, hogy a projekt sem építészetileg, sem politikailag nem volt előkészítve. Senki sem garantálhatja, hogy nem épül ott ötszáz méteres toronyház, de az a Karmelita ablakából nézve is nagyon belelógna a látványba.
Ligeti Miklós: A Tisza Párt súlyossá tette a büdös, trágyaszagú korrupciós ügyeket

A Transparency International jogi igazgatója szerint a Tisza Párt az emberek szorongási toplistájának élmezőnyébe katapultálta az irritáló és pikírt botrányokat. A NER lenézi az embereket, a hatalmi arroganciával megtámogatott állami korrupció a nagyberuházásoknál is jelen van.
Dull Szabolcs: A Fidesz tagjai tudatosan nevezik bolondnak és árulónak Magyar Pétert

A politikai elemző szerint megszoktuk Orbántól, hogy ha támadják az egyik miniszterét, megerősíti a pozícióját.
Vasali Zoltán: Orbán az egészségével igyekszik visszakerülni a fókuszba

Az elemző szerint a kormányfő sem Rogán Antal szankciós listára kerülését, sem a korrupciós vádakat nem kommentálta, inkább az egészségéről szóló nyilatkozatokkal akarja visszahódítani a közbeszédet. Eközben a Fidesz megkérdőjelezhető példaképekkel fogalmazza újra konzervativizmusát.
Szelényi Zsuzsa: Strukturálisan meggyengült a Fidesz, bonyolult helyzetet hozhat 2025

A CEU Demokrácia Intézetének programigazgatója szerint drámai változásokat indíthat el, hogy jelenleg nem a Fidesz látszik a legerősebb pártnak, ugyanakkor Orbán Viktor egyik titka épp az, hogy kritikus helyzetekben képes összetartani politikai közösségét. Szájer után Novák és Varga is visszatérhet.
Vörös Szabolcs: Orbánt és Szijjártót emlegetik a lövészárokban az ukrán katonák

A Válasz Online újságírója szerint a magyar kormányfő és külügyminiszterének nyilatkozatai rontják a magyar esélyeket a majdani újjáépítés során. Hozzáteszi, hogy a tűzszünet még nem béke, mert ahhoz hiányzik a politikai rendezés szándéka, és a bizalom sincs meg az önjelölt közvetítők felé.
Magyar Péter: Egy Tisza-kormány nem lenne Fidesz light, végképp nem Orbán 2.0

Aki 2026-ban nem a Tiszára szavaz, az Orbánra szavaz – mondja Magyar Péter, aki az előrehozott választásra is fel van készülve. A Tisza Párt elnöke először beszél arról, milyen azonnali szakpolitikai lépéseket tenne kormányváltás esetén. Év végi nagyinterjú Magyar Péterrel.
Molnár László: A kormány érdeke, hogy minél alacsonyabb inflációt mutasson ki

A GKI vezérigazgatója szerint Nagy Márton miniszter a környezetében lévő milliárdosokat ismeri, miközben a lakosság 30 százalékának hónap végére elfogy a pénze. Ezért nem is lehet középosztályról beszélni, mert az hosszú időn át fenn tudja tartani magát, a magyarok többsége viszont nem képes erre.
Zárug Péter Farkas: A demokráciába belefér a ketrecharc, de Menczer Tamás akciója a ringen kívül volt

A politológus szerint a boksznak is vannak szabályai: mérlegeléskor senki nem fejeli le az ellenfelét. Menczer provokációja talán arra volt jó, hogy Magyar Pétert le lehessen húzni a sárba, így arra lehet hivatkozni, hogy ez nem Orbán szintje, aki nem is áll majd ki vitázni Magyarral.
Novák Zoltán: Szavazói azt várják Magyar Pétertől, hogy a NER hóhérja legyen

A politológus szerint pánikreakció és nagyon erős váltás, hogy a Fidesz kommunikációjában megjelent a potenciális vereség érvelése, amire az elmúlt 14 évben nem volt példa. A Fővárosi Közgyűlésben jelenleg minden politikai erő úgy keveri a kártyát, hogy a fél szeme a 2026-os választáson van.
Róna Dániel: A Fidesz Magyar Pétert tekinti fő ellenfelének

Róna Dániel politológus szerint ha a kormány nem tudja növekedési pályára állítani a gazdaságot, nagyon nehéz lesz számára a választás. Bár Szájer visszahozása a közvélemény szempontjából nem okos lépés, az üzenet a közösségnek: aki hűséges Orbánhoz, annak a kínos ügyek után sem engedik el a kezét.
Róna Dániel: A Fidesz Magyar Pétert tekinti fő ellenfelének

Jeszenszky Géza: Orbánnak a Kelet kell

A volt külügyminiszer azt mondja a budapesti csúcstalálkozókról: az európai vezető politikusok nem Magyarországra jöttek, hanem az EU pillanatnyi elnökének országába. Orbán elszigeteltséget épp az mutatja, hogy kik fogadják őt. Az események belpolitikailag jönnek jól Orbánnak.
Simor András: Nincs olyan, hogy gazdasági semlegesség

A Nemzeti Bank volt elnöke szerint a kormány mást ért ezalatt, mint a szótár. Biztos abban, hogy jövőre élénkülni fog a magyar gazdaság, és hogy a kormány így vagy úgy, de megtalálja a választási költekezés forrását. Míg az előbbi külső tényezők eredménye lesz, az utóbbi a belső kockázatokat növeli.
Ranschburg Zoltán: Szintet lépett Orbán szövetségi elszigetelődése

Erre utal, hogy már nem csak kikacsintásokkal és finom célzásokkal, hanem határozott kijelentésekkel támadja az Európai Unió vezetését – véli a Republikon elemzője, aki szerint innen már nincs visszaút, miközben ellenzéki kihívója a konfrontáció helyett a nyitottság és befogadás politikáját kínálja.
Vasali Zoltán: Orbán elengedte az utcát

Így értékeli az elemző, hogy a kormányfő idén sem nyilvános rendezvényen emlékezik meg október 23-áról. Orbán Balázs szerepeltetését politikailag öngyilkos stratégiának tartja, azt pedig nyomasztó megközelítésnek, hogy Orbán Viktor háborús bűnösként állítja be nyilatkozataiban az EU-s vezetőket.
Szent-Iványi István: Előbb a türelmét, majd a méltóságát vesztette el Orbán

A külpolitikai elemző szerint diplomatikus és tartalmas válasz helyett a magyar kormányfő egy kocsmai verekedő stílusára váltott Strasbourgban a kritikák után. A történteket még nem dolgozhatta fel, ezért gyárt összeesküvés-elméletet arról, hogy az EP a magyar kormány megbuktatására készül.
Schlanger Márton: Magyar Péter próbálja 1956-ot is visszavenni a Fidesztől

A Republikon Intézet elemzője szerint Orbán Balázsnak megbocsátottak a belső kormányzati körökben, és az ellenzék is elengedni látszik az 56-ról megfogalmazott mondatait. Egyedül Magyar Péter tartja életben a témát, ami miatt a kormány október 23-i megemlékezése várhatóan visszafogottabb lesz.
Sinkó Eszter: Könnyen lehet sok pénzt rosszul elkölteni az egészségügyben

Az egészségügyi közgazdász úgy látja: az eddig türelmes állampolgárok egyre nehezebben fogadják el az ellátás hiányosságait. Hiába az ágazati béremelés vagy az adósságok konszolidációja, ha az emberek bezárt praxisokkal, éves várólistákkal találkoznak az ügyeleti rendszer átszervezése mellett.
Gáspár Kristóf: Lekéste a nemzetmentő szerepet Orbán a mostani árvízben

Az elemző szerint az árvíz lehetőséget adott a kormánynak arra, hogy visszavegye a kezdeményezést, de nem sikerült, Magyar Péter ugyanis időben és aktivitásban is megelőzte a Fideszt. Közben kiderült: a Fővárosi Közgyűlés koalíciós tárgyalásaiban is Magyar az irányító.
László Csaba: Komoly szerénységet javasolnék a kormánynak a növekedési terveknél

„Nagy kérdés, hogy miből fog cukorkát osztani a kormány” – mondta a korábbi pénzügyminiszter 2026-ról. Szerinte Orbán Viktor nyilatkozataiból biztosra vehető az újabb osztogatás, ami inflációval fenyeget, és ha nem lesz erős kezekben a jegybank, újabb recesszió jöhet.
Prievara Tibor: A figyelemgazdaság áll szemben az oktatás érdekeivel

A Tanárblog szerzője szerint két véglet ütközik a mobilkérdésben. A tanárok eddig sem engedték a mértéktelen használatot, de a teljes tiltással a dohányzás után a mobilozás helyszíne is az iskolai vécé lesz. Pedig a mobilok bevonása az oktatásba nem olyan, mintha hamutartót tennénk a folyosóra.
Tevan Imre: Hungarikum, ahogy a vasúti karbantartásnak és üzemeltetésnek nincs kultúrája Magyarországon

A Keleti pályaudvar területén egy hete kisiklott InterCity története a híradások és közösségimédia-platformok fókuszába került, majd politikai ügy kerekedett belőle. Hogy lesz ebből közlekedési zöldátállás? A vasútról kérdeztük Tevan Imre közlekedési szakújságírót.
Pletser Tamás: Komoly konfliktus lesz az orosz gáz miatt az EU és Magyarország között

Miért volt történelmileg fontos dátum augusztus 10.? Lehet-e továbbra is olyan enyhe telünk, mint az elmúlt két évben? Megszűnhet-e az orosz vezetékes földgáz szállítása Európa felé? Ezekről is kérdeztük Pletser Tamást, az Erste olaj- és gázipari elemzőjét.
Volt műveleti igazgató: A Nemzeti Kártya lesz a magyar szakszolgálatok tesztje

Katrein Ferenc szerint az orosz szolgálatok vadásznak a lehetőségekre, mindent megmozgatnak, hogy zavart keltsenek az EU-ban. Tevékenységük egy részét látványosan végzik, így érzékelhető a jelenlétük, és itthon is agresszívabbá válhat az aktivitásuk – véli a Nemzetbiztonsági Hivatal volt munkatársa.
Bodoky Tamás: Van egy kész ítélet, ahhoz próbálnak elbábozni egy vizsgálatot

Az Átlátszó főszerkesztőjének az ötvenes évek jutnak eszébe a Szuverenitásvédelmi Hivatalról. Orosz recept: démonizálták a nyugati értékeket képviselő szervezeteket, de a propagandát most nem a párt, hanem az adófizetők finanszírozzák. A vitára meghívtuk a hivatalt is, de nem tartották időszerűnek.
Ifjúságkutató: Nem hat jelentősen a fiatalokra a kormányzati kommunikáció

Szabó Andrea szerint a kegyelmi botrány szíven ütötte a fiatalokat. Nem reális, hogy Orbán megpróbálja felosztani őket latte avokádós és trombitaszóra előbújó harcosokra. Az egyetemisták úgy érzik: a társadalom nem becsüli meg őket, és – az iskolán kívül – már nem félnek nyíltan politizálni.
Rácz András: Ez nem az a helyzet, amikor trollkodni lehet

Az Oroszország-szakértő szerint Szijjártóék a gombhoz varrják a kabátot: mindenképp blokkolják a 6,5 milliárd eurós Európai Békekeretet. Orbán moszkvai útja hatalmas károkat okozott, és nagyon szoros együttműködést feltételez, hogy az orosz állami média használja a magyarországi dezinformációkat.
Elemző Tusványosról: Lendületes Orbán-beszéd a jelen gondjai helyett történelmi távlatokkal

Milbacher Dániel szerint a Fidesz érzi a politikai veszélyt, ezért Orbán saját politikai mozgásait akarta keretezni. Nagyívű magyarázatot adott, amely koherens politikai cselekvéssé állhat össze a választóknak. Így akarja visszavenni a napirend uralását, a híveit pedig újra egy ösvényre terelni.
Hegedűs Dániel: Ezekben a hetekben kiderül, Orbán leáll-e, vagy tovább provokál

A külpolitikai elemző szerint az elmúlt két hét eseményei eddig soha nem látott mértékű tagállami frontot építettek fel Orbánnal szemben, aki alábecsülte az uniós reakciókat. Magyar Péter külpolitikája egyelőre zavaros, többször is kibeszélt az Európai Néppárt közös irányvonalából.
László Róbert: Szerencsés körülmény, hogy mindhárom számlálásnak Karácsony Gergely lett a győztese

A választási szakértő szerint 2:1-es arány esetén mindkét fél mondhatta volna: az a jó számlálás, ami neki kedvez. Az, hogy 780 ezerből néhány ezer szavazat megfordult, nem számít soknak. De jogos az aggály: ha országgyűlési választáson születne ilyen szoros eredmény, utcai zavargások is lehetnének.
Gálik Zoltán Orbán útjairól: Ezek nem tűntek nagy tárgyalásoknak

A Corvinus egyetem docense szerint Orbán az EU soros elnökségének átvétele apropóján inkább diplomáciai látogatásokat tett, hiszen megállapodások nem születtek. Az Orbán-féle Patrióták Európáért frakció várhatóan saját nemzetállami érdekek felhangosított szócsöve lesz az EP-ben.
Gálik Zoltán: Orbán oroszországi látogatásával felvállalja a fekete bárány külpolitikáját

A Corvinus egyetem docense szerint Orbánéknak rövid távon nincs esélyük, hogy meghatározó jobboldali erő legyen a Patrióták Európáért formáció, de ha Ukrajnában elindul bármilyen békefolyamat, a szélsőjobbot megosztó háború ügye már nem probléma, így akár össze is olvadhatnak. Különkiadás.