Lepiej nie mówić

40 Episodes
Subscribe

By: Małgorzata Bugaj

O wszystkim, o czym lepiej nie rozmawiać albo przeciwnie. BO liczy się perspektywa.

#112 Youtuber, podcaster Krzysztof Sowiński o sobie i charyzmatach
Today at 6:20 AM

Krzysztof Sowiński, człowiek, którego życie jest dowodem na to, że wiara potrafi czynić cuda. W 2014 roku doświadczył uwolnienia z nałogów alkoholizmu i narkomanii, co stało się punktem zwrotnym w jego życiu. Od tego momentu, pełen wdzięczności i zapału, postanowił poświęcić się działalności na rzecz Kościoła, głosząc Dobrą Nowinę.Jest nie tylko ewangelizatorem, ale także youtuberem i Prezesem Fundacji „Sowinsky”. Krzysztof dzieli się swoją historią nawrócenia podczas spotkań w szkołach, zakładach karnych, wspólnotach, parafiach oraz ośrodkach terapii uzależnień. Jego przesłanie dociera...


#111 Małgorzata Żebrowska o swojej debiutanckiej powieści pt. Matczyzna
07/06/2025

Marzenia nie spełniają się ot tak! Aby je zrealizować, potrzeba niezłomności, determinacji i ogromnej siły, jaką niesie ze sobą to marzenie. To wszyskto miała Małgorzata Żebrowska! Zadebiutowała książką  o tym, jak ważne jest poznanie własnych korzeni, aby lepiej zrozumieć siebie. Nosimy w sobie pamięć doświadczeń naszych przodków. „Matczyzna” to opowieść o losach kobiet, o nierozerwalnych więziach i traumie pokoleniowej. Krysia – babka, Marta – matka, Basia – córka. Historia utkane z wielowarstwowych emocji, mistrzowsko subtelnie zarysowuje portrety psychologiczne. Autorka z niezwykłą wrażliwością ukazuje, jak przeszłość odciska swoje piętno na kolejnych pokoleniach, a nieroz


#110 Psycholożka Urszula Struzikowska-Marynicz. Wszystkiemu winni są twoi starzy
06/29/2025

Psycholożka Urszula Struzikowska- Marynicz kolejny raz gości w moim podkaście. Tym razem z książką pt. "Wszystkiemu winni są twoi starzy". Niech pierwszy rzuci kamieiem ten, któremu nigdy nie przyszło do głowy obwiniać rodziców. Kim tak naprawdę są nasi rodzice i dlaczego tak trudno nam się z nimi dogadać? Autorka wyjaśnia wiele zagadnień dotyczących relacji rodzinnych i ich wpływu na nas w dorosłym życiu. Rozmawiamy o grzechach, nietylko rodziców. Pracujemy na konkretnych przykładach. Gorąco polecam rozmowę i książkę.


#109 Danuta Jagusz i jej 21wiek_kobiecym_okiem
06/22/2025

Jej konto na Instagramie 21wiek_kobiecym_okiem obserwuję od dawna. Od dawna też chciałam ją poznać. I oto jest w Lepiej nie mówić- Danuta Jagusz, trenerka, coachyni, kobieta, która potrafi wydobywać z ludzi to, co najlepsze, a jej sposób komunikacji jest bezpośredni i autentyczny.  A to cdenię najbardziej, autentyczność. Rozmawiamy o początkach jej skucesu, o drodze do niego, rodzinie, śląskich korzeniach. Jest tutaj prawda i mądrość. Zapraszam.


#108 Ola Pflumio o różnorodnych, autentycznych i niezwykłych, czyli o ludziach w spektrum autyzmu
06/15/2025

Ola Pflumio. Mieszka w Londynie. Jest certyfikowaną life coachynią (ICF ACC) oraz coachynią ADHD. Autorka książki pt."My kobiety z ADHD", podcastu "Atypowe". Nakładem wydawnictwa Mando ukazała się jej kolejna publikacja- "My ludzie w spektrum autyzmu". Rozmawiamy o wciąż istniejących stereotypach, o różnoroności, o popkulturze. Wątków wiele. Rozmowa ważna. Posłuchajcie.


#107 Iza i Piotr Antosiewiczowie o związkach, małżeństwie i rodzicielstwie
06/08/2025

Ona znana jako „Iza od talentów”. Certyfikowana przez Instytut Gallupa trenerką mocnych stron. Autorka kilku książek rozwojowych, m.in. o wartościach, talentch.  Prowadzi treningi mocnych stron. On. Ma wieloletnie doświadczenie w marketingu. Był odpowiedzialny za rebranding marki, rozwój biznesu i relacje z dystrybutorami. Razem dzielą się swoim doświadczeniem, a mają czym. Iza i Piort Antosiewiczowie. Posłuchajcie!


#106 Marta Iwanowska-Polkowska o chorobie, rezyliencji, Franklu; o tym, kiedy życie mówi sprawdzam
05/25/2025

Kiedy trafia w moje ręce jej książka pt. "Kiedy życie mówi sprawdzam" już wiem, że przeczytam. Po lekturze wiem, że chcę ją poznać! I tak oto Marta Polkowska-Iwanowska, psycholożka, coachyca i siostrzana dusza, trafia do mojego podcastu. Rozmawiamy, owszem, o  książce i o tym, jak z czułością i odwagą budować swoją rezyliencję, ale jest w tej rozmowie coś dużo większego. Jest autentyczność, prawda, życie, które czasem boli. Zapraszam Was do posłuchania tej niezwykłej rozmowy.


#105 Magdalena Grzebałkowska o Marii Konopnickiej. W 183. rocznicę urodzin pisarki
05/18/2025

Magdalena Grzebałkowska! Ten wykrzyknik mówi wszystko o tym, co myślę o Magdzie. Niesamowita. Długo czekałam na jej wizytę w "Lepiej nie mówić", ale byłam cierpliwa. Miałam cel. Zdążyć do urodzin Konopnickiej. Mamy to! W tym tygodniu, dokładnie 23 maja, obchodzimy 183. rocznicę urodzin pisarki. 🎉Przyznaję, jej dorobek literacki nie powalił mnie dotychczas na kolana, ale po przeczytaniu jej biografii autorstwa Magdy, jej życie pełne zwrotów akcji, już tak. Nie ma w tej rozmowie wielkich wolnościowych haseł ani analizy "Roty", ale obraz kobiety pełnej sprzeczności. Raz miałam ochotę ją ( Konopnicką rzecz j...


#104 Magdalena Pajkowska o wdzięczności, stracie ale też o tym, jak jest Na brzegu światła
05/11/2025

Ile razu to będę jeszcze powtarzać? Pewnie wiele, bo dla mnie nie ma przypadków. Dawno temu, kiedy czytałam "Sankofę" przeszło mi przez myśl, jak bardzo chciałabym porozmawiać z tymi, którzy ją tworzyli i kiedy trafia w moje ręcze "Na brzegu światła" jeszcze nie wiem, że Magdalena Pajkowska to ta, która rozmawiała z o. T. Gajem.  Magda przeypomniała mi o czym, o czym wciąż zdarza mi się zapominać- żeby być wdzięczną. Niby praktykuję to od lat, a jednak zapominam. Ta rozmowa jest po to, by pamiętać. Dziękuję.


#103 Anna Kańtoch o sobie, Czeluści i najnowszej powieści pt. Trzecia osoba
05/04/2025

Anna Kantoch, pięciokrotna laureatka Nagrody im. Janusza A. Zajdla, Nagrody Wielkiego Kalibru i wielu innych prestiżowych wyróżnień odwiedziła mój poscast, za co jestem jej ogromnie wdzięczna. Dawno się nie widziałyśmy, dlatego prócz rozmowy o najnowszej książce pt.  Trzecia osoba, wróciłyśmy do poprzedniej - do Czeluści. Obie łączy zagadnienie pamięci, niezwykle fascynujący temat. Rozmawiamy też o Ani, o jej pamięci, o pisaniu i planach. Zapraszam.


#102 Bartłomiej Makowiecki o prawdziwej pasji i renesansowych kaflach na Wawelu
04/27/2025

Renesansowe kafle w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu-  publikacja Bartłomieja Makowieckiego jest wynikiem zachwytu nad wirtuozerią wyrobów ceramicznych późnego średniowiecza i czasów nowożytnych. Obejmuje opis stanu badań, analizę metodologii oraz charakterystykę wawelskich kafli z XVI stulecia. A to spotkanie jest zachwytem nad pasją Bartka. Posłuchajcie nie tylko o renesansowych kaflach,  czy o tym, kiedy kafel- jako taki -staje się dziełem sztuki, ale też o życiu;  o tym, czym ogrszewano królewskie komnaty? Kim był Bartosz z Kazimierza? Zapewniam, że sami wpadniecie po uszy, bo jak ktoś płonie, to zapala cały świat!


#101 Franciszkanin Paweł Kijko o życiu i o tym, że wszystko będzie dobrze
04/20/2025

To moje świąteczne życzenia dla Was. Żyjcie. Franciszkanin Paweł Kijko przyjął moje zaproszenie, by porozmawiać o tym, co z tym Zmartwychwstaniem? Na szczęśćie można je praktykować, mieć w sobie radość, wybrać. Jesteśmy zaproszeni, żeby żyć.


#100 Małgorzata Oliwia Sobczak i jej Błękit
04/13/2025

Setny odcinek mojego podcastu. Pamiętałm, kiedy zaczynała, w planach było, że zrobię ich sto. Plan zrealizowany. Co dalej? Nie wiem, pewnie póki to kocham robić, to będę nadal. Czy z taką samą regularnością? Nie zakładam niczego. Będzie, co ma być. Na pewno chciałam, żeby Wszechświat zadecydował, kto wypadnie w tym wyjątkowym odcinku i cieszę się, że jest to właśnie Małgorzata Oliwia Sobczak, z którą mamy swoją małą historię. Ona też zatoczyła koło. Czytam ją od samego początku, dlatego Błękit nie mógł mi umknąć. Rozmawiamy o pracy, pasji...


#99 Psycholożka Urszula Struzikowska- Marynicz o przemocy psychicznej
04/06/2025

Zachęcam do wysłuchania najnowszego odcinka podcastu, który porusza niezwykle ważny i często niewidzialny problem  przemocy psychicznej. To subtelne formy manipulacji, poniżania, ignorowania, ośmieszania i zawstydzania. Żyjemy w czasach, gdzie przemoc psychiczna staje się codziennością. Dziennikarz Szymon Żyśko wraz z psycholożką Urszulą Struzikowską-Marynicz wnikają w temat, przedstawiając różne oblicza tego zjawiska. Od gaslightingu, przez ghosting, breadcrumbing, aż po stalking. Każda z tych form potrafi być równie destrukcyjna. Jak skutecznie się bronić? O tym też rozmawiam z psycholożką, Urszulą Struzikowską-Marynicz. Gorąco polecam.


#98 Irmina Wolniak, czyli pastorowa od emocji o świadomej duchowości
03/23/2025

W #98 odcinku - Irmina Wolniak, duchowna Kościoła Zielonoświątkowego znana w SM jako "pastorowa od emocji". W swojej książce pt.  "Żyj świadomie, wierz świadomie" porusza temat, który  mnie interesuje – zdrowej emocjonalnie duchowości. Rozmawiamy o wielu rzeczach, m.in. o tym, jak wpływa na człowieka wiara oparta na systemie kar i nagród? Czym jest kultura Kościoła? Irmina dzieli się swoją historią. Empatia to fundament prawdziwych relacji. Mam nadzieję, że poczucieje to w tej rozmowie.


#97 Piotr Augustyniak o tym, że Boga nie ma, jest życie
03/16/2025

To jeden z dłuższych odcinku w historii podcastu "Lepiej nie mówić". Piotr Augustyniak, autor „Jezusa Niechrystusa” i były zakonnik, ale przede wszystkim filozof. To jego pierwsza rozmowa o książce, która ukaże się 26 marca pt. "Boga nie ma, jest życie". Choć nie jest autobiografią, jak wielu mogłoby pomyśleć, otwiera przed nami nowe perspektywy zrozumienia duchowości. To nie jest też książka o tym, że Boga nie ma, mimo że taki nosi tytuł. Augustyniak wyrusza w podróż przez mistykę życia, prowadzą go takie postacie jak: Mistrz Eckhart, Heidegger, Nietzsche czy Celan. Wraz z nimi poszukuje tego, co zatrac...


#96 Mariusz Meus, czyli Pan Południk o liczbach, Zamku Królewskim na Wawelu i paru innych rzeczach
03/09/2025

Mariusz Meus. Pan Południk. Człowiek, który przesunął środek Polski. Geodeta z pasją, popularyzator nauki, człowiek, który się zachwyciłam. Jeśli płoniesz, to zapalisz cały świat, a on płonie miłością do geodezji. Nic nie umknie jego uwadze. Wawel to jego miejsce. Tam zaczął liczyć i tak powstał "Wawel w liczbach". Ile jest okien? A może ile złotych nitek w arrasach? Szaleństwo. On to wszystko policzył. A jak? Posłuchajcie i zachwyćcie się,  bo ludzi z pasją można słuchać nieustająco.


#95 Marta Szarejko. Masz to po mnie, czyli jakie przekonania dostałyśmy od naszych matek i babek
03/02/2025

W 95 odcinku podcastu, miałam przyjemność gościć Martę Szarejko, autorkę książki, która ukazała się zaledwie cztery dni temu. Współpraca z Wydawnictwem Literackim.
Marta to doświadczona reportażystka i dziennikarka. Jej najnowsza książka to podróż przez międzypokoleniowe doświadczenia kobiet w Polsce, z perspektywy psychoterapeutek i socjolożek. Refleksja, o tym, jak wiele z nas nosi w sobie niesłyszalne echa rad i przestróg naszych matek i babek, ale też o roli kobiety we współczesnym społeczeństwie. I choć wiele się zmieniło na przestrzeni lat, wciąż istnieją obszary, w których kobiety muszą walczyć o sw...


#94 Prof. Aleksander Perski o stresie i o tym, jak odzyskać życiową równowagę
02/22/2025

W #94 odcinku goszczę Prof. Aleksandra Perskiego, wybitnego polskiego psychologa,  pracującującego  w Szwecji. Przed laty założył Klinikę Badania Stresu w Instytucie Karolinska w Sztokholmie. Jego książka pt. "Stres. Złap oddech i odzyskaj życiową równowagę" jest tam bestsellerem. Wielokronie wznawiana, wciąż na liście potrzebnych lektur. W Polsce podobnie. Uzupełniona i zaktualizowana ukazała się dzięki Wydawnictwu Mando. 
Posłuchajcie rozmowy o stresie, o konsekwencjach, ale też o tym, jak odzyskać równowagę. Co zrobić, by się nie zapętlić. Czas uświadomić sobie, że na stres się umiera.


#93 Anna Goc i jej reportaże pt. Biegnij, mała, biegnij
02/16/2025

W dzisiejszym odcinku podcastu niezwykła rozmowa z dziennikarką, reporterką i redaktorką, laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Anną Goc. "Biegnij, mała, biegnij" najnowsza jej ksiązka, zbiór reportaży. Wychodzimy od ciszy, której doświadczyłam, czytając tę książkę. Wspaniałe dośwadczenie. Kim są bohaterki jej reportaży? Z czym się zmagają? Jak uwolnić się od bolesnych wspomnień? Jak słowa potrafią się w nas rozrosnąć? W jakim stopniu odnajdziesz siebie w tych historiach? Posłuchaj.


#92 Piotr Milewski i obiecany odcinek o kolei transsyberyjskiej
02/09/2025

Obiecana rozmowa z Piotrem Milewskim. Tym razem o jego dobiutanckiej książce, która żyje w nowym i rozszerznym wydaniu. Otrzymał za nią Nagrodę Magellana. O życiu książki też rozmawiamy, o ludziach, którzy wywierają na nas ogromny wpływ. O rosyjskiej wódce i słoninie, o Wielkiej Żelaznej Drodze. Przemierz z nami 9949 kilometrów. Spotkaj niezwykłych ludzi, poczuj rytm, wpadnij w transsybryjską. Nie będziesz chciał wysiadać.


#91 Artur Domosławski prosto z Brazylii o tym, że rewolucja nie ma końca
01/26/2025

Artura Domosławskiego nie trzeba specjalnie przedstawiać. Jego nazwisko znane jest każdemu, kto choć trochę interesuje się współczesnym reportażem. Znany i uznany eseista i reportażysta. Ostatnio doceniony za całokształt twórczości, co jest zarówno powodem do dumy, jak i pewnego rodzaju paradoksem, z którego sobie żartujemy w #91 odcinku podcastu. By porozmawiać, połączyliśmy się z Arturem prosto z São Paulo, gdzie pracuje nad nową książką. Wątków tej rozmowy jest wiele. Wracamy do początków zawodowej drogi dziennikarza. Jednym z tematów, które poruszyliśmy, była rewolucja kobiet w Argentynie...


#90 Marek Sekielski o nałogach i książce pt. Polska na odwyku
01/19/2025

Gościem 90. odcinka jest Marek Sekielski. Jego książka "Polska na odwyku", to dwanaście szczerych i intymnych rozmów o piekle, z którego można wrócić. Najpierw były to wywiady w internecie, dziś są także dostępne w formie książki. Na początku była potrzeba wysłuchania drugiego człowieka – zrozumienia jego emocji, historii uzależnienia i drogi wyjścia z alkoholizmu. Te rozmowy mają pomóc innym znaleźć motywację do walki o siebie i dać nadzieję. Gorąco polecam i naszą rozmowę.


#89 Jadwiga Malina o swojej debiutanckiej powieści pt. Przysłona
01/05/2025

Jadwiga Malina. Lubię człowieka, lubię poetkę, lubię pisarkę. NIe wysłała mi swojej książki, sama o nią poprosiłam. Od premiery minęło już kilka miesięcy, ale teraz cieszę się, że była to ostatnia książka, którą przeczytałam w 2024 roku. Wpadłam, a tak wpadać uwielbiam. Zanurzyć się. W "Przysłonie" ważne są słowa, zdania. Krótkie, celne, ale jeszcze ważniejsze okazuje się to, co nienapisane. Czujesz to podskórnie. Niewypowiedziane historie, skrywane tajemnice. Potężne emocje w wielu momentach. Ta powieść, choć niedługa, opowiada całe życie, nie tylko Emilii, głównej bohaterki, nie tylko Ja...


#88 Kuba Benedyczak o Rosjanach, putinizmie, czyli o książce pt. Oddział chorych na Rosję
12/29/2024

Ostatni odcinek w roku o Rosjanach? Dlaczego nie! 
Bardzo zależało mi na tym, by spotkać się z Kubą Benedyczakiem, autorem książki pt. "Oddział chorych a Rosję", osobiście. Długo czekałam, ale się nie udało. Szoda wielka, że w Krakowie nie było autorskieog spotkania, bo to-moim zdaniem- książka obowiązkowa, dla tych któzy chcą posiadać wiedzę na temat tego, czym putninizm jest. NIestety, mieliśmy kłopot z dźwiękiem, ale prosze Was, wznieście się ponad ten problem z jego jakością i posłuchajcie. Kuba mówi bardzo ważne rzeczy.


#87 Karolina Felberg o tym, jak rodzi się ptak. Agnieszce Osiecka i jej rodzinny dom
12/22/2024

Karolina Felberg i pierwszy tom biografii absolutnej Agnieszki Ocieckiej. Rozmawiamy o tym "Jak rodzi się ptak". To, czym nasiąkniesz nie pozostaje bez wpływu na wszystko, co dalej. Rozmawiamy o kobietach w jej rodzinie: o nanci Kazi, o ciotce Basi, o matce, ale też o ojcu. Figura ojca w tej książce sprawiła mi najwięcej trodności i złości. Rozmowa niezwykle dynamiczna. Polecam.


#86 Radek Rak i jego Dunder, czyli kot z zaświatu
12/15/2024

Kolejna już rozmowa w Lepiej nie mówić z genialnym ( tak, nie waham użyć tego słowa) Radkiem Rakiem. Jego książki kupuję już w ciemno. Po prostu wiem, że to będzie dobre. I nie pomyliłam się, choć zaskoczyłam. Dunder, czyli kot z zaświatu, to moja pierwsza w życiu książka paragrafowa. Ależ zaskoczenie! Reszta taka jak u Radka: mnóstwo kulturowych tropów, zabawa językiem i wyśmienita rozrywka. Jako kociara do Dundera nie musiałam się przekonywać. Dundera podobnie jak Radka, ie da się nie lubić. Słuchajcie, bo rozmawiamy o książce, ale też o tym, dlaczego liter...


#85 Małgorzata Lekan OP o swojej dominikańskiej drodze i książce pt. Cała ja
12/08/2024

Dominikanka. Siostra Małgorzata Lekan OP. Zobaczyłam jej książkę pt. Cała ja. O przyjaźni ze sobą i swoim ciałem i zadałam sobie pytanie, ale jak to? Zakonnica stereotypowo kojarzy się z ciała umartwianiem i posłuszeństwem. I to był dopiero wstęp. Następnie poczytałam o siostrze Małgorzacie. Absolwentka studiów teologicznych na Franciscan University of Steubenville w USA? Wtedy wiedziałam, że chcę ją poznać. I gorąco Was do tego zapraszam. 

Nagranie powstało we współpracy z Fundacją Malak.


# 84 Marcin Meller o najnowszej książce pt. Dzieci lwa, a także o polityce i dobrej muzyce
12/01/2024

Marcin Meller -historyk, dziennikarz, prezenter telewizyjny i teraz pisarz. Właśnie ukazała się jego druga książka pt. "Dzieci lwa" Wydawnictwo W.A.B. 📚🦁

Ci, którzy czekali na kontynuację bestsellerowej "Czerwonej ziemi", mogą się zdziwić, ale z pewnością nie rozczarować. Ten sam bohater, Wiktor Tilszer, choć tym razem w innej roli. Nie ojca, a kumpla, przyjaciela. To książka o czasach, których już nie ma. Dzieciach lwach, których już nie ma, a nawet o muzyce, za którą zatęskniłam. To, co ze mną zrobiła ta książka, to właśnie muzyczne wspomnienia. Czasy sł...


#83 Agnieszka Kozak o Uwięzionych we własnej głowie
11/24/2024

Agnieszki Kozak już chyba nikomu przedstawiać nie muszę. Gości u mnie po raz trzeci raz, za co jestem ogromnie wdzięczna. NIe rozmawiamy o jej najnowszej książce pt. "Mądra wdzięczność", która właśnie się ukazała nakładem wydawnictwa Mando Inside, ale o jej najlepszej książce ( tak twierdzi sama autorka) pt. Uwięzieni we własnej głowie. Jak zrozumieć przeszłość i mieć szczęśliwe życie. Rozmawiamy o niepamięci, konferencji pt. Mądra kobiecość, która odbyła się w Krakowie 16 listopada 2024 r. O tym, czym jest uwięzienie i jak się wyzwolić. Czasem drzwi klatki są j


#82 Justyna Sobolewska o niezywkłej Jadwidze Stańczakowej
11/17/2024

Jadwiga Stańczakowa. Dla wielu, to ta niewiadoma od Białoszewskiego, dla Justyny Sobolewskiej jedna z najważniejszych osób, dla mnie Jadwiga, z którą na pewno chciałabym się zaprzyjaźnić. Mogłabym być jej przewodniczką, chciałabym. Jadwiga, która wyprowadziła rodziców z getta, a wcześniej, by przeżyć, grała, choć aktorką nie była. Kiedy trzeba było, szmuglowała, handlowała bielizną. Ktoś powie, zaradna. Miała silne przeczucie, że idą trudne czasy, ale je przetrwa... i tak się stało. Tracu wzrok, zmaga się sama ze sobą. Niewielu jest w stanie to zrozumieć, jak silną miała...


#81 Sylwia Chutnik o Łobuziarach i nie tylko
11/10/2024

Sylwia Chutnik, której- tak sądzę- specjalnie przedstawiać nie trzeba 📚✨



Czekałam na to spotkanie bardzo długo, bo zależało mi, by porozmawiać oko w oko. n Zdalne nagrania jednak sporo zabierają- na pewno tę energię, która unosi się w studyjnym powietrzu.



Dużo się śmiejemy, chociaż nie unikamy tematów trudnych i niewygodnych. To rozmowa jeszcze o jej tomie opowiadań pt. "Dintojra" i już ( przedpremierowo w dniu nagrania) o najnowszej książce pt. "Łobuziary. Najfajniejsze bohaterki literackie".



Wracamy też do pandemii, sztucznej inteligencji w konte...


#80 Monika Litwinow i Mateusz R.M. Rogalski- Krew Dahaku
11/03/2024

Dziś świętuję 80. odcinek podcastu, w którym przedtawiam Wam niesamowity duet: Monikę Litwinow, specjalistkę od kryminałów, oraz Mateusza Rogalskiego, mistrza fantasy. Połączyli talenty  i razem stworzyli coś absolutnie wciągającego - kryminał fantasy, który pochłonie Was bez reszty!

Posłuchajcie rozmowy o tym, jak narodził się ich wspólny projekt, czyli Dahak - najgorętsze miasto na kontynencie. Poznajcie Yalin, przedstawicielkę rasy pół ludzi, pół lisów, która pracuje w gwardii i staje przed trudnym zadaniem rozwiązania zagadki morderstwa goblina. Klany, rasy, samowydawcy, Międzynarodowe Targ Książki w Krakowie, rozmawiamy o wszystkim, a im dalej


#79 Ryszard Paluch o księdzu Krzysztofie Grzywoczu i o ciszy
10/27/2024

Ryszard Paluch jest niezwykle inspirującą osobą:
Doktor teologii duchowości, wychowawca, pedagog szkolny, redaktor.Autor książek oraz licznych publikacji, praktykujący katecheta od 2004 roku (nauczyciel dyplomowany).Absolwent kilku studiów podyplomowych, który nieustannie poszerza swoją wiedzę i doświadczenie.Koordynator strony i opiekun projektu dokumentującego spuściznę zaginionego ks. dr Krzysztofa Grzywocza.Sam jest zbyt skromny, by to powiedzieć, więc ja to zrobię: przyjaciel księdza Krzysztofa Grzywocza. Ksiądz Grzywocz był. Nie. To jakoś nie pasuje. Ksiądz Grzywocz jest! Jego dziedzictwo duchowe nadal żyje i inspiruje wielu z nas. Sama trafiłam na jego teksty, uważam, ...


#78 Justyna Suchecka z nadzieją o polskiej szkole
10/20/2024

Justyna Suchecka, znana i ceniona dziennikarka. Jest głosem, który od lat towarzyszy polskiej edukacji. Poznałyśmy się, kiedy wydała swoją pierwszą książkę. Od tego czasu minęło zaledwie kilka lat, a ona napisała kilka kolejnych i zdobyła wiele ważnych nagród. Została też mamą. Wdzięczna jestem za to, co robi, bo wszystkie tematy, które poruszyła w swojej najnowszej książce pt. "Cała nadzieja w szkole" są niezwykle ważne. Czy o wszystkich rozmawiamy? Nie. Ale próbujemy chociaż dotknąć kilu obszarów. Gorąco polecam, nie tylko nauczycielom, ale przede wszystkim...


#77 Marta Golik- Gryglas i Rafał Ochęduszko o ostatnich koronacjach na Wawelu, ale też o swojej fasycynującej pracy
10/13/2024

To ogromny zaszyt, że mój podcast odwiedzili kuratorzy, trwającej do lutego 2025 r., wystawy pt. Niech żyje król, czyli koronacje Sasów na Wawelu. 
Marta Golik- Gryglas i Rafał Ochęduszko opowiadają nie tylko o tej wyjątkowej wystawie, ale dzielą się też swoją historią. Czy zawód historyka sztuki był zawsze tym, o czym marzyli? Jak trafili na takie miejsce jak Zamek Królewski na Wawelu. Jak wygląda na co dzień ich praca? Co czytają w wolnym czasie? Gorąco polecam, bo to rzadka okazja, by wejść trochę za kulisy kuratorskiej pracy.


#77 Marta Golik- Gryglas i Rafał Ochęduszko o ostatnich koronacjach na Wawelu, ale też o swojej fasycynującej pracy
10/13/2024

To ogromny zaszyt, że mój podcast odwiedzili kuratorzy, trwającej do lutego 2025 r., wystawy pt. Niech żyje król, czyli koronacje Sasów na Wawelu. 
Marta Golik- Gryglas i Rafał Ochęduszko opowiadają nie tylko o tej wyjątkowej wystawie, ale dzielą się też swoją historią. Czy zawód historyka sztuki był zawsze tym, o czym marzyli? Jak trafili na takie miejsce jak Zamek Królewski na Wawelu. Jak wygląda na co dzień ich praca? Co czytają w wolnym czasie? Gorąco polecam, bo to rzadka okazja, by wejść trochę za kulisy kuratorskiej pracy.


#76 Filip Zawada. Rozmawiamy z punktu widzenia ziemniaka
10/06/2024

Filip Zawada- człowiek, którego wszechstronność i kreatywność nie przestają mnie zadziwiać. Poeta, prozaik, muzyk, fotografem, reżyser, rysownik, malarz. Od kilku lat czyta, każdą jego książkę. "Jak rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”, "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna", "Psy pociągowe", "Weź z nią zatańcz". Najnowsza "Z punktu widzenia ziemniaka" jest wręcz genialna. To taki plaster na każdy dzień. Nie napiszę że to książka filozoficzna, bo Filip powie, że to antyreklama, więc napiszę, że to książka dla każdego i młodego, i starego, i średniego. Czego szukasz, to w niej  znajdziesz.  


#75 Optymistka, Martyna Górniak-Pełech
09/29/2024

Martyna Górniak- Pełech. Na jej stornie martynagorniakpelech.pl możesz przeczytać: 
"Z wykształcenia filolożka, tłumaczka, dziennikarka i fotoreporterka. Optymistka absolutna. Mama dwójki dzieci i kota. Uzależniona od przeprowadzek (ma ich na koncie 35 ! ), aparatu fotograficznego i porannej kawy.

Z zamiłowania podróżniczka, miłośniczka maksymy życiowej: "Myśl pozytywnie a wszechświat ci dopomoże".
Od ponad dwudziestu lat związana z nauczaniem języków obcych. Od kilkunastu lat pracuje nad swoim autorskim projektem, tworząc wraz z mężem i dziećmi wielokulturowy i wielojęzyczny dom, w którym (podobno) naw...


#74 Piotr Milewski o Tokio, Japonii, a nawet Perfect Days
09/22/2024

Piotra Milewskiego poznałam kilka lat temu. Od tamtej pory czytam każdą jego książkę. Studiował w Poznaniu, Wiedniu, Pasawie, Filadelfii, Sapporo i Otaru, co dało mu niezwykłą perspektywę na świat i ludzi. W Japonii mieszkał dziewięć lat. To doświadczenie zaowocowało pomysłami na wiele jego książek, w tym na najnowszą pt.  „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta", za którą otrzymał  prestiżową Nagrodę Magellana 2024. 
Rozmawiamy o mieście, którego już nie ma. O tradycji, rytuałach, urokliwych miejscach, rzemieślnikach, ale wracamy również do poprzednich książek, takich jak: "Planeta K."czy "Dzienniki japońskie". Zatrzymujemy...