Para Konuşur

11 Episodes
Subscribe

By: Socrates Dergi, Ahmet Kürşat Öçalan, Ahmet Orhon

Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, spor ekonomisine dair merak edilen ne varsa Socrates Stüdyoları'nda konuşuyor. Paranın spor ile olan ilişkisinin doğumundan günümüze kadar gösterdiği gelişimi Para Konuşur'da mercek altına alıyoruz.

Para Konuşur #11 | Euroleague Ekonomisi
#11
Last Sunday at 11:56 AM

Para Konuşur'un 11. bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, Avrupa basketbolunun zirvesini temsil eden Euroleague'in ekonomisini değerlendiriyor. Euroleague katılım ücretleri ve ödülleri, ligde yer alan takımları yaşatan sponsorluklar, NBA ve Amerikan sporları ile olan devasa uçurum, takımlara yansıyan ve yansımayan yayın gelirleri, Euroleague'in daha ufak bütçeli takımların devamlılığını zorlaştıran yapısı, sosyal medya görünürlüğü ve maç günlerindeki etkinliklerin kısıtlılığı, Avrupa basketbolundan NBA'e geçişte transfer ücretinin bulunmaması, sokak basketbolu kültürü ve tesisleşme v...


Para Konuşur #10 | NBA Ekonomisi (Konuk: Kaan Kural)
#10
03/12/2023

Para Konuşur'un 10. bölümünde Ahmet Kürşat Öcalan ve Ahmet Orhon’un konuğu Kaan Kural. NBA ekonomisinin mercek altına alındığı programda NBA’deki takımların gelir kaynakları, takım değerlerinin yıllar içindeki değişimi, takımların bulunduğu şehirlerin bu değerlemelere etkisi ve eğlence odaklı spor yaklaşımının ekonomik sonuçları derinlemesine irdeleniyor.


Para Konuşur #9 | Formula 1 Ekonomisi
#9
03/03/2023

Para Konuşur'un 9. bölümünde Ahmet Kürşat Öcalan ve Ahmet Orhon, direksiyonu Formula 1'e kırıyor ve dünyanın en pahalı sporlarından birisi olan F1'in ekonomisini değerlendiriyor. Pilotları, takımları, yarış direktörleri, pistleri, fabrikaları, sponsorları, kuralları ve kısıtlamalarıyla F1 sirki mercek altında. Ayrıca İstanbul-Formula 1 ilişkisi de bölümde konuştuklarımız arasında yer alıyor. 


Para Konuşur #8 | Avrupa Süper Ligi (Konuk: Erman Yaşar)
#8
02/04/2023

Para Konuşur'un 8. bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon'un konuğu Erman Yaşar. Üçlü; Florentino Perez'in Avrupa Süper Ligi fikrinin çıkış noktasını, büyük takımların birbirlerine karşı oynama fikrinin futbolseverler için ve ekonomik anlamda beraberinde getirdiği artı ve eksileri, yerel liglerin Avrupa Süper Ligi projesi gerçekleşirse nasıl etkilenebileceğini, büyük spor organizasyonlarının ulaştığı devasa kitleleri ve buna bağlı olarak dönen parayı, bugün Türkiye'de yapılan transferlerin ekonomik açıdan sürdürülebilirliğini, futbolda taraftarın etkisini ve gücünü ve de Avrup...


Para Konuşur #7 | Premier Lig (Konuk: Onur Erdem)
#7
01/27/2023

Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, Para Konuşur'un yedinci bölümünde Onur Erdem’i konuk ediyor. İkili, Arsenal taraftarı Onur Erdem’in yaptığı toteme dikkat çekerken, Onur Erdem ise programa bir dilek tutarak başlıyor. Programın devamında ise Premier Lig’in bulunduğu seviyeye nasıl geldiği enine boyuna tüm unsurlarıyla irdeleniyor.


Para Konuşur #6 | Sporcu Kazançları (Konuk: Mesut Süre)
#6
01/20/2023

Para Konuşur'un 6. bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, konukları Mesut Süre'yle sporcuların bireysel kazançlarıyla ilgili bir sohbete dalıyor. NBA oyuncularından yeşil sahalarda ter dökenlere, NFL'den beyzbola, golften tenise, atletizmden motor sporlarına birçok alanda kim ne kadar kazanıyor, dünya çapında başarı yakalayan bir sporcu olmak için ne yapılmalı ve hangi alternatifler başarıyla götürür gibi konu başlıklarının yanı sıra sanat konusunda önemli saptamalar da bölümde yer buluyor.


Para Konuşur #5 | Kulüp Satın Almak
#5
01/13/2023

Para Konuşur'un beşinci bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, bir spor kulübünün satın alınmasının getirilerini konuşuyor. Spor kulüplerine yapılan yatırımları Hull City örneği üzerinden inceleyen ikili, Golden State Warriors’u satın alabilmek için de bir kooperatif kurma planı yapıyor.


Para Konuşur #4 | Büyük Transferler, Ödül Havuzu, Maç Günü Gelirleri
#4
01/06/2023

Para Konuşur'un dördüncü bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, spor kulüplerinin gelir elde ettiği kaynakları konuşmaya devam ediyor. İlk milyonluk transfer ve onu izleyen büyük hamleler, önemli transferlerin kulüplere kattığı potansiyel gelir kaynakları, turnuvalardan kazanılan paralar, ödül havuzundaki paylaşımın dağılımı ve maç günü elde edilen kazançlar bu haftanın tartışma konuları.


Para Konuşur #3 | Spor Kulüpleri Nasıl Para Kazanır?
#3
12/30/2022

Para Konuşur'un 3. bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, spor kulüplerinin gelirlerini nasıl sağladığını ve kazanca çevirdiğini konuşuyor. İkili; sponsorluklardan ürün satışlarına, yayın haklarından transferlere, maç günlerinde elde edilen gelirlerden tüm bu gelirlerin yaratılması ve dağıtılmasındaki köşe taşlarına kadar geniş kapsamlı bir sohbet ederken Premier League kulüplerinden Türk futboluna, dünya milli takımlarından okyanus ötesi sporlardaki devlere parayı konuşuyor.


Para Konuşur #2 | Mega Eventler
#2
12/23/2022

Para Konuşur'un ikinci bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, Mega Eventler'i konuşuyor. İkili, "mega" kavramını masaya yatırdıktan sonra hangi etkinliklerin bu konsept içinde konuşulması gerektiğini tartışıyor, ekonomik bağlamda büyük ölçekli ve yüksek riskli projelerin farklı yönlerini masaya yatırıyor. 1976 Montreal Kış Olimpiyatları'ndan yola çıkarak büyük çaplı etkinliklerin bütçelerini, Atina'da Olimpiyatlar için her bir haneden çıkan toplam bedeli, Londra'da Olimpiyat Köyü'ne ve logoya harcanan parayı ve de bütün bu ağır bedellere karşın adaylık yarışı yaşanmasını ko...


Para Konuşur #1 | Gladyatörlerden Sponsorluklara Paranın Dahli
#1
12/16/2022

Para Konuşur'un ilk bölümünde Ahmet Kürşat Öçalan ve Ahmet Orhon, oldukça temelden bir girişle paranın ne olduğunu tanımlayarak spor ekonomisinde çıkacağımız yolculuğun ilk adımlarını atıyor. Spor ekonomisine paranın girişi ve spor-para ilişkisinin temelleri, olimpiyatların doğuşundan gladyatörlerin bonservislerinin el değiştirmesine kadar devam eden süreç ve 1800'lü yıllarda bisikletin dahli, yolculuğun devamında büyük sponsorların katılımıyla profesyonel sporlarda paranın iyiden iyiye konuşmaya başlaması ve beraberinde gelen büyüme mercek altında. Ayrıca...