Osobiste rozmowy holistyczne

30 Episodes
Subscribe

By: Orina Krajewska

Aktorka Orina Krajewska rozmawia z terapeutami, lekarzami i autorami książek o zdrowiu, równowadze wewnętrznej i zdrowiu psychicznym.

Pilates i trening funkcjonalny
#4
Last Saturday at 4:00 AM

Świadomy ruch z kontrolą. Na czym polega pilates? Skąd się wziął? Dlaczego jest nazywany formą ruchu angażującą zarówno ciało, jak i umysł? Co to jest trening funkcjonalny? 

Pilates to rodzaj ćwiczeń opracowany na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa. On sam nazwał swoją metodę „Contrology”. Siedzący tryb życia, stres i wieczny pośpiech sprawiają, że tracimy kontakt z własnym ciałem i wnętrzem. Pilates z założenia koncentruje się na mięśniach głębokich, tych na co dzień niedostępnych. Wymaga od osoby praktykującej skupienia i dotarcia do najgłębszych warstw ciała. Pod...


Tak działa mózg. Serotonina, dopamina i inne neuroprzekaźniki
#3
11/11/2023

Czym są neuroprzekaźniki i jaką funkcję pełnią? Jak bardzo nasze zdrowie na poziomie psychicznym i fizycznym jest od nich zależne? I czemu warto wiedzieć jak działają?

Neuroprzekaźniki, inaczej neurotransmitery, to cząsteczki chemiczne, dzięki którym możliwe jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą prowadzić do różnych schorzeń. Jednym z najbardziej znanych neuroprzekaźników jest serotonina. Jej funkcje często przypisuje się regulacji nastroju, a niskie poziomy konotowane są z depresją.

Dopamina jest znowu związana z przyjemnością i nagrodą. Zaburzenia funkcjonowania...


Wysoka wrażliwość
#2
10/28/2023

Czym jest wysoka wrażliwość? Jak się objawia? Jak wpływa na nasze życie? Według badań, osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30 proc. populacji. Odbierają doświadczenia sensoryczne intensywniej, są wyczulone na bodźce i mają większą tendencję do analizowania nawet drobnych szczegółów. Jak zaopiekować się swoją wrażliwością, radzi psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka Katarzyna Kucewicz (@psycholog_na_insta).


Osteopatia
#1
10/14/2023

Osteopatia jest nieinwazyjną terapią manualną, której celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów organizmu. To złożony system diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. Opiera się na zasadzie, że dobre samopoczucie człowieka zależy od sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Na czym polega osteopatia, skąd się wzięła i czym się różni od fizjoterapii opowiada osteopata, fizjoterapeuta i terapeuta manualny Jakub Stępnik.


Terapia manualna i masaż
#8
08/19/2023

Zoga, masaż lomi lomi, facemodeling, kobido, osteoplastyka. Wszystkie typy masażu czy terapii manualnej łączy to samo: dotyk. Czemu jest on tak ważny dla zdrowia, czym różni się masaż od terapii manualnej, skąd wiedzieć, jaka terapia manualna będzie dla nas najlepsza? Na te pytania Oriny Krajewskiej odpowiada Katarzyna Z. Węglińska, certyfikowana terapeutka i masażystka twarzy i ciała oraz naturoterapeutka.


Trauma transgeneracyjna
#7
08/05/2023

Nie wszystkie przeżycia mają dla nas logiczne przyczyny. Mogą pojawiać się za sprawą tzw. traumy transgeneracyjnej. Rozpoznanie tego zjawiska zmieniło się bardzo na przestrzeni ostatnich lat – dzisiaj rozumiemy je o wiele szerzej. Jak bardzo jesteśmy uwarunkowani przeszłością, nie tylko naszą, ale także naszych przodków? Co dzisiaj naukowcy wiedzą o traumie transgeneracyjnej? Czy badania jednoznacznie potwierdzają, że traumatyczne doświadczenia zmieniają sposób pracy genów? Czym dokładnie jest trauma i jak rozpoznać objawy zespołu stresu pourazowego? Co robić jeśli takie nas dotkną? Na te pytania Oriny Krajewskiej odpowiada biolog i psycholog Wojciech Dragan, p...


Zrównoważony rozwój, czyli reduce, reuse, recycle
#6
07/22/2023

Holistyczne podejście zakłada wzajemny wpływ ciała, ducha i emocji. Jednak nie byłoby nas bez środowiska, w którym żyjemy. Do filarów zdrowego stylu życia dodaje się też regularny kontakt z naturą, którego deficyt jest już uznany za jednostkę chorobową. Niestety nie tylko natura i jej obecność mają na nas wpływ, my wpływamy na nią cały czas. Każda i każdy z nas stoi wobec codziennych wyborów, które w skali globalnej mogą zmienić wiele. Poszerzanie świadomości o to, na co zwracać uwagę w codziennych wyborach konsumenckich i nawykach może okazać się dużym k...


Równowaga wewnętrzna według ajurwedy
07/15/2023

Aktorka Orina Krajewska jest prezeską Fundacji Małgosi Braunek „Bądź” i autorką książek „Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia” oraz „Siła umysłu. Siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia”. Propaguje integralne podejście do zdrowia, w którym obok troski o ciało równie ważna jest dbałość o dobrostan psychiczny i zrównoważony model życia. Dla „Vogue Polska” Orina prowadzi cykl rozmów „Jestem i Będę” i podcast „Osobiste rozmowy holistyczne” o zdrowiu psychicznym, budowaniu wewnętrznej siły i równowagi emocjonalnej.

Do rozmowy na żywo w warszawskim KinoGramie, w towarzystwie publiczności, zapro...


Praktyka jogi, praktyka równowagi
#5
06/24/2023

Joga to system filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni trening ciała i jako praktyka rozwijania jego świadomości może okazać się zaproszeniem do podróży w głąb siebie. Niezależnie od wybranego stylu, dodając do pracy z ciałem świadomy oddech, mądra aktywność fizyczna może transformować nasze życie codzienne.

Joga Iyengara, ashtanga, vinyasa, hatha czy yin yoga? Czym różnią się między sobą szkoły poszczególne style i szkoły jogi, a co stanowi ich wspólny mianownik? Czy joga może być praktyką duchową i co...


Czemu ciągle chcemy więcej?
#4
06/10/2023

Czy naturą ludzkiego umysłu jest to, że zawsze chcemy mieć więcej? Jak zacząć cieszyć się tym, co mamy? Jakie konsekwencje niesie za sobą ambicja? Emocjonalne koszty na poziomie indywidualnym i społecznym mogą prowadzić do braku równowagi wewnętrznej i radości życia. Co kryje się pod hasłem "wystarczająco dobrze”? Jak się ma wystarczająco dobrze do szczęścia?

Pretekstem do naszego dzisiejszego spotkania jest niedawno wydana płyta "Dziewczyny chcą więcej” Kasi Miller, jednej z najbardziej znanych polskich psychoterapeutek i felietonistek.


System Wewnętrznej Rodziny
#3
05/27/2023

Czasami zdarza się, że coś, co już „przepracowaliśmy”, nagle odzywa się w nas starym głosem, jakby mechanizm, który wydawało się, że pożegnaliśmy, był w nas cały czas obecny. Innym razem mamy dostęp jednocześnie do dwóch perspektyw, które powodują wewnętrzny konflikt. Czy słusznie traktujemy umysł jako uformowaną jedność? I czy tak naprawdę możemy nad nim zapanować? O terapii IFS rozmawiamy z Michałem Pasterskim.

Terapia IFS (Internal Family Systems) zakłada, że nasza osobowość składa się z różnych części. Zgodnie z tą ideą w każdym z nas żyją tzw. subosobowoś...


Co ze mną nie tak? Od dorastania w dysfunkcyjnym domu do dojrzałości
#2
05/13/2023

Nie wychowuje nas tylko dom i rodzice. Wpływ mają też na nas rówieśnicy, podwórko, wydarzenia losowe. Dojrzałość to ciągła podróż, rozpoznawanie i umiejętność zaopiekowania się swoimi potrzebami. To właśnie one jeśli regularnie w dzieciństwie nie były zaspokajane mogą prowadzić do dysfunkcji w dorosłym życiu.

Jak właściwie rozumieć dysfunkcję i gdzie sięgają jej początki? Czy zawsze na drodze rozwoju musimy sięgnąć przeszłości? Co staje się największą przeszkodą na drodze do dojrzałości? Te i inne pytania Orina Krajewska stawia psycholożce i...


Terapia naturą
#2
05/07/2023

Co już̇ dziś wiadomo o działaniu i obserwacji natury na zdrowie psychiczne? I czym dokładnie jest ornitologia terapeutyczna?

Holistyczne podejście do zdrowia zakłada, że wszystko jest ze sobą połączone. Że każdy aspekt wewnątrz nas oddziałuje na siebie wzajemnie. I tak jak dzisiaj nie jesteśmy już w stanie podważyć wzajemnego wpływu umysłu na ciało, tak w holistycznych założeniach coraz częściej mówi się też o połączeniu tego co w nas z tym co wokół nas. Mówimy o więziach z innymi ludźmi, ze zwierzętami i z n...


Emocje a odżywianie
#1
04/29/2023

Jak rozpoznać, jaką mamy relację z jedzeniem? I jak się ona ma do naszej równowagi wewnętrznej i poczucia własnej wartości? A dalej: jak się ma do tego przyjemność i kultura konsumpcji? Globalne statystyki wskazują na to, że coraz częściej dysfunkcyjnie posługujemy się jedzeniem. Widać rozdźwięk pomiędzy prawdziwym celem pożywienia, jakim jest zaspokojenie głodu fizjologicznego, a tym, w jak szkodliwy sposób dla zdrowia to robimy.

Przyglądając się naszej relacji z jedzeniem, możemy dużo dowiedzieć się o nas samych. Często jest ona wyrazem problemów zaniedbywanych...


Dlaczego współczucie i uważność są dzisiaj tak ważne?
#8
12/31/2022

Żegnamy wyjątkowo wymagający rok, pełen trudności, ale też współczucia dla innych. Doświadczyliśmy tego, jak okazana pomoc daje coś wyjątkowego w zamian: bliskość, wdzięczność, wsparcie. Nauka potwierdza, że przetrwają najbardziej współczujący.

Jak możemy zdefiniować współczucie? Jak i po co je praktykować? Kiedy jest odpowiedni moment na okazanie współczucia sobie? Te pytania Orina Krajewska stawia dr Julii E. Wahl, psycholożce i trenerce podejścia uważności i współczucia.


Ekspozycja na zimno
#7
12/17/2022

Od kilku lat mokra i sucha ekspozycja na zimno przybiera na popularności, chociaż zanurzanie się i pływanie w zimnej wodzie ma tradycję sięgającą starożytności. Czy kontrolowana ekspozycja na stres może przynieść nam korzyści? Jak to bezpiecznie robić? Czy morsowanie można traktować jako praktykę? Coraz więcej badań klinicznych sugeruje że hartowanie się wspiera nie tylko odporność organizmu i zdrowie, ale mogą nawet działać antydepresyjnie. O morsowaniu rozmawiamy z nauczycielem oddechu i jogi oraz instruktorem freedivingu Marcinem Petrusem.


Moc koloru
#6
12/03/2022

Wywodząca się z psychologii buddyjskiej teoria pięciu energii mądrości, propagowana na Zachodzie przez tybetańskiego mistrza Chogjama Trungpę Rinpocze, otwiera drzwi do zrozumienia ludzkiej świadomości. O mocy koloru rozmawiamy z Asią Jakubowicz, trenerką Pięciu Energii Mądrości w Polsce. Wieloletnia uczennica mistrzyni zen Małgosi Braunek obecnie prowadzi własną grupę medytacyjną. Ukończyła Five Wisdom Institute w Kalifornii.


Przeciążony układ nerwowy a rezyliencja
#5
11/19/2022

Szukając narzędzi, które pomogą złagodzić skutki stresu, przemęczenia czy lęku, też zdarza nam się ulegać presji. Jak ważny w dbaniu o higienę psychiczną jest odpoczynek? Co składa się na odporność psychiczną? Jak ją budować? Rozmawiam z Sylwią Wójcik, terapeutką metody pracy z traumą i z chronicznym stresem, współzałożycielką Polskiego Stowarzyszenia Somatic Experiencing, członkinią kolektywu Instytut Dobrej Śmierci.


Tai chi i Qi gong, czyli wywodzące się z Chin prozdrowotne, medytacyjne formy ruchu.
#4
11/05/2022

Regularna aktywność fizyczna to podstawa dbania o zdrowie. Niektóre tradycyjne formy ruchu zawsze stawiały sobie za cel nie tylko wzmocnienie na poziomie ciała ale jego integrację z umysłem i zaprowadzenie równowagi wewnętrznej. To było ze sobą nierozerwalnie związane. Taki całościowy cel stawia sobie wywodzące się z Chin praktyki Tai chi i Qi gong, które w ostatnich latach przeżywają swój renesans. 

Czym są te praktyki? Czym różnią się od "zwykłego" ćwiczenia? Czy są dla każdego i w jakim celu mogą być wykorzystywane? 

Qigong to w...


Równowaga w odżywianiu. Niedobory - jak na nas wpływają i czy możemy traktować jedzenie jako lekarstwo?
#3
10/22/2022

Jesteśmy tym, co jemy. W gąszczu dietetycznych możliwości tracimy rozeznanie, a w efekcie wracamy do utartych, często niezdrowych nawyków. A dieta jest przecież podstawą budowania zdrowia fizycznego i psychicznego.

O czym należy pamiętać przy wyborze diety? Z jakimi niedoborami najczęściej się zmagamy? Jak mądrze suplementować?

Lekarka Nina Nicheska pracowała w Ministerstwie Zdrowia Macedonii Północnej, w firmach farmaceutycznych i własym biznesie. Dziś w poszukiwaniu życiowej równowagi i z troski o zdrowie swoje i swojej rodziny oraz naszej planety współtworzy nikalab.


Psychoterapia przez ciało, emocje zawieszone w ciele i metoda Lowena
#2
10/08/2022

Czym jest zdrowa relacja z ciałem? Jak ją nawiązać? Do czego może doprowadzić długoterminowe odcięcie się od ciała? Jak pracować z rozpoznanymi w nim emocjami? Czy w przypadku ich zawieszenia możemy sięgnąć po konkretne ćwiczenia? I czy możemy praktykować je w domu?

Metoda Aleksandra Lowena nazywana jest powszechnie analizą bioenergetyczną. Opierając się na przekonaniu, że to ciało integruje osobowość, proces terapeutyczny odbywa się nie tylko na drodze analizy intelektualnej, ale równolegle za pomocą diagnozy i pracy przez ciało. Jeżeli zostanie mu przywrócona miękkość i swoboda, powróci też...


Prawidłowy oddech, redukcja stresu i układ nerwowy. Jaki jest między nimi związek?
#1
09/24/2022

Powszechnie wiadomo, że aby utrzymać się w zdrowiu, należy swoją codzienną dyscyplinę oprzeć na filarach zdrowego stylu życia. Należą do niego przede wszystkim odpowiednia dieta, zdrowy sen, czy regularne ćwiczenia. Ten zestaw nie uwzględnia jednak prawidłowego oddechu, który w ostatnich latach coraz częściej wymieniany jest jako jeden z najważniejszych czynników wpływających na stan zdrowia.

Czy można w ogóle oddychać nieprawidłowo? Jak oddech ma się do stresu krótkotrwałego a przewlekłego? Czym jest autonomiczny układ nerwowy? Czy niepokój i stres mogą być zakorzenione w nieprawidłowym odd...


Slow jogging
#8
06/11/2022

Aktywność fizyczna to jeden z podstawowych filarów zdrowego stylu życia, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Regularny ruch zmniejsza też ryzyko wielu chorób.

Jaki rodzaj aktywności fizycznej będzie dla nas długofalowo najbardziej optymalny i jak go uprawiać, żeby skutecznie wpływać na poprawę samopoczucia?

Slow jogging – bieganie w bardzo wolnym tempie – ma wszystkie zalety typowego biegania, a jednocześnie jest pozbawiony jego wad. Poprawnie wykonywany, zapobiega otyłości, cukrzycy, chorobom krążenia, a nawet depresji. Na czym polega? Czym różni się od zwykłego biegania i nordic walkingu? Co znaczy...


Aromaterapia w praktyce
#7
05/30/2022

Zmysły stanowią nasze połączenie pomiędzy światem zewnętrznym a naszym ciałem i światem wewnętrznym. Zmysł węchu ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie, związana jest z nim jedna z najpopularniejszych prozdrowotnych praktyk, czyli aromaterapia.

Aromaterapia stosowana jest od wieków. Uznawana jest za formę medycyny niekonwencjonalnej, która jednak dzięki coraz większej ilości badań klinicznych potwierdzających jej skuteczność, coraz częściej służy jako komplementarna terapia uzupełniająca nurt akademicki. Opiera się ona na naturalnych właściwościach olejków eterycznych. Naturalny wyciąg z liści, łodyg, kwiatów, owo...


Tu i teraz
#6
05/21/2022

iewykorzystane do działania hormony stresu są dla nas bardzo niszczące. Ich biologicznym efektem są objawy większości dotykających nas chorób. Nasza własna chemia która kiedyś miała nas ratować, zostaje zamknięta jak w garnku pod przykrywką na pełnym ogniu. Czy można jej uniknąć? Jak z nią skutecznie pracować?

Jon Kabat Zin twórca podstawowego treningu mindfulness, opracował go w latach siedemdziesiątych dedykując go weteranom wojny w Wietnamie, którzy cierpieli na zespół stresu pourazowego. Program uczył, że nawet w najbardziej krytycznej sytuacji, doświadczając bezradności i bólu, zawsze można...


Słowniczek emocji, zdolności i przekonań
#5
05/07/2022

Słowo „emocja” pochodzi od łacińskiego „e movere”, co znaczy „w ruchu”. Emocje towarzyszą nam każdego dnia. Jest ich wiele; nie zawsze są przyjemne, ale niewątpliwie są bardzo ważne, ponieważ stanowią podstawową informację zwrotną o nas samych i naszych głębokich potrzebach. Nasze zdrowie jest nierozerwalnie związane z emocjami. Całe spektrum emocji i wypracowanych przez życie postaw i przekonań wpływa na jakość naszej codzienności.

Wiele z nich, jak na przykład wrażliwość, kojarzy się stereotypowo ze słabością, staramy się więc ją ukryć albo boimy się po nią sięgnąć. Jak się okazuje, jeśli tylko potr...


Różne twarze depresji
#4
04/16/2022

Czym depresja kliniczna różni się od stanów depresyjnych? Na jakie rodzaje depresji jesteśmy najczęściej narażeni i skąd się biorą? A najważniejsze - jak , zarówno w przypadku depresji klinicznej i stanów depresyjnych, mądrze się sobą zaopiekować?

Smutek i odczuwanie innych trudnych emocji to normalne elementy codziennego życia i naturalna reakcja organizmu na niepowodzenia czy rozczarowania. Kiedy jednak trwają one zbyt długo albo nawracają zbyt intensywnie może się okazać, że świadczą o postępującej depresji i potrzebujemy kompleksowego wsparcia. Depresja to poważne zaburzenie, które wg definicji WHO, objawia się sm...


Nowe technologie a równowaga psychiczna
#3
04/02/2022

Czymś co determinuje nasze codzienne życie, podobnie jak dieta, sen czy aktywność fizyczna, bez dwóch zdań są nowe technologie. Na dzisiejszym etapie rozwoju cywilizacyjnego jesteśmy od nich praktycznie uzależnieni. Jak naprawdę na nas wpływają? Czy są dla nas bezpieczne i jak oddziałują na nasze ogólnie pojęte zdrowie i emocje?

Dziedzinami w których coraz częściej wykorzystuje się VR jest psychiatria i neuropsychologia. Dzięki wirtualnej rzeczywistości, osoby zmagające się z depresją, lękami czy fobiami mogą w kontrolowanych warunkach oswajać się z wywołującymi strach i panikę sytuacjami oraz uczyć się...


Nerwy w las
#2
03/19/2022

Czy naprawdę na nowo musimy się uczyć kontaktu z przyrodą? Okazuje się, że tak. Rozwój cywilizacyjny, zawrotna prędkość, życie przed ekranem – to domena naszych czasów. Związane z nimi stres, choroby autoagresywne, depresja, izolacja czy zaburzenia lękowe mogą się zaostrzać w wyniku braku kontaktu z naturą. Istnieje nawet jednostka chorobowa: deficyt kontaktu z naturą.

Terapia lasem to przebadana naukowo metoda, która pozwala osiągnąć spokój i poprawę zdrowia psychicznego – ale nie tylko. Wędrówki po lesie podnoszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. Jak praktykować kąpiele leśne, żeby były...


Przemek Wardejn
#1
03/11/2022

Ajurweda, starohinduski system leczniczy, nazywana jest też „wiedzą o życiu”. Jest sztuką leczenia, ale przede wszystkim zachowania pierwotnej równowagi organizmu. Medycyna spotyka się w niej z psychologią i filozofią. Razem mają służyć długiemu, dobremu życiu. Równowaga wewnętrzna nie zależy tylko od naszej pracy z emocjami, od tego, czy dzisiaj postanowimy sobie czuć się dobrze. Ajurweda precyzyjnie określa, jaki wpływ ma nasz codzienny harmonogram. Niewielkie, ale systematycznie wprowadzane zmiany mogą sprawić, że odzyskamy energię, będziemy kontrolować naszą wagę, sen i poziom stresu. Przemek Wardejn, eksdziennikarz, DJ i prezenter radiowy, 20 lat temu porzucił swoje dotychczasowe...