Osobiste rozmowy holistyczne

40 Episodes
Subscribe

By: Orina Krajewska

Aktorka Orina Krajewska rozmawia z terapeut_kami, specjalist_ami i autor_ami książek o zdrowiu, równowadze wewnętrznej i zdrowiu psychicznym. W każdym odcinku wraz z zaproszonymi gośćmi przygląda się praktycznym sposobom na budowanie spokoju, poznaje pomocne metody i rozważa najbardziej społecznie dotykające nas problemy. Dzięki holistycznemu spojrzeniu, podcast staje się mapą po pomocnych narzędziach, które mogą poprawić jakość naszego życia i pomóc w budowaniu większej zdrowotnej świadomości.

Odżywianie intuicyjne
#2
Yesterday at 4:00 AM

Jak wrócić do siebie poprzez ciało i jedzenie? Co mówi o tobie sposób, w jaki jesz? Czy potrafisz usłyszeć, czego naprawdę chce twoje ciało? I jak w świecie presji wyglądu i tempa życia zachować miękkość wobec siebie? W rozmowie o odżywianiu intuicyjnym, emocjach ukrytych w jedzeniu, wpływie stresu na układ pokarmowy i o tym, jak budować relację z ciałem opartą na czułości, a nie kontroli, Agata Ziemnicka zaprasza nas do odzyskania zaufania do siebie i do własnego ciała. Czy codzienne wybory mogą stać się praktyką wolności i wewnę...


Długowieczność i rola tożsamości
#1
04/26/2025

Wszystko, co składa się na naszą tożsamość, tj. nasze postrzeganie siebie, nasze myśli, emocje, relacje z samym sobą i innymi, odgrywa ważną rolę w budowaniu zdrowia. Jak więc można zmienić postrzeganie swojej tożsamości i wpłynąć tym na swój dobrostan? Co o budowaniu zdrowia mówią starożytne mądrości Tybetu? I na ile możemy korzystać z nich dzisiaj? Tenzin Wangyal Rinpoche dotyka istoty rzeczy – tłumaczy i dzieli się instrukcją dotyczącą ćwiczeń dla dobrego samopoczucia, które działają poprzez ruch, oddech i świadomość.

Tenzin Wangyal Rinpoche to założyciel i ki...


Somatic Experiencing. O powrocie do ciała
#8
02/22/2025

W świecie, w którym stres, lęk i przytłoczenie stały się normą, ciało pozostaje niewykorzystanym źródłem ukojenia. Jest kluczem do odnalezienia równowagi. To nie tylko wiedza – to doświadczenie. Somatic Experiencing pomaga nam w komunikacji z ciałem. Dzięki terapii uczymy się słuchać subtelnych sygnałów, które organizm codziennie wysyła.

Jak czytać sygnały z ciała? Po czym rozpoznać rozregulowany układ nerwowy? Czy może pomóc nam w tym metoda leczenia objawów traumy i łagodzenia chronicznego stresu Somatic Experiencing? Jak mądrze łączyć SE z innymi nurtami terapeutycz...


Qi Gong i długowieczność
#7
02/08/2025

Czym jest Qi Gong? Jaki ma związek z długowiecznością? W czasach stale rosnącej presji coraz częściej zadajemy sobie pytania o jakość naszego życia. Jak to, w jaki sposób żyjemy, przekłada się na długowieczność? Jak długowieczność w ogóle rozumieć?

Odcinek nagrany jest w języku angielskim. Na YouTubie dostępny jest videocast z napisami.

(ENG)

What is Qi Gong? What does it have to do with longevity? In times of constantly increasing pressure, we increasingly ask ourselves questions about the quality of our lives. How does it translate int...


Podążanie swoją drogą
#6
01/25/2025

Co to znaczy iść swoją drogą? Czy rozpoznawanie wciąż na nowo swojej własnej ścieżki kiedyś się kończy? Gdzie przebiega granica między byciem w ciągłym rozwoju a docenieniem tego, co już się osiągnęło? I jak ma się kroczenie indywidualną ścieżką do poczucia więzi z innymi, bliskości i wspólnotowości? Postawa „twórczego niewiedzenia” jest punktem wyjścia do zaciekawienia drugim człowiekiem, którego widzenie na równi ze sobą, bez hierarchicznego wartościowania stanowić może podstawę do budowania relacji opartych na bliskości.

Bogdan de Barbaro – psychiatra, psychoterapeuta, pr...


Living body
#5
12/28/2024

Czym jest metoda pracy z ciałem living body która wspiera ożywienie i tonizację? Jakie elementy w sobie łączy? Jak rozpoznawać zastoje w ciele i niezaopiekowane do czego mogą prowadzić?

Autorska metoda pracy z ciałem stworzona przez Kasię Lazar, łączy w sobie najbardziej optymalne i sprawcze pozycje jogi, progresje ruchowe tańca oraz ćwiczenia Qi Gong. Living Body jest praktyką dla ciała i jego narządów. Struktura zajęć zbudowana jest na kanwie tradycyjnej medycyny chińskiej tak, aby każdy uczestnik mógł zadbać o „tonizację” ciała, a co za tym idzie, własną psyche.

Kata...


Sny i analiza jungowska
#4
12/14/2024

Czym różni się analiza jungowska od psychoterapii? Jaką rolę odgrywają sny w naszym życiu i czy zawsze coś o nas mówią? Do czego może doprowadzić nas ich analiza?

Analiza jungowska jest głęboką pracą, w której kluczową rolę odgrywają samopoznanie i transformacja osobowości tak, by lepiej mogła wyrażać psychiczną pełnię człowieka. Uzdrowienie rozumiane jest w niej jako głęboka integracja psychiczna i większa harmonia ze światem. Carl Jung zwracał uwagę na kulturowe, mitologiczne, inicjacyjne i duchowe aspekty analizy. Analiza ukierunkowana jest na badanie nieświadomości pacjenta, jej treści oraz procesów w niej zach...


Brainspotting
#3
11/16/2024

Brainspotting lokalizuje punkty w polu widzenia klienta, które pomagają uzyskać dostęp do nieprzetworzonego urazu w mózgu podkorowym. Brainspotting (BSP) został odkryty w 2003 roku. Dr David Grand odkrył, że „to, gdzie patrzysz, wpływa na to, jak się czujesz”. To aktywność mózgu, zwłaszcza w mózgu podkorowym, która organizuje się wokół tej pozycji oka. Na czym dokładnie polega brainspotting? Jak się nim pracuje? Rozmawiamy z dr. Roby Abeles.

Brainspotting jest skuteczny w przypadku szerokiej gamy stanów emocjonalnych i somatycznych, szczególnie w sytuacjach związanych z traumą, pomagając zidentyfikować i wyleczyć ukryty uraz, który p...


Moksoterapia
#2
11/02/2024

Ważną częścią medycyny wschodu jest profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom. Szczególny nacisk kładzie się na nawyki w codziennym funkcjonowaniu, np. ilość i jakość ruchu, sen, odpowiednie odżywianie czy pracę z emocjami. Jeśli wprowadzenie zmian w codziennych czynnościach jest niewystarczające, można wesprzeć organizm ziołami lub zabiegami, np. moksoterapią.

Czym jest moksoterapia i jak ją stosować? Dlaczego sprawdza się szczególnie w okresie jesienno-zimowym? Moksoterapia to zabieg z rodzaju termoterapii, wywodzący się ze starożytnej Mongolii, nazywany również akupunkturą termiczną. O moksoterapii opowiada Sebastian Zieliński, magister fizjoterapii, dyplomowany terapeuta medycyny ws...


Budowanie poczucia bezpieczeństwa
#1
10/19/2024

Od czego zależy to, czy czujemy się bezpieczni? Czym jest i jak do budowania poczucia bezpieczeństwa ma się nasza tzw. prawdziwa natura? Jakimi sposobami do niej dotrzeć?

W dzisiejszych czasach nasze poczucie bezpieczeństwa w ogromnej mierze zależy od zmiennych i niestabilnych czynników zewnętrznych. Fundamentalne poczucia bezpieczeństwa wynika ze świadomości, że jesteśmy elementem życia. Dotarcie do takiej świadomości i utrzymanie tej perspektywy wymaga jednak koncentracji i ciszy w umyśle.

Zatrzymując się w ciszy, odczuwamy większe połączenie ze światem. Cisza i zadawanie sobie odpowiednich pytań może...


Samowspółczucie
#8
08/31/2024

Uważne samowspółczucie to traktowanie siebie z podobną życzliwością i wyrozumiałością, z jaką traktujemy najbliższych przyjaciół, szczególnie w obliczu trudności czy popełnianych błędów. To konstrukt naukowy zaczerpnięty z tradycji buddyjskiej i opracowany przez dr Kristin Neff i Chrisa Germera. Samowspółczucie składa się z trzech filarów: uważności, wspólnego człowieczeństwa i życzliwości dla siebie.

Mindful Self-Compassion to program uzupełniania i ochrony zasobów wewnętrznych. Składają się na niego wykłady, praktyki, dyskusje w zamkniętej wspierającej grupie. Techniki, po które możemy sięgnąć...


Los, który dziedziczysz
#7
08/03/2024

Tylko dlatego, że coś się skończyło, nie oznacza, że odeszło. Z psychologicznego punktu widzenia trauma to subiektywne doświadczenie sytuacji, która w jakiś sposób przekracza nasze możliwości radzenia sobie z nią. U osób, które doświadczyły traumy, silne emocje związane z tamtym doświadczeniem mogą wciąż powracać, kształtują nasze przekonania na temat świata, i nasze zdrowie.

W każdej podróży ku samopoznaniu przychodzi moment, w którym zdajemy sobie sprawę, że nasze przeszkody, lęki, negatywne wzorce i nieudane relacje, a nawet fizyczne objawy, mogą mieć swoje korzenie w odległe...


Filmoterapia
#6
07/20/2024

Filmoterapia stosowana z powodzeniem od lat 80. XX wieku to metoda wspomagająca edukację lub terapię psychologiczną. Jest oparta na przekonaniu, że filmy wpływają na nas na poziomie emocji, myśli i zachowań, a poprzez ich odpowiednie wykorzystanie można stymulować procesy zdrowienia i samorozwoju. Jak oglądać filmy, by miały dla nas walor terapeutyczny? Jakie filmy czy seriale wybierać? W czym jeszcze może pomóc nam kino? Gościnią podcastu jest Martyna Harland, psycholożka i wykładowczyni Uniwersytetu SWPS, absolwentka Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Uniwersytecie SWPS, a także Warszawskiej Akademii Filmowej.


Regulacja emocji
#5
07/06/2024

Regulacją emocji nazywamy wszystko, co robimy, żeby wpłynąć na nasz stan emocjonalny. Niektóre czynności wykonujemy automatycznie, czyli dzieją się one poza naszą świadomą kontrolą, inne wymagają aktywnego działania. Jak w mądry sposób regulować emocje? Pomóc rozładować napięcie mogą też szkodliwe lub niebezpieczne zachowania. Jak je rozpoznać, tłumaczy psychiatra specjalizujący się w uzależnieniach, dr hab. nauk medycznych Andrzej Silczuk.


Terapia tańcem i ruchem
#4
06/22/2024

DMT to skrót od Dance Movement Therapy. Terapia tańcem i ruchem oparta jest na idei, że zmiany w ruchu mogą prowadzić do zmian w psychice, wspomagając zdrowienie i rozwój. Metoda LBMS natomiast kompleksowo określa język ruchu. Czy zmieniając schematy związane z ruchem lub naszą postawą, możemy wpłynąć na stany emocjonalne? Od czego zacząć, żeby ciało stanowiło nasz zasób? Rozmawiamy z Zuzą Sikorską z Bodythinking, trenerką języka ruchu.


Czym jest dieta planetarna?
#3
06/08/2024

Idea diety planetarnej, czyli odżywiania przyjaznego planecie, została stworzona przez zespół naukowców skupionych wokół organizacji EAT. W 2019 roku w czasopiśmie „The Lancet” opublikowali raport na temat tego, jak sposób żywienia ludzi w krajach wysokorozwiniętych wpływa na środowisko naturalne i rozwój chorób cywilizacyjnych związanych z odżywianiem. Odpowiedź jest jasna, nasze żywieniowe wybory znacznie wpływają na postępujące wyniszczanie klimatu i rozwój chorób cywilizacyjnych.

Opracowana dieta może okazać się rozwiązaniem globalnego problemu. Jeśli wszyscy zaczęlibyśmy stosować się do jej paradygmatów żywieniowych, może zdołal...


Edukacja seksualna. Dlaczego o seksie warto rozmawiać?
#2
05/25/2024

Seksualność to obszar zdrowia. To złożona część naszego życia, która w ogromnej mierze stanowi o naszym dobrostanie. Czy potrafimy o niej rozmawiać? Czym właściwie jest seksualność i jaką pełni rolę?

 Jak wskazuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zdrowie seksualne to fizyczny, emocjonalny i społeczny dobrostan, związany z naszą seksualnością. To znaczy, że zdrowie seksualne nie jest jedynie brakiem choroby czy zaburzeń, ale stanowi integralną część naszej ogólnej kondycji. Jako obszar zdrowia, jest często pomijany lub źle rozumiany. Warto podkreślić, że zdrowie seksualne nie dotyczy wyłącznie fizycznych aspektów seksualności, ale...


Kryzys i przemiana
#1
05/11/2024

Określenie „kryzys” pochodzi z języka greckiego i w sensie ogólnym oznacza wybór, decydowanie, zmaganie się. Jednak kryzys można rozumieć też jako punkt zwrotny, kiedy pewna narracja się kończy i wypala, a otwiera się przed nami pole do myślenia o nowej narracji.

To cenny moment niezdefiniowania, który daje możliwości pójścia w różnych kierunkach. Kryzys może więc prowadzić do transformacji. Co jest ostatecznie najbardziej pomocne w przejściu przez ten życiowy punkt zwrotny? Jak rozumieć przemianę? Na ile uniwersalne duchowe prawdy mogą w dzisiejszych czasach stanowić dla nas wsparc...


Somatic Experiencing. Transformacja życia poprzez leczenie traumy
04/27/2024

Odcinek otwierający piąty sezon „Osobistych rozmów holistycznych” to spotkanie z amerykańskim psychoterapeutą somatycznym i fizjoterapeutą Dave’em Bergerem. Z jednym z najbliższych współpracowników dr. Petera Levine’a, legendarnego twórcy metody pracy z traumą Somatic Experiencing, rozmawiam o tym, co możemy robić na co dzień, aby leczyć i transformować traumy, które nas dotknęły.

Odcinek specjalny nagrany jest w języku angielskim. Na YouTubie dostępny jest videocast z napisami.

(ENG)

Somatic Experiencing. Transforming lives through healing trauma

Reactions to overwhelming experiences, danger and mortal threat are a...


Świat w pełni zdrowia
#9
02/17/2024

Jaki jest związek między ekologią, świadomymi wyborami konsumenckimi, a dobrostanem człowieka?

W integralnym podejściu do zdrowia wyróżniamy trzy podstawowe aspekty funkcjonowania. Ciało, duch i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane i wzajemnie na siebie wpływają. Wspierające relacje społeczne i regularny kontakt z naturą to kolejne (obok diety, aktywności fizycznej, zdrowego snu, jakościowych relacji, równowagi psychicznej i pracy nad redukcją stresu) sfery, bez których nie możemy mówić o kompleksowym podejściu do zdrowia.

Tymi zagadnieniami będziemy się zajmować podczas 5. Kongresu Medycyny Integralnej...


Porozumienie bez Przemocy (NVC)
#8
02/03/2024

Porozumienie bez Przemocy (NVC) to metoda komunikacji opracowana przez amerykańskiego psychologa Marshalla Rosenberga. Opiera się na przekonaniu, że ludzie są zdolni do pełnej współczucia komunikacji i współpracy, jeśli potrafią połączyć się z własnymi potrzebami i uczuciami oraz kiedy potrafią wczuć się w potrzeby i uczucia innych.

Na czym dokładnie polega NVC? Jak zacząć prawdziwie słuchać drugiej osoby i mówić tak, by nas usłyszano? Jak w bezprzemocowy sposób zaznaczać swoje granice? Jak ćwiczyć NVC na co dzień? Czym jest empatyczna komunikacja? W dzisiejszych czasach zaprowadzenie empatycznej komunikacji wysuwa się na prowad...


Freediving
#7
01/20/2024

Coraz więcej wiemy o prozdrowotnych korzyściach płynących z regularnego freedivingu, czyli rodzaju nurkowania polegającego na wstrzymywaniu oddechu do czasu wynurzenia się na powierzchnię, bez użycia butli. Jakie korzyści jeszcze niesie? Czy jest dla wszystkich i jak zacząć?

Freediving może pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, zwiększa wydolność serca i dostarczanie tlenu do tkanek. Co ciekawe, badanie naukowe na freediverach wykazało, że nurkowie ci charakteryzują się obniżonym poziomem stresu, niepokoju i negatywnej afektywności w porównaniu z osobami, które freedivingu nie doświadczały. Co dokładnie dzieje się n...


Mikrobiom, probiotyki i psychobiotyki
#6
12/23/2023

Mikrobiota to ogromna ilość różnorodnych komórek, takich jak bakterie, wirusy, fagi, które stanowią podstawę naszego zdrowia. Wskutek ewolucji ewaluował także mikrobiom człowieka. Ilość tego mikrobiomu i jego różnorodność decyduje o naszym zdrowiu. Jeśli jest on nieprawidłowy, prawdopodobnie dochodzi do powstania wielu chorób. Należy mieć świadomość, że to nie są nasze komórki, lecz obce, z którymi musimy żyć w symbiozie, dlatego mówi się o tym, że jest to osobny narząd. Czy istnieje jednoznaczny związek między stanem mikrobioty a stanami emocjonalnymi? Jak odbudować zaburzoną florę bakteryjną jelit? Co to są probiotyki, a...


Odporność według medycyny chińskiej
#5
12/09/2023

Orina Krajewska rozmawia o odporności z Piotrem Łysoniewskim, naturoterapeutą, terapeutą i dietetykiem medycyny chińskiej. Medycyna chińska to mający kilka tysięcy lat system oparty o obserwacje i doświadczenie. Składa się na nią pięć podstawowych filarów, do których zaliczamy dietetykę, akupunkturę, ziołolecznictwo, techniki manualne oraz ćwiczenia. Medycyna chińska stanowi opis wpływu praw natury na człowieka. Mówi o konieczności uwzględnienia lokalnych zwyczajów żywieniowych, pory roku, pogody, uwarunkowań geograficznych, czy wieku pacjenta. Dzisiejszy styl życia (ciągły pośpiech, stres, skrajne emocje) może przyczyniać się do stanów, które będą skutkować


Pilates i trening funkcjonalny
#4
11/25/2023

Świadomy ruch z kontrolą. Na czym polega pilates? Skąd się wziął? Dlaczego jest nazywany formą ruchu angażującą zarówno ciało, jak i umysł? Co to jest trening funkcjonalny? 

Pilates to rodzaj ćwiczeń opracowany na początku XX wieku przez Josepha Pilatesa. On sam nazwał swoją metodę „Contrology”. Siedzący tryb życia, stres i wieczny pośpiech sprawiają, że tracimy kontakt z własnym ciałem i wnętrzem. Pilates z założenia koncentruje się na mięśniach głębokich, tych na co dzień niedostępnych. Wymaga od osoby praktykującej skupienia i dotarcia do najgłębszych warstw ciała. Pod...


Tak działa mózg. Serotonina, dopamina i inne neuroprzekaźniki
#3
11/11/2023

Czym są neuroprzekaźniki i jaką funkcję pełnią? Jak bardzo nasze zdrowie na poziomie psychicznym i fizycznym jest od nich zależne? I czemu warto wiedzieć jak działają?

Neuroprzekaźniki, inaczej neurotransmitery, to cząsteczki chemiczne, dzięki którym możliwe jest przekazywanie sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi. Zaburzenia ich funkcjonowania mogą prowadzić do różnych schorzeń. Jednym z najbardziej znanych neuroprzekaźników jest serotonina. Jej funkcje często przypisuje się regulacji nastroju, a niskie poziomy konotowane są z depresją.

Dopamina jest znowu związana z przyjemnością i nagrodą. Zaburzenia funkcjonowania...


Wysoka wrażliwość
#2
10/28/2023

Czym jest wysoka wrażliwość? Jak się objawia? Jak wpływa na nasze życie? Według badań, osoby wysoko wrażliwe stanowią około 20-30 proc. populacji. Odbierają doświadczenia sensoryczne intensywniej, są wyczulone na bodźce i mają większą tendencję do analizowania nawet drobnych szczegółów. Jak zaopiekować się swoją wrażliwością, radzi psycholożka, psychoterapeutka i seksuolożka Katarzyna Kucewicz (@psycholog_na_insta).


Osteopatia
#1
10/14/2023

Osteopatia jest nieinwazyjną terapią manualną, której celem jest poprawa funkcjonowania wszystkich układów organizmu. To złożony system diagnozowania i leczenia wielu dolegliwości. Opiera się na zasadzie, że dobre samopoczucie człowieka zależy od sprawnego funkcjonowania całego organizmu.

Na czym polega osteopatia, skąd się wzięła i czym się różni od fizjoterapii opowiada osteopata, fizjoterapeuta i terapeuta manualny Jakub Stępnik.


Terapia manualna i masaż
#8
08/19/2023

Zoga, masaż lomi lomi, facemodeling, kobido, osteoplastyka. Wszystkie typy masażu czy terapii manualnej łączy to samo: dotyk. Czemu jest on tak ważny dla zdrowia, czym różni się masaż od terapii manualnej, skąd wiedzieć, jaka terapia manualna będzie dla nas najlepsza? Na te pytania Oriny Krajewskiej odpowiada Katarzyna Z. Węglińska, certyfikowana terapeutka i masażystka twarzy i ciała oraz naturoterapeutka.


Trauma transgeneracyjna
#7
08/05/2023

Nie wszystkie przeżycia mają dla nas logiczne przyczyny. Mogą pojawiać się za sprawą tzw. traumy transgeneracyjnej. Rozpoznanie tego zjawiska zmieniło się bardzo na przestrzeni ostatnich lat – dzisiaj rozumiemy je o wiele szerzej. Jak bardzo jesteśmy uwarunkowani przeszłością, nie tylko naszą, ale także naszych przodków? Co dzisiaj naukowcy wiedzą o traumie transgeneracyjnej? Czy badania jednoznacznie potwierdzają, że traumatyczne doświadczenia zmieniają sposób pracy genów? Czym dokładnie jest trauma i jak rozpoznać objawy zespołu stresu pourazowego? Co robić jeśli takie nas dotkną? Na te pytania Oriny Krajewskiej odpowiada biolog i psycholog Wojciech Dragan, p...


Zrównoważony rozwój, czyli reduce, reuse, recycle
#6
07/22/2023

Holistyczne podejście zakłada wzajemny wpływ ciała, ducha i emocji. Jednak nie byłoby nas bez środowiska, w którym żyjemy. Do filarów zdrowego stylu życia dodaje się też regularny kontakt z naturą, którego deficyt jest już uznany za jednostkę chorobową. Niestety nie tylko natura i jej obecność mają na nas wpływ, my wpływamy na nią cały czas. Każda i każdy z nas stoi wobec codziennych wyborów, które w skali globalnej mogą zmienić wiele. Poszerzanie świadomości o to, na co zwracać uwagę w codziennych wyborach konsumenckich i nawykach może okazać się dużym k...


Równowaga wewnętrzna według ajurwedy
07/15/2023

Aktorka Orina Krajewska jest prezeską Fundacji Małgosi Braunek „Bądź” i autorką książek „Bądź. Holistyczne ścieżki zdrowia” oraz „Siła umysłu. Siła emocji. Duchowe ścieżki zdrowia”. Propaguje integralne podejście do zdrowia, w którym obok troski o ciało równie ważna jest dbałość o dobrostan psychiczny i zrównoważony model życia. Dla „Vogue Polska” Orina prowadzi cykl rozmów „Jestem i Będę” i podcast „Osobiste rozmowy holistyczne” o zdrowiu psychicznym, budowaniu wewnętrznej siły i równowagi emocjonalnej.

Do rozmowy na żywo w warszawskim KinoGramie, w towarzystwie publiczności, zapro...


Praktyka jogi, praktyka równowagi
#5
06/24/2023

Joga to system filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem i umysłem. Poprzez odpowiedni trening ciała i jako praktyka rozwijania jego świadomości może okazać się zaproszeniem do podróży w głąb siebie. Niezależnie od wybranego stylu, dodając do pracy z ciałem świadomy oddech, mądra aktywność fizyczna może transformować nasze życie codzienne.

Joga Iyengara, ashtanga, vinyasa, hatha czy yin yoga? Czym różnią się między sobą szkoły poszczególne style i szkoły jogi, a co stanowi ich wspólny mianownik? Czy joga może być praktyką duchową i co...


Czemu ciągle chcemy więcej?
#4
06/10/2023

Czy naturą ludzkiego umysłu jest to, że zawsze chcemy mieć więcej? Jak zacząć cieszyć się tym, co mamy? Jakie konsekwencje niesie za sobą ambicja? Emocjonalne koszty na poziomie indywidualnym i społecznym mogą prowadzić do braku równowagi wewnętrznej i radości życia. Co kryje się pod hasłem "wystarczająco dobrze”? Jak się ma wystarczająco dobrze do szczęścia?

Pretekstem do naszego dzisiejszego spotkania jest niedawno wydana płyta "Dziewczyny chcą więcej” Kasi Miller, jednej z najbardziej znanych polskich psychoterapeutek i felietonistek.


System Wewnętrznej Rodziny
#3
05/27/2023

Czasami zdarza się, że coś, co już „przepracowaliśmy”, nagle odzywa się w nas starym głosem, jakby mechanizm, który wydawało się, że pożegnaliśmy, był w nas cały czas obecny. Innym razem mamy dostęp jednocześnie do dwóch perspektyw, które powodują wewnętrzny konflikt. Czy słusznie traktujemy umysł jako uformowaną jedność? I czy tak naprawdę możemy nad nim zapanować? O terapii IFS rozmawiamy z Michałem Pasterskim.

Terapia IFS (Internal Family Systems) zakłada, że nasza osobowość składa się z różnych części. Zgodnie z tą ideą w każdym z nas żyją tzw. subosobowoś...


Co ze mną nie tak? Od dorastania w dysfunkcyjnym domu do dojrzałości
#2
05/13/2023

Nie wychowuje nas tylko dom i rodzice. Wpływ mają też na nas rówieśnicy, podwórko, wydarzenia losowe. Dojrzałość to ciągła podróż, rozpoznawanie i umiejętność zaopiekowania się swoimi potrzebami. To właśnie one jeśli regularnie w dzieciństwie nie były zaspokajane mogą prowadzić do dysfunkcji w dorosłym życiu.

Jak właściwie rozumieć dysfunkcję i gdzie sięgają jej początki? Czy zawsze na drodze rozwoju musimy sięgnąć przeszłości? Co staje się największą przeszkodą na drodze do dojrzałości? Te i inne pytania Orina Krajewska stawia psycholożce i...


Terapia naturą
#2
05/07/2023

Co już̇ dziś wiadomo o działaniu i obserwacji natury na zdrowie psychiczne? I czym dokładnie jest ornitologia terapeutyczna?

Holistyczne podejście do zdrowia zakłada, że wszystko jest ze sobą połączone. Że każdy aspekt wewnątrz nas oddziałuje na siebie wzajemnie. I tak jak dzisiaj nie jesteśmy już w stanie podważyć wzajemnego wpływu umysłu na ciało, tak w holistycznych założeniach coraz częściej mówi się też o połączeniu tego co w nas z tym co wokół nas. Mówimy o więziach z innymi ludźmi, ze zwierzętami i z n...


Emocje a odżywianie
#1
04/29/2023

Jak rozpoznać, jaką mamy relację z jedzeniem? I jak się ona ma do naszej równowagi wewnętrznej i poczucia własnej wartości? A dalej: jak się ma do tego przyjemność i kultura konsumpcji? Globalne statystyki wskazują na to, że coraz częściej dysfunkcyjnie posługujemy się jedzeniem. Widać rozdźwięk pomiędzy prawdziwym celem pożywienia, jakim jest zaspokojenie głodu fizjologicznego, a tym, w jak szkodliwy sposób dla zdrowia to robimy.

Przyglądając się naszej relacji z jedzeniem, możemy dużo dowiedzieć się o nas samych. Często jest ona wyrazem problemów zaniedbywanych...


Dlaczego współczucie i uważność są dzisiaj tak ważne?
#8
12/31/2022

Żegnamy wyjątkowo wymagający rok, pełen trudności, ale też współczucia dla innych. Doświadczyliśmy tego, jak okazana pomoc daje coś wyjątkowego w zamian: bliskość, wdzięczność, wsparcie. Nauka potwierdza, że przetrwają najbardziej współczujący.

Jak możemy zdefiniować współczucie? Jak i po co je praktykować? Kiedy jest odpowiedni moment na okazanie współczucia sobie? Te pytania Orina Krajewska stawia dr Julii E. Wahl, psycholożce i trenerce podejścia uważności i współczucia.


Ekspozycja na zimno
#7
12/17/2022

Od kilku lat mokra i sucha ekspozycja na zimno przybiera na popularności, chociaż zanurzanie się i pływanie w zimnej wodzie ma tradycję sięgającą starożytności. Czy kontrolowana ekspozycja na stres może przynieść nam korzyści? Jak to bezpiecznie robić? Czy morsowanie można traktować jako praktykę? Coraz więcej badań klinicznych sugeruje że hartowanie się wspiera nie tylko odporność organizmu i zdrowie, ale mogą nawet działać antydepresyjnie. O morsowaniu rozmawiamy z nauczycielem oddechu i jogi oraz instruktorem freedivingu Marcinem Petrusem.