Mesele Ekonomi

10 Episodes
Subscribe

By: Mesele Ekonomi

Mesele Ekonomi, 2018 yılından beri yayın hayatına devam eden bir dijital medya platformu. Amacımız, ekonomik ve güncel gelişmelere ilişkin arka plan bilgilerini, bilgi odaklı analizleri ve uzman yorumlarını ilgi duyan herkese en basit anlatımıyla ulaştırmak. Mesele Ekonomi tarafından hazırlanan tüm söyleşilere ve görüntülü içeriklere şu adreslerden ulaşabilirsiniz: Youtube: https://www.youtube.com/c/MeseleEkonomi/ Twitter: http://www.twitter.com/MeseleEkonomi İletişim: info@meseleekonomi.com

Haftaya piyasalar bayram yapabilir! & En kötüsü geride kaldı mı? | Murat Sağman
Today at 6:43 AM

Ekonomist Murat Sağman, Donald Trump'a yapılan suikast girişiminin ekonomiye ve piyasalara olası etkilerini anlattı. Ayrıca, Mehmet Şimşek'in TÜSİAD'da yaptığı sunumu aktaran Sağman, en kötüsü geride kaldı söyleminin gerçekliğini sorguladı. İyi seyirler...


TOGG'a ölüm fermanı, BYD'ye taviz! & Şirketlerin rekabeti çirkinleşti | Erdal Sağlam
Yesterday at 2:49 PM

Gazeteci Erdal Sağlam, ekonomide pastanın küçüldüğünü bu yüzden rekabetin çirkinleştiğini söyledi. TÜİK Başkanı Erhan Çetinkaya ve TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu'nun açıklamalarını değerlendiren Sağlam, BYD'nin yatırım kararını ve bunun TOGG'a olası etkilerini anlattı.


TÜİK manipülasyon mu yapıyor? & Gerçek enflasyon kaç? | Ozan Gündoğdu
Yesterday at 6:48 AM

Gazeteci Ozan Gündoğdu, TÜİK'i ve açıklanan enflasyon verilerini son tartışmalar paralelinde analiz etti. Ekonomim gazetesi yazarı Alaattin Aktaş'ın yazısından yola çıkarak hakikatı anlattı. İlgili yazı: https://www.ekonomim.com/kose-yazisi/iste-tuikin-devlet-sirri-gibi-sakladigi-madde-fiyatlari/753114


Vatandaşın gururu incindi & Şimşek güven kaybediyor! | Kerim Rota & Ömer Gencal
Last Thursday at 4:42 AM

Kerim Rota ve Ömer Rıfat Gencal, Pusula'nın yeni bölümünde Mehmet Şimşek'in geçen hafta yaptığı açıklamaları, son açıklanan enflasyon verilerini ve vergi paketine ilişkin tartışmaları masaya yatırdı!

İyi dinlemeler


En kötüsünü 2025'te yaşayacağız! & IMF reçetesi mi uygulanıyor? | Murat Kubilay
07/05/2024

Ekonomist Murat Kubilay ile ekonomi yönetiminin performansını, bir türlü Meclis'e gelmeyen vergi paketini, kamunun neden tasarruf edemediğini ve ekonomideki sorunların siyasi dengelere etkilerini konuştuk.

İyi dinlemeler...


Sakın faiz indirmeyin, hiperenflasyon olur! & Seçimi böyle kazanamaz | Atilla Yeşilada
07/04/2024

Atilla Yeşilada ile Mehmet Şimşek'in EYT, asgari ücret, KKM, vergi ve bütçe açığına dair yaptığı açıklamaları, dolardaki sakinliği ve mülteci sorununu konuştuk.

İyi dinlemeler...


TOGG: Bir seçim masalıydı, esti geçti! & TOGG'un otomobil piyasasında şansı var mı? | Ozan Gündoğdu
07/02/2024

Gazeteci Ozan Gündoğdu, Arka Plan'ın bu haftaki bölümünde Türkiye'de üretilen ve siyasetin de tartışma konularından biri olan TOGG'un ilk senesini değerlendirdi. Seçim öncesi siyasi propaganda malzemesi haline getirilen TOGG, seçimlerin ardından kendi kaderine mi terk edildi? Ozan Gündoğdu somut verilerler tabloyu anlattı.


Merkez Bankası dövize müdahale etti! & Elektrik zammına yenileri eklenecek | Erdal Sağlam
07/01/2024

Gazeteci Erdal Sağlam, Merkez Bankası'nın döviz piyasası ve faizlere müdahalesini, vergi paketinde devam eden süreci, elektrik zammını, yavaşlayan yabancı girişini ve Türkiye'nin gri listeden çıkışını anlattı.

İyi dinlemeler...


Olan yine orta sınıfa olacak! & Faiz inecek, peki piyasalar ne olacak? | Kerim Rota & Ömer Gencal
06/29/2024

Kerim Rota ve Ömer Rıfat Gencal, Mehmet Şimşek - Yalçın Karatepe buluşmasını, Erdoğan'ın faiz açıklaması ile Merkez Bankası'nın perşembe günü açıklayacağı faiz kararını, dolarda başlayan hareketi ve uluslararası riskleri konuştu. Ve tabii ki gündemde önemli bir yer kaplayan vergi paketini de her yönüyle yorumladılar.

İyi dinlemeler...


Buğdayda büyük tezgah! 4 şirket ve TMO üreticiyi yok ediyor | Ozan Gündoğdu
06/26/2024

Gazeteci Ozan Gündoğdu, Arka Plan'ın bu bölümünde buğday fiyatlarını mercek altına alıyor. Toprak Mahsulleri Ofisi gerçekten fiyatları belirliyor mu, yoksa uluslararası şirketlerin belirlediği fiyatları mı duyuruyor? Gündoğdu buğday fiyatlarının nasıl belirlendiğini ve arka planda dönen süreçleri tüm detaylarıyla anlatıyor.

İyi dinlemeler...