יוצאים בשאלה

40 Episodes
Subscribe

By: PI Media

מה אנחנו יודעים על המסע של צעירים וצעירות אמיצים חכמים ומרתקים היוצאים מתוך החברה החרדית אל חיים בחברה החילונית ישראלית?על הדרך המורכבת והמפותלת. כזו שלעיתים אינה נראית או מסתיימת לעולם. איך מחליפים עולם אחד באחר, מה משאירים מאחור ומה לוקחים כצידה לדרך?לרגל שנת ה30 לעמותת הלל, שמחים להביא מקצת מהקולות המרכיבים את הפסיפס המרתק והמיוחד של קהילת היוצאים בשאלה.כל פרק, 2 סיפורים שיתנו זווית אחרת על סיפורם של היוצאים בשאלה ושל תנועת היציאה בשאלה ההולכת ומתחזקת.

שני וספצו לנג - יחד בדרך משלהם [יוצאים בשאלה]
06/06/2023

הם הכירו בארוחת חג של יוצאים בשאלה אחרי שנים שכל אחד מהם יצא מהעולם החרדי. הם היו ביחסים יחסית טובים עם המשפחה עד שהחליטו להתחתן בטקס לא דתי. המסע המשותף של חתונה חילונית שלח אותם לבחון מחדש את הערכים החילונים שלהם ולהכיר אחד את הכאב של השניה לעומק.
סיפור אהבה המרגש שלהם כנראה לא יכל להתקיים בעולם החרדי שממנו הם יצאו.


נחמן מישל- לחיות את היום ולסלוח לעבר [יוצאים בשאלה]
05/16/2023

שניה לפני שהפך לאבא בעצמו, נעמד נחמן בכניסה לבית החולים בצפת וצפה בלידה של אשה סורית באמבולנס צבאי.בכי התינוק היה השעון המעורר שהבהיר לו שאין לו זמן לבזבז. משם יצא למסע של גילוי ושיפור עצמי כדי לאפשר לאשתו לתינוקת שלו שטרם נולדה, חיים טובים יותר.


נוי בן חיים - לבחור בלב [יוצאים בשאלה]
05/01/2023

השאלות שנוי שאלה את עצמה על אמונה, דת ,והלכות, דווקא דחפו אותה לשמור ולהחמיר יותר, עד שהרגישה חנוקה. משם התחיל המסע שלה בצעדים קטנים, אל עבר החופש והעצמאות. יום אחד, כשיצאה למסע קניות שגרתי, החליטה לבחור אחרת, וחזרה הביתה עם גינס. נוי מדברת על הכל בפתיחות ומספרת על הספר שכתבה בעקבות היציאה בשאלה.


מירו ואיריס- חיבור בין דורי מרגש [יוצאים בשאלה]
04/16/2023

כתוצאה מחוסר היכולת של בית הספר החרדי להתמודד עם הדסלקציה שלו, מאיר גדל בתחושה שהוא טיפש ועד גיל 14 לא הצליח לכתוב אפילו את שמו. אבל מאיר לא ויתר היום כשהוא בן 23 בלבד הוא דובר 5 שפות, סיים תואר, לומד תכנות והוא רק בהתחלה. איריס בחרה להתנדב בתוכנית הליווי של הלל בגלל הערכה הרבה שיש לה כלפי העמותה. והחיבור המיוחד בניהם הוא הרבה יותר מליווי: "איריס היא לא מלווה בשבילי היא קצת אמא קצת אחות גדולה קצת חברה". בדיוק מה שהוא היה צריך, מישהי שתאמין בו.


חן רוטנברג - מטראומה לנצחון [יוצאים בשאלה]
04/03/2023

חן של היום היא אשה חזקה עצמאית עובדת כקב"ט, אמא, מתנדבת ומסיימת בקרוב תואר ראשון. יודעת מה היא רוצה, ובאדיבות וחיוך מנהלת חיים עמוסים ופוריים. לעומת זאת חן של פעם הילדה היו אחרים לגמרי. הסיפור של חן הוא אחד הסיפורים המטלטלים. והאישה המיוחדת הזאת צלחה אותם באומץ, נחישות, ובעזרת כמה מלאכים שסייעו לה בדרך.


בן רוזנברג - מקנאות דתית למחוייבות אישית [יוצאים בשאלה]
03/19/2023

בן היה בחור ישיבה שקדן שגדל במיינסטרים של החברה החרדית. השאלות וחוסר המנוחה לא הפסיק לזמזם במחשבותיו, אבל הוא לא ויתר על מקומו בחברה החרדית בקלות. ככול שהספקות גברו, הוא הקצין את עמדותיו, ונאחז בדת ובאמונה בכל הכוח. בשלב מסויים הוא הכריח את עצמו לחזור, להתחתן ולהכנס לכולל, למרות חוסר העיניין, הכל כדי להשאר במסגרת החרדית. אבל שום דבר לא עזר הוא לא יכל לשקר לעצמו יותר ובחר לצאת לחופשי. מהרגע שהפסיק להלחם בעצמו, הוא פרח, וחטף כל הזדמנות שניתנה לו. היום הוא מתכנת בחברת הייטק מוכרת וחי את החיים שהוא מאמין בהם.


אתי אליהו- הבית של הלל [יוצאים בשאלה]
01/03/2023

במשך שלוש שנים אתי אליהו ניהלה את הבית של הלל. לאורך התקופה היא פגשה עשרות יוצאים ויוצאות בשאלה ברגעים הראשונים של החיים החדשים שלהם, מהישיבה החרדית, או לפעמים מהרחוב, היישר אל הבית של הלל. שם הקשיבה, תמכה, והייתה עדה לפריחתם.
בנוסף לסיפורים המרגשים, היא גם מספרת על העלות הגבוהה לפתיחת מקלט חירום נוסף, אותו עמותת הלל עתידה לפתוח, ובשבילו נצא לגיוס תרומות.


מנחם אסטריק - מהישיבה לרפואה [יוצאים בשאלה]
10/24/2022

מאז שהוא זוכר את עצמו הוא רצה לעזור, והוא מאמין שלא הוא בחר ברפואה אלא שהרפואה בחרה אותו. כשהיה נער סולק מהישיבה בגלל שהלך להתנדב במד"א, ומאז התנדב במד"א 24/7 כדי שיוכל להתגורר שם עד שהתגייס לצבא.
כשהכיר את הלל הוא סופסוף הרגיש שהוא מצא קהילה, יוצאים ויוצאות שמבינים אותו, ולהם סיפורים וחוויות דומות. בימים אלו הוא סטודנט בלימודי רפואה בשנה החמישית ועובד כעוזר רופא במיון בבית החולים הדסה הר הצופים.


קובי קרמר - לוותר זה לא אופציה [יוצאים בשאלה]
10/03/2022

כשהיה תינוק אימו ברחה איתו לחיות אצל הוריה וכך לא הכיר את אביו עד גיל 8.
כנער שלא מצא עניין בישיבה הוא הצליח לשכנע את הסבא להעביר אותו לישיבה תיכונית, כשזה התגלה אביו החורג זרק אותו לרחוב. אפילו בימים קשים כשחלם על מיטה חמה הוא לא היה מוכן לוותר על החופש בחיים שלו. היום הוא מנהל קהילות ברשת, והוא הראשון בישראל שנתבע בבית משפט על בעלות על קהילת פייסבוק שהקים.


שמעון אברהם - הקול שבפנים [יוצאים בשאלה]
09/19/2022

כילד הוא עשה הכל כדי ללכת בתלם.
לאחר שאימו נרצחה בפיגוע כשהיה בן 11 הוא הבטיח "אני אגן על עם ישראל" למרות שלא הבין את משמעות המילים.
כשהתבגר ניסה להשאר בעולם הישיבות למרות שהקול הפנימי שלו זעק לשינוי.
ביקור אקראי בבית החולים הכריח אותו להקשיב לעצמו ושלח אותו למסלול חיים שהוביל אותו לקצונה. היום הוא רב סרן בקבע בצה"ל ומבקש מאיתנו להקשיב לקול הפנימי שלנו.


רוויה קיסר - מנצחת את הפחד [יוצאים בשאלה]
09/05/2022

כילדה בבני ברק גרמו לה להרגיש שהיא לא שייכת. מפגש אקראי עם כלב ברחוב עזר לה לתגבר על הפחד מכלבים, והיום היא מטפלת רגשית בעזרת בעלי חיים. ג'סי הכלבה הטיפולית של רוויה, היא גם כוכבת סדרת ספרי הילדים שהיא כותבת ובקרוב הספר הראשון יצא לאור.


אבי קאפ - סקרנות סובבת עולם [יוצאים בשאלה]
08/22/2022

כילד הוא היה מתגנב למחסן בבניין ובולע בצמא רב את האנציקלופדיה החילונית שהוא מצא שם. כנער בישיבה הוא היה קורא כל עיתון שהצליח למצוא כולל את מודעות הדרושים, וברגע שהצליח להשיג גישה לאינטרנט ויקיפדיה היה אתר האינטרנט הכי פופולרי אצלו. אבי קאפ לא נתן לשום דבר לעצור אותו בדרך המיוחדת שלו לגלות את העולם.


היידי מוזס סוללת דרך משלה [יוצאים בשאלה]
08/08/2022

היידי מוזס עד היום שואלת את עצמה איך היא לא עשתה "את זה" קודם. כבר כילדה היא לא הלכה בתלם של הקהילה החסידית בה גדלה. הזרקור שהופנה של אליה בגלל שהיא הבת של ח"כ מוזס היה גם לטובתה וגם לרעתה. כי עם הנוחות של "בת מלוכה" באה גם אחריות וציפיות שהיא מעולם לה יכלה לעמוד בהם.


להוולד מחדש בבום - בינה ברויט [יוצאים בשאלה]
07/18/2022

לפי בינה ברויט, לחיים יש שני מניעים - כאב ותשוקה. היא גדלה ביישוב החרדי היחיד מאחורי הקו הירוק. תמיד הייתה המומחית להלכות, אבל בן זוגה פגשה באוטובוס. על המפץ הגדול שמעה בתערוכה של "בצלאל", ואת העולם החרדי נטשה אחרי שחיפשה תשובות אצל הרבנים - ולא מצאה.
בעשור שעבר מאז שיצאה בשאלה הספיקה להקים עסק עצמאי מצליח ולהפוך לאלופת ישראל בפיתוח גוף. בפרק החדש בפודקאסט של הלל, בינה מסבירה לנו איך למרות הטלטלות היא מצליחה להמשיך ולנוע מתוך אהבת החיים - מתוך תשוקה.


לצאת בשאלה בשפת הסימנים - יוכבד אוחיון [יוצאים בשאלה]
07/04/2022

בתור אישה חרדית, מזרחית, בת להורים חרשים - יוכבד אוחיון נתקלה בהרבה דרישות. לקיים הלכות, לעזור למשפחה, ללמוד במוסדות אשכנזים. עד גיל 20 היא העמיקה והתחזקה, אבל בסופו של דבר התאכזבה מהחברה בה גדלה. בפרק החדש בפודקאסט של הלל, יוכבד מספרת לנו על התפר הדק בין הלכות צניעות למסיבות טבע, בין ספרי מוסר לחופש מוחלט, בין אמונה לאמנות. נדבר על שפת הסימנים, שהפכה לגשר בין העולם החרדי לחילוני, ועל הסיבה שבגללה היא לא ויתרה על התפילה.


חיה הראל - מסע חוצה יבשות אל עבר העצמאות [יוצאים בשאלה]
06/20/2022

חיה הראל רק בת 25, אבל המציאה את עצמה מחדש אינספור פעמים. החיפוש אחר עצמאות הוביל אותה לקשר נישואין בלתי אפשרי בלב השכונות החרדיות של ניו יורק. בגיל 18 כבר הפכה לאמא, והבינה שעבור הילדים שלה - היא רוצה חיים אחרים. בפרק החדש בפודקאסט של הלל, חיה מספרת בקור רוח בלתי ייאמן על המסע: הבריחה חזרה אל המשפחה שבארץ, השנה המעצימה במקלט החירום לנשים, היציאה מהארון, וההבנה שהעצמאות והחופש האמיתיים נמצאים דווקא כאן, בישראל.

האזנה קשובה.


העילוי שחלם להיות רב - נתי כהנא [יוצאים בשאלה]
06/06/2022

בחברה החרדית, ילד שלומד כל היום תורה - הוא ילד שיש לו עתיד. ונתי כהנא אוהב ללמוד. מאוד. כשיש משפחה מיוחסת, חריצות וכשרון, הדרך אל הרבנות קצרה. אבל בגיל 16, נתי נחשף לפודקאסט בנושא שכר ועונש בתנ"ך. עם אוזניות מוחבאות בשרוול החליפה וספרים אסורים מתחת לכסא, הוא התחיל לשאול שאלות. תאוות הידע הובילה אותו אל שערי האוניברסיטה, השפה העברית החליפה את היידיש והטישרט את הפאות. בפרק החדש בפודקאסט של הלל, נתי מספר כיצד השתחרר מהפחד ויצא מהחברה החרדית - אך נשאר בגדר עילוי.
האזנה קשובה.


ריקה קורן שוברת את כל ההגדרות [יוצאים בשאלה]
05/23/2022

ריקה קורן היא לא יוצאת בשאלה. היא גם לא חרדית או דתייה. עם אמא חב"דניקית ואבא חסיד גור - שני קצוות רחוקים - אין פלא שהיא לא נכנסת תחת אף הגדרה.

בפרק החדש של "יוצאים בשאלה", ריקה מדברת על מה שאחרים מעדיפים להסתיר. נשמע כיצד היא יצאה ממעגל האלימות אל עצמאות בלתי מתפשרת, הפכה לאשת קריירה וגם שיחררה את ילדיה מניכור הורי, שהוא למעשה טרור בתוך המשפחה. כיום ריקה מנהלת תחום קהילה ותרבות בעמותת הלל, ויש לה מטרה אחת: לייצר שינוי בעולם.
האזנה קשובה.


ללמוד להרגיש מחדש - אמיר שטיין [יוצאים בשאלה]
05/09/2022

כשעולות הספקות לאנשים שגדלים תחת הגדרות שלא מתאימות להם, הם לעיתים לומדים להצניע את רגשותיהם ודעותיהם ובכך הופכים לקהי רגשות כלפי מצבים קיצוניים. אמיר שטיין, רק בן 25 וכבר חווה זאת פעמיים לאורך חייו. בזהות הדתית שלו ובזהות המגדרית שלו. בפרק הזה של יוצאים בשאלה, הפודקאסט של עמותת הלל, נשמע את נקודת מבטו הצנועה והיפה של אמיר על העולם אחרי תהפוכות הנפש שעבר.
האזנה נעימה


דור קליין - טורף את העולם [יוצאים בשאלה]
04/25/2022

נסו לדמיין לעצמכם חיים בקהילת סאטמר, ההארד קור של החרדות.. חושבים שהייתם שורדים את האלימות? את הפחד? הייתן מסוגלות לדבר רק יידיש כל החיים? דור קליין החליט כבר בגיל צעיר אולי צעיר מדי שבמקום הזה הוא לא יישאר, מחינוך במכות והפחדות - הוא הגיע לנינג'ה ישראל עם סטארטאפ מצליח שכדאי לכם לשמוע עליו. בדרך לפסגה, הוא עבר קשיים רבים והוא כאן כדי לחשוף את החיים האמיצים שלו על מנת שלא תרגישו לבד.כי בסופו של דבר, אין דבר העומד בפני הרצון.
האזנה קשובה.


אני והאקס, אלוהים - אושר סניור [יוצאים בשאלה]
04/11/2022

אושר סניור מציירת בצורה מטאפורית את האקס שלה - אלוהים. היא מתארת בסיפור נפלא את הקשר ה'זוגי' שעברה עד שהחליטה לצאת בשאלה. ההשקעה בזוגיות, הקבלה שלה מהצד השני, הקשיים, הריבים, הפחד? אושר מגיעה אלינו מצרפת להר נוף ועוברת חיים מרתקים ומלאי שאלות, היא כאן בעוצמה, כדי לשתף אותנו בדרך שעברה.
האזנה נעימה.


האמת הכואבת על החינוך האלים במאה שערים [יוצאים בשאלה]
03/28/2022

למנהל ה"חיידר" שבו למד שמולי דייטש מגיל שלוש היה כבל שחור בתוך המעיל. כאשר הילדים עברו על החוקים, המנהל הצליף בהם מול כולם עד אובדן הכרה. בכל יום נאלץ שמולי להתמודד עם מקום אלים בודד ומנוכר וכאשר חזר בבכי הביתה, תמכה אמו בחינוך הנוקשה ואמרה שהמכות שחטף ממוריו כנראה הגיעו לו.
שמולי חושף בגילוי לב מצמרר את המסע הכואב שעבר כילד מושפל ומוכה במאה שערים עד ההחלטה לצאת בשאלה עם אשתו ובתם הפעוטה. הוא מדבר על התמודדות עם פוסט טראומה מורכבת ותהליך ארוך של שיקום. כיום שמולי הוא אמן איפור ומרצה ב"מאה שערים ואני". אל תחמיצו את הפרק החשוב והמרגש עד דמעות של שמולי דייטש.


דודי שץ – לצאת עם סנדלי שורש [יוצאים בשאלה]
03/15/2022

בגיל 14 החליט דודי שהוא מתכוון להתגייס לצבא. אמו לא לקחה אותו ברצינות אולם בהדרגה הוא נפרד מהמסגרת החרדית הנוקשה והחל להימשך אל עולם האמנות והאסתטיקה. היום בגיל 33 הוא מעצב תעשייתי מצליח שהספיק גם לעצב דגמים של סנדלי שורש. האזינו לפרק יצירתי במיוחד בפודקאסט של הלל.
דודי גדל בבית יצירתי להורים אמנים שחזרו בתשובה. הוא נשלח ללמוד במסגרות חרדיות אולם נחשף בבית לספרות ואמנות. דודי הרגיש שהוא לא מוכן לחיות חיים ידועים מראש ואחרי שנה בישיבה הגדולה הוא הסיר את הכיפה ומאז היא לא חזרה לראש. אז איך נער שעבר בין ישיבות הופך למעצב תעשייתי שעבד ולמד בירושלים, מילאנו, ניו דלהי וניו יורק. ואיך בכלל מגיעים ללימודים גבוהים בלי בגרויות? על כל זה ועוד בפרק חדש ומרתק.
האזנה נעימה.


איך מגדלים לבד שני ילדים? [יוצאים בשאלה]
03/01/2022

חנה גודינר יצאה בשאלה עם שני ילדים קטנים ללא כלים וסיוע מצד משפחתה. היא למדה איך להתנהל כלכלית בעולם החדש ולדאוג בכוחות עצמה לפרנסת ילדיה ולחינוכם. האזינו לפרק אמיץ ומעורר השראה.

בגיל 19 חנה התחתנה עם בחור צעיר שהכירה בשידוך. ביחד הם החלו לחלל שבת ולצפות בסרטים בסתר. אולם כאשר נולדו הילדים חזר הבעל לאורח חיים דתי וחנה החליטה לעזוב לחלוטין את העולם החרדי, בין היתר בעקבות השתתפות בסדנת משחק שנתנה לה דחיפה לחולל שינוי.

חנה יצאה בשאלה עם תינוקת בת שנה וילד בן שלוש, ללא השכלה ועבודה ולא שום סיוע מצד בני משפחה. האתגר הגדול שמולו נאלצה להתמודד הוא איך להתנהל כלכלית ולפרנס את ילדיה. היא למדה לבקש עזרה ולהרוויח כסף בדרכים יצירתיות.
האזנה נעימה


שחור לבן וגיל בניסטי [יוצאים בשאלה]
02/14/2022

פגיעה מינית שעבר בגיל 11 שינתה את מסלול חייו של גיל. מתלמיד ישיבה הוא הפך לאמן רגיש ומורכב שעוסק בצילום ובכתיבה. גיל חוזר אל הרחוב החרדי עם מצלמה ומציג בתערוכות את העולם שממנו הוא ברח. בנוסף הוא גם מדריך סיורים בשכונות חרדיות ומשתדל להפיץ טוב ולגשר בין העולמות. גיל חי באמונה שהעולם מלא בגוונים והוא משתף את אטילה בדרך המפותלת שהובילה אותו להיות אדם יוצר ומפויס.
האזנה נעימה.


מאיר שטייגמן – האיש הצנוע מאחורי הסטארט אפ [יוצאים בשאלה]
02/01/2022

בגיל 35 מאיר שטייגמן, הוא בעל חברת סטארט אפ ששווה מיליונים. איך הצליח האיש הצנוע שגדל במאה שערים לכבוש כל יעד שהציב לעצמו? האזינו לפרק המסעיר בפודקאסט של הלל.
מאיר נולד במאה שערים וגדל עם סוד משפחתי שידע שעליו להסתיר. בבגרותו דווקא הסוד הזה, נתן לו אומץ להעז ולחקור את העולם שמחוץ לחברה החרדית. מאז מאיר נלחם בכל כוחו להשלים פערים ולעולם אינו מתפשר. הוא שירת בנח"ל חרדי, השלים בגרויות ולמד לשלושה תארים בבינתחומי בהרצליה. מאיר עבד באחד ממשרדי עורכי דין הטובים בארץ וכיהן בתפקיד בכיר במשרד ראש הממשלה. כיום הוא בעל חברת סטארט אפ מצליחה, נשוי לאהובת ליבו ואב לשניים. וחוץ מזה, מאיר מתנדב בהלל ומסייע לחברות ישראליות צעירות להצליח בשוק העסקים.


מבני ברק לקדמת הבימה - שיר פופוביץ' [יוצאים בשאלה]
01/17/2022

בשיעור הראשון, כשנכנס לכתה מנהל ביה"ס למשחק יורם לוינשטיין, שיר פופוביץ' נעמדה.
רק כשהסתכלה סביבה, ראתה שכל שאר התלמידים נשארו לשבת. זו דוגמה אחת להבדלים שחוותה מי שמעולם לא שמעה על חנוך לוין או להקת כוורת והייתה צריכה להשתלב מהרגע הראשון בלב התרבות הישראלית.
איך הפכה נערה חרדית עצורה מבני ברק לקומיקאית בתיאטרון צה"ל ולשחקנית מצליחה בסדרה המדוברת תאג"ד? האזינו לשיחה המרתקת עם הכוכבת שלנו מהפרסומת של הלל - שיר פופוביץ'.


מהפלג הירושלמי לאושיית טיקטוק - ריקי רוטר [יוצאים בשאלה]
01/03/2022

ריקי רוטר החליטה לצאת בזבנג, ביום אחד שברתי את הכל. ומאז, אחרי לא מעט קשיים (את חלקם תפתח איתנו כאן), היא מטפסת בצפיות, שולטת בטיק טוק, מצליחה בעבודה, בזוגיות מדהימה וצוחקת על כולם. ריקי עוצמתית וניתן להרגיש זאת בקלות, באמצע ההקלטה פתחנו לייב בטיק טוק, זה עוד לא היה לנו. עונה חדשה יוצאת לדרך, האזינו להפתעות.


ימים נוראים - שנים נפלאות [יוצאים בשאלה]
08/16/2021

לחילוני הממוצע יהיה קשה לתפוש את הקושי אותו עובר אדם חרדי בימים הנוראים. אפילו הדגים שבים רועדים. איך מתמודדים עם זה יוצאים בשאלה? בפרק איתנו, אליהו (שם בדוי) ויוסי מרקס, שני יוצאים, שמגיעים מרקעים דומים, אך רואים את היהדות בימים קשים אלו באופן שונה.
האנזה נעימה


"כל העולם כולו, גשר צר מאוד" - תרומת היוצאים בשאלה לחברה [יוצאים בשאלה]
08/01/2021

הפודקאסט "יוצאים בשאלה" נולד מהצורך לחשוף את האדם מן היישוב לקשיים איתם מתמודדים היוצאים בשאלה. בפרק הזה, נדבר  על החזקות והיכולות של היוצאים בשאלה כדי לאפשר שיח טוב יותר בחברה הישראלית.
 ד"ר דולי אייזנברג היא יוצאת בשאלה שעובדת כרופאה בבית חולים ובימי הקורונה מצאה בעברה חוזק וכלים לטיפול מול האוכלוסייה איתה גדלה .
האזנה נעימה,
אטילה


"מֵצִיץ מִן הַחֲרַכִּים" - מיניות גברים יוצאים בשאלה [יוצאים בשאלה]
07/19/2021

מיניות, היא כנראה אחת הבעיות הדחופות ביותר שיושבות על כתפיהם (וחלציהם) של כל יוצא ויוצאת בשאלה. הבלבול הזה יכול לעיתים לגרום ליוצאים והיוצאות בשאלה לבחור מסלול מיני שהם לא רוצים ולא מבינים ובכך לפגוע בהם. כיצד נראת מיניות בעולם החרדי? איך ניתן לעשות את המעבר המיני החלק ביותר לעולם החילוני? מה כדאי לעשות בכלל - להיות אקטיבי ולהתנסות או לחכות ולתת לזמן לעשות את שלו?
התשובות יפתיעו אתכם. בפרק היום מתארח ד״ר יקיר אנגלנדר, יוצא בשאלה, מתנדב ותיק של הלל וחוקר מיניות גברים לדבר איתנו על מיניות הגברים היוצאים בשאלה.

האזנה נעימה,
אטילה.


יעמדו נא שרינו - על הפוליטיקה של היציאה בשאלה [יוצאים בשאלה]
07/05/2021

בשביל היוצאים בשאלה, המלחמה האישית היא יום-יומית. הראש רווי בקונפליקטים אישיים ומבלבלים והעולם בחוץ לא פשוט. היוצאים בשאלה נלחמים כל חייהם באמת אותה הם הכירו בעברם החרדי, צריך מישהו שילחם בשבילם בעולם הפוליטי שהוא בעצמו עולם לא פשוט. איתנו בפרק זה של יוצאים בשאלה, יאיר הס, יו"ר עמותת הלל. איפה הפוליטיקה ויציאה בשאלה נפגשות? האם עבודה פוליטית יכולה לעזור ליוצאים בשאלה ומי מנסה לשים ליוצאים מקלות בגלגלים?

האזנה נעימה,
אטילה


"בְּבָנֵינוּ וּבִבְנוֹתֵנוּ" - הורים וילדים יוצאים בשאלה [יוצאים בשאלה]
06/20/2021

יציאה בשאלה מורכבת לבד. עם בן או בת זוג היא עלולה להיות מורכבת יותר אפילו, אז קל וחומר אם מדובר במשפחה. כיצד הילדים תופשים את השינוי הזה? האם הם מסתגלים מהר יותר? האם הם נפגעים מכך? הזמנו לשיחה צפופה עם אב ובת. עמרם ורחלי ליכטנשטיין. ניסינו להבין מהם את העולם המורכב של הורים וילדים יוצאים בשאלה.
האזנה נעימה,
אטילה


[יוצאים בשאלה] "עזוב תעזוב עימו" - הבית של הלל
06/06/2021

אומרים שהצעד הראשון הוא לעיתים הקשה ביותר, במיוחד לעולם לא מוכר. על אחת כמה וכמה אם עדיין לא עברת את גיל 20. המפגש הראשון של היוצאים והיוצאות בשאלה עם העולם החילוני הוא לעיתים קשוח וצריך אדם מאוד מיוחד שיפתח את הדלת ויידע להקשיב ולהכיל. אמרתם הקשבה והכלה, אמרתם רותי להב, אם הבית של הלל. אי-אפשר להפסיק להתרגש ממנה.

האזנה נעימה,
אטילה


[יוצאים בשאלה] ״לרעך כמוך״ - הרב שמבקש לחבק גם יוצאים בשאלה
04/18/2021

כיום רוב החברה החרדית לא מקבלת ומוקיעה מתוכה יוצאים בשאלה. אך המרואיין שלנו היום מאמין שאפשר אחרת. האזינו לדעה שונה, שכנראה לא שמעתם אף פעם מאדם עם פראק.


[יוצאים בשאלה] "כל יוצא צבא" - על חיילים יוצאים בשאלה
04/05/2021

כאשר אדם יוצא בשאלה הוא נחשף לעולם נטול מסגרות. אך כאשר יוצא בשאלה נכנס ישר למסגרת הצבאית, האם היציאה קלה יותר? לא בטוח. בפרק היום של יוצאים בשאלה, תום כהן, לוחם וקצין לשעבר בגדוד נצח יהודה יסביר לנו היום מדוע יציאה בשאלה דרך מסגרת צבאית, עלולה להיות מורכבת עוד יותר.
האזנה נעימה,אטילה.


[יוצאים בשאלה] "תועבה עשו שניהם" - על להט"בים יוצאים בשאלה
03/21/2021

כל אדם מגלה בהתבגרותו את המיניות שלו. אם הוא או היא אוהבים נשים, גברים, גם וגם או כלל אף אחד מהם. בחברה החילונית, עד ימינו אנו, ישנן עדיין בעיות בקבלת השוני וההעדפות המיניות השונות אצל אנשים אחרים. אז מה נאמר בקהילה החרדית? בפרק הזה נארח 2 יוצאים בשאלה מהקהילה הלהט״בית, תומר (תומו) חן ומיכל ביטון שהתמודדו עם יציאה מהעולם הדתי, יציאה מהארון המיני ואולי אפילו מארון נוסף.
האזנה נעימה,אטילה.


[יוצאים בשאלה] "חכמה בגויים תאמין" - על פערי ההשכלה
03/07/2021

כשאנחנו משתחררים מן הצבא ומסיימים את הטיול הגדול, כנראה שנמצא עצמנו מתלבטים בין תואר ריאלי לתואר יותר הומני, או אולי בכלל הולכים ללמוד מקצוע. כלומר, רובנו שואפים לרכוש השכלה במשהו. אך מה קורה אם אתה ישראלי, שאולי אף שירת בצבא אך מעולם לא למדת מילה באנגלית, או לא ביצעת פעולה חשבונאית, או שמעת את השם צ'כוב? היום איתנו בפרק אסף ומיכאל, שני יוצאים בשאלה, אינטליגנטים ומוכשרים, שיצאו לחיים החדשים שלהם עם, ובכן, כמעט כלום.


[יוצאים בשאלה] ״טובים השניים״ - על זוגיות ומיניות בתהליך היציאה בשאלה
02/21/2021

אהבה התלויה בדבר, בטל הדבר, בטלה האהבה. כך נכתב במסכת אבות. זוגיות טובה מלווה אותך או אותך לטוב ולרע לאורך כל החיים והיא שם גם ברגעים הקשים ביותר כמו יציאה לעולם חדש ומסתורי. בפרק הזה של יוצאים בשאלה התארחו הזוג צייטלין, צחי ותמר, שייספרו לנו איך חזרו בשאלה ונשארו יחד למרות הקשיים שעברו בדרך.
 


[יוצאים בשאלה] "חדשים מקרוב באו" - על הפער התרבותי
02/07/2021

מכל האתגרים שעומדים מול יוצאים בשאלה, ייתכן כי האתגר הגדול ביותר הוא להתרגל לעולם החדש והשונה. המעבר מן המסגרת הסגורה אל החופש המוחלט.כיצד המעבר הזה משפיע? כיצד אפשר להצליח לגשר על הפערים? כיצד מתרגלים לעולם החילוני כשבשורש שלנו, במקומות הכי בסיסים שלנו, התרבות שלנו, היא חרדית?בפרק זה של יוצאים בשאלה דיברנו עם עטקא דיקשטיין וחזי גרוסברד. היא עזבה את העולם החרדי בגיל 20 והוא היוצא הראשון שנקלט בעמותת הלל.שניהם ידברו איתנו על הקושי במעבר מהעולם החרדי הסגור ולעולם החילוני והחדש.