Medyascope Podcast

40 Episodes
Subscribe

By: Medyascope

Çünkü özgür.

Güne Başlarken (1): Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden ilk kez bir araya gelecek
Today at 5:23 AM

Güne Başlarken (1): Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden ilk kez bir araya gelecek by Medyascope


Ses Kaydı: Cengiz Baysal ile müzik, eğitim ve davul üzerine
Yesterday at 9:16 PM

Ses Kaydı’nda Fatih Börekçi ve Barış Buran bu hafta davulcu Cengiz Baysal’ı ağırladı.


Sosyal Hukuk: Av. Gülşen Uzuner ve Hatun Tepeçınar ile Hendek Havai Fişek Fabrikası Katliamı Davası
Yesterday at 9:11 PM

3 Temmuz’da Sakarya Hendek’teki Büyük Coşkunlar havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada yedi işçi hayatını kaybetti, 127 işçi yaralandı. Davanın avukatı Gülşen Uzuner ve patlamada hayatını kaybedenlerden birinin yakını Hatun Tepeçınar, dava sürecinde yaşananları anlattı.


İsrail'de yeni hükümet: "Değişim Koalisyonu" değişim getirecek mi? Konuk: Louis Fishman
Yesterday at 6:22 PM

İsrail’de Binyamin Netanyahu’yu kesintisiz 12 yıl oturduğu başbakanlık koltuğundan eden, sekiz partiden oluşma “Değişim Koalisyonu” hükümeti göreve başladı. İçinde ilk kez İsrailli Arapları temsil eden bir partinin de yer aldığı, ideolojik açıdan birbirinden çok farklı çizgileri temsil eden bu sekiz partinin iktidarı neler vaat ediyor? City University of New York Brooklyn College’ta, geç dönem Osmanlı Filistin’i üzerine çalışan tarih doçenti Louis Fishman ile konuştuk. Fishman’a göre yeni koalisyon hükümetinden Filistin sorunu ve Türkiye ile ilişkiler açısından değişim beklemek gerçekçi değil. Buna m...


Dördüncü Yol: Sedat Peker videoları, ortak aday, müsilaj, salgında aşılama, Biden-Erdoğan görüşmesi
Yesterday at 6:19 PM

Siyasetbilimciler Gülçin Karabağ, Edgar Şar, Alphan Telek ve Nezih Onur Kuru Dördüncü Yol’un 62. bölümünde Sedat Peker’in bu pazar günü yeni video yayınlamamasından, muhalefetteki ortak cumhurbaşkanı adayı tartışmasına, Marmara Denizi kıyılarını kaplayan müsilajdan, koronavirüs salgınında aşılamanın gidişatına, Türkiye gündemini değerlendirdi.


SosyoPolitik (70): Ahmet Dursun Kahraman ve Mustafa Yücel ile Marmara Denizi’ni istila eden müsilaj
Yesterday at 5:58 PM

Marmara Denizi’ni istila eden müsilaj, temizleme çalışmalarına rağmen artmaya devam ediyor. Türkiye’nin yaşadığı bu çevre felaketini Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Yüksek Çevre Mühendisi Ahmet Dursun Kahraman ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi Deniz Bilimleri Enstitüsü’nden Doç. Dr. Mustafa Yücel ile konuştuk. Ahmet Dursun Kahraman, “Müsilaj sorun değil sonuç, çevre politikalarında eski zihniyet devam ediyor” dedi ve meslek odalarının karar mekanizmalarının dışında bırakıldığını söyledi. Mustafa Yücel ise, Marmara Denizi’nin korunmasına...


Haber Hafta Sonu: Evren Çelik Wiltse ile Biden ve Erdoğan'ın görüşmesinin ilişkilere yansıması
Yesterday at 5:40 PM

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Haziran’da Brüksel’de yapılacak NATO Liderler Zirvesi’nde bir araya gelecek. Haber Hafta Sonu'nda bu akşam Doç. Dr. Evren Çelik Wiltse ile ABD Başkanı Biden ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın görüşmesini, ikilinin görüşmesinin ABD-Türkiye ilişkilerine yansımasını ve NATO Liderler Zirvesi'ni konuştuk.


Copa America heyecanı başlıyor - Tolga Kaplan ile söyleşi
Yesterday at 3:07 PM

Gazeteci Tolga Kaplan, bu gece Türkiye saati ile gece yarısı, Brezilya-Venezüela karşılaşması ile başlayacak Güney Amerika Futbol Şampiyonası Copa América’yı konuştu ve organizasyonda yer alan takımların son durumlarını değerlendirdi.


Sınıf Meselesi (2): 15-16 Haziran işçi eylemleri - İşçi sınıfının örgütlenme ve eylem kapasitesi
Yesterday at 2:21 PM

Sınıf Meselesi’nin 2. bölümünde Gülçin Karabağ konukları Doç. Dr. Mustafa Kemal Coşkun ve Doç. Dr. Hakan Koçak ile Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (DİSK) 1970 yılında örgütlediği 15-16 Haziran kitlesel işçi eylemlerinden hareketle geçmişten bugüne Türkiye’de işçi sınıfının örgütlenme ve eylem kapasitesi konusu üzerinde durdu.


Avrupa Günlüğü: Avrupa G7 ve NATO zirvelerine hazırlanırken Avrupa Birliği'nde hukuk savaşları
Yesterday at 1:59 PM

Uluslararası ilişkiler uzmanı Alper Kaliber, Avrupa Günlüğü’nde bu hafta G7 ve NATO zirveleri ile Avrupa gündemini değerlendirdi.


Berk Esen ile Kritik: 7 Haziran'dan günümüze muhalefet
Yesterday at 1:56 PM

Siyasetbilimci Berk Esen, Kritik’in bu haftaki bölümünde, 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nin ışığında muhalefetin ortak aday tartışmalarını yorumluyor.


Sedat Peker videolarının devamı gelmezse...
Yesterday at 1:00 PM

Sedat Peker bu sabah yayınlaması beklenen 10. videosunu “güvenli ortam” tesis edemediği gerekçesiyle erteledi. Videoların devamının gelmemesi mümkün mü? Yeni video gelmezse ne olacak?


Film Çıkışı (6): Meryem Yavuz ile görüntü yönetmenliği
Yesterday at 12:47 PM

Fim Çıkışını’na bu hafta görüntü yönetmeni Meryem Yavuz konuk oldu. Yavuz 15 yaşından beri görüntü yönetmeni olmayı hayal ettiğini ve eğitim hayatının da bu hedef doğrultusunda geliştiğini söyledi. Yavuz, görüntü yönetmeninin bir filme hazırlanırken hangi aşamaları izlediğini, filmin yönetmeni başta olmak üzere film ekibiyle ilişkisini nasıl kurduğu anlattı. Yönetmenin filmografisinde öne çıkan filmer ise şöyle: Bilmemek (2019), Borç (2018), Görülmüştür(2019), Aydede(2018), Toz Bezi(2015), Kumun Tadı(2014), F Tipi Film(2012). Meryem Yavuz yer aldığı projelerin hepsinin kendisi için çok öz...


Politik Akademi: Ecdadın İcadı ve AKP döneminde bellek mücadelesi - Konuk: Reyhan Ünal Çınar
Yesterday at 11:36 AM

Politik Akademi’de bu hafta Reyhan Ünal Çınar, İletişim Yayınları’ndan 2020 yılında çıkan “Ecdadın İcdadı: AKP Döneminde Bellek Mücadelesi” kitabını Edgar Şar’a anlattı. Çınar, kitabında Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) döneminde ulusal kimlik ve hafıza alanındaki mücadeleyi ele alıyor.


Psikiyatriden Gündeme: Psikoterapide ne olur, nasıl iyileştirir? Konuk: Gamze Özçürümez Bilgili
Last Saturday at 6:50 PM

Psikiyatriden Gündeme: Psikoterapide ne olur, nasıl iyileştirir? Konuk: Gamze Özçürümez Bilgili by Medyascope


Haber Hafta Sonu: Dr. Ali İhsan Ökten ile koronavirüs salgınında son durum ve aşılama hızı
Last Saturday at 5:40 PM

Haber Hafta Sonu'nda bu akşam Türk Tabipleri Birliği ikinci başkanı Dr. Ali İhsan Ökten ile koronavirüs salgınının gidişatı, aşılama hızını, şeffaf verinin önemini ve Türkiye'nin salgın politikasını konuştuk.


Gökkuşağı Bülteni (71): Mahmut Birdal ile İstanbul Sözleşmesi'nin LGBTİ+'lar için önemi
Last Saturday at 4:25 PM

Gökkuşağı Bülteni’nin bu haftaki konuğu LGBTİQ+ Meclisleri’nden Mahmut Birdal‘dı. Birdal ile İstanbul Sözleşmesi’nin kadınlar ve LGBTİ+’lar için önemini konuştuk.


Netizen: Acer'ın Porsche Design işbirliği ile gerçekleştirdiği ürünleri - Konuk: Sema Yıldız
Last Saturday at 3:55 PM

Netizen: Acer'ın Porsche Design işbirliği ile gerçekleştirdiği ürünleri - Konuk: Sema Yıldız by Medyascope


Dünden bugüne yeraltı dünyası ve Sedat Peker olayı
Last Saturday at 3:53 PM

Emekli emniyet müdürü Hanefi Avcı, Ruşen Çakır’ın yönettiği canlı yayında Medyascope izleyicilerinin sorularından hareketle Türkiye’de yeraltı dünyasının tarihini, devlet-mafya ilişkisini ve Sedat Peker’in anlattıklarının doğurabileceği sonuçları anlattı.


Acayip Zamanlar: Müsilaj ve İstanbul
Last Saturday at 1:11 PM

Acayip Zamanlar: Müsilaj ve İstanbul by Medyascope


İkili Oyun: NBA’de Konferans Yarı Finalleri – Sixers – Chris Paul
Last Saturday at 12:49 PM

Ali Deniz Çakır ve Doğa Üründül, NBA’de Konferans Yarı Finalleri’ni konuştu.


Kemal Bülbül ile HDP, ittifaklar ve siyaset
Last Saturday at 12:44 PM

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’nin kendi adayını çıkarması ile ilgili açıklamasını değerlendirdi. Bülbül, “Biz de de halkların ittifakıyız. Millet İttifakı başının çaresine baksın. Biz hiç kimseye mahkum değiliz” dedi.


Ülkü Doğanay ile Mesela: Siyasette bir devrin sonu mu?
Last Saturday at 12:03 PM

Ülkü Doğanay, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın seçimde Millet İttifakı kazansa dahi parlamenter sisteme dönüşün artık mümkün olmadığı yönündeki sözlerini değerlendirirken, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin yarattığı siyasal açmazın Cumhur İttifakı ortağı ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli tarafından da kabul gördüğünü ileri sürüyor.


Hafta Sonu Siyaset: Biden-Erdoğan görüşmesi sorunları çözecek mi? Konuk: Metin Gürcan
Last Saturday at 11:08 AM

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Kurucular Kurulu Üyesi ve güvenlik ve strateji uzmanı Metin Gürcan, 14 Haziran’da NATO Zirvesi‘nde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında yapılacak olan görüşmeyi değerlendirdi. Senem Görür‘ün sorularını yanıtlayan Gürcan, “14 Haziran’daki Biden-Erdoğan görüşmesinde Ankara’nın istediği gibi bir uzlaşı zemini çıkmayacak fakat masa da dağılmayacak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘tarafını seç’ baskısı hem NATO hem Rusya’dan artarak gelecek” dedi.


Eksik Olan (200): Vedat Milor ile “Hesap Lütfen”
Last Saturday at 10:49 AM

Jean-Paul Sartre’ın da dediği gibi cehennem başkaları mıdır? Bireyselleşme ile kollektifleşme arasında kişi nasıl bir denge bulabilir? Kötülüğün iyilik karşısındaki organize yapısı neden kaynaklanır nasıl mücadele edebiliriz? Sosyal medyanın illüzyonundan nasıl sıyrılırız? Daha nice hayata dair soruların konu olduğu “Hesap Lütfen” kitabı üzerine Vedat Milor ile konuştuk.


Gündem Çocuk: Çocuğun iyi dünya tasarımı ve eğitim hakkı ihlali olarak mafya-siyaset-medya üçgeni
Last Saturday at 9:00 AM

Eğitim hakkı sadece okulda yapılan bir temel insan hakkı değil. Çocuklar okuldan çok çevrelerinden öğreniyorlar dünyayı. Bugün Türkiye’de gündemi işgal eden mafya-siyaset-medya üçgeni ve çocukların eğitim hakkına etkisi üzerine konuştuk.


Poetik ve Politik (9): Reformasyon
Last Saturday at 8:52 AM

Poetik ve Politik’in dokuzuncu bölümünde Besim Dellaloğlu ve Edgar Şar, Reformasyon’u ve Reformasyon’un Avrupa’da yarattığı büyük değişikliği tüm güncel yönleriyle konuştu.


This Week in Turkey (222): with Suat Kınıklıoğlu and Ömer Taşpınar on US-TR relations
Last Saturday at 8:49 AM

This Week in Turkey hosted two guests this week.First, former member of the Turkish parliament and researcher Suat Kınıklıoğlu joined us to evaluate the agenda of the Biden-Erdoğan meeting that will take place on June 14 on the margins of the NATO summit in Brussels. This will be the first face-to-face meeting between the two leaders, and Mr. Kınıklıoğlu shared his expectations of the outcome, relating to whether a deal can be made on the S-400s and whether or not Biden will pressure Erdoğan regarding human rights issues.Following Mr. Kınıkl...


Cette Semaine en Turquie: Peker enfonce le clou et mouille Metin Külünk
Last Saturday at 8:47 AM

Dans Cette Semaine en Turquie, Sedat Peker enfonce le clou et mouille Metin Külünk. Nous avons sous-titré deux extraits: l’un issu de la vidéo realisée par Peker, et un autre tiré de l’enregistrement clandestin réalisé par la figure du crime organisé. Il discute avec Serdar Ekşioğlu, parent eloigné par alliance de Recep Tayyip Erdoğan. Ils discutent de l’implication de Külünk et du trafic d’armes en Syrie. Nous avons aussi doublé la participation d’Ahmet Şık à l’émission de Medyascope qui lui a valu l’ouverture d’une procédure judiciaire


Elçin Poyrazlar ile Avrupa Aktüel (11) – ABD, Avrupa’ya geri döndü
Last Saturday at 8:45 AM

ABD Başkanı Joe Biden ilk resmi yurtdışı gezisini Avrupa’ya yapıyor. Biden gezisiyle, selefi Donald Trump’ın yaklaşımı nedeniyle Batılı müttefikleriyle bozulan ilişkileri tamir etmeyi ve transatlantik bağlarda güveni yeniden oluşturmayı hedefliyor. Biden Avrupa ile, Rusya, Çin, küresel ticaret, teknoloji, iklim değişikliği gibi konularda yakınlaşmayı planlıyor. Biden’ın ulusal güvenlik öncelikleri arasında ayrıca hem içeride hem de dışarıda demokratik özgürlükleri ilerletmek var. ABD’nin Avrupa’ya ‘geri döndüğünü’ söyleyen Biden yönetimi açısından Türkiye’nin bu denklemin neresinde yer alabileceğini Av


Gomaşinen (44): Ahmet Şık-Nedim Şener olayı (Mart 2011-Mart 2012)
Last Saturday at 8:00 AM

Gomaşinen (44): Ahmet Şık-Nedim Şener olayı (Mart 2011-Mart 2012) by Medyascope


Koronavirüs: Doğrular, yanlışlar & doğru bilinen yanlışlar - Esin Şenol ve Urartu Şeker
Last Friday at 5:05 PM

Koronavirüs: Doğrular, yanlışlar & doğru bilinen yanlışlar - Esin Şenol ve Urartu Şeker by Medyascope


Marmara Denizi'nde müsilaj temizliği nasıl yapılmalı? | Konuk: Dr. Baran Bozoğlu
Last Friday at 4:56 PM

Marmara Denizi'nde müsilaj temizliği nasıl yapılmalı? | Konuk: Dr. Baran Bozoğlu by Medyascope


Ankara Gündemi (102) - Ekonomi ve siyaset gündemi: Konuk: DEVA Partili Birol Aydemir
Last Friday at 4:53 PM

Ankara Gündemi (102) - Ekonomi ve siyaset gündemi: Konuk: DEVA Partili Birol Aydemir by Medyascope


İki Satır: Sedat Peker'in kitapları
Last Friday at 4:46 PM

İki Satır: Sedat Peker'in kitapları by Medyascope


Haftaya Bakış: Muhalefet ortak aday meselesi, HDP'ye kapatma davası, Erdoğan-Biden görüşmesi
Last Friday at 4:46 PM

Haftaya Bakış: Muhalefet ortak aday meselesi, HDP'ye kapatma davası, Erdoğan-Biden görüşmesi by Medyascope


Güne Bakış: Prof. Mesut Yeğen ile Sedat Peker'in videoları, ittifaklar sistemi ve HDP'nin po...
Last Friday at 4:40 PM

Güne Bakış: Prof. Mesut Yeğen ile Sedat Peker'in videoları, ittifaklar sistemi ve HDP'nin po... by Medyascope


Milliler'in EURO 2020'deki ilk rakibi İtalya
Last Friday at 11:45 AM

Medyascope yayınında Kubilayhan Kavrazlı‘nın konuğu, spor yorumcusu Ali Murat Hamarat‘tı. Kavrazlı ve Hamarat, Türkiye A Milli Takımı’nın, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2020) A Grubu ilk maçında 11 Haziran Cuma günü saat 22.00’de karşılaşacağı İtalya maçını değerlendirdi.


Mustafa Öztürk ile Teopolitik: "Emevi İslamı Efsanesi"
Last Friday at 11:39 AM

“Teopolitik” programının 16. bölümünde ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Öztürk, “Emevi İslamı” şeklindeki kavramsallaştırmayı neden “efsane” olarak gördüğünü, tarihi olaylardan da örnekler vererek açıkladı.


Ankara-Vaşington ilişkilerinde NATO kaldıracı – Emekli Büyükelçi Fatih Ceylan ile söyleşi
Last Friday at 11:33 AM

Joe Biden’ın ABD Başkanı olarak katılacağı ilk NATO zirvesi 14 Haziran’da Brüksel’de toplanıyor. Biden Cumhurbaşkanı Erdoğan’la da bu zirve marjında, ABD Başkanı olarak ilk yüzyüze görüşmesini yapacak. Zirvenin ve ikili görüşmenin Türkiye açısından değerlendirmesini eski NATO Daimi Temsilcisi, emekli Büyükelçi Fatih Ceylan yaptı.