Čteme vám Seznam Zprávy

40 Episodes
Subscribe

By: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Muži slaví, ženy pláčou. Tálibán je rok u moci
#314
Today at 5:03 PM

Článek Terezy Ulrychové. Uběhl rok od pádu Kábulu, kdy hnutí Tálibán prakticky bez boje převzalo vládu nad Afghánistánem. Země chudne, ekonomická situace se i nadále zhoršuje a ženy chtějí zpět svá práva.

„Šli jsem do Afghánistánu téměř před 20 lety s jasnými cíli: Dostat ty, kteří na nás zaútočili 11. září 2001, a zajistit, aby Al-Káida nemohla použít Afghánistán jako svou základnu, ze které by na nás mohla znovu zaútočit. To jsme udělali,“ pronesl 16. srpna minulého...


Glosa: Ať Babiš zkusí shodit vládu, je to jeho práce
#313
Today at 3:29 PM

Glosa Václava Dolejšího. Sebevědomá vláda musí zvládnout ten jeden nepříjemný den ve Sněmovně přežít.

Vládní lídři se zlobí, že Andrej Babiš porušil svůj slib, neboť se chce pokusit shodit Fialův kabinet. Přitom dřív opakovaně ujišťoval, že hlasování o vyslovení nedůvěry vládě během evropského předsednictví nevyvolá, aby neudělal zemi ostudu jako Jiří Paroubek na jaře 2009.

Rozčilovat se nad tím je ale úplně zbytečné. Pokusit se svrhnout vládu je v podstatě povinným žánrem opozice. Její voliči...


Slavné filmové figury už nesmí kouřit. Studia mění historii, herce to štve
#312
Today at 12:19 PM

Analýza Adama Ryšánka. Filmové a streamovací společnosti vyslyšely námitku zdravotních úřadů, že postavy z filmů a seriálů až příliš kouří. Omezení, které firmy zavedly, se ovšem nelíbí hercům, podle nichž jde o omezování kulturní svobody.

Kouření škodí zdraví. Ale málem každý druhý rebel či člověk ve stresu si v současných dílech zapálí cigaretu. I ve filmech určených dětskému publiku.

Zpráva amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) z roku 2019 varovala, že počet případů, kdy se ve filmech...


Anatomie procesu. Jak je možné, že mocný Babiš skončí na lavici obžalovaných
#311
Today at 8:00 AM

Analýza Petra Holuba. Blížící se proces s Andrejem Babišem – ať už dopadne jakkoliv – je již nyní pro Česko dobrou zprávou. Nikdo se, ani ti nejbohatší a nejmocnější, nevyhne soudu. A to znamená, že právní stát funguje.

Za necelý měsíc začne před Městským soudem v Praze hlavní líčení v případu dotačního podvodu Čapí hnízdo s obžalovanými Andrejem Babišem a jeho spolupracovnicí Janou Nagyovou. Hlavní poučení je k dispozici ještě před tím, než soudce Jan Šott vynese verdikt. Ani ten nejvlivnější a nejbohat...


„Omlouvám se za urážky…“ Babiš dostal od soudu text, který musí podepsat
#311
Today at 3:00 AM

Článek Radka Nohla. Krajský soud dopsal rozsudek ve sporu mezi Janou Filipovou a expremiérem Andrejem Babišem. Od čtvrtka běží šéfovi hnutí ANO měsíc na to, aby se účastnici demonstrace proti jeho vládě omluvil.

Bývalému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi začala běžet měsíční lhůta, během které se musí – podle rozhodnutí soudu – omluvit Janě Filipové.

Důvodem je, že pražská krajská soudkyně Hana Lojkásková dokončila písemné znění rozsudku a Okresní soud Praha-západ ho ve čtvrtek rozeslal, jak potvrdil jeho mluvčí Dominik Duch...


Slunce a vítr předehnaly jádro. Poprvé vyrobily více elektřiny
#309
Yesterday at 12:30 PM

Článek Matouše Lázňovského: Světová výroba elektřiny ze solárních a větrných elektráren byla v loňském roce poprvé vyšší než množství elektřiny vyrobené z jaderných zdrojů. A na konci letošního roku to zřejmě nebude zdaleka tak těsné.

Z hlediska jaderné energetiky nebyl rok 2021 vůbec špatný. Podle renomované statistické ročenky společnosti BP během loňského roku „jádro“ po celém světě vyrobilo 2800 terawatthodin (TWh) elektrické energie, přitom v roce 2020 to bylo zhruba 2700 TWh. Česko spotřebovalo v roce 2021 ne...


Pod čarou: Knihy, co mě rozplakaly. BookTok vrací literaturu čtenářům
#306
Last Saturday at 7:00 AM

Newsletter Matouše Hrdiny: Z knihkupectví začaly rychle mizet různé, donedávna méně prodávané romány. Ukázalo se, že příčinou je BookTok – tiktoková scéna knižních influencerů. Ta vytváří nové bestsellery a výrazně mění způsob, jakým literaturu vnímáme.

TikTok rozhodně není první sociální sítí, na které se objevili knižní influenceři. Před BookTokem už tu bylo BookTube a Bookstagram, a mnozí ještě máme v paměti plané morální paniky z toho, že youtubeři hodnotící knihy seberou práci literárním kritikům. Žádná sociální síť...


Pravdivá pohádka o Honzovi ze Smetanovy Lhoty dojme i unaví
#310
Last Saturday at 5:30 AM

Recenze Luďka Mádla: Šmarjá, to je kýč, zalomil by leckdo rukama nad story o klukovi, co na vsi opravoval traktory, do míče zprvu kopal jak motovidlo - a zčistajasna se z něj stal národní hrdina a fotbalová superstar. Ale Jan Koller ten příběh prožil.

Sagvan Tofi se zdraví s Jaromírem Jágrem, kolem proplouvá rodina Radoslava Kováče, nepřehlédnete Jiřího Jarošíka, biatlonovou šampionku Gabrielu Soukalovou, Jiří Novotný přichází s režisérem Vojtěchem Nouzákem, tamhle jsou pánové Suchopárek, Horňák, Ulich, Jarabinský, Beránek… A...


Válka na Ukrajině žene Rusko do náruče Číny. Rovné partnerství to už není
#308
Last Saturday at 4:30 AM

Článek Milana Rokose: Ruský zahraniční obchod zažívá úpadek - a stále více spoléhá na Čínu. Zatímco pro Rusko je výměna s Čínou životně důležitá, pro Peking představuje Moskva jen dvě procenta celkové obchodní výměny.

Rusko je kvůli válce na Ukrajině stále izolovanější. Západ uvalil sankce na jeho banky, firmy, oligarchy, lidi blízké Kremlu, v poslední době došlo i na vývoz ruských surovin. Kromě USA a zemí Evropské unie trestají Rusko za jeho agresi i další země, jako je Kanada, Austrálie nebo Japonsk...


Češi hromadně razí na nákupy do Polska. Kuřecí maso, pecka! radují se z cen
#307
Last Saturday at 3:00 AM

Článek Tomáše Svobody: Prudké zdražování motivuje Čechy nakupovat u sousedů. Třeba do Polska jezdí pro levnější potraviny, cigarety nebo benzin.

Před čerpací stanicí v polské vesnici Zebrzydowice na Těšínsku stojí kolona aut. Poslední z vozů zasahují až do hlavní silnice. Drtivá většina z nich má české značky. Je pátek, krátce po poledni, ale velmi podobné obrázky jsou tu k vidění v jakoukoli jinou denní dobu.

Češi se při rekordní inflaci přeneseně vracejí k devadesátým letům a znovu objevují kouzlo polských nákupů. Důvod je j...


Končí velká éra focení. Canon i Nikon vyklízejí trh, kde soupeřily desítky let
#305
Last Friday at 6:41 AM

Analýza Adama Maršála: Zrcadlovky končí, to už je teď jasné. Canon už nebude vyvíjet svou nejvyšší řadu, Nikon jde ještě dál a nebude vyvíjet zrcadlovky vůbec. Co k tomu vedlo a co je nahradí?

Nejlepší foťák je ten, který máte po ruce, říkají zkušení fotografové. Slogan, z nějž americký profesionál Chase Jarvis udělal titul své knihy, trefně vysvětluje, proč chytré mobily s kvalitními foťáky zcela vytlačily fotografické kompakty. Můžete mít dokonalý fotoaparát s bezvadným čipem a hromadou úžasných funkcí, ale k čemu je vám dobrý, kdy...


Soudkyně chce po žalobci, ať obviní exministryni Valachovou za křivou výpověď
#301
Last Friday at 5:30 AM

Článek Radka Nohla. Soudkyně dala státnímu zástupci podnět k zahájení trestního stíhání exministryně školství Kateřina Valachové. Důvod? Přečin křivé svědecké výpovědi. Hrozí jí od šesti měsíců do tří let vězení.

V rozsáhlé dotační kauzy, v níž již stanul před soudem fotbalový boss Miroslav Pelta nebo exnáměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, by mělo začít nové prověřování.

Soudkyně z Obvodního soudu pro Prahu 1 Pavla Hájková, která soudila další část tohoto případu, po žalobcích chce, aby se...


Zbohatnutí z Hamáčkovy éry: Žena bez peněz vydělala na testech 55 milionů
#303
Last Friday at 3:00 AM

Článek Vojtěcha Blažka: Monika Jírovcová udělala loni v únoru životní obchod. Stačilo jí k tomu, že její firma – bez peněz a kontaktů – dostala nebývalou výhodu od Ministerstva vnitra pro nákup antigenních testů.

Případem zakázky na 240 milionů korun se rok zabývala policie. V červnu detektivové oznámili, že na ní nenašli nic trestného, byť – jak uvádějí v usnesení o odložení – ministerstvo Jana Hamáčka (ČSSD) zvýhodnilo rizikovou firmu. A nebýt nouzového stavu, byl by to případ na rozdání obvinění z trestného činu.

Seznam Z...


Komentář: Je ostuda, že až kvůli Putinovi. Topení jsme měli stáhnout dávno
#304
Last Thursday at 5:00 PM

Komentář Jana Lipolda: Spousta úsporných opatření, která teď vyhlašují vlády a korporace, by zasloužila náš údiv: jak to, že takhle nefungujeme už léta?

Posměch a hněv, v libovolném pořadí. V roce 2016 se tehdejší předseda Zelených Matěj Stropnický v jednom rozhovoru zamyslel nad tím, že by lidé měli omezit používání letecké dopravy, a tohle byly v podstatě jediné dva typy reakcí „internetu“.

„Není normální, aby 80 procent českých občanů mohlo každý rok dosáhnout na leteckou dovolenou,“ řekl Stropnický, a jak to vyjádřil web televi...


Reportáž: Komunistický skanzen předběhl zbytek republiky
#302
Last Thursday at 12:23 PM

Reportáž Petra Holuba: Bývalé rudé hnízdo v zapadlých Sudetech se nečekaně stalo sídlem, které prosperuje víc než ostatní.

„Má to dva důvody: dostavbu dálnice D5 a starostu Macáka,“ vysvětluje vzestup Tachova k regionálnímu centru mezi Českem a Bavorskem plzeňský sociolog Lukáš Valeš.

Sám starosta Ladislav Macák (Patrioti Tachova) vysvětluje dosavadní úspěchy šťastnou náhodou: „Vždy se tady našla parta lidí, kteří se dokázali poprat s potížemi,“ říká muž, který radnici řídí od roku 1998.


Výsadní pozici potvrzuje hodnocení 206 největších česk...


Komentář: Šéf špionů by měl skončit. Ale Rakušan na něj vsadil
#300
Last Thursday at 5:00 AM

Komentář Jana Lipolda. Pokud jsme ve válce, tím spíš musí v čele rozvědky stát nezpochybnitelná osoba. Takže někdo jiný než Petr Mlejnek.

Doba je zlá. Na březnové konferenci s názvem Naše bezpečnost není samozřejmost to premiér Fiala vyjádřil slovy: „Evropa se ocitla ve válce.“ A dodal: „Ruská invaze na Ukrajinu otřásla mnoha našimi jistotami, oslabila a odhalila slabiny bezpečnostní architektury v Evropě, kterou budeme muset nově uchopit a hlavně aktivně, nikoli jenom jako pozorovatelé spoléhající se na ostatní, rozvíjet.“

Vážné věty popisují i...


Čína najela na smírčí tón. Sjednoťme se a bude klid, navrhuje Tchaj-wanu
#299
Last Wednesday at 12:20 PM

Článek Daniely Kučerové. V USA leží na stole návrh zákona, který by utužil vztahy s Tchaj-wanem, zároveň by však poprvé v historii narušil desetiletí fungování politiky jedné Číny. Mezitím Čína ostrovu nadhodila, že nejlepší bude sjednotit se po dobrém.

Mohlo by se zdát, že napětí mezi Čínou a Spojenými státy po návštěvě Tchaj-wanu americkou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou dosáhlo bodu varu. Ani tentokrát však není tak špatně, aby nemohlo být ještě hůř.

Ve Washingtonu leží na stole návrh zákona...


Ještě můžeme pít vodu z kohoutku, děkují v obci „na suchu“
#298
Last Wednesday at 7:00 AM

Reportáž Petra Švihla a Daniela Paláta. Nesmí napouštět bazény, nesmí mýt auta ani zalévat zahradu. V některých obcích i letos platí přísná pravidla pro nakládání s pitnou vodou.

Asi tři sta obyvatel obce Sulíkov na Blansku zná problémy s vodou velmi dobře. Snaží se na ně ale hledět s optimismem:

„Jestli chcete slyšet trochu pozitivní zprávu, tak ještě můžeme pít vodu z kohoutku. Ale nesmíme nic jiného: nesmíme zalévat, nesmíme umývat, nesmíme plýtvat, což si mysl...


Jak srazit diktátora z trůnu? Recept není, ví už opozice
#298
Last Wednesday at 4:30 AM

Článek Filipa Harzera. Dva roky po masových protestech proti Alexandru Lukašenkovi řeší běloruská exilová opozice, jak dál. Svjatlana Cichanouská představila přechodnou vládu.

Jmenný seznam, přísná bezpečnostní kontrola, zákaz jídla, pití i nebezpečných předmětů. A v úterý odpoledne i evakuace kvůli falešné bombové výhrůžce, která se týkala i řady litevských státních institucí. Tak ve Vilniusu vypadala opatření chránící konferenci běloruské opozice „Nové Bělorusko“.

Opozičníci, disidenti a řada prodemokratických iniciativ a organizací společně hle...


Jak na Babiše? Zatím jen billboardy. Na výlety za voliči není čas, říká Bartoš
#298
Last Wednesday at 3:00 AM

Článek Michaely Rambouskové. Vládní strany z koalice Spolu rozjely billboardovou kampaň proti Andreji Babišovi. Přirovnávají ho v ní k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Zatímco šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš už několik měsíců objíždí republiku se svým karavanem, lídry vládních stran zatím není v předvolební kampani příliš vidět. Podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše na to nemají vládní politici tolik času jako opoziční poslanec, který navíc nechodí do Sněmovny.

Koalice Spolu ale vyrazila s billboardovou kampaní, ve...


Na nádraží v Praze stále nocují Ukrajinci. Často řeší peníze na cestu domů
#297
Last Tuesday at 12:20 PM

Reportáž Dominiky Kubištové. Uprchlíci spící na hlavním nádraží v Praze byli dlouho sledovaným tématem, během posledních dvou měsíců ale zájem opadl. Dvě organizace, které na místě stále pomáhají, přitom tvrdí, že situace „není pod kontrolou“.

I uprostřed týdne po poledni je na pražském hlavním nádraží rušno. Po celém vestibulu se hemží stovky lidí. Mezi nimi se pohybuje i několik postav v nápadně růžových vestách s nápisem ‚Iniciativa Hlavák, Refugee help‘, které značí, že pomáhají migrantům...


Válka o Tchaj-wan zasáhne Evropu. Nejen ekonomicky
#296
Last Tuesday at 7:00 AM

Článek Terezy Ulrychové. Kdyby napjaté čínsko-americké vztahy dále eskalovaly, mohly by ovlivnit celou Evropu. Obavy panují hlavně o ekonomiku, důležitou roli ovšem hrají i strategické cesty či symbolický význam, který Tchaj-wan má.

Mělo skončit v neděli, pokračovat ale nakonec bude až do poloviny srpna. Řeč je o čínském vojenském cvičení, které již od minulého týdne probíhá kolem Tchaj-wanu. Podle oznámení čínské armády jsou na programu i protiponorkové útoky, manévry budou nadále zasahovat do vzdušného prostoru ostrova.

Cvičení odstartovalo poté, co Tchaj...


Kauza Dozimetr: Policie se ve spisu zajímá i o Pražské služby
#291
Last Tuesday at 5:30 AM

Článek Ondřeje Koutníka. Policie v případu kolem pražského dopravního podniku hledala při raziích u podezřelých lidí důkazy související s řadou dalších osob a firem. Mezi nimi figurují i dva nejvýše postavení manažeři Pražských služeb.

Pozornost v korupční kauze Dozimetr se na začátku stočila na Dopravní podnik hlavního města Prahy, kde skupina obviněných podnikatelů a politiků v čele s exnáměstkem Petrem Hlubučkem a lobbistou Michalem Redlem podle policie manipulovala se zakázkami.

Bez větší po...


Češi se kvůli zdražování chovají jako špačci. Ničí si zdraví a krátí život
#296
Last Tuesday at 5:00 AM

Analýza Daniely Přádové. V Česku se odhaluje problém, který ovlivňuje zdraví i kvalitu života většiny lidí. A má potenciál zruinovat zdravotnické rozpočty mnohem víc než covid. Přesto před ním zavíráme oči.

V přímé souvislosti s obezitou či nadváhou umírají každý rok přibližně tři miliony lidí po celém světě a vědci zcela otevřeně mluví o další probíhající pandemii. Zatímco ale covid přichází a odchází ve vlnách, v případě obezity jsme uprostřed jedné gigantické vlny...


Nejen auto pro manžela. Dostálová tlačila zakázky na turistiku, řekla policie
#296
Last Tuesday at 3:00 AM

Článek Vojtěcha Blažka. Policisté podle zjištění Seznam Zpráv rozplétali šest konkrétních zakázek státní agentury CzechTourism. Zasahovala do nich ministryně Klára Dostálová (ANO). Ačkoli podle detektivů na to neměla právo.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) se podle policie angažovala v zakázkách státní agentury CzechTourism. Mimo jiné ve prospěch svých známých.

Například slíbila motocyklovému závodníku Karlu Abrahamovi spolupráci při propagaci Česka jako turistického cíle.

Díky...


Paneláky a bytovky čeká energetická revoluce. Inspirace přišla z Německa
#293
08/08/2022

Článek Zuzany Kubátové a Sofie Krýžové: Jednou z cest, jak se dostat k levnějším energiím, je komunitní energetika. Nová legislativa a dotační balík jí dají silný impuls. Má to však háčky.

Základem komunitní energetiky bývá solární či větrná elektrárna, kogenerační kotelna, nebo bioplynová stanice, produkující pro místní spotřebitele teplo, teplou vodu, plyn či elektřinu. Jde o sdílení energie ze společného zdroje, jehož cílem není primárně tvorba zisku z výroby a prodeje, ale samozásobení.

Iniciátorem může být obec. Sp...


Třicet exekucí? Tady nic neobvyklého
#295
08/08/2022

Článek Jana Nováka: Reportáž z města, kde žije nejvíc lidí s exekucí na počet obyvatel. „Nepracují, neumějí šetřit, jsou nezodpovědní,“ tvrdí starostka Trmic u Ústí nad Labem. „Úřady řeší papíry, ne lidi,“ zmiňuje sociální pracovník.

Před základní školou v Trmicích nabízí muž středního věku piko, jak se slangově říká pervitinu.

Další „chceš něco?“ následuje na autobusové zastávce od mladé ženy s dítětem. Říká, že má deset až dvacet exekucí, dluh kolem milionu a prodej drog je její brigáda. Když zjistí, že mluví s novinářem, de...


Má na dosah nekonečný zdroj energie z hlubin Země. Vrtat jde všude, říká
#294
08/08/2022

Článek Lukáše Marka: „Geotermální systémy můžou vyhřívat budovy nebo vyrábět elektřinu po celém světě. Vrtat se dá všude,“ říká americký geolog Joseph Moore, který vede projekt s cílem dosáhnout na teplo ze zemského jádra.

Uprostřed pouště v americkém Utahu je asi tři kilometry hluboká díra, na jejímž dně je naděje na něco, po čem lidstvo stále víc touží - cesta k neomezenému přísunu tepla a energie.

Jeho zdrojem má být zemské jádro. To už pravda dlouho vyu...


Česko patří v Evropě ke špičce ve zdražování. Cena másla stoupla o 60 procent
#292
08/08/2022

Analýza Petra Holuba: Česko patří mezi země Evropy, kde se zdražuje vůbec nejvíc. Například mouka meziročně podražila o sedmdesát procent.

Měníme nákup na zážitek, hlásá nápis na jednom z velkých obchodních řetězců v Praze. Málokdy platí reklamní slogan tak doslova. Dnes může jít o to, kdy cena másla překročí hranici 59,90 koruny. Od konce července zkoušejí obchodníci jeden po druhém aspoň u jedné značky vyzkoušet cenu, která má na začátku šestku. Pro jednoho z nich je pro experiment dostate...


Komentář: Co dělat s Orbánem? Trojského koně Kremlu si nemůžeme dovolit
#291
08/07/2022

Komentář sociologa Ivana Gabala a právničky Evy Kružíkové. Česko svým razantním posílením spolupráce s Polskem a Slovenskem v obranných agendách a v podpoře Ukrajiny vytváří geopolitický tlak, kterému je třeba Maďarsko vystavit.

Maďarský premiér Viktor Orbán toho má v poslední době na kontě dost a dost. Rasistické výroky, po nichž rezignovala i jeho nejbližší poradkyně. Neustálé ataky proti umenšení území Maďarska v Trianonu po první světové válce. Setrvalá podpora promaďarských ambicí maďarských menšin na území sousedních zemí. Blokování voj...


Komentář: Česko je prý vrakoviště Evropy. Není to pravda a je to jedno
#291
08/07/2022

Komentář Jana Lipolda. Není potřeba se o něco snažit pod tlakem. Koupit si nové auto, pokud na to máte, je stejně dobrá volba jako nekoupit. Nebo nemít.

Ty dvě zprávy se ruku v ruce čas od času vracejí. Čteme: 1. v Česku přibývá aut na obyvatele. 2. „vozový park“ Česka je starý. Mezi prvním a druhým sdělením se často objevuje nějaká odporovací spojka: ovšem, ale, však. Na 1000 Čechů připadá čím dál víc aut (565), avšak jsou v průměru čím dál starší (víc než 15 let). Čísla pocházejí od Eur...


Brad Pitt v rychlovlaku? Lepší než Gosling v tramvaji
#291
08/06/2022

Recenze Martina Svobody. Před pár týdny likvidoval Ryan Gosling v tramvaji Náměstí republiky. Byla to nuda. Zachrání nás Brad Pitt v šinkanzenu, který rozboří celé Kjóto?

Bullet Train od Davida Leitcha, režiséra prvního Deadpoola i prvního Johna Wicka, si buď zamilujete, nebo vás bude nekonečně otravovat. To samo o sobě je ale lepší než nepochopitelná a drahá unylost z produkce Netflixu, která stěží vzbudí jakoukoliv emoci, ať už pozitivní, nebo negativní. Ve filmu Bullet Train stačí jen pár minut plných náhodných vtípků, ironických flashbacků a bli...


Auto pro manžela? Policejní fabulace, říká Dostálová. Platby ale nevysvětlila
#290
08/05/2022

Článek Vojtěcha Blažka. Detektivové chtěli bývalou ministryni obvinit pro podvod, ale nemohli použít pořízené odposlechy. Podle Dostálové byla jejich podezření „mimo realitu“.

Bývalá ministryně pro místní rozvoj a poslankyně Klára Dostálová (ANO) se dál zdráhá podrobně vysvětlit nákup automobilu, kvůli němuž ji chtěla police obvinit z podvodu.

Seznam Zprávám pouze vzkázala, že závěry kriminalistů jsou nesmyslné. „Policie celou věc odložila. Nemohla ani jinak. Celé je to totiž jedna velká a pro mě absolutně nepochopitelná fabulace,“ na...


Vedro změní dovolené Čechů. Místo Mallorky Pobaltí, místo července květen
#288
08/05/2022

Analýza Milana Rokose: Budeme v budoucnu jezdit k moři místo do Středomoří do Skandinávie? Těžko říci, měnící se klima ale už ovlivňuje i výběr dovolenkových destinací nebo minimálně čas jejich návštěvy.

Globální klimatické změny pocítila letos v létě Evropa více než kdy dříve. Ze středomořských zemí, kam Češi vyrážejí nejčastěji na dovolenou, přicházely zprávy o lesních požárech i vlnách vedra, při nichž padaly teplotní rekordy. Například v Portugalsku n...


Zaplatili zájezd, svůj pokoj ale nedostali. Jak řešit problémy na dovolené
#289
08/05/2022

Článek Daniely Krásenské: Cestovní kanceláře letos hlásí rekordní zájem o zájezdy. Některé hotely ovšem prodávají více míst, než mají k dispozici, část hostů tak končí jinde, než měli v plánu.

Anita se svým partnerem si zaplatili zájezd na Krétu a těšili se na klidnou dovolenou. Hned po příjezdu ale zjistili, že je řidič autobusu zavezl do hotelu nižší kategorie. Mimo centrum, navíc dál od moře.

„Když už jsme se dostali do svého hotelu, ubytovali nás v suterénu, ve staré zástavbě, bez b...


Policie: Dostálová financovala z peněz Sněmovny auto pro manžela k narozeninám
#287
08/04/2022

Článek Vojtěcha Blažka: Detektivové měli podezření, že svému muži koupila bývalá ministryně dodávku na kempování z peněz Poslanecké sněmovny. Získali klíčové odposlechy, ale nemohli je použít jako důkaz. Takže případ uzavřeli bez obvinění.

Bývalou ministryni pro místní rozvoj, současnou poslankyni a stínovou ministryni pro místní rozvoj Kláru Dostálovou (ANO), prošetřovala policie déle než tři roky kvůli podezření, že svému manželovi opatřila ze státních peněz nové auto.

Podle vyšetřovatelů...


Člověk*yně, sousedstvo. Němci se brání „genderování“
#286
08/04/2022

Článek Tomáše Perglera: Více než 150 germanistů se podepsalo pod výzvu, aby německá veřejnoprávní média neprznila jazyk nepřirozenými výrazy, které splňují zásady genderové rovnosti.

O používání genderově vyvážených jazykových výrazů se léta diskutuje i v Česku. Sousední Německo je ale dál. Svědčí o tom i fakt, že němčina má pro tento fenomén speciální sloveso „gendern“, které je zaneseno ve slovnících a celkem běžně se používá.

Výrazy, které mají zohledňovat genderovou rovnost – ať už smě...


Kdo zradil Annu Frankovou?
#285
08/04/2022

Článek Michala Komárka: „Pokud tu zůstaneme ještě dlouho, bude ze mne vyschlá tyčka k fazolím, a já bych tak ráda ještě byla správná puberťačka!“ Nestihla to. Zůstala předčasně dospělou geniální spisovatelkou. Anne Frankovou zatklo gestapo 4. srpna 1944.

„Navlékli jsme se všichni čtyři tak důkladně, jako bychom měli přenocovat v lednici, abychom si mohli vzít s sebou ještě pár kousků oblečení. Žádný Žid v naší situaci by se neodvážil vyjít z domu s kufrem plným šatstva. Měla jsem na sobě dvě koš...


Česko se už letos může obejít bez ruského plynu. Cena bude extrémně vysoká
#284
08/04/2022

Analýza Zuzany Kubátové: Evropu straší nedostatek ruského plynu, vlády chystají krizové plány. Česko má šanci, že bude mít plynu dost. Větší hrozbou je ovšem jeho cena.

Ještě před pár měsíci to byl nepravděpodobný scénář, dnes Evropa považuje nadcházející zimu bez ruského plynu za téměř jistou. Koncem července klesla dodávka přes hlavní plynovod Nord Stream 1 na pouhou pětinu kapacity a o moc lépe už patrně nebude.

„Budoucí tok ruského plynu je velká neznámá. Závisí na vůli Ruska používat dodáv...


Čína je v souboji s USA na cestě za pomstou. Musíme se připravit na konflikt
#283
08/03/2022

Analýza Alexandra Romancova.  Zápolení o vládu nad světem mezi USA a Čínou je přirovnáváno ke Studené válce. Je to mylný pohled. Možná by přitom bylo lepší, kdy o novou studenou válku šlo. Nynější zápolení totiž může dospět k horším koncům.

Čínsko-americké soupeření se ve stále více turbulentním světě stává spolu s rusko-ukrajinskou válkou neoddělitelnou součástí debat o naší bezpečnosti. Mnoho lidí tuto soutěž rádo přirovnává k jakési nové, nebo druhé studené válce. Byť určité paralely pro to...