Bylinkárium

30 Episodes
Subscribe

By: Kristína Kanátová

PODCAST O BYLINKÁCHKaždú rastlinu rozoberáme v dvoch dieloch - samostatných epizódach. @bystrabylinka vás prevedie epizódami o rastlinách, ku ktorým podáva výklad z vedeckého a historického hľadiska. Nájdete tu aj mýty a legendy, recepty, a iné vychytávky. @kan_krist moderuje epizódy so zaujímavými hosťami. Každý z nich rezonuje s konkrétnou bylinkou a témou, ktorú bylina reprezentuje. Dozviete sa o vzťahu človeka k prírode, ktorá lieči. Moderuje Kristína Kanátová, nahráva Emil Smoliga. Instagram: @bylinkari_um

Materina dúška
#15
05/22/2022

Bystrá Bylinka povie všetko, čo chcete vedieť o materinej dúške.


Nikola Rafaj: Materina dúška a tvorivosť
#15
05/02/2022

Nikola je tvorivá žena, ktorá miluje život, umenie a prírodu. Výrába výnimočné torty, ktoré vyzerajú ako exponáty do galérie a chutia ako láska. Inšpiruje ju tanec, štúdium estetiky a všetko krásne, na čo natrafí. Je mama malej Mily - dieťaťa, ktoré si spontánne spieva o milovanej Matke Zemi.

Priblíži nám:

detstvo strávené hraním sa v prírode

lásku k tancu a gastru

intuitívnu tvorbu, tvorbu domova a rodinnej pohody

materstvo ako životný dar

p...


Šalvia
#14
04/28/2022

Všetko, čo potrebujete vedieť o šalvii v podaní Bystrej Bylinky.


Miroslav Balogh: Šalvia a kúzlo tanca
#14
04/10/2022

Miro alias Spunkey BKP je tanečný performer, lektor a choreograf, ktorý sa rád obklopuje kvalitným jazzom, funkom, aj hip hopom. Je členom rómsko-arménskej tanečnej skupiny BKP a zakladateľom street wearovej značky Mind Rite. Venuje sa tiež fotografickej tvorbe, grafickému dizajnu a výrobe tanečných filmov.

Priblíži nám:

tanec, hudbu, rytmus a ich vplyv na emócie

čaro multikultúry v tanečnej komunite

Mind Rite, lifestyle čistej mysle a duše

tanec ako kúzlo, ilúziu a filmový objekt

...


Valeriána
#13
04/01/2022

Všetko, čo potrebujete vedieť o valeriáne. V podaní Bystrej Bylinky.


Tymian
#12
03/22/2022

@bystrabylinka porozpráva o tymiane. Aj o tom citrónovom🍋


Dominika Bleščáková: Valeriána a duševné zdravie
#13
03/02/2022

Dominika je manažérka sociálnych médií, copywriterka, redaktorka a blogerka viacerých online magazínov. Na Instagrame ju môžete poznať pod menom Bledonnka. Otvorene tu zdieľa s ľuďmi svoju skúsenosť s ťažkou depresiou, aj poruchou príjmu potravy. Búra mýty a predsudky a učí ženy s podobnými diagnózami prijať sa také aké sú - tešiť sa zo života.

Priblíži nám:

depresiu ako vojnu v duši

liečenie psychických zranení ako formu sebarozvoja

ako sa každý môže zrútiť, a konečne začať žiť živo...


Stanislav Harciník: Tymian a balans
#12
02/12/2022

Stanislav je profesionálny barman, ktorý aktuálne pôsobí v prestížnom Mirror Cocktail Bare v hoteli Carlton. Je tiež odborným riaditeľom najuznávanejšieho printového média pre barmanov - Bar Magazine. Ako spolupachateľ iniciatívy We Host You sa stará o zvyšovanie úrovne gastronómie na Slovensku. Svoje skúsenosti túži odovzdávať ďalej aj prostredníctvom svojej knihy The Cocktail Balance.

Priblíži nám:

čaro barmanstva, psychologický aspekt

inšpiráciu z prírody

alchýmiu miešania chutí

barmanstvo ako umeleckú tvorbu

pos...


Jazmín
#11
01/30/2022

Dozviete sa všetko, čo potrebujete vedieť o jazmíne.

@bystrabylinka


Barbora Švidraňová: Jazmín a (seba)vedomie
#11
01/17/2022

Barbora je multižánrová umelkyňa, herečka a speváčka, ktorú môžete poznať z populárnych televíznych seriálov, ale aj z divadelných dosiek. Aktuálne je členkou Mestského divadla Žilina, kde stvárňuje napr. titulnú postavu postavu v inscenácií Anna Karenina v réžii Mariána Amslera. Spieva v kapele Basie Frank Band a spolu s Ivetou Pagáčovou moderuje podcast Bububu.

Priblíži nám:

význam a symboliku svojich tetovaní

podcast Bububu a spirituálny rast

(ne)kultúrne dianie a zmysel tvorby

lesk a biedu her...


Rozmarín
#10
12/29/2021

V tejto epizóde vám @bystrabylinka povie pikošky o rozmaríne. Dozviete sa aj o jeho liečivých účinkoch a dávnych rituáloch. Čaká vás aj fajnový recept.


Bystrá Bylinka: Rozmarín a vianočný špeciál
#10
12/23/2021

V poslednej epizóde roka 2021 vás spolu s Bystrou Bylinkou naladíme na Vianoce.

historický kontext, Yule - sviatok slnovratu

rituály očisty

Slovanské tradície

darčeky v minulosti a dnes

alkohol a koledníci

filmové tipy a vianočný vinš


Palina
#9
10/25/2021

Artemisia vulgaris. Jedna z najstarších a najsilnejších bylín na planéte. Dozviete sa všetko možné. Aj nemožné. Legendy, magické rituály, liečivé účinky, recepty. By @bystrabylinka


Richard Autner: Palina a vnútorný svet
#9
10/17/2021

Obľúbený mladý herec je absolventom VŠMU a členom umeleckého súboru SND. Poznáte ho aj s televízie, napr. zo seriálu Nemocnica, v ktorom aktuálne stvárňuje doktora. Popri tom stihol vydať svoj debutový album Odpovede. Píše texty, skladá a spieva piesne o živote. O tom všetkom, a o mnohom ďalšom sa dnes porozprávame.


Ruža
#8
10/10/2021

V tejto epizóde sa dozviete opäť samé zaujímavosti, tentokrát o kvete kvetov - ruži. @bystrabylinka vám prezradí niečo o histórii, legendách a čarovných praktikách, ktoré súvisia s touto vzácnou rastlinou. Dozviete sa aj o jej liečivých účinkoch, o ktorých sa môžete presvedčiť, ak vyskúšate napr. náš obľúbený recept.


Ema Müller: Ruža a láskavosť
#8
10/01/2021

Ema je PR manažérka pre módne značky, zakladateľka značky emaem a tvorkyňa konceptu Som bohyňa. Módny marketing vyštudovala na parížskej vysokej škole Mod'art. V Paríži pôsobí dodnes, no nestráca pri tom kontakt s komunitou slovenských a českých žien. Pravidelne pre nás píše články do magazínu Vogue, na Spotify publikuje svoj podcast Témy Emy a na svojom instagramovom profile nám želáva krásne dni a mnoho ďalších povzbudivých vecí. Vystihuje ju nemenej známy kvet - ruža.

lásky plnosť, sebaláska a j...


Adam Kmeť: Ovos, kone, funk
#7
09/25/2021

Adam je tanečník a lektor tanečnej školy Shakers Dance Family, zakladateľ projektu Tanec spája-umenie zbližuje a vedúci jazdeckého klubu Kone Kmeť. Každodenne sa venuje rodinnej farme, tancu a mládeži. Organizuje rôzne zábavné vzdelávacie aktivity v turčianskej prírode. Energiu mu pritom dodáva aj tradičná obilnina - ovos.

prepájanie koníčkov

úprimnosť v sebarealizacii

význam koní v dejinách

sloboda, výchova, úcta

kone a deti

ovos a život spätý s prírodou


Ovos
#7
09/25/2021

Známa obilnina je aj liečivá. @bystrabylinka vám o nej prezradí aj to, čo ste možno ani netušili.


Miriam Kalisová: Myší chvost a Červený stan
#6
09/14/2021

Obľúbená moderátorka sama seba považuje predovšetkým za mamu a zakladateľku ženskej komunity Červený stan. Okrem štúdia sociológie absolvovala kurz pre duly. Je teda pôrodnou asistentkou v zácviku. Aktuálne študuje na ďalšej vysokej škole jej srdcovku - psychológiu. Okrem čítania odbornej literatúry sa vo voľnom čase venuje pečeniu, bylinkárčeniu a neustále niečo tvorí a majstruje.

V tejto epizóde sa dozviete aj o jej obľúbenej bylinke, ktorou je myší chvost.

vzťah k bylinkám

štúdium psychológie

komunita...


Myší chvost
#6
09/13/2021

Obľúbená bylinka s latinským názvom "achilleum millefolium" rastie takmer všade, kam sa obzriete. Môžete ju poznať aj pod názvom rebríček obyčajný, ale najviac sa uchytilo ľudové pomenovanie "myší chvost". Odkedy, ako a na čo sa používa, vám prezradí @bystrabylinka.


Tabak
#5
09/12/2021

V tejto epizóde vám @bystrabylinka porozpráva o histórií, legendách a rituáloch, ktoré sprevádzajú tabak a dozviete sa aj o jeho liečivých účinkoch.


Patrik Krebs: Tabak a Cesta hrdinu
#5
08/29/2021

Patrik Krebs je divadelník, svetobežník, učiteľ cudzích jazykov, ktoré študoval v Mexiku a New Yorku a vyučoval v NY Bronxe. Po návrate na Slovensko spoluzaložil Divadlo bez domova. Okrem ľudí bez domova tu pôsobia aj ľudia po výkone trestu, ľudia s psychiatrickými diagnózami, utečenci a telesne hendikepovaní. Patrik je tiež jedným zo sprievodcov drama-terapeutického workshopu Cesta hrdinu.

V tejto epizóde sa dozviete aj o jeho spriaznenej rastline, ktorou je amazonský tabak - mapacho.

tabak v indiánskej tradícií

vydymovanie tabakom

<...


Linda Rattajová: Levanduľa a transformácia
#4
08/19/2021

Linda žije piaty rok v Dánsku. Predtým študovala v Čile, aj v Brne, ale diaľkovo sa vzdeláva doteraz. Aktuálne dokončuje magistra vo Švédsku v odbore "Líderstvo v ekonomickej, sociálnej a ekologickej udržateľnosti". Profesionálne sa venuje coachingu a trénerstvu. Jej život je dobrodružstvo - ako napovedá aj jej instagramový profil @adventures.of.linda .

V tejto epizóde rozoberáme:

význam ranných rituálov

prebúdzanie duše, "vyššie ja"

uzdravenie svojho vnútorného dieťaťa

osobná transformácia a...


Levanduľa
#4
07/30/2021

Jedna z najznámejších a najobľúbenejších bylín na svete má nielen krásny zovňajšok a vôňu, ale aj mnohé liečivé schopnosti. @bystrabylinka vám prezradí aj pár veľmi praktických receptov.


Peter Podlesný: Dub a mužský princíp
#3
07/26/2021

Peter je silovo-kondičný tréner, podcaster, speaker a zakladateľ online magazínu mužom.sk, kde z rôznych uhlov pohľadu skúma, čo znamená byť mužom v 21. storočí. Organizuje skupinové športovo-rekreačné stretnutia mužov, ktorých spájajú podobné hodnoty - nazýva ich "300 hrmených". Nezabúda ani na nás ženy. Pravidelne sa nám venuje na instagramovom profile @ne.obycajna.

Preberáme:

podstata mužskosti

ako sa z chlapca (ne)stane muž

prečo je dobré poznať archetypy

ako byť najlepšou verziou samého seba

osobnostn...


Dub
#3
07/25/2021

Tento mocný strom, symbol mužskej sily, bol a dodnes je uctievaný v mnohých kultúrach. Vypočujte si mýty a legendy, ktoré s nim súvisia. Spoznajte liečivú silu jeho kôry. Pri najbližšej prechádzke lesom pri ňom chvíľu postojte a vnímajte, čo všetko vás môže naučiť.

Viac info na našom instagrame: @bylinkari_um


Lívia Helen: Alchemilka a ženský princíp
#2
07/01/2021

Lívia je mladá žena, ktorá učí ľudí spoznávať svoj vlastný potenciál. Svoje terapeutické schopnosti a holistický prístup k človeku rozvíjala na škole tradičnej čínskej medicíny (TCM) v Prahe. Venuje sa akupunktúre, cvičeniu ki gong, aj bylinnej liečbe. Organizuje webináre, skupinové meditácie a retreatové pobyty. Nájdete ju na instagramovom profile @liviaheleen a webovej stránke www.liviahelen.sk

Priblíži nám:

ženský a mužský princíp v živote

ako súvisí kríza ženstva s klimatickou krízou

uzdravenie a zmiernenie bolesti pomocou otv...


Alchemilka
#2
07/01/2021

V tejto epizóde sa dozviete zaujímavosti o jednej z najobľúbenejších a najliečivejších ženských byliniek - alchemilke.

Viac info na našom instagrame:

@bylinkari_um

@bystrabylinka


Iveta Henzelyová: Úvod do bylinárstva
#1
06/11/2021

Iveta Henzelyová je známa slovenská bylinárka, liečiteľka, učiteľka a zakladateľka Bylinkovej školy Matky Zeme.

V tejto epizóde sa dozviete:

ako vníma súčasnú dobu a rozširovanie bylinkovej komunity

aký je rozdiel medzi chemickou a prírodnou liečbou

o spirituálnom raste a japonskej metóde liečby lesom

prečo sú bylinárky považované za čarodejnice

ako začať zbierať a spracovávať bylinky

na čo si treba dávať pozor

aké prírodné liekové formy poznáme a...


Intro
06/06/2021

Povieme vám, o čom bude náš podcast, kto sme, prečo sme sa spojili, a čo nás k tomuto celému vedie. Mali sme trému, nečakaných pozorovateľov, aj pár breptov. To je život. Vitajte!

Pre viac informácií odporúčame sledovať náš instagramový profil: https://www.instagram.com/bylinkari_um/