Vinyl

15 Episodes
Subscribe

By: GoOut

Ahoj! Jsme Péťa a Verča, dvě milovnice indie hudby, sběratelky vinylů a zakladatelky online magazínu vinylmagazine.cz. Takže je asi jasný, o čem si v podcastu budeme povídat. Oblíbený kapely, koncertní zážitky, historie a současnost alternativní scény, občas nějaká recenze, občas si pozveme i hosty. Podcast Vinyl vzniká pod hlavičkou GoOut a vychází každý lichý pátek.

Eurovize 2021: Kompletní review od bizárů po vítěze
#14
Last Friday at 2:08 PM

V dnešním díle jsme se podívali na soutěž Eurovize, její začátky, mezinárodní význam, ale hlavně na letošní ročník. Kde se objevil techno-folk. A punk-rock. Mimo jiné. Co se nám líbilo, co nás šokovalo a komu jsme přály vítězství?


Revoluce Fender
#13
05/28/2021

V dnešním dílu se podíváme na značku Fender, její začátky, kariéru zakladatele Leo Fendera (který sám nebyl kytarista) a zrod legendárních modelů Esquire, Telecaster a Stratocaster.


Legendární historka z koncertu The Kooks (a další random věci) ft. Simča
#12
04/30/2021

Do dnešního dílu jsme si pozvaly Simču, naši kamarádku (nejen) z koncertů, a společně probraly všechno od nejlepších zážitků pod pódiem přes guilty pleasures až po tetování s hudební tematikou. Má to hodinu, protože Simča hodně mluví (a my taky).


Live Aid: Největší charitativní koncert v dějinách
#11
04/16/2021

V dnešním díle se podíváme na legendernání koncert Live Aid, který změnil dějiny hudby v mnoha směrech. Co řekl Freddie Mercury Davidu Bowiemu, když ho viděl v backstagi? Kolik se vybralo peněz a co se s nimi stalo? A proč musel Bob Geldof po akci domů stopem?


10. díl: Náš první hudební kvíz
#10
04/02/2021

Máme za sebou prvních 10 dílů a dnes je navíc svátek, takže jsme si pro vás připravily speciální díl - interaktivní kvíz. Dvacet otázek od Taylor Swift po Čokovoko. Hrajte s námi!


Women power: Naše nejoblíbenější hudebnice
#9
03/19/2021

V dnešním díle trochu zapomeneme na žánry a podíváme se na čtyři naše nejoblíbenější hudebnice - Péťa dvě, Verča dvě. Jednou z nich je i Taylor Swift, u které určovat žánry stejně nemá cenu, protože si tak trochu dělá, co chce. Dojde ale i na "okrajovější" indie hrdinky.


Zásadní indie labely #1: Dirty Hit
#8
02/19/2021

Sejdou se manažer malé lokální kapely z britského severozápadu a bývalý londýnský fotbalista, který zrovna ukončil kariéru ve Sheffieldu, a řeknou si, že založí label. Po dvanácti letech se o jeho vlajkové kapele mluví jako o post-mileniálních Radiohead a nejnovějším hitem je dvacetiletá filipínská rodačka, jejíž starý singl loni zbořil TikTok. Slušný.


Naše osudová kapela, kterou jsme napoprvé vynechaly: Arctic Monkeys
#7
02/12/2021

V tomto díle se zaměříme na kapelu, kterou jsme zmiňovaly v tomto podcastu už několikrát - Arctic Monkeys. Proč jim ze začátku nedávali kritici moc naději? Jak vypadal jejich první koncert? Kdy se z britské senzace staly globální superstars a kterou desku si pustit jako první, pokud jste dosud žádnou neslyšeli?


Drogy, orgie a daňové úniky. Jak fungovalo legendární Studio 54?
#6
01/29/2021

Konec sedmdesátek zastihl New York na vrcholu disco horečky. Zatímco v Británii nadávali pankáči královně do fašistů, za oceánem se chodilo na večírky do Studia 54, kultovní drogové díry, kde se proháněly celebrity na koních, stěny byly potažené gumou (aby se tam dalo uklízet) a nikdo nic neřešil. Taky to vydrželo jenom tři roky.


Náš souhrn roku 2020
#5
01/01/2021

V prvním díle letošního roku si shrneme ten předchozí. Co nás bavilo v roce 2020? Jak si vedly české kapely? A stihly jsme vůbec nějaké koncerty?


Život v pražských klubech po revoluci
#4
12/18/2020

V tomto díle se s naším prvním hostem podíváme na divoký devadesátky v českých klubech. Kde se v Praze hrálo těsně po revoluci a proč už se tam nehraje?


Nejdůležitější kapela posledních 25 let?
#3
12/04/2020

V tomto díle se detailněji podíváme na Radiohead a Thoma Yorka. Společně probereme jejich příběh a diskografii. Jako vždy nechybí ani ukázky a pár méně známých faktů.


Naše festivalová kronika: RfP, Aerodrome, Open'er (a další)
#2
11/20/2020

Ve druhém díle se společně podíváme na festivaly, které jsme navštívily před pandemií, ale i na ty, které jsme stihly letos. Nejlepší kapely, zážitky, písek v botách, akce u moře a hyperaktivní trumpetista ve tři ráno. Plus, samozřejmě, pár tipů na závěr.


Naše osudové kapely z Tumblru: The 1975 & The Neighbourhood
#1
11/06/2020

V prvním díle začneme kapelami, které nejvíce utvářely náš vkus a vztah k alternativní hudbě - pro Verču to jsou The Neighbourhood, pro Péťu The 1975. Projedeme si jejich kompletní diskografie, celou historii, zavzpomínáme na (nejen) pražské koncerty a pokusíme se přijít na to, proč právě tyto dvě skupiny mají tak silný vliv na současnou indie scénu.


Teaser
11/06/2020

Proč Vinyl? Kdo jsme? Co děláme a proč to děláme? A o čem bude náš podcast?