Kontekst

10 Episodes
Subscribe

By: Radosław Biel

KONTEKST to jedyny taki podcast o archeologii, historii i poszukiwaniach! Wspólnie z widzami i zaproszonymi specjalistami - profesorami, doktorami i pasjonatami, w każdy czwartek o godz. 19 rozwiązujemy zagadki przeszłości i przybliżamy jak mogło wyglądać życie naszych nawet najodleglejszych przodków. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika archeologii.

108. Kafle piecowe. Ludzie i bestie... - Beata Badura, Ewelina Imiołczyk
06/17/2024

Kafle piecowe. Z pozoru zwyczajne przedmioty z wypalonej gliny o różnorodnych formach, wzorach i kolorystyce. Rozbudowana ikonografia kafli odzwierciedlała status, poglądy i upodobania właścicieli. Zdarzało się, że najpiękniejsze okazy były przedmiotem pożądania dostępnym tylko dla wybranych (czytaj: bogatych). Opowiadają: Ewelina Imiołczyk i Beata Badura.


:::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::

👉 Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ


107. Ceramika i szkło w archeologii - Sylwia Siemianowska
05/13/2024

Odkryj fascynujący świat garncarstwa i szklarstwa 🏺🥛, które przez wieki nie tylko były odzwierciedleniem kultury i technologii, ale także dziś ślady po ich działalności pełnią rolę niesamowitego źródła informacji. Przy umiejętnie zadanych pytaniach mogą być doskonałym narzędziem służącym rozwiązaniu szerszego problemu historycznego, społecznego, gospodarczego, jak również socjotopograficznego. Opowiada dr Sylwia Siemianowska.:::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::

👉 Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ


106. Rewolucja neolityczna. Jak wpłynęła na ludzkość? - Marek Nowak
04/29/2024

Zanurz się w jednym z najbardziej przełomowych okresów w historii ludzkości. Czym była i jakie skutki miała rewolucja neolityczna? Kiedy do niej doszło, jakie były jej przyczyny, gdzie się rozpoczęła? W jaki sposób doszło do neolityzacji ziem dzisiejszej Europy i Polski?


Zabierzemy Cię w podróż do czasów, gdy nasi odlegli przodkowie dokonali niesamowitej transformacji z koczowniczych łowców-zbieraczy w osiadłych rolników. W kolejnym spotkaniu z cyklu #KONTEKST o rewolucji neolitycznej opowiada dr hab. Marek Nowak, prof. UJ.


:::::: CHCESZ NAM P...


150.2 Megality Gruzji. Cz. 2. Gigantyczne fortece - Przemysław Polakiewicz
04/21/2024

Monumentalne kamienne budowle pradziejowe nazywa się megalitami. W języku greckim mega to duży, lithos to kamień. Tego typu konstrukcje określamy również mianem cyklopowej architektury. Pośród wielu licznych reliktów takowej w Gruzji, wyróżniają się osady i twierdzy! W drugiej części spotkania na temat megalitów Gruzji, a także odpowiada na pytania widzów archeolog Przemysław Polakiewicz.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co...


105.1. Megality Gruzji. Cz. 1. Menhiry, dolmeny i sanktuaria - Przemysław Polakiewicz
04/15/2024

Przez długie wieki ludzie na całym świecie byli przekonani, że relikty megalitycznych struktur obecne w ich otoczeniu zostały wybudowane przez mitycznych, półboskich tytanów. Obszar Gruzji nie odbiega od tego schematu! W pierwszej części spotkania na temat megalitów Gruzji o menhirach, kurhanach, dolmenach i sanktuariach opowiada archeolog Przemysław Polakiewicz.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania...


104. Gdynia pradziejowa. Niepoznana i nieoczywista - Marcin Szerle, Mateusz Cwaliński, Aleksandra Z. Fijałkowska
04/08/2024

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się: co było przed Gdynią? Miasto, które w naszym wyobrażeniu kojarzy się z nowoczesnością i dynamicznym portem, nie powstało przecież w próżni! Jako część bogatego dziedzictwa Pomorza, również teren dzisiejszej Gdyni kryje w sobie fascynującą historię sięgającą daleko w przeszłość, nasyconą morskimi przygodami i pradawnymi tajemnicami. Opowiadają: dr Marcin Szerle, dr Mateusz Cwaliński oraz Aleksandra Zuzanna FijałkowskaWięcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spot...


103. Chełmski Akropol. Stolica króla Daniela Romanowicza - Andrzej Buko
03/25/2024

Ponadregionalne centrum polityczne i kulturowe z monumentalnymi budowlami wznoszącymi się na Górze Zamkowej, niczym Akropol lub Wawel. Stolica wielokulturowego księstwa, w którym przeplatają się wpływy Bizancjum i rzymskiego Zachodu. Witajcie w Chełmie, mieście w dzisiejszym województwie lubelskim, które kryje niesamowite historie o władzy, wierze i sztuce inżynieryjnej naszych przodków. Opowiada prof. dr hab. Andrzej Buko.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na ż...


102. Barbarzyńcy. Świat wojowników z początków naszej ery - Bartosz Kontny
03/17/2024

Poznaj świat barbarzyńskich wojowników, ich rytuałów i uzbrojenia. Dowiedz się więcej na temat starożytnych, tajemniczych ofiar składanych w jeziorach, pól bitew i cmentarzysk społeczności z terenów dzisiejszej Polski i okolic. Opowiada dr hab. Bartosz Kontny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.


Wszystkich zainteresowanych najnowszą książką naszego gościa pt. „The Archaeology of War. Studies on Weapons of Barbarian Europe in the Roman and Migration Period” zapraszamy do jej pobrania ze strony wydawnictwa: https://www.brepols.net/products/IS-9782503607375-1Więcej o cyklu na: <...


101. Stara Dongola. Chrześcijaństwo w średniowiecznej Afryce - Artur Obłuski
02/25/2024

Badania w Starej Dongoli to ponad 50 lat działalności polskich archeologów! Dawna stolica średniowiecznego królestwa Makurii funkcjonowała od końca V wieku do jej opuszczenia w wieku XVIII. Dziś odnajdujemy relikty po masywnych fortyfikacjach, cytadeli, pałacach, kościołach i klasztorach, które imponowały podróżnikom nawet z najbardziej odległych zakątków ówczesnego świata. O dotychczasowych odkryciach opowiada dr hab. Artur Obłuski, prof. UW.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to...


100. Kremacja w pradziejach. Co mówi nam antropologia? - Agata Hałuszko
02/15/2024

Paleopatologie, zmiany chorobowe, wiek, płeć, intensywność płomieni – czy to wszystko da się ustalić z drobnych fragmentów przepalonych kości? Co najlepiej robić po natrafieniu na urnę i skremowane szczątki mające tysiące lat? Jak duży wpływ na ich zachowanie ma środowisko? Dlaczego prehistoryczne ludy wolały kremację?


W tym odcinku zajmujemy się tematem pochówków ciałopalnych i tym jakie informacje jesteśmy w stanie uzyskać dzięki badaniom antropologicznym. Opowiada dr Agata Hałuszko.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/ko...