Kontekst

40 Episodes
Subscribe

By: Radosław Biel

KONTEKST to jedyny taki podcast o archeologii, historii i poszukiwaniach! Wspólnie z widzami i zaproszonymi specjalistami - profesorami, doktorami i pasjonatami, w każdy czwartek o godz. 19 rozwiązujemy zagadki przeszłości i przybliżamy jak mogło wyglądać życie naszych nawet najodleglejszych przodków. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika archeologii.

89. Co nowego u egipskich mumii w Polsce? - Wojciech Ejsmond, Marzena Ożarek-Szilke
05/29/2023

Od kilku lat coraz więcej się dzieje wokół egipskich mumii w naszym kraju. Dwa lata temu media na całym świecie obiegła informacja na temat tzw. Mumii Tajemniczej Damy, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, a wystawianej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Badacze z Warsaw Mummy Project opowiadali o odkryciu również u nas w ramach cyklu #KONTEKST. Choć wzbudziło ono kontrowersje i ożywioną dyskusję, to co do istnienia w mumii płodu odkrywcy nie maja wątpliwości. Najwyższy czas zaprosić zatem ponownie ich reprezentację, szczególnie, że w swoich badaniach wyszli poza zbiory warszawskie, rozpoczynaj...


88. Geoarcheologia. O badaniach pradziejów - M. Szeliga, M. Maciejewski, P. Bartmiński
05/01/2023

Czym jest geoarcheologia? Jak wyglądało środowisko we wschodniej Polsce 7 tys. lat temu? Dlaczego archeologów interesuje zawartość fosforu w glebie? Jak orientujemy się w tych tysiącach pomiarów, zdjęć i rysunków? Na te i inne pytania odpowiadają: dr Marcin Szeliga, dr Marcin Maciejewski oraz dr Piotr Bartmiński z UMCS.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: h...


87. Starożytne Metsamor. Polsko-armeńskie odkrycia - Krzysztof Jakubiak
04/17/2023

Metsamor to jedno z najbardziej znanych stanowisk archeologicznych w Armenii, położone kilkadziesiąt kilometrów na zachód od Erywania. Od VIII wieku p.n.e. Metsamor wchodziło w skład królestwa Uraratu – biblijnego królestwa Ararat. Miasto z twierdzą, kompleksy świątynne z sanktuariami, cmentarzysko z kurhanami, w skrócie - prawdziwe centrum kulturowe i polityczne doliny Araksu! Opowiada dr hab. Krzysztof Jakubiak, prof. UW.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zaprasz...


86. Kurhany z krawędzi nadnoteckiej pradoliny - Andrzej Michałowski
04/03/2023

Kurhany w Mirosławiu na stanowisku 37 swoje tajemnice zaczęły ujawniać dopiero od roku 2015. Zupełnie nieznane wcześniej cmentarzysko odkryto dzięki danym LIDAR - było to siedem nasypów kurhanowych, ulokowanych wzdłuż wysokiej w tym miejscu krawędzi Pradoliny Noteci, określanej mianem Tarasu Walkowickiego. W 2016 roku, wspierane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Pile i Nadleśnictwo Sarbia, ruszyły pierwsze prace wykopaliskowe i już one przyniosły zaskakujące wyniki! Później było tylko ciekawiej 😍 Opowiada prof. dr hab. ANDRZEJ MICHAŁOWSKI.Więcej o cyklu na: 

htt...


85. Po co nam dziedzictwo archeologiczne? - Michał Pawleta, Aleksandra Chabiera
03/27/2023

Z badań społecznych prowadzonych przez Narodowy Instytut Dziedzictwa wysuwa się m.in. smutny wniosek: dziedzictwo archeologiczne należy do najmniej zrozumiałych, a więc najmniej interesujących dla Polaków. Dlatego w tym odcinku podyskutujemy i odpowiemy na tytułowe pytanie: po co nam dziedzictwo archeologiczne? Opowiadają dr hab. Michał Pawleta prof. UAM oraz Aleksandra Chabiera.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej...


84. Samborowice. Osada Celtów na Bursztynowym Szlaku - Przemysław Dulęba, Jacek Soida
03/13/2023

Samborowice to obecnie niewielka miejscowość położona w powiecie raciborskim, niedaleko od granicy z Czechami. Jest to ostatni polski przystanek na drodze z Raciborza do czeskiej Opawy. Pozostałości odkrytej w Samborowicach celtyckiej osady z przełomu III i II wieku przed Chrystusem pokazują, że już wtedy zamieszkująca ją społeczność utrzymywała rozliczne kontakty handlowe z odległymi obszarami ówczesnej Europy. O badaniach tego stanowiska opowiadają dr PRZEMYSŁAW DULĘBA i JACEK SOIDA.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci si...


83. Jak odkryto zaginioną rzeźbę wrocławskiego Neptuna - Tomasz Sielicki
02/20/2023

Neptun stojący na pl. Nowy Targ był jednym z często uwiecznianych na widokówkach symboli Wrocławia. Wszyscy myśleli, że przepadł na zawsze i podzielił los zniszczonego w 1945 placu Nowy Targ, który nie przetrwał oblężenia Festung Breslau. Okazuje się jednak, że po ponad stu latach nieobecności, barokowy Neptun w zeszłym roku powrócił do Wrocławia! Posąg nie jest kompletny, znajduje się w kawałkach, ale nie ma wątpliwości: to on! A o opowiada o nim jego odkrywca - dr TOMASZ SIELICKI.


Więcej o cyklu na: 

https...


82. Gotycki gambit, czyli różne oblicza gotyku - Agnieszka Stempin
02/06/2023

Gdy myślicie o gotyku, na myśl najpewniej przychodzą Wam strzeliste katedry, spiczaste łuki oraz bogactwo zdobień i witraży – słowem architektura. Dziedzictwo gotyku to jednak o wiele, wiele więcej! I o ile w szkołach uczymy się o tych najbardziej oczywistych przykładach (wszyscy bowiem wiemy, że w życiu kluczową jest umiejętność rozróżnienia katedry romańskiej od gotyckiej), to wiele spośród tych nieoczywistych perełek zawdzięczamy archeologii. Kto był np. na poznańskim Ostrowie czy zwiedzał Muzeum Zamkowe w Sandomierzu miał okazję zobaczyć parę z nich. Opowiada dr Agnieszka Stempin.


Więcej o cyklu na...


81. Fort Apsaros. Starożytnie Rzymianie w Gruzji - Radosław Karasiewicz-Szczypiorski
01/30/2023

Fort Apsaros uważany jest za najważniejszy i najcenniejszy zabytek Adżarii – leżącej nad Morzem Czarnym autonomicznej republiki w Gruzji. Co roku tłumnie odwiedzają go turyści z całego świata. Nic zresztą dziwnego, bo tutejsze mury obronne to jedne z najlepiej zachowanych fortyfikacji rzymskich na świecie. Ich ogrom aż trudno uchwycić na zdjęciach! 😮 Specjaliści mają jednak świadomość, że widoczne na powierzchni mury i baszty powstały w większości w okresie bizantyjskim. Jedynie ich fundamenty wzniesiono najprawdopodobniej w okresie późnorzymskim (tj. u schyłku III w. n.e. lub nieco później). O tym co udało się odkryć P...


80. Jaćwingowie. Czas konnych wojowników - Marcin Engel
01/23/2023

Jaćwingowie w świetle najnowszych odkryć archeologicznych i ustaleń historyków jawią się nam aktualnie jako jedni z najpotężniejszych, pośród ludów zamieszkujących dawne Prusy. Jaćwiescy konni wojownicy we wczesnym średniowieczu siali postrach wśród swoich sąsiadów zapisując się na kartach kronik i dokumentów z epoki. Klęska Jaćwingów, wyludnienie i podział zajmowanego przez nich terenu doprowadziły jednak do stopniowego zaniku pamięci o tym walecznym plemieniu. O najnowszych wynikach badań opowiada dr MARCIN ENGEL.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/ko...


79. Archeologiczne Sensacje 2022 - 10 najważniejszych odkryć i wydarzeń polskiej archeologii 2022
01/16/2023

Archeologiczne Sensacje to wszystko co najstarsze, największe i najważniejsze. Każdy rok przynosi nam niesamowite odkrycia, również w dziedzinie archeologii. Od paru lat zajmujemy się dorocznym podsumowaniem i takie też przygotowaliśmy dla roku 2022!


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ


78. Kobieca biżuteria u Słowian znad Bałtyku - Karolina Czonstke-Świątkowska
12/19/2022

Poczucie estetyki i piękna towarzyszyło ludziom od epok najdawniejszych. Przejawiało się między innymi poprzez zdobienie ciała, ubiór oraz biżuterię. Nie inaczej było u kultur przenikających się w południowej części regionu Morza Bałtyckiego! O kobiecej biżuterii u Słowian znad Bałtyku (i trochę u Bałtów i Skandynawów) opowiada KAROLINA CZONSTKE-ŚWIĄTKOWSKA z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to za...


77. Włókiennictwo w Grecji epoki brązu - Agata Ulanowska
11/28/2022

W większości krajów świata, również w Grecji, w czasie wykopalisk archeolodzy znajdują najczęściej i najwięcej skorup ceramicznych. Niegdyś były to różnego rodzaju naczynia, po których do dziś pozostały tylko ich fragmenty. Jednak bardzo rzadko do naszych czasów, po wielu tysiącleciach, zachowują się wytwory wykonane z surowców organicznych. To dlatego tak rzadko w muzeach mamy okazję podziwiać oryginalne starożytne stroje. Podobnie wygląda sytuacja w Grecji.

Istnieją jednak inne, pośrednie sposoby na to, by poznać tajniki pradziejowego włókiennictwa! Opowiada o tym wszystkim dr hab. Agata Ulanowska z Uniwe...


76. Chotyniec. Wrota do antycznej Scytii - Sylwester Czopek, Wojciech Rajpold
11/21/2022

Bardzo długo byliśmy przekonani, że starożytni Scytowie tereny dzisiejszej Polski odwiedzali głównie w postaci najeźdźców. Jednak w 2017 roku na Podkarpaciu, w gminie Radymno, odkryto grodzisko w Chotyńcu… 🤠 Już pierwszy sezon badawczy dostarczył niesamowitych znalezisk, w tym pierwszej dotąd odkrytej na naszych ziemiach starożytnej, greckiej amfory! Teraz wiemy z pewnością, że było to miejsce związane właśnie z modelem kulturowym owych Władców Stepów, zmieniając diametralnie stan naszej wiedzy o późnej epoce brązu i epoce żelaza.


O wynikach badań i wystawie czasow...


75. „Polskie” boje w Karpatach 1915 - Marcin Czarnowicz
11/14/2022

Kamień nad Jaśliskami, wzgórze Krąglica, Jasiel, Wola Michowa - to tylko parę przykładów. Kompleks pobojowisk zlokalizowanych wzdłuż grani granicznej jest jednym z najlepiej zachowanych tego typu zabytków w Polsce! Jest on świadectwem ciężkich walk toczonych w zimowej aurze 1915 roku, w które po obu stronach zaangażowanych było wielu Polaków.


O widocznych po dziś dzień śladach po I wojnie światowej opowiada dr Marcin Czarnowicz.


Więcej o cyklu na: 

https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci...


74. Sakkara. Nekropolia stolicy starożytnego Egiptu - Kamil Kuraszkiewicz, Maciej Drewniak
11/07/2022

O odkryciach misji w Sakkarze słyszymy praktycznie przynajmniej raz do roku. Z pewnością mieliście okazję czytać o tajemniczej Suchej Fosie. Ostatnio głośno było chociażby o odkryciu grobowca urzędnika ds. tajnych dokumentów faraona! A czy jest lepszy moment na zapoznanie się z wynikami tych niesamowitych badań, niż czas trwania wystawy pt. „Magia starożytnego Egiptu” w Muzeum Narodowym w Lublinie, która dosłownie przenosi zwiedzających do starożytnego Egiptu?


Opowiadają: dr hab. Kamil Kuraszkiewicz, prof. UW i Maciej Drewniak.


Więcej o cyklu na: 


73. Barczewko na Warmii. Zaginione średniowieczne miasto - Arkadiusz Koperkiewicz
10/24/2022

Warmińskie Pompeje! Tak czasami określa się średniowieczne Barczewko, położone pierwotnie w Puszczy Galindzkiej. W historii tej małej wsi, jakich wiele w tym regionie, nie byłoby nic nadzwyczajnego, gdyby nie tragedia z zamierzchłej przeszłości. Od zniszczenia w 1354 r., miejsce to pozostawało praktycznie nietknięte, aż do przybycia w XXI wieku archeologów. To swoista kapsuła czasu z reliktami spalonych budynków, ogromną ilością zabytków, a nawet szczątkami ofiar najazdu z XIV wieku.


O badaniach tego miejsca opowiada dr ARKADIUSZ KOPERKIEWICZ z Uniwersytetu Gdańskieg...


72. Najstarsze narzędzia krzemienne na terenie Polski - Małgorzata Kot, Adrian Marciszak
10/17/2022

Około PÓŁ MILIONA lat! Okazuje się, że tak stare są narzędzia odkryte ponad 50 lat temu w jaskini Tunel Wielki, znajdującej się w Ojcowskim Parku Narodowym. Ich pierwotni odkrywcy sądzili, że krzemienne narzędzia mogą mieć co najwyżej 40 tys. lat, jednak niedawno interdyscyplinarny zespół badaczy wziął je ponownie pod lupę. W skutek tego odkryto, że są one jednymi z najstarszych narzędzi odkrytych do tej pory na terenach dzisiejszej Polski!


Opowiadają dr MAŁGORZATA KOT i dr hab. ADRIAN MARCISZAK, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego.


Więcej o cyklu na: https://arc...


71. Co kryją głębiny jezior Lubanowo i Hammersø? - Bartosz Kontny
10/10/2022

Jezioro Lubanowo od ok. początków naszej ery do wczesnego średniowiecza najpewniej miało znaczenie kultowe. Do akwenu przez bardzo długi czas wrzucano broń i narzędzia, niekiedy uprzednio celowo zniszczone przez gięcie oraz poddanie działaniu ognia 🔥⚔️ Co na temat jeziornych skarbów może nam powiedzieć Lubanowo, leżące dziś na terenie pow. gryfińskiego? Na ile podobne są wnioski z badań jeziora Hammersø – największego jeziora na wyspie Bornholm? Czy mieszkańcy znad ich brzegów kierowali się zbliżonymi pobudkami? Co takiego udało się dotąd odkryć? Opowiada: dr hab. BARTOSZ KONTNY, prof. Uniwersytetu Warszawski...


70. Łowcy epoki kamienia z tatrzańskich jaskiń - Paweł Valde-Nowak
08/22/2022

To jedyny do tej pory ślad osadnictwa w Tatrach ze starszej epoki kamienia! Odkrycie śladów po łowcach reniferów sprzed ponad 12000 lat w jaskini Hučivá diera na Słowacji, jest uwieńczeniem bardzo długich poszukiwań. Już od XIX w. naukowcy badali tatrzańskie jaskinie, jednak dotąd bezskutecznie! W końcu jednak się udało! A dlaczego jest to ważne i co oznacza dla dalszych badań? Opowiada prof. dr hab. PAWEŁ VALDE-NOWAK.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie t...


69. Polska plemienna - Andrzej Buko, Ewelina Siemianowska
08/15/2022

„Historia Polski zaczyna się w roku 966”. Całe to zdanie to uproszczenie, a data jest czysto umowna – każde państwo ma bowiem swój symboliczny początek. Ucząc się historii w szkole, skupiamy się na tym, co było po tej dacie. Niezbyt obchodzi nas, co działo się wcześniej. Jest tak m.in. dlatego, że do okresu wcześniejszego niewiele jest źródeł pisanych. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy nic! Wręcz przeciwnie, z każdym rokiem wiemy coraz więcej! O tym opowiadają prof. ANDRZEJ BUKO i EWELINA SIEMIANOWSKA.


Więcej o cyklu na: https...


69. Polska plemienna - Andrzej Buko, Ewelina Siemianowska
08/15/2022

„Historia Polski zaczyna się w roku 966”. Całe to zdanie to uproszczenie, a data jest czysto umowna – każde państwo ma bowiem swój symboliczny początek. Ucząc się historii w szkole, skupiamy się na tym, co było po tej dacie. Niezbyt obchodzi nas, co działo się wcześniej. Jest tak m.in. dlatego, że do okresu wcześniejszego niewiele jest źródeł pisanych. Nie oznacza to jednak, że nie wiemy nic! Wręcz przeciwnie, z każdym rokiem wiemy coraz więcej! O tym opowiadają prof. ANDRZEJ BUKO i EWELINA SIEMIANOWSKA.


Więcej o cyklu na: https...


68. Zapomniane cmentarzysko w cieniu cerkwi - Hubert Lepionka, Angelika Słodka
08/01/2022

Ulokowany u źródła Biebrzy Nowy Dwór, jest dziś niewielką miejscowością, która wyróżnia się długą historią jak na miasteczko w województwie podlaskim. Dotychczas nierozwiązaną zagadką była lokalizacja pierwszej cerkwi Nowego Dworu. Czy udało się ją odkryć dzięki zlokalizowaniu cmentarzyska z XVI wieku? Czy jesteśmy w stanie stwierdzić kim byli pochowani tam zmarli? W jakich warunkach żyli ówcześni mieszkańcy Nowego Dworu? Opowiadają Hubert Lepionka i Angelika Słodka.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze s...


67. Emporium handlowe Piastów? Trójca-Zawichost - M. Florek, W. Rudziejewski-Rudziewicz
07/25/2022

Trójca to dawna wieś, obecnie część miasta Zawichost w woj. świętokrzyskim. Wydawało by się, że to zwykłe miejsce jakich wiele w naszym kraju. Tyle, że w 1931 r. natrafiono tam na skarb prawie 350 denarów, w 1937 r. pojawiło się kolejnych 500 egzemplarzy, a w 2020 r., w trakcie poszukiwań natrafiono na kolejne 1880 średniowiecznych monet! Niedawne odkrycie i wynikłe z tego badania archeologiczne, rzucają nowe światło na to, co wiemy na temat średniowiecznej Trójcy koło Zawichostu. Czy był to zwykły targ przy przeprawie przez Wisłę? A może jednak międzynarodowe emporium handlowe na wschodnich peryferiach pańs...


66. 10 najciekawszych odkryć archeologicznych w Polsce w XXI wieku - Agnieszka Krzemińska
07/10/2022

Ciekawe i ważne odkrycia archeologiczne w Polsce to temat, który jest „Archeologii Żywej” niesamowicie bliski! Ba! Możemy stwierdzić, że to nasz chleb powszedni. Dlaczego tylko niektóre odkrycia elektryzują powszechną opinię? Co sprawia, że dane odkrycie jest ważne? Co mówią nam teoretycznie nieme zabytki? Czy już wszystko zostało odkryte? Wiele osób moglibyśmy zaprosić do tej rozmowy, ale aktualnie nie ma chyba nikogo lepiej zorientowanego w temacie niż AGNIESZKA KRZEMIŃSKA - autorka najnowszej książki Wydawnictwa Literackiego pt. „Grody, garnki i uczeni. O archeologicznych tajemnicach ziem polskich”.


Więcej o cyklu na: https://ar...


65.3. O starożytnych hutnikach i kowalach na ziemiach polskich - Szymon Orzechowski
07/03/2022

Ponad 600 tys. jednorazowych pieców do produkcji żelaza! Tyle udało się odkryć archeologom w Górach Świętokrzyskich tylko do tej pory. Świętokrzyskie Centrum Hutnicze z pierwszych wieków naszej ery, nie jest odosobnionym zjawiskiem, ale za każdym razem imponuje rozmachem. O tym jak żelazo dotarło na ziemie dzisiejszej Polski, jak pracowali starożytni kowale i hutnicy, no i badaniach tego fenomenu jakim są starożytne centra hutnicze na ziemiach Polski opowiada (w większości) dr hab. SZYMON ORZECHOWSKI, prof. UJK.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-a...


65.2. Krzemionki: historia i znaczenie wielkiego odkrycia - Szymon Modzelewski
06/26/2022

Sto lat temu geolog Jan Samsonowicz w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego odkrył pradziejowe kopalnie krzemienia pasiastego. Jak się okazało, był to prawdziwy skarb, a data 19 lipca 1922 roku zapisała się na kartach historii polskiej archeologii. O odkrywcy, odkryciu i jego znaczeniu opowiada dr SZYMON MODZELEWSKI.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ


65.1. Terra sigillata – porcelana antyku obecna także u nas - A. Przychodni
06/20/2022

Terra sigillata to rodzaj rzymskiej ceramiki użytkowej charakteryzującej się czerwoną barwą polewy. Najważniejszymi odbiorcami produkcji terra sigillaty było wojsko i zromanizowana ludność prowincji. Czasami jednak docierała również poza granice Rzymu, w tym na tereny dzisiejszej Polski. Czym była? Jak i gdzie ją produkowano? Dlaczego jest interesująca dla archeologów. O tym wszystkim opowiada dr Andrzej Przychodni - dyrektor Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do ucze...


64.2. Codzienność w przedmiotach z zamku Grodno - Paweł Konczewski
06/05/2022

Zamek Grodno bardzo długo pozostawał poza kręgiem zainteresowań naukowców. Było tak praktycznie do momentu gdy pojawiliśmy się tam my. Co takiego udało się wykopać podczas prowadzonych badań archeologicznych, w jaki sposób pojawiła się na zamku bulla papieska, czy wnioski archeologów pokrywają się z wynikami badań architektonicznych?. O tym wszystkim opowiada dr Paweł Konczewski.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żyw...


64.1. Jak zmieniał się zamek Grodno? - Małgorzata Chorowska
05/29/2022

Zamek Grodno bardzo długo pozostawał poza kręgiem zainteresowań naukowców. Było tak praktycznie do momentu gdy pojawiliśmy się tam my. I wtedy się zaczęło: najpierw poszukiwania, następnie badania wykopaliskowe, po nich badania architektoniczne i coraz więcej i więcej… To wszystko zebraliśmy w specjalnym numerze czasopisma naukowego „Architectus”, wydawanego przez Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. Jest on niestety jedynie po angielsku, dlatego teraz w skrócie o wszystkim dowiecie się na żywo. W pierwszej z dwóch części spotkania opowiada dr hab. inż. arch. MAŁGORZATA CHOROWSKA, prof. PWr.


Więcej o cyklu na...


63. Szubienice i skazańcy - Daniel Wojtucki, Natalia Mucha, Karolina Wojtucka, Bartosz Świątkowski
05/23/2022

W krajobrazie przed rewolucją przemysłową szubienice były równie powszechnym widokiem co młyny wodne lub wiatraki. Lokowano je zazwyczaj na wzniesieniach lub przy ich braku – przy ważnych szlakach używanych przez podróżnych i mieszkańców. Szubienice ostatecznie podzieliły los młynów wodnych i wiatraków, lecz je rozbierano w sposób zorganizowany i najczęściej bardzo skrupulatnie.


Co działo się ze skazańcami? Na co natrafia się w trakcie badań dawnych miejsc straceń? Kiedy w ogóle zaczęto stawiać pierwsze szubienice i dlaczego wyszły z użycia? Opowiadają dr Danie...


62. Hieroglify egipskie. Czy były mową bogów? - Andrzej Ćwiek
05/16/2022

Powszechna wiedza o egipskich hieroglifach kończy się właściwie na tym, że pojawiły się w starożytności i są trudne do odczytania 😀


Jednocześnie żyjemy w przeświadczeniu, że tradycja i kultura europejska wywodzą się ze starożytnej Grecji i Rzymu. Zapominamy jednak o starożytnych Egipcjanach lub po prostu jesteśmy nieświadomi egipskiego pochodzenia wielu wynalazków, idei i motywów. Dotyczy to nie tylko religii czy filozofii. To dzięki Egipcjanom ktoś może nosić imię Zuzanna lub Onufry. To dzięki nim znamy słowa takie jak: bazalt, heban czy chemia. T...


61. Inkowie i ich rytualne ofiary - Dagmara Socha
05/09/2022

Archeolodzy znają już kilkanaście miejsc na terenie Peru, gdzie około 500 lat temu na szczytach gór lub wulkanów, Inkowie składali dzieci w ramach tzw. rytuału capacocha. Był on ważnym rytuałem mającym za zadanie wybłaganie łask bogów czczonych w Imperium Inków. O ofiarach rytuału capacocha i inkaskich mumiach opowiada DAGMARA SOCHA z Centrum Badań Andyjskich Uniwersytetu Warszawskiego.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, c...


60. Wolin Słowian czy wikingów? - Jakub Morawiec
05/02/2022

O tym jak historia i archeologia odpowiadają na tytułowe pytanie: czy Wolin był Słowian czy wikingów opowiada dr hab. Jakub Morawiec, prof. UŚ. Wydarzenie współorganizowane z Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ


59. Krzyżackie zamki, czyli nie tylko Malbork! - Bogusz Wasik
04/25/2022

Krzyżacy i ich zamki to wydawałoby się temat na więcej niż jedno spotkanie. Jakimś cudem się jednak sporo rzeczy udało zmieścić w tym jednym wykładzie! Jakie były początki zamków w Prusach? Jak zmieniały się na przestrzeni dziejów? Z czego składał się typowy krzyżacki zamek? Ile pozostało ich do naszych czasów i które warto zobaczyć na własne oczy? Opowiada dr BOGUSZ WASIK z Działu Archeologii Muzeum Zamkowego w Malborku.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeolog...


58. Jak postrzegamy zabytki? - Marta Rusnak
04/18/2022

Rekonstruować czy nie rekonstruować? To pytanie towarzyszy wszystkim, którzy związani są z odtwarzaniem zabytkowych przedmiotów czy budowli. Czy powinniśmy to robić w sposób niezauważalny? Czy może rekonstruowane fragmenty odróżniać kolorem, fakturą lub materiałem? A co sądzą użytkownicy? O tym i badaniach z wykorzystaniem technologii eye-trackingu opowiada dr inż. arch. MARTA RUSNAK


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żyw...


57. Podwodny Puck i jego średniowieczne porty - Mateusz Popek
03/31/2022

Kiedy w 1977 roku troje warszawskich płetwonurków zanurzało się w wodach Zatoki Puckiej nie mieli pojęcia, że ich odkrycie przez dekady będzie elektryzować naukowców! O jednym z najstarszych i największych średniowiecznych portów naszych wód opowiada dr Mateusz Popek.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ


56. Osadnictwo średniowieczne u stóp Karkonoszy - D. Adamska, S. Wilk, T. Miszczyk
03/24/2022

Kiedy na dobre skolonizowano tereny u podnóża Karkonoszy i Gór Izerskich? Co wiemy na temat początków najważniejszych, tamtejszych miast jak np. Jeleniej Góry? Czy chodziło wyłącznie o wykorzystanie zasobów naturalnych pobliskich gór? Opowiadają dr hab. Dagmara Adamska, dr Stanisław Wilk i Tomasz Miszczyk.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeru


55. Twierdze na Dolnym Śląsku - Grzegorz Podruczny
03/17/2022

Polska jest jednym z najzasobniejszych w zabytki militarne państw w Europie! Ich szczególną kategorią stanowią twierdze, powstające na terenie obecnych ziem polskich od XVI wieku aż do czasów I wojny światowej. O nowożytnych twierdzach na Dolnym Śląsku opowiada dr hab. GRZEGORZ PODRUCZNY, prof. UAM.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ


54. Narzędzia neandertalczyków i pierwszych Homo sapiens - K. Pyżewicz, W. Grużdź, W. Migal
03/10/2022

Gdzie i jak neandertalczycy pozyskiwali surowce? W jaki sposób produkowali i wykorzystywali konkretne narzędzia? Czy zajmowali się tym wyłącznie specjaliści? W których częściach Polski możemy natrafić na ślady po neandertalczykach i pierwszych Homo sapiens? Opowiadają: dr Katarzyna Pyżewicz, dr Witold Grużdź oraz Witold Migal.


Więcej o cyklu na: https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/


Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 20 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ