Kontekst
KONTEKST to jedyny taki podcast o archeologii, historii i poszukiwaniach! Wspólnie z widzami i zaproszonymi specjalistami - profesorami, doktorami i pasjonatami, w każdy czwartek o godz. 19 rozwiązujemy zagadki przeszłości i przybliżamy jak mogło wyglądać życie naszych nawet najodleglejszych przodków. Pozycja obowiązkowa dla każdego miłośnika archeologii.
127. Łowiectwo i rybołówstwo we wczesnym średniowieczu - Michał Ostrowski

Choć często skupiamy się na grodach, ceramice czy uzbrojeniu, czasem warto zapytać: co jedli nasi przodkowie i jak zdobywali pożywienie w otaczającym ich środowisku? Ryby i dzikie zwierzęta były ważnym uzupełnieniem diety, ale też źródłem kości, skór, tłuszczu i wielu innych surowców. Do świata codziennego Słowian sprzed tysiąca lat – by porozmawiać o tym, co łowili i na co polowali, przenosi nas Michał Ostrowski.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: https://ibhik.pl/prenumerata-archeologia-
126. Czy kultura przeworska to Wandalowie? Za i przeciw - Gościwit Malinowski

Czy Wandalowie tworzyli kulturę przeworską? To pytanie od lat dzieli archeologów, historyków i językoznawców. W tym odcinku przyglądamy się najnowszym odkryciom, analizujemy źródła pisane i dowody materialne, by rozwikłać jedną z największych zagadek starożytnych ziem dzisiejszej Polski. Kim naprawdę byli Wandalowie? I co wiemy o ich związku z kulturą przeworską? jakie argumenty przemawiają dziś za i przeciwko jej wandalskości opowie nasz gość – prof. dr hab. Gościwit Malinowski.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: https://ibhik.pl/prenumera
125. Obiekty obronne Ziemi Śremskiej - Marcin Krzepkowski, Radosław Franczak

Dziś zabieramy Was do serca Wielkopolski, gdzie wśród pól i lasów powiatu śremskiego zespół badaczy od kilku lat przygląda się miejscom, które do niedawna w ogóle nie figurowały jako stanowiska archeologiczne. Niektóre opisywano jako zwykłe osady otwarte – inne nie były rozpoznane wcale. A jednak... mają wały, fosy, zachowane formy terenowe. Tylko że czas działa na ich niekorzyść – intensywna uprawa, erozja, modernizacje. Dlatego właśnie teraz trwa misja ostatniej szansy. O staraniach mających na celu inwentaryzację tych obiektów opowiadać będą Marcin Krzepkowski oraz dr Radosław Franczak.
<...
124. Jaskinia Raj. Neandertalczycy, renifery i hieny jaskiniowe - Małgorzata KOT

W tym odcinku przenosimy się do jednej z najbardziej znanych jaskiń w Polsce – Jaskini Raj! Po blisko sześciu dekadach archeolodzy niedawno powrócili tu, by przy pomocy najnowszych metod badawczych odsłonić kolejne tajemnice prehistorii Gór Świętokrzyskich. Co udało się odkryć i co może to zmienić w naszym rozumieniu osadnictwa neandertalczyków i ludzi współczesnych?
Czy setki kości plejstoceńskich zwierząt, m.in. mamuta, lwa jaskiniowego i niedźwiedzia, a także liczne poroża reniferów tworzyły barierę ochronną? Opowiada dr hab. Małgorzata Kot, prof. UW.
::::: CHCESZ N...
123. Cmentarzysko nowożytne w Pniu. Pole wampirów? - D. Poliński, M. Cybulska, Ł. Czyżewski

W tym odcinku przyjrzymy się nowożytnemu cmentarzysku w Pniu – miejscu, które wzbudziło ogromne zainteresowanie w Polsce i za granicą. Odkrycie jednego z pochówków, zabezpieczonego sierpem i kłódką, stało się tematem licznych artykułów i dyskusji, a zaprezentowana w zeszłym roku rekonstrukcja twarzy tzw. „Zosi” sprawiła, że mogliśmy dosłownie spojrzeć w oczy przeszłości. Opowiadają dr hab. Dariusz Poliński, prof. UMK, dr inż. Maria Cybulska, dr Łukasz Czyżewski.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: https://ibhik.pl...
122. Chodlik. Wielki gród Słowian na Lubelszczyźnie - Łukasz Miechowicz

Chodlik – wielki gród Słowian na Lubelszczyźnie! To jedno z najbardziej zagadkowych stanowisk archeologicznych wczesnego średniowiecza, którego monumentalne wały do dziś budzą podziw. Jaką rolę pełnił ten ogromny ośrodek i dlaczego opustoszał przed powstaniem państwa Piastów? O tajemnicach grodziska opowiada dr Łukasz Miechowicz.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: https://ibhik.pl/prenumerata-archeologia-zywa/
121. Brochs. Pradziejowe wieże Szkocji - Cezary Namirski

W surowym krajobrazie północnej Szkocji do dziś można dostrzec pozostałości niezwykłych kamiennych wież sprzed ponad 2000 lat. Wznoszone od Hebrydów, przez Orkady i Szetlandy, aż po Caithness i Sutherland: brochs – monumentalne konstrukcje epoki żelaza – wciąż budzą pytania o swoją funkcję. Czy były fortecami? Rezydencjami elit? A może miały jeszcze inne znaczenie? Opowiada dr Cezary Namirski.
Książkę „Pradziejowe wieże północy: brochs i epoka żelaza w Szkocji” możecie zamówić pod tym adresem: https://tyniec.com.pl/homini/2388-pradziejowe-wieze-polnocy-brochs-i-epoka-zelaza-w-szkocji-9788382053210.html
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
<...120. Łowcy-zbieracze znad brzegów Biebrzy - A. Wawrusiewicz, M. Przeździecki, M. Frączek

Od kilku lat zespół badawczy projektu „Bioregion Biebrza. Rzeka i człowiek” eksploruje stanowiska archeologiczne ukryte wśród torfowisk Biebrzańskiego Parku Narodowego. To region, który z perspektywy dotychczasowych podręczników było białą plamą na mapie pradziejowego osadnictwa.
Najnowsze badania ujawniły jednak bogaty materiał zabytkowy – od narzędzi krzemiennych schyłkowego paleolitu, przez ślady pasterskich społeczności epoki żelaza, aż po konstrukcje z epoki kamienia, zapieczętowane przez kolejne warstwy organicznych osadów. Czy najnowsze odkrycia zmienią pogląd na rozwój subneolitu w tej części Europy? Opowiadają Adam Wawrusiewicz, dr Mi...
119. Opole-Groszowice. Cmentarzysko birytualne sprzed 2500 lat - Tomasz Purowski

Jak wyglądały rytuały pogrzebowe w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza? Co możemy powiedzieć o ludziach żyjących na ziemiach dzisiejszej Polski ponad 2500 lat temu? W tym odcinku zagłębiamy się w tajemnice cmentarzyska birytualnego w Opolu-Groszowicach, gdzie odkryto 45 grobów kryjących zarówno pochówki ciałopalne, jak i szkieletowe. Opowiada dr hab. Tomasz Purowski, prof. IAEPAN – archeolog specjalizujący się w epoce brązu i wczesnej epoce żelaza, autor licznych publikacji naukowych, ekspert w badaniach nad osadnictwem i obrządkiem pogrzebowym.
Nagranie powstało w ramach projektu „Birytualne cmen...
118. Neolityczny Półksiężyc u stóp Karpat - Dariusz Król, Michał Głowacz

Dlaczego ponad 5000 lat temu Wysoczyzna Kańczucka odgrywała kluczową rolę w rozwoju społeczności rolników młodszej epoki kamienia? Najnowsze badania archeologiczne ujawniają, że ówczesne osadnictwo było znacznie bardziej rozwinięte, niż sądziliśmy do tej pory. Wśród odkryć znalazły się choćby monumentalne cmentarzyska, które stanowią jedne z najbardziej wysuniętych na południowy wschód przejawów monumentalnej architektury grobowej w tamtych czasach! O osadnictwie, cmentarzyskach, a także odkrywanych zabytkach kultury pucharów lejkowatych oraz kultury ceramiki sznurowej opowiadają dr Dariusz Król i dr Michał Głowacz.
::::: CHCE...
117. Podsumowanie minionego roku, czyli Archeologiczne Sensacje 2024

Znamy wyniki plebiscytu "Archeologiczne Sensacje 2024", w którym doceniane są najciekawsze odkrycia, publikacje, projekty i wydarzenia związane z pracami polskich archeologów. Zwycięzców wyłoniono w 10 kategoriach, m.in.: za najważniejsze odkrycie archeologiczne w Polsce, odkrycie zagraniczne polskich archeologów, książka i zdjęcie.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: https://ibhik.pl/prenumerata-archeologia-zywa/
116. Zaginiona średniowieczna wieś Goschwitz - Maria Legut-Pintal, Konrad Burek

Jakie sekrety skrywa Goschwitz – zanikła wieś odkryta kilkanaście lat temu na Wzgórzach Strzelińskich? Wiemy, że powstała pod koniec XIII w., istniała zaledwie kilkadziesiąt lat, po czym została opuszczona na stulecia. Na jej pozostałości udało się natrafić jednak dzięki danym z lotniczego skanowania laserowego, a w ciągu ostatnich paru lat prowadzono na jej terenie badania wykopaliskowe. O najnowszych wynikach opowiadają dr Maria Legut-Pintal oraz Konrad Burek.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: https://ibhik.pl/prenumerata-arche
115. Ślady hitlerowskich represji na ziemi lubuskiej - Paweł Konczewski

Gdy myślimy o nazistowskich obozach, naszą uwagę przykuwają zwykle te najbardziej znane, jak Auschwitz, Majdanek czy Gross-Rosen. Jednak regiony Europy Środkowo-Wschodniej były także świadkami działania setek mniejszych filii i obozów pracy przymusowej, których losy wciąż pozostają w cieniu wielkiej historii. To właśnie w tych miejscach, schowanych w lasach i rozproszonych po wsiach, tysiące więźniów – głównie Żydów, Polaków i Rosjan – zmuszanych było do niewolniczej pracy na potrzeby przemysłu wojennego III Rzeszy. Opowiada dr hab. Paweł Konczewski, prof. UPWr.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
114. Przedlokacyjny Gdańsk. Próba rekonstrukcji - Zbigniew Misiuk

Wraz z archeologiem Zbigniewem Misiukiem przenosimy się do XIII wieku, aby odkryć jak wyglądał Gdańsk nim uzyskał prawa miejskie. Osada na Górze Gradowej, fundacje książęce na Górce Dominikańskiej i oczywiście grodzisko, to tylko te najsłynniejsze elementy. Chcesz dowiedzieć się, co kryje się za odkryciami, które poszerzają nasz obraz dawnego Gdańska, gdzie krzyżowały się wpływy kultur Wschodu i Zachodu? To spotkanie dla Ciebie!
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ
113. Wojownicy z góry Wroczeń - Jan Bulas, Piotr Kotowicz

Ekscytujące odkrycia dokonane na zboczu góry Wroczeń w rejonie Sanoka pozwoliły zgłębić historię wojowników kultury przeworskiej, którzy spoczęli w jednym z nielicznych cmentarzysk tej epoki w regionie. Badania, prowadzone przez ostatnie lata, odsłoniły między innymi podwójny pochówek wojowników z rytualnie zgiętymi mieczami oraz inne rzymskie artefakty, rzucając nowe światło na kontakty mieszkańców tych ziem z Cesarstwem Rzymskim. Opowiadają Jan Bulas i dr Piotr Kotowicz.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Ż...
112. Archeologia cyfrowa. Technologie przyszłości w badaniach przeszłości - Julia Chyla, Marcin Maciejewski

W trakcie tego spotkania z cyklu #KONTEKST przyjrzymy się nowoczesnym metodom pracy w archeologii i temu jak cyfrowe technologie zmieniają sposoby prowadzenia badań w terenie, analizowania ich wyników oraz dokumentowania i prezentowania odkrywanych zabytków. O GIS-ie, dronach, laserach, satelitach, modelach 3D i Sztucznej Inteligencji opowiadają: dr Julia Chyla, dr Marcin Maciejewski.
::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ
111. Kolonialne malowidła ścienna z Chajul w Gwatemali - M. Banach, K. Radnicka-Dominiak, J. Źrałka

Podczas tego fascynującego spotkania dowiemy się, jak odkryto unikatowe malowidła z okresu kolonialnego w Chajul oraz jakie znaczenie mają one dla lokalnej społeczności i badaczy z całego świata. Opowiemy o metodach konserwacji, a także o symbolice i historii tych dzieł. Dlaczego były one ukryte? Co nam mówią o kulturze Majów Ixil? Opowiadają: dr Monika Banach, dr Katarzyna Radnicka-Dominiak, dr hab. Jarosław Źrałka.
Dodatkowo, webinar towarzyszy trwającej w Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu wystawie czasowej prezentującej wyniki projektu Chajul. Odkrycia dokonane przez polskich badac...
110. Pradziejowe pola górnicze nad rzeką Kamienną, nie tylko Krzemionki - Andrzej Przychodni

Kiedy rozpoczęła się eksploatacja w rejonie Krzemionek i jakie metody stosowali pradziejowi górnicy, aby pozyskać ten cenny surowiec. Nie zabraknie fascynujących szczegółów na temat samego krzemienia pasiastego – co sprawiało, że był tak pożądany przez tysiąclecia? Dowiemy się także, jak dolina Kamiennej wpisuje się w szerszy kontekst pradziejowego górnictwa w Europie i na świecie. Doceniony w końcu poprzez wpisanie jako jedyne w Polsce stanowisko archeologiczne na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Opowiada: dr Andrzej Przychodni.
:::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
👉 Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerat
109. Wieża książęca w Siedlęcinie. Historia, badania i przyszłość - Przemysław Nocuń

Podczas tej transmisji z cyklu #KONTEKST opowiemy o historii i znaczeniu wieży książęcej w Siedlęcinie, jej architekturze, a także o freskach przedstawiających legendę o sir Lancelocie z Jeziora, które stanowią unikatowy przykład sztuki średniowiecznej. Przedstawimy również wyniki najnowszych badań, rekonstrukcje, plany na przyszłość, a także odpowiemy na Wasze pytania. Opowiada: dr Przemysław Nocuń
:::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
👉 Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ
108. Kafle piecowe. Ludzie i bestie... - Beata Badura, Ewelina Imiołczyk

Kafle piecowe. Z pozoru zwyczajne przedmioty z wypalonej gliny o różnorodnych formach, wzorach i kolorystyce. Rozbudowana ikonografia kafli odzwierciedlała status, poglądy i upodobania właścicieli. Zdarzało się, że najpiękniejsze okazy były przedmiotem pożądania dostępnym tylko dla wybranych (czytaj: bogatych). Opowiadają: Ewelina Imiołczyk i Beata Badura.
:::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
👉 Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ
107. Ceramika i szkło w archeologii - Sylwia Siemianowska

Odkryj fascynujący świat garncarstwa i szklarstwa 🏺🥛, które przez wieki nie tylko były odzwierciedleniem kultury i technologii, ale także dziś ślady po ich działalności pełnią rolę niesamowitego źródła informacji. Przy umiejętnie zadanych pytaniach mogą być doskonałym narzędziem służącym rozwiązaniu szerszego problemu historycznego, społecznego, gospodarczego, jak również socjotopograficznego. Opowiada dr Sylwia Siemianowska.
:::::: CHCESZ NAM POMÓC? ::::::
👉 Prenumeruj i wspieraj czasopismo „Archeologia Żywa”: http://bit.ly/e-prenumerataAZ
106. Rewolucja neolityczna. Jak wpłynęła na ludzkość? - Marek Nowak

Zanurz się w jednym z najbardziej przełomowych okresów w historii ludzkości. Czym była i jakie skutki miała rewolucja neolityczna? Kiedy do niej doszło, jakie były jej przyczyny, gdzie się rozpoczęła? W jaki sposób doszło do neolityzacji ziem dzisiejszej Europy i Polski?
Zabierzemy Cię w podróż do czasów, gdy nasi odlegli przodkowie dokonali niesamowitej transformacji z koczowniczych łowców-zbieraczy w osiadłych rolników. W kolejnym spotkaniu z cyklu #KONTEKST o rewolucji neolitycznej opowiada dr hab. Marek Nowak, prof. UJ.
:::::: CHCESZ NAM P...
150.2 Megality Gruzji. Cz. 2. Gigantyczne fortece - Przemysław Polakiewicz

Monumentalne kamienne budowle pradziejowe nazywa się megalitami. W języku greckim mega to duży, lithos to kamień. Tego typu konstrukcje określamy również mianem cyklopowej architektury. Pośród wielu licznych reliktów takowej w Gruzji, wyróżniają się osady i twierdzy! W drugiej części spotkania na temat megalitów Gruzji, a także odpowiada na pytania widzów archeolog Przemysław Polakiewicz.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co...
105.1. Megality Gruzji. Cz. 1. Menhiry, dolmeny i sanktuaria - Przemysław Polakiewicz

Przez długie wieki ludzie na całym świecie byli przekonani, że relikty megalitycznych struktur obecne w ich otoczeniu zostały wybudowane przez mitycznych, półboskich tytanów. Obszar Gruzji nie odbiega od tego schematu! W pierwszej części spotkania na temat megalitów Gruzji o menhirach, kurhanach, dolmenach i sanktuariach opowiada archeolog Przemysław Polakiewicz.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania...
104. Gdynia pradziejowa. Niepoznana i nieoczywista - Marcin Szerle, Mateusz Cwaliński, Aleksandra Z. Fijałkowska

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się: co było przed Gdynią? Miasto, które w naszym wyobrażeniu kojarzy się z nowoczesnością i dynamicznym portem, nie powstało przecież w próżni! Jako część bogatego dziedzictwa Pomorza, również teren dzisiejszej Gdyni kryje w sobie fascynującą historię sięgającą daleko w przeszłość, nasyconą morskimi przygodami i pradawnymi tajemnicami. Opowiadają: dr Marcin Szerle, dr Mateusz Cwaliński oraz Aleksandra Zuzanna Fijałkowska
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spot...
103. Chełmski Akropol. Stolica króla Daniela Romanowicza - Andrzej Buko

Ponadregionalne centrum polityczne i kulturowe z monumentalnymi budowlami wznoszącymi się na Górze Zamkowej, niczym Akropol lub Wawel. Stolica wielokulturowego księstwa, w którym przeplatają się wpływy Bizancjum i rzymskiego Zachodu. Witajcie w Chełmie, mieście w dzisiejszym województwie lubelskim, które kryje niesamowite historie o władzy, wierze i sztuce inżynieryjnej naszych przodków. Opowiada prof. dr hab. Andrzej Buko.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na ż...
102. Barbarzyńcy. Świat wojowników z początków naszej ery - Bartosz Kontny

Poznaj świat barbarzyńskich wojowników, ich rytuałów i uzbrojenia. Dowiedz się więcej na temat starożytnych, tajemniczych ofiar składanych w jeziorach, pól bitew i cmentarzysk społeczności z terenów dzisiejszej Polski i okolic. Opowiada dr hab. Bartosz Kontny, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
Wszystkich zainteresowanych najnowszą książką naszego gościa pt. „The Archaeology of War. Studies on Weapons of Barbarian Europe in the Roman and Migration Period” zapraszamy do jej pobrania ze strony wydawnictwa: https://www.brepols.net/products/IS-9782503607375-1
Więcej o cyklu na: <...
101. Stara Dongola. Chrześcijaństwo w średniowiecznej Afryce - Artur Obłuski

Badania w Starej Dongoli to ponad 50 lat działalności polskich archeologów! Dawna stolica średniowiecznego królestwa Makurii funkcjonowała od końca V wieku do jej opuszczenia w wieku XVIII. Dziś odnajdujemy relikty po masywnych fortyfikacjach, cytadeli, pałacach, kościołach i klasztorach, które imponowały podróżnikom nawet z najbardziej odległych zakątków ówczesnego świata. O dotychczasowych odkryciach opowiada dr hab. Artur Obłuski, prof. UW.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to...
100. Kremacja w pradziejach. Co mówi nam antropologia? - Agata Hałuszko

Paleopatologie, zmiany chorobowe, wiek, płeć, intensywność płomieni – czy to wszystko da się ustalić z drobnych fragmentów przepalonych kości? Co najlepiej robić po natrafieniu na urnę i skremowane szczątki mające tysiące lat? Jak duży wpływ na ich zachowanie ma środowisko? Dlaczego prehistoryczne ludy wolały kremację?
W tym odcinku zajmujemy się tematem pochówków ciałopalnych i tym jakie informacje jesteśmy w stanie uzyskać dzięki badaniom antropologicznym. Opowiada dr Agata Hałuszko.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/ko...
99. Jak Cesarstwo Rzymskie broniło swych granic w Mauretanii? - Maciej Czapski

Odkryjcie z nami Mauretanię Tingitańską - afrykańską prowincję Imperium Rzymskiego, powstałą po podbiciu tych ziem przez Rzymian, wyjątkową w swej izolacji, a której relikty do dziś mogą podziwiać zwiedzający Maroko. Od kilku lat polsko-marokańska misja archeologiczna bada okolice Volubilis w poszukiwaniu wież obronnych, które są świadkiem potęgi i zasięgu Imperium Romanum, sięgającego swymi granicami skrajów ówczesnego świata.
I wszystko wskazuje na to, że po latach badań w końcu natrafiono na pierwszą potwierdzoną rzymską wieżę obserwacyjną w Mauretanii! O badaniach i ich wynikach opowiada jeden z polskich k...
98. Kowalstwo we wczesnym średniowieczu - Maciej Tomaszczyk, Paweł Kucypera

O pozyskiwaniu żelaza, hutnictwie, kowalstwie, piecach, miechach i mieczach między innymi, we wczesnym średniowieczu opowiadać będą członkowie pracowni kowalskiej Officina Ferraria: dr Maciej Tomaszczyk i Paweł Kucypera.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ
97. Osady nawodne epoki brązu i żelaza na Pojezierzu Mazurskim - Magdalena Nowakowska, Małgorzata Mileszczyk

W tym spotkaniu z cyklu KONTEKST przeniesiemy się na Pojezierze Mazurskie sprzed 2,5 tys. lat! Między innymi dlaczego ludzie osiedlali się na wyspach zarówno naturalnych jak i sztucznych przybliżą nam, prezeski Stowarzyszenia „Archeologia Podwodna”: Magdalena Nowakowska oraz Małgorzata Mileszczyk
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologii Żywej lub prenumerowania naszego czasopisma: https://bit.ly/prenumeruj-AZ
96. 10 najważniejszych odkryć i wydarzeń polskiej archeologii 2023

Archeologiczne Sensacje to wszystko co najstarsze, największe i najważniejsze. Każdy rok przynosi nam niesamowite odkrycia, również w dziedzinie archeologii. Od paru lat zajmujemy się dorocznym podsumowaniem i takie też przygotowaliśmy dla roku 2023!
Podsumowanie tekstowe: https://archeologia.com.pl/10-najwazniejszych-odkryc-archeologicznych-2023/
W jury tegorocznej edycji zasiadali dr Radosław Biel z kwartalnika „Archeologia Żywa”, dr Anna Jankowiak – blogerka znana jako Wiedźma od wiedzy. Andrzej Daczkowski z dwumiesięcznika „Odkrywca” oraz Szymon Zdziebłowski z miesięcznika „National Geographic Polska”
Więcej o cyklu na:https://archeo...
95. Napoleon a sprawa polska - Jarosław Czubaty

Dowiedz się, jak Księstwo Warszawskie, stało się symbolem nadziei dla Polaków, marzących o odzyskaniu niepodległości. Sprawdzimy na ile prawdziwe są mity. Przyjrzymy się krytycznie jego decyzjom politycznym, działaniom militarnej i dyplomatycznej strategii oraz ich skutkom dla Polski. W przeciwieństwie do Riddley’a Scott’a będziemy się trzymać faktów, nawet pomimo tego, że nas tam wtedy nie było! Opowiada: prof. dr hab. Jarosław Czubaty.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spo...
94. Polscy pionierzy badań starożytnego Egiptu - Andrzej Urbanik, Krzysztof Babraj, Anna Starzycka

Odkryj fascynującą historię Tadeusza Smoleńskiego, pierwszego polskiego egiptologa, i jego wkładu w badania starożytnego Egiptu. Dowiedz się, jak jego prace wpłynęły na rozwój polskiej nauki i poznanie tajemnic cywilizacji rozwijającej się nad brzegami Nilu. Przypomnimy także o pionierskich badaniach nie tylko w skali Polski, ale także w skali światowej. Już 30 lat temu bowiem, to w Krakowie zrealizowano kompleksowy program badania mumii egipskiej Aset-iri-khet-es - kapłanki bogini Izydy. Opowiadają prof. dr hab. Andrzej Urbanik, dr Krzysztof Babraj oraz Anna Starzycka.
Więcej o cyklu na:
https://a...
93. Dama z Ampato. Podążając za bogami Inków - Dagmara Socha, Dominika Sieczkowska-Jacyna

Poznaj tajniki starożytnego rytuału Inków i unikalną historię Damy z Ampato. W 1995 roku, na południu Peru, archeolog Johan Reinhard i peruwiański przewodnik Miguel Zarate odkryli na górze Ampato doskonale zachowaną mumię nastoletniej ofiary - dziewczynki, której twarz niedawno została zrekonstruowana, by wyglądała jak żywa.
Dowiedz się więcej o rytuale capacocha, w którym dzieci były pośrednikami między bogami a ludźmi, i o kontekście archeologicznym tego niezwykłego odkrycia, włącznie z badaniami ostatnich tambos (stacji przystankowych), na których odprawiono ceremonie k...
92. Co jedliśmy w epoce kamienia? - Iwona Sobkowiak-Tabaka

Dowiedz się, co jedli nasi przodkowie 10, 100 a nawet 300 tysięcy lat temu, w najstarszym i najdłuższym okresie ludzkości! Jak często mogli liczyć na mięso? Jakie rośliny i składniki naturalne stanowiły część diety naszych odległych przodków i kuzynów. Opowiada dr hab. Iwona Sobkowiak-Tabaka, profesor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Więcej o cyklu na:
https://archeologia.com.pl/kontekst-podcast-archeologia-historia/
Jeśli spodobało Ci się nasze spotkanie to zapraszamy do uczestnictwa na żywo, co czwartek o 19 na Facebooku Archeologi...
91. Ostrów Tumski we Wrocławiu od X do XIII wieku - Aleksandra Pankiewicz

Ostrów Tumski we Wrocławiu to najstarsza, zabytkowa część Wrocławia, która powstała na ówczesnej wyspie na obszarze przepraw na Odrze w okolicy ujścia rzeki Oławy. Jak głęboko w przeszłość sięga historia grodu na wrocławskim Ostrowie Tumskim? Skąd wzięła się jego nazwa? Dlaczego to miejsce było tak ważne dla dawnej stolicy Śląska? Co archeologia mówi nam o jego dawnych mieszkańcach i jak wielki wpływ miały na to wszystko wydarzenia XIII wieku? O tym wszystkim opowiada dr Aleksandra Pankiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Więc...
90. Archeologia Zbrodni pomorskiej 1939 - Dawid Kobiałka

Pierwsze miesiące II wojny światowej miały szczególnie tragiczny wymiar na terenie przedwojennego województwa pomorskiego. Wiązały się one z zaplanowanymi, masowymi mordami określonych grup obywateli polskich, dziś znanych pod wspólną nazwą Zbrodni pomorskiej 1939. Od 8 maja 2023 roku trwały czynności procesowe gdańskiego pionu śledczego Instytutu Pamięci Narodowej oraz biegłych z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego w miejscu eksterminacji ludności polskiej na terenie Lasu Szpęgawskiego koło Starogardu Gdańskiego. Szczegóły i wyniki tego śledztwa publicznie ogłoszono 3 dni temu, więc postanowiliśmy zaprosić kierownika prac archeologicznych, które odgrywały w tym wszystkim...
89. Co nowego u egipskich mumii w Polsce? - Wojciech Ejsmond, Marzena Ożarek-Szilke

Od kilku lat coraz więcej się dzieje wokół egipskich mumii w naszym kraju. Dwa lata temu media na całym świecie obiegła informacja na temat tzw. Mumii Tajemniczej Damy, należącej do Uniwersytetu Warszawskiego, a wystawianej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Badacze z Warsaw Mummy Project opowiadali o odkryciu również u nas w ramach cyklu #KONTEKST. Choć wzbudziło ono kontrowersje i ożywioną dyskusję, to co do istnienia w mumii płodu odkrywcy nie maja wątpliwości. Najwyższy czas zaprosić zatem ponownie ich reprezentację, szczególnie, że w swoich badaniach wyszli poza zbiory warszawskie, rozpoczynaj...