Eureka

10 Episodes
Subscribe

By: Polskie Radio S.A.

"Cała nasza nauka, w porównaniu z rzeczywistością, jest prymitywna i dziecinna - ale nadal jest to najcenniejsza rzecz, jaką posiadamy" Podążając za myślą Alberta Einsteina w paśmie audycji popularnonaukowych EUREKA poznajemy i staramy się zrozumieć prawa rządzące światem. Tylko z nami słuchacze są wszędzie tam, gdzie odkrywa się tajemnice przyrody, opracowuje nowe terapie, tworzy wynalazki, które zmieniają świat!

Eureka 28 czerwca godz. 19:29
06/28/2022

Nowa EUREKA – MAGAZYN KULTURALNO-NAUKOWY, to więcej niż audycja radiowa, to prawdziwy uniwersytet dla każdego.


Tajemnice powstania czarnych dziur
06/27/2022

Gościem "Ludzi Nauki" była laureatka programu START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - doktorantka z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN w Warszawie - Aleksandra Olejak, która otrzymała wyróżnienie im. prof. Adama Sobiczewskiego, przyznawane młodym naukowcom prowadzącym badania w dziedzinie matematyki, fizyki teoretycznej bądź astronomii, za ustalenie, jak powstają czarne dziury o asymetrycznej masie. Polska badaczka stworzyła także katalog czarnych dziur w naszej galaktyce, czyli w Drodze Mlecznej.


"Podróże na wschód" - nowa wystawa w Muzeum Azji i Pacyfiku
06/24/2022

"Ex Oriente Lux"! Muzeum Azji i Pacyfiku otwiera pierwszą w swojej niemal 50-letniej historii wystawę stałą "Podróże na wschód". Ekspozycja ma za zadanie przedstawić polskiej publiczności bogactwo i różnorodność kultur Azji. Wystawa została objęta patronatem Polskiego Radia.


Specjalna aplikacja - ekspres w diagnostyce chorób rzadkich
06/23/2022

Dziś na diagnozę choroby rzadkiej pacjent czeka 7 lat, a w tym czasie jego stan ciągle się pogarsza, bo leczenie nie jest skierowane na konkretną przyczynę schorzenia. Chorzy wydają pieniądze na kolejne badania, pozostając bez diagnozy całe miesiące, a nawet lata.


Eureka 23 czerwca godz. 19:30
06/23/2022

Nowa EUREKA – MAGAZYN KULTURALNO-NAUKOWY, to więcej niż audycja radiowa, to prawdziwy uniwersytet dla każdego.


Pojazdy autonomiczne. "Z kierowców stajemy się pasażerami"
06/20/2022

Według ekspertów z Instytutu Transportu Samochodowego pojazdy autonomiczne na polskich drogach powinny pojawić się już w roku 2030. Będą zeroemisyjne, mniej energochłonne, zredukują także liczbę wypadków drogowych oraz zmniejszą deficyt kierowców zawodowych. Dzięki nim z kierowców staniemy się pasażerami.


Amonity. Blisko 400 milionów lat historii
06/17/2022

Amonity wymarły 66 mln lat temu, wraz z dinozaurami, w czasie słynnego kosmicznego armagedonu. Niektóre z nich miały 0,5 cm, ale zdarzały się też giganty o średnicy 2,5 m. Bytowały w niemal wszystkich morzach na Ziemi. Ich pozostałości możemy odnaleźć również w Polsce, m.in. w Łukowie.


Bł. Julianna z Cornillon. Wizjonerka, od której zaczęło się święto Bożego Ciała
06/16/2022

Wszystko działo się na przełomie XII i XIII wieku na terenie obecnej Belgii. Wtedy to szesnastoletnia Julianna posługiwała chorym, głównie trędowatym, w hospicjum przy klasztorze w Mont Cornillon. To za jej sprawą ustanowiono Uroczystość Najświętszego Ciała Chrystusa.


Wybrzeże badaczy i kolekcjonerów. Historyczne zabytki Francuskiej Riwiery
06/15/2022

Zabytkowe rezydencje z okolic Nicei i Monako przyciągają uwagę oryginalnością koncepcji i bogactwem kolekcji. Pozostają śladem fascynacji tym regionem wypoczynkowym z początku XX wieku. Villa Kérylos to erudycyjna rekonstrukcja greckiego domu stworzona przez wybitnego badacza czasów hellenistycznych, Theodore'a Reinacha, zaś Villa Ephrussi de Rothschild to wymarzona rezydencja ekscentrycznej milionerki Béatrice Ephrussi de Rothschild zakochanej w sztuce XVIII wieku. Na Lazurowe Wybrzeże licznie przyjeżdżali także przedstawiciele polskiej arystokracji.


Dlaczego zakony rycerskie stały się symbolem epoki średniowiecznej?
06/14/2022

710 lat temu w 1312 roku papież Klemens V zawiesił działalność zakonu Templariuszy. Pięć lat wcześniej   wielu z nich aresztowano na rozkaz króla Francji Filipa IV Pięknego.  Zakony rycerskie to symbol epoki średniowiecznej i okresu wypraw krzyżowych.