Trendy v udržitelnosti

38 Episodes
Subscribe

By: Jaroslav Kramer

Byznysový podcast o nové společenské éře, jejímž leitmotivem je ohleduplnost k okolnímu světu. Své pohledy na udržitelnou budoucnost Česka v něm představují nejen zástupci klíčových byznysových oblastí, ale také zásadní aktéři politické scény.

Trendy v udržitelnosti #37 – David Šafář, člen představenstva společnosti EGD ze skupiny E.ON
#32
06/27/2025

Česko chce do roku 2030 prakticky zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny na 30 procent. Zdá se, že ke splnění cíle je zdárně nakročeno, má to ovšem své ale.

„Když se podíváme na celkový počet žádostí o připojení do sítě, které dnes máme, tak pokud by se všechny tyto zdroje postavily, splníme náš Národní klimaticko-energetický plán,“ řekl v podcastu Trendy v udržitelnosti David Šafář, člen představenstva společnosti EGD ze skupiny E.ON.

Otázkou podle něj ale je, kolik žádostí je pouze spekulat...


Trendy v udržitelnosti #36 – Michal Putna, Sustainability Officer v Raiffeisenbank
#30
06/24/2025

S orientací české populace ve financích to není valné. Zhruba třetina dotázaných stále nepovažuje svou finanční gramotnost za dostatečnou.

„Zároveň přes 30 procent Čechů říká, že jsou to primárně banky, které by se měly starat o edukaci v této oblasti,“ uvedl v podcastu Trendy v udržitelnosti Sustainability Officer v Raiffeisenbank Michal Putna s odkazem na výsledky průzkumů České bankovní asociace.

Ještě horší je podle něj situace v oblasti kyberbezpečnosti, kde téměř polovina respondentů vyjadřuje obavy, že tématu dost nerozumí. Zajímavým pomocníkem se zej...


Trendy v udržitelnosti #36 – Michal Putna, Sustainability Officer v Raiffeisenbank
#31
06/24/2025

S orientací české populace ve financích to není valné. Zhruba třetina dotázaných stále nepovažuje svou finanční gramotnost za dostatečnou.

„Zároveň přes 30 procent Čechů říká, že jsou to primárně banky, které by se měly starat o edukaci v této oblasti,“ uvedl v podcastu Trendy v udržitelnosti Sustainability Officer v Raiffeisenbank Michal Putna s odkazem na výsledky průzkumů České bankovní asociace.

Ještě horší je podle něj situace v oblasti kyberbezpečnosti, kde téměř polovina respondentů vyjadřuje obavy, že tématu dost nerozumí. Zajímavým pomocníkem se zej...


Trendy v udržitelnosti #35 – Eva Neudertová, expertka České spořitelny na udržitelné financování nemovitostí, a Jan Linda, partner advokátní kanceláře White & Case
#29
06/20/2025

Ačkoli Evropská unie letošním balíkem Omnibus trochu ubrala na důrazu, téma udržitelnosti na významu stále spíše nabírá. Alespoň podle názoru hostů dalšího dílu podcastové série Trendy v udržitelnosti.

Pro průmyslovou českou ekonomiku podle nich celá oblast nadále skýtá velkou příležitost. Pozvání do studia Info.cz přijali Eva Neudertová, expertka České spořitelny na udržitelné financování nemovitostí, a partner advokátní kanceláře White & Case Jan Linda.


Trendy v udržitelnosti #34 – Petr Baudyš, vedoucí kvality a koordinace udržitelnosti Penny
#28
06/17/2025

Plýtvání potravinami je ostudným rysem moderní civilizace. A na rozdíl od jiných problémů tu lze celkem snadno identifikovat hlavního viníka, jímž jsou domácnosti.

Jak může být v této věci nápomocen maloobchodní řetězec? A co dalšího v oblasti udržitelnosti podniká? Nejen o tom si do podcastu Trendy v udržitelnosti přišel popovídat Petr Baudyš, vedoucí oddělení kvality a koordinace udržitelnosti ve společnosti Penny.


Trendy v udržitelnosti #33 – Hugo Repáň, zakladatel a šéf Reneso
#27
06/13/2025

Slovenští inovátoři umí přeměňovat cigaretové nedopalky a vysloužilé bezdýmné tabákové náplně od IQOS na přísadu, která je levnější náhradou celulózy v asfaltových směsích. Aktuálně firma Reneso vstupuje na český trh.

„Dali jsme dohromady linku, která je jediná svého druhu na světě. Po mnohaletém vývoji dokážeme zpracovat 105 až 110 kilogramů tabákového odpadu za hodinu,“ přiblížil v podcastu Trendy v udržitelnosti zakladatel a šéf Reneso Hugo Repáň. Cílem je podle něj dál zdokonalovat technologii a rozvíjet zahraniční expanzi.


Trendy v udržitelnosti #32 – Petra Ondrušová, Chief Sustainablity Officer v České spořitelně
#26
06/10/2025

ESG reporting získal nálepku byrokratické povinnosti vnucené z Bruselu, kvůli níž se zapomíná na podstatu věci: pokud chceme cokoli zlepšovat, musíme nejprve vyhodnotit, jak na tom jsme.

Firmám data o udržitelnosti pomohou budovat konkurenceschopnost a zároveň budou stále důležitější pro přístup ke kapitálu. V podcastu Trendy v udržitelnosti to řekla Petra Ondrušová, která zastává funkci Chief Sustainablity Officer v České spořitelně, největší tuzemské bance podle počtu klientů.

Povinnost klíčových firem vydávat ESG reporty je jednou ze základních pák, j...


Trendy v udržitelnosti #31 – Katarína Navrátilová, generální ředitelka společnosti Tesco
#25
06/06/2025

Přestože z Evropské unie na začátku letošního roku vyrazil Omnibus, tedy souhrn opatření, který mimo jiné změkčuje a oddaluje povinnosti byznysu v plnění závazků v oblasti ESG, pro společnost Tesco se podle její generální ředitelky Kataríny Navrátilové v podstatě nic nemění.

„Pokračujeme v úsilí, aby náš reporting bez ohledu na aktuální legislativu v různých zemích byl transparentní,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti.


Trendy v udržitelnosti #30 – Hans Schep, šéf evropské divize Ford Pro
#24
06/05/2025

Evropská unie chce od roku 2035 skoncovat s prodejem aut na benzin či naftu. Příklad Velké Británie ukazuje, že smělé plány nezřídka vyžadují revizi. Už od roku 2030 tam mělo být možno prodávat jen čisté elektromobily, pak legislativa otevřela další budoucnost i plug-in hybridům a nakonec i diesely přetrvají na trhu až do roku 2035.

„Myslím, že o tom povedeme dynamické diskuse. Každopádně plug-in hybrid je v tuto chvíli velmi relevantní řešení a zůstane jím i po mnoho dalších let,“ řekl ve speciálním díle podcastu Trendy...


Trendy v udržitelnosti #29 – Benjamin Petruželka, analytik organizace In IUSTITIA
#23
06/03/2025

Velká většina dospívajících a mladých dospělých se v posledním roce setkala s nějakým typem šikany či nenávistnými projevy na internetu (slovní násilí, které cílí na skupinovou příslušnost oběti a které je pácháno zejména na sociálních sítích).

„Na otázku, zda se stali terčem nenávistného násilí, odpovědělo kladně 34 procent respondentů a 73 procent respondentů z ohrožených skupin,“ uvedl v podcastu Trendy v udržitelnosti Benjamin Petruželka, analytik organizace In IUSTITIA, která byla spo...


Trendy v udržitelnosti #28 – Jiří Peroutka, manažer komunikace drogistického řetězce dm
#22
05/30/2025

Mohlo by se zdát, že pojem menstruační chudoba patří kamsi do třetího světa. Takovou představu rázně odmítá Jiří Peroutka, manažer komunikace drogistického řetězce dm. „Tento jev postihuje až třetinu žen v Česku,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti. Vzhledem k tomu, že hygienické menstruační pomůcky nejsou luxusem, ale základní potřebou, jedná se o alarmující, až ostudný stav. Drogistický řetězec na tuto smutnou realitu poukazuje již třetím rokem a aktivně pracuje na nápravě.

Příčin, které dovedly českou společnost do stavu, kdy třetina žen musí z...


Trendy v udržitelnosti #27 – Petra Hajná, manažerka udržitelnosti CPI Property Group
#21
05/27/2025

Ze společnosti CPI Property Group vyrostl významný vlastník a správce realit v Evropě. Její portfolio zahrnuje zhruba 600 nemovitostí v hodnotě převyšující 18 miliard eur. Nejen kvůli evropské legislativě se pro skupinu miliardáře Radovana Vítka stala jedním ze zásadních témat udržitelnost.

„Celý náš management chtěl být svým způsobem pionýrem na trhu a vyzkoušet zelené dluhopisy. To se podařilo a o dluhopisy byl na trhu velký zájem. Přidaná hodnota pro nás je, že získáváme peníze s nižším úrokem než u standardníh...


Trendy v udržitelnosti #26 – Miroslav Hrdlička, expert řetězce Lidl
#20
05/23/2025

Vláda loni schválila návrh povinného zálohování nápojových obalů. K jeho přijetí v parlamentu už ale do podzimních voleb nejspíš nedojde. Zálohování PET lahví a plechovek se však Česko nevyhne, nejpozději od roku 2029 ho k tomu donutí evropské nařízení o obalech a obalových odpadech (PPWR).

„Zatím si můžeme zavést vlastní systém. Pokud ale v roce 2026 neprokážeme, že jsme schopni vysbírat 80 procent petek a plechovek, budeme muset přijmout verzi podle PPWR. Ta nezná výjimky – zálohovat, tedy vykupovat obaly zpět, musí každý...


Trendy v udržitelnosti #25 – Pavel Prokop, ředitel Firemního bankovnictví ČSOB
#20
05/20/2025

Odpady se pro obce stávají větším tématem než dřív. Přicházejí totiž nové legislativní požadavky směřující k tomu, aby méně smetí a nepotřebných věcí tlelo v zemi. Skládkování zdražuje, ale od roku 2030 dostane ještě těsnější mantinely.

„Na skládkách už by mělo skončit pouze deset procent odpadu, což je proti současnosti velká změna. Dalších 25 procent bychom měli být schopni energeticky využít a 65 procent by mělo jít do recyklace,“ přiblížil v podcastu Trendy v udržitelnosti...


Trendy v udržitelnosti #24 – Eva Nováková, manažerka kategorie stíracích losů v Sazce
#19
05/16/2025

Kterého materiálu má společnost Sazka nazbyt? Papíru. A ten je možné nejen recyklovat, ale i upcyklovat.

Zhruba tak vypadala úvaha, která stála u zrodu platformy reLosy. Ta si za relativně krátkou dobu připsala několik hotových realizací, počínaje teniskami navrženými tak, aby vzbudily zájem.

„Opravdu tu pozornost přitáhly, a to nejen k nám, ale celkově k cirkulární ekonomice. Také se nám líbilo, že se obrazně řečeno do upcyklace obouváme,“ uvedla v podcastu Trendy v udržitelnosti manažerka kategorie stíra


Trendy v udržitelnosti #23 – Pavel Matoušek, expert na fotovoltaiku v innogy
#18
05/13/2025

Stát loni dvakrát snížil dotace na fotovoltaické elektrárny. I přesto domácnosti dají za vlastní zdroj energie stejně a často i méně než dřív.

„Někdejší solární boom přinesl prudké zdražení materiálu. Teď jsou ceny panelů, střídačů či baterií na historických minimech. Tudíž investice, kterou je nutno udělat po obdržení dotace, je pořád srovnatelná a pohybuje se mezi 190 až 250 tisíci korun podle parametrů elektrárny,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti Pavel Matoušek, expert na fotovoltaiku v energetické společnosti Innogy.

Vznikají v Česku ještě samostatn...


Trendy v udržitelnosti #22 – Anna Cervanová z advokátní kanceláře Rowan Legal
#18
05/09/2025

Stát je v ekonomice důležitým hráčem, který ročně zadá zakázky za stovky miliard korun. Ohled na udržitelnost mu ukládá legislativa, velkou motivací by mu ale mělo být i hledisko ekonomické.

„Správně provedená zakázka týkající se udržitelnosti by měla v konečném důsledku ušetřit. Bavíme se tady o pohledu na celý životní cyklus. To znamená, že ekologicky výhodné řešení může mít vyšší pořizovací náklady, ale je potřeba podívat se i na náklady na provoz, údržbu a případnou likvidaci...


Trendy v udržitelnosti #21 – Beata Jirková, ESG specialistka Komerční banky
#18
05/06/2025

Zprávy o udržitelnosti mají poskytnout obrázek, jak firmy ovlivňují životní prostředí a společnost. Postupně je začínají povinně publikovat vybrané, zejména velké podniky. Evropská komise ale letos navrhla výběr zúžit a náběh reportování odložit.

„Trochu nám to zkomplikuje situaci s nedostatkem dat, protože omnibus sníží počet firem, pro které bude reporting povinný, zhruba o 80 procent,“ uvedla v podcastu Trendy v udržitelnosti ESG specialistka Komerční banky Beáta Jirková. Prodlouží se tak podle ní období, kdy si banky, které musely ESG report vydat už letos za loňský rok, bud...


Trendy v udržitelnosti #20 – Michaela Stachová, výkonná ředitelka Business Leaders Forum
#18
05/02/2025

Názvy se mění, podstata zůstává. Zatímco zkratky CSR a ESG poněkud ztratily svůj lesk, náplň pojmu udržitelnost je z pohledu výkonné ředitelky Business Leaders Forum Michaely Stachové stále stejná jako v roce 1992, kdy byla tato platforma založena.

„V centru je společenská odpovědnost, etika v podnikání a udržitelnost ve smyslu řízení dlouhodobých rizik a příležitostí,“ uvedla v podcastu Trendy v udržitelnosti. Proč je podle ní nesprávné stavět téma dekarbonizace a obrany jako buď, anebo? A jaké osobnosti jsou nominovány na letošní oce


Trendy v udržitelnosti #19 - Andrej Prno, místopředseda představenstva společnosti Pražská plynárenská Distribuce
#18
04/29/2025

Ještě v předminulé dekádě byl stlačený zemní plyn (CNG) pro Evropskou unii strategickým palivem v dopravě. Jenže s výrazným zpřísněním emisních norem od roku 2020 už neobstál, protože nebyl automobilkám schopen pomoci snížit flotilové limity emisí tak jako elektromobily.

„Všechny automobilky přestaly vyrábět vozidla s CNG motorem a vrhly se na elektromobilitu, což vnímám jako chybu. Věřím, že čas CNG se ještě vrátí,“ řekl v podcastu Trendy v udržitelnosti Andrej Prno, místopředseda představenstva společnosti Pražská ply


Trendy v udržitelnosti #18 - Soňa Klepek Jonášová, propagátorka cirkulární ekonomiky
#18
04/25/2025

Inspiraci hledá v Nizozemsku a v tamním poldrovém vyjednávání. „Takhle to nazvali, aby poukázali na to, že jim teče do bot,“ říká dlouholetá propagátorka cirkulární ekonomiky Soňa Klepek Jonášová, zakladatelka institutu INCIEN.

Zatímco v Nizozemsku takto realizovali již přes dvě stovky projektů, v rámci tuzemské iniciativy Bohémské dohody pro Česko se rodí první projekty.

Co přesně to obnáší a jak to funguje? Slyší byznys i vláda na stejné argumenty? A kolik projektů je podle Soni Klepek Jonášové v rámci Bohémských dohod možné realizovat?


Trendy v udržitelnosti #17 - Simon Johnson, generální ředitel společnosti Crestyl
#17
04/22/2025

Silný tlak legislativy i obchodních partnerů na udržitelnost developmentu prospěl, soudí generální ředitel společnosti Crestyl Simon Johnson. V posledních měsících ale přišlo ochlazení donedávna žhavého trendu – mimo jiné s tím, jak se s nástupem Donalda Trumpa otočil přístup Spojených států.

„Ta změna je poměrně razantní a rád bych věřil, že je to krátkodobá bublina. Nicméně, pokud jde o budoucnost, jsme teď v byznysu všichni trochu slepí,“ řekl Johnson v podcastu Trendy v udržitelnosti. Crestyl se podle něj bude v tomto...


Trendy v udržitelnosti #16 - Josef Benda, člen představenstva innogy Česká republika
#16
04/15/2025

Drahé energie podlamují konkurenceschopnost evropských firem. Evropská komise proto přišla s akčním plánem, který má zajistit zlepšení. Člen představenstva innogy Česká republika Josef Benda je k němu ale skeptický.

Ceny energií se podle něj nemohou dostat na hladinu srovnatelnou s hlavními konkurenty Evropy z prostého důvodu. „Máme veliké zdanění energií, ať už napřímo, nebo přes různé formy ekologických daní. Například emisní povolenka pro elektřinu stojí aktuálně okolo 70 euro za megawatthodinu. Elektřina se přitom na burze prodává za 90 eur za megawatthodinu,“ ří


Trendy v udržitelnosti #15 - Ondřej Dušek, partner advokátní kanceláře Peterka Partners
#13
04/11/2025

Evropská regulace ve věci udržitelnosti nemůže opomíjet sektor nemovitostí. Podle fundovaných odhadů na území EU nevyhovuje standardům energetické účinnosti zhruba 75 procent budov.

„Směrnice o energetické náročnosti budov přišla jako poslední, ale je to klíčový dokument, podle nějž se bude řídit modernizace celého fondu nemovitostí v EU do roku 2050,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti Ondřej Dušek, partner advokátní kanceláře Peterka Partners.


Trendy v udržitelnosti #14 - Jozef Šedivý, šéf facility managementu ČSOB
#15
04/08/2025

Ekologicky šetrná či bezemisní řešení často vyžadují nákladné investice. Při navrhování udržitelných budov je proto třeba se zaměřit na hodně dlouhý horizont.

„Když se budete dívat pouze na pět deset let dopředu, nikdy vám to nemůže vyjít. Až když si řeknete, že řešíte dekády, začne vám to dávat smysl,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti Josef Šedivý, šéf facility managementu v ČSOB.

Centrála jedné z největších tuzemských bank v pražských Radlicích podle něj dodnes dostojí nárokům udržitelnost...


Trendy v udržitelnosti #13 – Martin Ranninger, spoluředitel organizace ProVeg Česko
#14
04/04/2025

Rostlinné varianty nahrazují v jídelníčku Čechů stále častěji nejen maso, ale i mléko. Argumentů pro je celá řada, tempo tohoto posunu je však velmi vlažné. „Lidí na planetě bude brzy deset miliard. Dosavadním způsobem produkce potravin je nebude možné uživit,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti spoluředitel organizace ProVeg Česko Martin Ranninger.


Trendy v udržitelnosti #12 – Jan Pavlík, ředitel energetiky ve společnosti Accolade
#12
04/01/2025

Energetika přechází od několika velkých k většímu množství menších zdrojů, což ovšem klade velké nároky na síť. Stavitelé průmyslových areálů si už v minulosti stěžovali, že připojování nových elektráren je problém.

„Nároky na kapacity přitom stále rostou,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti Jan Pavlík, ředitel energetiky ve společnosti Accolade. Na posilování sítě se sice pracuje, jenže nedávno byla přijata legislativa, která otevírá prostor bateriovým úložištím umožňujícím skladování energie. Přetlak, který žádo...


Trendy v udržitelnosti #11 – Andrea Pišvejcová, advokátka Glatzová & Co
#11
03/28/2025

Evropský Omnibus, tedy soubor návrhů, které mají ulevit firmám v oblasti povinného nefinančního reportingu, čeká na schválení Evropským parlamentem. Přestože se od povinnosti spjaté s ESG mohou osvobodit až čtyři pětiny z původně dotčených firem, tato agenda pro ně nemusí zcela zanikat.

„Že se na ně samotné nebude vztahovat reportovací povinnost, ještě neznamená, že ty informace po nich nebudou chtít jejich obchodní partneři,“ uvádí v podcastu Trendy v udržitelnosti Andrea Pišvejcová, vedoucí advokátka v advokátní kanceláři Glatzová & Co.

Na jaká zjednodušení...


Trendy v udržitelnosti #10 – Jan Zápotočný, E.ON
#10
03/25/2025

Od poloviny loňského roku je v Česku možné vytvářet energetické komunity a sdílet energii. Tuto možnost využily tisíce subjektů, ale tyto tisíce se počítají jen v jednotkách, což neodpovídá původním představám energetiků.

„V oblasti energetiky přežívá velké množství mýtů, které se týkají i sdílení energií. Zároveň se lidé obávají administrativní zátěže spojené s touto novinkou,“ uvádí místopředseda představenstva společnosti E.ON Energie Jan Zápotočný. V podcastu Trendy v udržitelnosti poukazuje na nejzažitější omyl


Trendy v Udržitelnosti #9- Roksana Táborská, psycholožka a psychoterapeutka
#9
03/21/2025

Co mají společného duševní zdraví a udržitelnost? Mnohé. Bez duševního zdraví není možný žádný rozvoj, ani ten neudržitelný, natož udržitelný. Pozitivní zpětná vazba je tu navíc vzájemná.

„Existují výzkumy, které ukazují, že pro-environmentální chování zvyšuje životní spokojenost a snižuje stres,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti psycholožka a psychoterapeutka Roksana Táborská.

S jakými obtížemi zaměstnanců v oblasti duševního zdraví se ve firmách setkává nejčastěji? Nakolik může současná vlna duševní nepohody mladé generace ovlivnit jejich bud...


Trendy v udržitelnosti #8 – Monika Ladmanová, vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR
#8
03/18/2025

Evropa ztrácí konkurenceschopnost a na vině jsou hlavně dva faktory. Jednotný trh nefunguje tak, jak by měl, protože zůstává řada bariér, mezi něž patří odlišnosti v národních legislativách, vysoké ceny energií nebo nedotažené sjednocení kapitálového trhu.

„Zároveň nám trochu ujel vlak v inovacích,“ říká v podcastu Trendy v udržitelnosti vedoucí Zastoupení Evropské komise v ČR Monika Ladmanová. Evropa ale podle ní v nedávných krizích prokázala obrovskou životaschopnost, schopnost jednat a postarat se o sebe. Jen musí zůstat jednotná.

Lze zároveň zbrojit a dekarb...


Trendy v udržitelnosti #7 – Zuzana Kubíková, společnost RSM
#7
03/14/2025

Expertka na poradenství v oblasti udržitelnosti a nefinančního reportingu ze společnosti RSM Zuzana Kubíková je přesvědčena, že povinnosti spojené s nefinančním reportingem mohou firmám otevřít zajímavé nové možnosti.

Zároveň rozumí tomu, že pod vlivem aktuálního geopolitického dění toto není pro firmy prioritou. „Oddělení, s nimiž tuto agendu nejčastěji řešíme, tedy finanční ředitelé, controlling a personální oddělení, jsou zahlcena každodenní operativou a toto berou jako další byrokratickou povinnost, kterou doženou později,“ uvedla v podcastu Trendy v udržitelnosti.


Trendy v udržitelnosti #6 – Adéla Malinová, Moneta Money Bank
#6
03/11/2025

Elektrickou služební flotilu buduje Moneta Money Bank od roku 2017. Není daleko od uhlíkové neutrality v přímých emisích a spotřebovaných energiích a třeba rozdíl mezi mzdami mužů a žen snížila k jednomu procentu. Skepticky se ovšem tato banka dívá na povinné vydávání zpráv o udržitelnosti podle evropské směrnice CSRD.

„Udržitelnost je dnes v bance o neskutečném nárůstu nákladů. To, co se na nás z pohledu reportingu chystá, způsobuje ohromný tlak na nové zdroje a zejména na lidi. My máme aktivity...


Trendy v udržitelnosti #5 – Kristýna Faltýnková, PRK Partners
#5
03/07/2025

Po vodě je to druhá nejvyužívanější surovina na světě a stavebnictví se bez ní neobejde. Česko má ovšem v jejím zajištění zaděláno na problém.

„Asi nám dojde písek. Do roku 2030 má být v tuzemsku uzavřeno zhruba 60 procent lomů a pískoven a uvést do provozu nové bude otázka řady let,“ předestřela v podcastu Trendy v udržitelnosti Kristýna Faltýnková z advokátní kanceláře PRK Partners.


Trendy v udržitelnosti #4 – Violeta Luca, Vodafone
#4
03/04/2025

Violeta Luca patří k nejvýraznějším zahraničním CEOs v Česku. V podcastu Trendy v udržitelnosti představila svou vizi udržitelného leadershipu, ale také pohled na kroky, které musí podniknout celá Evropa.

„Rozhodli jsme se postavit do čela zelené transformace. To bylo správné rozhodnutí. Ale zapomněli jsme na podpůrná opatření. Nestačí přijímat závazky a tvořit legislativu,“ říká výkonná šéfka tuzemského Vodafonu.





Trendy v udržitelnosti #3– Šárka Nevoralová, Komerční banka
#3
02/28/2025

Udržitelná transformace v Česku postrádá politického lídra, stýskají si někdy nejen zástupci firem. Odbornice na komunikaci a mluvčí Komerční banky Šárka Nevoralová to ale vidí trochu jinak.

„Nevnímám, že bychom nutně potřebovali nějakou personu, která se toho jako Johanka z Arku chopí a začne udržitelnost tlačit. Myslím si, že cesta je kontinuálně vést dialog,“ uvedla v podcastové sérii Trendy v udržitelnosti žena, která komunikaci udržitelnosti přednáší na univerzitách. Téma, které budí hodně emocí a polarizuje společnost, je podle ní třeba spíše odpoli


Trendy v udržitelnosti #2 – Alice Machová, EY
#2
02/25/2025

Éra kladoucí důraz na udržitelnost přináší řadu příležitostí. Některé požadavky ale staví celá odvětví do obtížné pozice, protože na ně ještě neexistují správné odpovědi.

„Jako se nyní korigují cíle v automobilovém průmyslu, tak bude podle mě velmi důležité, aby se korigovaly nároky a podpořily nezbytné inovace i v chemickém průmyslu a dalších oborech,“ říká Alice Machová z poradenské společnosti EY v podcastu Trendy v udržitelnosti, který vzniká ve spolupráci s projektem [ta] Udržitelnost. První vlaštovkou jsou podle ní avizované zm


Trendy v udržitelnosti #1 – Petr Hladík
#1
02/21/2025

I když si na omezování uhlíkové stopy v tuzemské dopravě budeme muset ještě počkat, v dekarbonizačním úsilí si podle ministra životního prostředí Petra Hladíka v mnoha oblastech vedeme daleko lépe, než se na první pohled může zdát. Česko například bez problémů naplní současné evropské plány na snižování emisí, jak popisuje v premiérovém dílu podcastu Trendy v udržitelnosti, který vzniká ve spolupráci s projektem [ta] Udržitelnost.

Článek a audio verzi z podcastu najdete už teď na 👉 https://www.info.cz/podcasty/trendy-v...