Tu piesek

40 Episodes
Subscribe

By: Agata Zając, Jaśmina Marczewska

Ludzi na osiedlu poznajesz nie po twarzach, tylko po ich psach? Skład psiej karmy analizujesz dokładniej niż własne jedzenie? A galeria w twoim telefonie to po prostu zdjęcia Twojego psa? Super! Mamy podobnie. Na podcast „Tu piesek” zapraszają dziennikarki Onetu Agata Zając i Jaśmina Marczewska - prywatnie opiekunki dwóch kundelków: Hejki i Witka.

Dlaczego psy wracają z adopcji? Fakty i mity o zwrotach #95
#95
Last Wednesday at 5:56 PM

Adopcja psa to decyzja ratująca życie zwierzęcia – ale co, jeśli coś pójdzie nie tak? Zwroty z adopcji to temat trudny, często owiany tabu i oceniany z góry. Tymczasem za każdą taką decyzją kryje się historia – czasem bolesna, czasem mocno przemyślana i odpowiedzialna. Dlaczego psy wracają z adopcji, jakie są najczęstsze przyczyny i dlaczego nie zawsze oznacza to porażkę? O tym, że zwrot zwrotowi nierówny rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek".


Niebezpieczne kłosy. To realne zagrożenie #94
#94
07/09/2025

Jęczmień płonny, czyli kolejne zagrożenie dla twojego psa latem. Choć wygląda niepozornie i estetycznie – ma delikatne, złociste kłosy – to w rzeczywistości jest bardzo inwazyjna i niebezpieczna. Jej suche, ostre fragmenty łatwo odłamują się i wbijają w ciało psa, powodując poważne problemy zdrowotne. Podpowiadamy, jak chronić psa i na co zwracać uwagę.


Shih tzu. O życiu z psem, który wie lepiej
#93
07/02/2025

Czy pies może być jednocześnie uroczą maskotką i upartym królem swojego terytorium? Jak najbardziej! Szczególnie jeśli mówimy o shih tzu. A zwłaszcza takim jak Antek – pies Bartosza Sądera, dziennikarza Onetu i gościa najnowszego odcinka podcastu "Tu piesek". Rozmawiamy o tym, na co muszą być gotowe osoby, którym marzy się właśnie taki piesek, i dlaczego szkolenie tego uroczego zwierzaka to nie lada wyzwanie.


Luksus na czterech łapach, czyli najdroższe rasy psów
#92
06/25/2025

Czy pies może kosztować tyle, co luksusowa rezydencja? Okazuje się, że tak – był taki przypadek! W najnowszym odcinku podcastu „Tu piesek” przyglądamy się najdroższym rasom psów na świecie i w Polsce. Cena szczeniaka potrafi przyprawić o zawrót głowy, a za wieloma z nich kryją się wyjątkowe cechy charakteru i długa, ciekawa przeszłość.


Wakacje to mroczny czas dla psów w Polsce. Brutalny powód #91
#91
06/18/2025

Wakacje to dla wielu czas odpoczynku, podróży i beztroski. Niestety, dla tysięcy psów w Polsce ten okres oznacza dramat, cierpienie, a często śmierć. Co roku, wraz z początkiem lata, schroniska i fundacje odnotowują wzrost liczby porzuconych zwierząt. Choć nagłaśniane i potępiane, zjawisko to wciąż pozostaje palącym problemem.


Pierwsza pomoc dla zwierząt. To może uratować życie twojego psa #90
#90
06/11/2025

Czy wiesz, co zrobić, jeśli twój pies nie oddycha? Jak pomóc zwierzakowi, który leży potrącony na jezdni? Co trzeba mieć w apteczce, jeśli jesteś opiekunem czworonoga? Choć w naszych domach mieszkają miliony pupili, bardzo często nie mamy pojęcia, jak w nagłych sytuacjach zwiększyć ich szanse na przeżycie. O tym właśnie rozmawiamy z Zuzą Traskowską, lekarką weterynarii i edukatorką z inicjatywy "Cisnę klatę — podaj łapę", zajmującą się szkoleniami z pomocy przedmedycznej u zwierząt.

libsyn vertical_align_centerwyśrodkuj more_vert


Mróz, śmierć i 1000 km. Jak psy ocaliły miasto Nome #89
#89
06/04/2025

W styczniu 1925 r. w samym sercu skutej lodem Alaski rozegrała się historia, która jest właściwie gotowym materiałem na film. Nome – odcięte od świata górnicze miasteczko – znalazło się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, kiedy pojawiło się ryzyko epidemii błonicy. Ponieważ nie dało się tam dotrzeć pociągiem ani samolotem, na ratunek przyszły... psy i ich przewodnicy. W najnowszym odcinku "Tu piesek" opowiadamy o bohaterskich Balto i Togo oraz o Wielkim Wyścigu Miłosierdzia.

libsyn vertical_align_centerwyśrodkuj more_vert


Social mediowe challenge stają się viralami. "Okrutne i bezduszne" #88
#88
05/28/2025

Niebezpieczne i szkodliwe wyzwania internetowe, które z pozoru mogą wydawać się niewinne, w rzeczywistości niosą poważne konsekwencje dla zdrowia i psychiki zwierząt. "Śmieszny" filmik dla podbicia zasięgów może doprowadzić do traumy twojego psa, a nawet zagrozić jego zdrowiu fizycznemu. I temu mówimy stanowcze: "nie". W najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek" tłumaczymy, jak okrutne i bezduszne są social mediowe challenge z psami.


Czego psy nie lubią, choć wydaje nam się inaczej #87
#87
05/21/2025

Przytulasz swojego psa, bo go kochasz. Patrzysz nowo poznanemu zwierzakowi w oczy, bo wydaje ci się, że tak pokazujesz otwartość i szczerość. Zachęcasz pupila, żeby się pobawił. Wszystko z miłości. A jednak… to niekoniecznie sprawia mu radość. W nowym odcinku podcastu "Tu piesek" rozmawiamy o najczęstszych błędach, jakie popełniają opiekunowie psów – nawet ci najbardziej kochający - nie wiedząc, że nasi podopieczni odczytywać ludzkie zachowania zupełnie inaczej, niż nam się wydaje.


Zwierzogranie 2025. Wielki finał już za moment!
#86
05/14/2025

Już w najbliższą niedzielę, 18 maja, w Sosnowcu odbędzie się finał pierwszej edycji Zwierzogrania. To niezwykłe wydarzenie, zorganizowane przez posła Łukasza Litewkę i jego Fundację TeamLitewka, które ma na celu walkę z bezdomnością zwierząt i poprawę jakości ich życia w naszym kraju. W najnowszym odcinku "Tu piesek" rozmawiamy o tym, jak włączyć się w akcję, na co trafią pieniądze ze zbiórki i jakie atrakcje czekają na uczestników niedzielnego finału.


Czekał na swojego pana 10 lat. Odwiedziłyśmy pomnik Hachiko #85
#85
05/07/2025

"Wierny jak pies" — w tym powiedzeniu nie ma ani grama przesady i wie to każdy psiarz. Wyjątkowym przykładem tego oddania jest historia słynnego japońskiego psa Hachiko, który czekał na swojego opiekuna na stacji kolejowej przez ponad 10 lat. Wierność czworonoga poruszyła ludzi tak mocno, że jeszcze za jego życia postawili mu pomnik. Jeśli wybieracie się do Tokio, możecie być pewni, że to miejsce wszystkie przewodniki wskażą wam jako "must see". Udało się go odwiedzić także Agacie Zając. W najnowszym odcinku "Tu piesek" rozmawiamy o tym, jak są traktowane psy w Japonii i wspominamy


60 pytań, które zmieniły życie Eweliny Flinty. Tak poznała Lufkę #84
#84
04/30/2025

Ankieta przedadopcyjna potrafi przerazić niejednego chętnego na adopcję, ale to właśnie ona często uświadamia człowiekowi, na ile aspektów wspólnego życia z psem musi zwrócić uwagę. — Jestem wdzięczna za te 60 pytań, bo przy każdym pytaniu byłam coraz bardziej świadoma, na co się piszę i też upewniałam się, że ja na pewno tego chcę — zaznacza Ewelina Flinta. Piosenkarka zachęca do adopcji zwierząt ze schronisk i fundacji, gdzie bezdomniaki czekają na dom. Gościni podcastu "Tu piesek" zdradziła też, jakie ma plany związane z Lufką na najbliższy czas.


Z tego trzeba zrezygnować, gdy masz psa #83
#83
04/23/2025

Wyjście na kawę ze znajomymi zaraz po pracy? Nie tym razem. Duże zakupy w drodze do domu? Wykluczone. Wyjazd na koncert albo spontaniczna wycieczka w weekend? Zapomnij. W najnowszym odcinku "Tu piesek" rozmawiamy o tym, jak mocno pojawienie się psa w naszym życiu zmusza do przeorganizowania czasu i dlaczego, podejmując decyzję o przygarnięciu lub kupieniu zwierzaka, coś musimy stracić.


Dziecko samo na spacerze z psem? Mówimy stanowcze "nie" #82
#82
04/16/2025

Kilkuletnie dziecko, prowadzące na smyczy wyrywającego się psa — pewnie każdy z nas był kiedyś świadkiem takiej sytuacji. W najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek" rozmawiamy o tym, dlaczego jest ona wyjątkowo niebezpieczna i nie powinna mieć miejsca, choć oczywiście z całego serca wspieramy budowanie relacji między psami a dziećmi i uczenie miłości do zwierząt.


Żółta wstążka u psa. Widzisz? Nie dotykaj
#81
04/09/2025

Żółta wstążka, przyczepiona do obroży czy szelek, to coraz częstszy widok na polskich ulicach. Jednak ten prosty symbol, niosący ze sobą ważny przekaz, wciąż dla wielu osób nie jest czytelny. A oznacza on po prostu, że pieska lepiej nie dotykać. O tym, skąd się wzięła koncepcja przypinania żółtych elementów i dlaczego wcale nie oznaczają one, że zwierzę jest agresywne, rozmawiamy w najnowszym odcinku "Tu piesek".


Savoir-vivre u weterynarza. Tego nigdy nie rób
#80
04/02/2025

Widzisz, że coś niepokojącego dzieje się z twoim psem? Sprawdzasz objawy w sieci, dopytujesz znajomych? Nie poprzestawaj na tym! Nie czekaj i biegnij do lekarza weterynarii! A kiedy już się tam zjawisz, zrób wszystko, żeby wizyta była jak najbardziej bezpieczna i owocna — w końcu cel jest jeden: zdrowy zwierzak. O dobrych i złych praktykach opiekunów w lecznicach rozmawiamy w najnowszym odcinku "Tu piesek" przy okazji kampanii "Wyjdź z neta, idź do weta!" zainicjowanej przez Royal Canin. #współpracareklamowa 


Gotowane posiłki czy karma ze sklepu? Pytamy ekspertkę, co jest najlepsze #79
#79
03/26/2025

Polacy to bez wątpienia jedni z największych psiarzy w Europie. A że świadomość opiekunów zwierząt stale wzrasta, chcemy bardziej o nie dbać i jak najlepiej je karmić. Niestety, nierzadko poprzestajemy na poszukiwaniu informacji na ten temat w internecie, zamiast zaufać specjalistom i indywidualnie dopasować odżywianie do naszego pupila. O tym, czy naprawdę samodzielnie gotowane jedzenie jest najlepsze dla psa, a o jakości gotowej karmy stanowi procentowa zawartość mięsa, rozmawiamy z dr Olgą Lasek, ekspertką kampanii "Wyjdź z neta, idź do weta!" zainicjowanej przez Royal Canin. #współpracareklamowa


Czym karmić psa? Ekspertka obala popularne mity #78
#78
03/19/2025

Zamiast pójść z psem do lekarza weterynarii, wpisują objawy występujące u pupila w wyszukiwarkę i liczą na postawienie diagnozy w internecie - taki schemat działania to droga na skróty, która może poważnie zagrozić zdrowiu i życia zwierzaka. Dlaczego opiekunowie się na to decydują? Jakie konsekwencje może mieć autodiagnozowanie swojego psa? Jak bardzo rozpowszechnione i szkodliwe są mity dotyczące żywienia zwierząt? Dlaczego kluczowe w walce o dobro psa jest hasło "Wyjdź z neta, idź do weta"? O tym rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek". #współpracareklamowa


Zatrute jedzenie w parkach. Jak chronić swojego psa #77
#77
03/16/2025

W ostatnich tygodniach Warszawa zmaga się z falą zatruć psów, które wywołują ogromny niepokój wśród mieszkańców. W kilku miejscach znaleziono zmielone kości zmieszane z trującymi substancjami, przygotowane i rozrzucone z premedytacją. W najnowszym odcinku "Tu piesek" rozmawiamy o tym, jak minimalizować ryzyko zatrucia u naszego psa i co robić, jeśli natrafimy na podejrzane resztki jedzenia.


Co zapakować na wyjazd z psem? Nie zapomnij o najważniejszym #76
#76
03/12/2025

Coraz więcej słonecznych dni zachęca nas do planowania wyjazdów i spędzania czasu na zewnątrz — najlepiej całą rodziną wspólnie z naszymi psiakami. Gdzie wyjechać na przedłużony weekend lub urlop? Co zapakować na wyjazd z psem i jak zabezpieczyć pupila przed zagrożeniem, jakim są kleszcze? O tym wszystkim rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek". #współpracareklamowa


Małe, ale groźne. Jak chronić psa przed pasożytami #75
#75
03/05/2025

Są małe i drobne, a potrafią być niezwykle niebezpieczne dla naszych zwierzaków. Nieodpowiednia ochrona lub całkowity brak zabezpieczenia psa przed pasożytami może się skończyć tragicznie dla zwierzęcia, jak i dla pozostałych domowników. Jak skutecznie chronić pupila przed kleszczami i pchłami, a także o tym, jak groźne są mity na ten temat — rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek". #współpracareklamowa


Nie podawaj psu leków bez konsultacji. Lekarz ostrzega przed skutkami #74
#74
02/26/2025

"Czy można samemu podać psu leki bez konsultacji z lekarzem weterynarii?" — odpowiedź brzmi: nie. A o tym, dlaczego nigdy tego nie robimy, w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek", opowiada lekarz weterynarii Łukasz Łebek. Specjalista radzi też, co opiekunowie psów mogą robić lepiej w walce o zdrowie swoich pupili i wyjaśnia, dlaczego zawsze odmawia diagnozowania zwierząt na odległość. Rozmawiamy też o obciążeniu psychicznym lekarzy weterynarii, którzy każdego dnia spotykają się z przerażeniem, frustracją, a niekiedy i agresją słowną ze strony opiekunów psów.


"On nic nie zrobi". Dlaczego to nie zawsze wystarczy #73
#73
02/19/2025

"On chce się tylko przywitać", "on na pewno nic nie zrobi", "to łagodny i przyjazny pies" — to hasła, które często padają z ust opiekunów psów. I te osoby pozwalają swoim pupilom na podejście do obcego człowieka i trącanie go nosem po nodze, zaglądanie do torby z zakupami czy wręcz na skoczenie na mijanego przechodnia. A nigdy nie wiemy, kto jest po drugiej stronie i czy ta osoba tego kontaktu sobie życzy — dlatego zawsze w takiej sytuacji powinniśmy odwołać naszego psa lub wziąć go na krótką smycz. O odpowiedzialności opiekun...


O Preclu powstają książki. Jego ludzie mają ważną misję #72
#72
02/12/2025

Przygarnęli najmniejszego z miotu kundelka i zrobili z niego bohatera książek dla dzieci. W najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek" twórcy wydawnictwa MMiP, Marta Maj i Mateusz Rus opowiadają, jak ich piesek stał się inspiracją do stworzenia serii opowieści, które uczą empatii i odpowiedzialności. Precel razem ze swoimi opiekunami jeździ także po całej Polsce, gdzie w ramach warsztatów oswaja najmłodszych z tym, jak należy postępować ze zwierzętami.


Pies pogryzł dziecko? Winny jest zawsze ten sam #71
#71
02/10/2025

— Każde zwierzę ma swoje granice, ma swoją odporność na różne sytuacje, na różne zachowania. Czasami wskutek jakieś bzdury może dojść do tego, że ta cienka granica zostanie przekroczona i nawet pies domowy może ugryźć — podkreśla w najnowszym odcinku "Tu piesek" Katarzyna Bargiełowska, behawiorystka, specjalistka od profilaktyki pogryzień i prezes fundacji Akademia 4 Łapy. Podpowiada także, jakich błędów powinni unikać rodzice, by ich dzieci były bezpieczne w towarzystwie zwierząt, oraz wyjaśnia, dlaczego także mały piesek może być niebezpieczny, jeśli nie dorośli nie postępują w odpowiedni sposób.

 


Pies pogryzł dziecko? Winny jest zawsze ten sam #71
#71
02/05/2025

Każde zwierzę ma swoje granice, ma swoją odporność na różne sytuacje, na różne zachowania. Czasami wskutek jakieś bzdury może dojść do tego, że ta cienka granica zostanie przekroczona i nawet pies domowy może ugryźć — podkreśla w najnowszym odcinku "Tu piesek" Katarzyna Bargiełowska, behawiorystka, specjalistka od profilaktyki pogryzień i prezes fundacji Akademia Cztery Łapy. Podpowiada także, jakich błędów powinni unikać rodzice, by ich dzieci były bezpieczne w towarzystwie zwierząt, oraz wyjaśnia, dlaczego także mały piesek może być niebezpieczny, jeśli nie dorośli nie postępują w odpowiedni sposób.


"On chce się tylko przywitać". Przykra prawda o "podbiegaczach"
#70
01/29/2025

"Podbiegacze" to w słowniku psiarzy psy, które bez kontroli swoich opiekunów podbiegają do innych czworonogów. Kto z nas nie słyszał wówczas zapewnień "on nic nie zrobi, on chce tylko się przywitać"? Sęk w tym, że to pozornie niewinne zjawisko ma mroczną stronę i może poważnie zaszkodzić innym psiakom.


Za co kochamy psiarzy? Oto kilka powodów #69
#69
01/22/2025

Społeczność psiarzy jest jedyna w swoim rodzaju. Ludzie z tej grupy potrafią się diametralnie różnić, ale łączy ich ten jeden wspólny element, czyli pies. Miłość do czworonożnych pupili scala, a wsparcie, które bezinteresownie oferuje jeden psiarz drugiemu, jest czymś wyjątkowym. Do tego to jeden z najlepszych sposobów, aby poznać swoich sąsiadów! W najnowszym odcinku "Tu piesek" autorki podcastu opowiadają, za co kochają psiarzy.


Damian Duda: zwierzęta to nasze powerbanki szczęścia #68
#68
01/15/2025


Na smyczy czy bez smyczy? Oto jest pytanie #67
#67
01/08/2025

Spacer z psem to codzienna rutyna, która jednocześnie może być źródłem mnóstwa radości zarówno dla właściciela, jak i dla czworonoga. Bardzo wielu psiarzy zastanawia się jednak, co jest dla podopiecznego lepsze: prowadzenie go na smyczy, czy swobodne biegać swobodnie. Tymczasem obie opcje mają swoje zalety i wady - i to właśnie o ich rozmawiamy w najnowszym odcinku "Tu piesek".

libsyn vertical_align_centerwyśrodkuj more_vert


Oto postanowienia noworoczne psiarzy. "To procentuje" #66
#66
01/01/2025

Nowy rok to czas, kiedy wiele z nas planujemy zmiany i stawia na noworoczne postanowienia. Co zrobić, aby nasze życie z psiakami było jeszcze lepsze? Zapytaliśmy o to opiekunów czworonogów. Podpowiadamy, jakie drobne zmiany możecie wprowadzić, aby wzmocnić waszą więź i jak każdego dnia zadbać o formę swoich pupili. Może któreś z tych postanowień was zainspiruje? Ekipa podcastu "Tu piesek" zadanie na 2025 r. też już sobie wyznaczyła.


Świąteczne zagrożenia dla psów. Czego trzeba unikać? #65
#65
12/25/2024

My z rodzinami przy świątecznym stole, który zastawiony jest wigilijnymi i bożonarodzeniowymi potrawami. A skoro rodzina wokół nas, to i nasze psiaki. Kusi nas, żeby czymś z tego stołu poczęstować naszych pupili, ale musimy pamiętać, że wiele składników tych dań może być śmiertelnie niebezpiecznych dla psów. Groźne są także bożonarodzeniowe symbole jak choinka, gwiazda betlejemska czy jemioła. O tym, na co należy uważać w czasie świąt, opowiadamy w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek".


"Charytatywna Choinka" daje nadzieję. I ty możesz zostać św. Mikołajem! #64
#64
12/18/2024

Ponad 1400 bezdomnych zwierząt czeka na pomoc i możemy je wesprzeć poprzez "Charytatywną Choinkę". To akcja, która trwa aż do 31 grudnia i żeby wziąć w niej udział, wystarczy wybrać "bombkę" z konkretnym psiakiem na choince, a później dodać produkty do paczki prezentowej dla bezdomniaka. Nie potrzeba dużo pieniędzy, nawet dodanie kilku puszek jedzenia czy jedną zabawkę do koszyka to dla zwierzaka wielka sprawa. W prosty sposób wynajdujemy też te psiaki, które w swoich prezentowych paczkach świątecznych mają najmniej.


Przenieśli mur z zalanego schroniska. Ten obraz zostaje w pamięci #63
#63
12/11/2024

Setki psów czekają na pomoc, ponieważ powódź doszczętnie zniszczyła kilka schronisk dla zwierząt, czyli miejsc, w których psiaki czekały na swój nowy dom i człowieka, który da im miłość i zaopiekuje się nimi. Woda po powodzi opadła, ale psiaki zostały i pilnie potrzebują naszego wsparcia. — Udało się uratować psy, ale cała infrastruktura została zniszczona — słyszymy.


Życie z psem przewodnikiem. "Myli się tylko raz" #62
#62
12/04/2024

- To było jak przesiadka z taczek do mercedesa - tak swoje początki z psem przewodnikiem opisuje Dorota Ziental, członkini zarządu Fundacji Vis Maior Pies Przewodnik i opiekunka labradorki Mili. W najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek" opowiada o życiu z psem przewodnikiem, szkoleniu tych wyjątkowych zwierząt i niezwykłej odpowiedzialności, jaka na nich ciąży. Zdradza także, że niestety nieprawidłowe reakcje osób widzących na psy asystujące to dla niej codzienność.


Myślisz o adopcji psa? Właśnie teraz jest świetny moment #61
#61
11/27/2024

Kiedy najlepiej adoptować pieska ze schroniska? Oczywiście zawsze, gdy tylko jest to przemyślana i odpowiedzialna decyzja. Ale w najnowszym odcinku "Tu piesek" podamy wam co najmniej trzy powody, dla których przełom listopada i grudnia może być idealnym momentem. I uratowanie zwierzaka przed zimą w schronisku to tylko jeden z nich.


Jej rysunki zna każdy psiarz. "Psie Sucharki" trafiają w punkt #60
#60
11/20/2024

"Psie Sucharki" zna niemal każdy psiarz. I przy co drugim rysunku w myślach pojawia się: "to o mnie!", "to totalnie mój pies", "moja Hejka zawsze tak robi", "Witek też ma takie miny". Maria Apoleika w zabawny sposób przedstawia rzeczywistość opiekunów psów i opowiada o relacji, jaką nawiązują osoby ludzkie z osobami zwierzęcymi. Czego uczą nas psy, co dzięki psom zaczynamy zauważać i gdyby miały głos, co by mówiły nasze psy — o tym wszystkim w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek" opowiada Maria Apoleika, twórczyni "Psich Sucharków".


Racuch, Łowca Kości. Tak wygląda praca psa szukającego zwłok
#59
11/13/2024

Jako pierwszy zespół spoza Ameryki Północnej wzięli udział w szkoleniu na farmie zwłok w USA. Kiedy Amerykanie usłyszeli, że przyjechali z Polski, nie mogli uwierzyć. Dziś aspirant sztabowy Kamil Malicki i jego pies, 30-kilogramowy biszkoptowy labrador Racuch, nazywany wdzięcznie w sieci "Łowcą Kości", chętnie dzielą się tym, czego się tam nauczyli. W najnowszym odcinku "Tu piesek" rozmawiamy o tym, jak wyglądają tajniki pracy tzw. psa zwłokowego — i to wyjątkowego, bo jako jedynego w Polsce przeszkolonego z poszukiwania… szkieletów.


Animal Helper. Jak działa 112 dla zwierząt #58
#58
11/06/2024

W Polsce powstała aplikacja, która może uratować wiele istnień i z której naprawdę możemy być dumni. Animal Helper ma za zadanie być odpowiednikiem numeru 112, ale w świecie zwierząt. Niestety ostatnio projekt znalazł się na krawędzi bankructwa. O innowacyjnym narzędziu i kłopotach, z jakimi mierzą się jego twórcy, opowiada w najnowszym odcinku podcastu "Tu piesek" jeden z nich, Paweł Gebert.


Żałoba po stracie zwierzęcia. To wciąż temat tabu #57
#57
10/30/2024

Strata ukochanego zwierzaka może być równie bolesna jak utrata bliskiej osoby. Czy w takim razie możemy mówić o żałobie? Psychologia daje jednoznaczną odpowiedź: tak. Żałoba to reakcja na utratę kogoś lub czegoś, co było dla nas ważne. Dotyczy to zarówno ludzi, jak i zwierząt, które dla wielu z nas są nieodłączną częścią życia. O tym, jak radzić sobie z bólem po odejściu psiego przyjaciela w podcaście "Tu piesek" opowiada Anna Adamiuk, psycholożka i psychoterapeutka pracująca w nurcie poznawczo-behawioralnym.