RADIO KULINARNE Wine Podcast
Maja Dutkiewicz, Bartosz Wilczyński, Paulina Bandura i Przyjaciele - mamy wilczy apetyt na wino i nie opowiadamy głodnych kawałków. Rozmawiamy w naszych winnych podcastach z winiarzami i lokalnymi producentami, łączymy wino i jedzenie, odkrywamy tajemnice wina. Podróżujemy i poszukujemy miejsc kulinarnych z winem i innymi dobrymi alkoholami, które warto odwiedzić. Polecamy w Bookcastach książki, które trzeba zjeść i wypić.Rozmawiamy, testujemy, podróżujemy i opisujemy nasze osobiste doświadczenia. Wspieramy projekty, inicjatywy i działania, które niosą ze sobą wartości zgodne z filozofią slow food i slow life. Naszą misją jest promocja dobrych produ...
112 Na polskie wino do Wielkopolski? Jak najbardziej! Gość: Maciej Krystowski - Wielkopolskie Stowarzyszenie Winiarzy

Podróżujemy od lat po winiarskiej Polsce prezentując wam winnice i polskie regiony winiarskie. Tym razem zawitaliśmy do Poznania. Poznań i wino ? Kto z was zna już winną Wielkopolskę?
Przy okazji corocznych Targów Polskich Win i Winnic na Międzynarodowych Targach Poznańskich spotkaliśmy się z Maciejem Krystowskim – prezesem Wielkopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy, żeby spróbował przekonać nas i naszych słuchaczy, że warto odwiedzić ten region nie tylko dla poznańskich koziołków - i opowiedzieć o ich nowym wydarzeniu - Wielkopolskim Festiwalu Wina WINOWACJE, który odbędzie się w maju.
<...
111. Gotowy na wszystko! Gość: Grzegorz Niemczyk Winnica Wzgórze Lanckorońskie

Gdzie się nie obrócisz, to polska winnica. Jeszcze kilka lat temu powiedzenie, że jadę do polskiej winnicy, brzmiało dosyć egzotycznie. Dziś, wśród tych prawie 700 zarejestrowanych winnic, sporą grupę stanowią "młodziaki", które wystartowały w ostatnich dwóch, trzech latach. I powiedzmy wprost - końca nie widać. Czy kolejne winnice zakładają straceńcy-marzyciele, którzy pomyśleli - „fajnie byłoby mieć własną winnicę", ale nie wiedzieli co czynią, czy świadomi wyzwań realiści, którzy oprócz ciężkiej pracy i wizji ryzyka, zdecydowali się na ten krok z nadzieją, że zrobią dobre wino i przyjmą w winnicy w...
110. Zbijaj bąble z Trybuszonem

Zapraszamy na przegląd prasy!
Możecie już kupić najnowszy numer kwartalnika Trybuszon - numer 11, zima 2025. Maja i Paulina przeczytały go od deski do deski i dzielą się z Wami swoimi wrażeniami po lekturze. Polecimy Wam świetne teksty o podróżach, winie i kuchni!
W tym numerze autorzy i autorki Trybuszona zabiorą czytelników m. in. do Rzymu, Portugalii, słowackiego Tokaju i Wielkiej Brytanii. Głównym tematem numeru są wina musujące - bo przecież trwa karnawał! Polecamy lekturę tekstów, które powstały na panelach degustacyjnych musiaków:"Prosecco - w poszukiwaniu ideału"...
109. Polskie Wino 2024 & 2025 - podsumowanie i prognozy

Polskie Wino 2024 & 2025 - podsumowanie i prognozy. Goście dyskusji: Froń & Kapczyński. Prowadzenie Wilczyński
Jak co roku - w styczniu-przygotowujemy winiarskie podsumowanie minionego roku i prognozy na następne dwanaście miesięcy. 2024 - to był kolejny interesujący rok, bogaty w wydarzenia nie tylko festiwalowe.
Do piątej edycji Polskie Wino 2024 & 2025 - podsumowanie i prognozy zaprosiliśmy naszych stałych komentatorów: Radosława Fronia - Paragraf w Kieliszku i Mariusza Kapczyńskiego - Vinisfera.pl.
Dyskusję poprowadził Bartosz Wilczyński. Nad całością podsumowania czuwała tradycyjnie nasza wydawczyni Maja Dutkie...
108. Wszystkie tajemnice prosecco. Zapraszamy na festiwal "Wino w Willi".

W ramach naszych wakacyjnych perygrynacji odwiedziliśmy polską Ambasadę Prosecco – bo jak inaczej nazwać krakowski sklep i wine bar tylko z winami musującymi prosecco. I to jakimi! Właściciele i jednocześnie importerzy Prosecco to Zuzia Nowakowska-Sikora i Artur Sikora. Zapytacie jak to tylko prosecco - wariaci? fanatycy? marzyciele? a może twardo stąpający ludzie biznesu? Poznajcie Państwa Prosecco jak ich w Krakowie nazywamy - zapraszamy do ich świata i ich festiwal prosecco "WINO W WILLI"
W tym odcinku:
Skąd ta Zuzi i Artura miłość do...
107. Co gra w gruzińsko-polskiej duszy Keto? Posłuchaj i przyjdźże na (w)INNY Festiwal w Tomaszowicach.

Czy nasza gościni Keto Prangulaishvili - znana krakowska Gruzinka, ambasadorka win gruzińskich - śni już po polsku? Co jej gra w gruzińskiej duszy i co my, Polacy mamy wspólnego z Gruzinami? Czym tak naprawdę jest dla Gruzinow wspólne wino i spotkanie przy stole. Jakie polskie wina pojawiają się na stole u Keto i za co ceni polskich winiarzy.
Zapraszamy na rozmowę nie tylko o tym co gra w gruzińskiej duszy ale o również startującym lada dzień wydarzeniu, którego twórczynią jest nasza gościni Keto Prangulaishvili. To wINNY FESTIWAL, któr...
106. Słowenia - urok urodzaju

Słowenia - to wymarzone miejsce dla ludzi, którzy lubią łączyć podróże winiarskie z turystyką kulinarną i zaglądaniem w niezwykłe miejsca. Kraj mały (ma tylko dwa miliony mieszkańców), ale niezwykle różnorodny jeśli chodzi o krajobrazy i winiarską tradycję. Co jest szczególnie godne uwagi? Sprawdziliśmy to podczas dziennikarskiego wine tripu do Słowenii.
Wino w Słowenii jest niewątpliwie napojem narodowym. Oficjalne jego spożycie w roku rynkowym 2021/2022 wynosiło około 33 l na obywatela, ale trzeba dodać do tego jeszcze 30% rynku win domowych, a to daje w sumie aż 43 l na głowę...
105. Kisi Kisi Kisi czyli Wina Z Gruzji w edycji: Tydzień Kisi

Gruzja - kraj niezwykle przyjazny Polakom. Polubiliśmy podróże do Gruzji - podziwiamy góry, zabytki, kochamy gruzńskie jedzenie, ucztowanie i wino. Wino, które stanowi bardzo ważną część kultury i tradycji gruzińskiej. Warto poznawać tę kulturę i wina z gruzińskich endemicznych odmian. Temu przyświeca nowa akcja "WINO z GRUZJI".
Jej pierwsza edycja jest dedykowana winom z odmiany KISI. O tej akcji, o tym dlaczego właśnie KISI, jak smakują wina z tej odmiany i gdzie możecie spróbować takich win rozmawiamy w podcaście z gośćmi:
Mariuszem Kapczyńs...
104. Festiwal Skin Contact Kraków. Gość: Wojtek Lutomski

Sezon wydarzeń winiarskich w pełni. Jest w czym wybierać. Jak się lubi wino i wydarzenia to mamy pełnię szczęścia. Ale zawsze jest miejsce na nową imprezę - która z założenia może nas zaskoczyć. W ramach naszych radiowych rekomendacji gościmy w podcaście Wojtka Lutomskiego – znawcę i miłośnika win europejskich, właściciela firmy Lutomski.wino zajmującej się importem win rzemieślniczych. Tym razem w odmiennej roli – w roli organizatora nowego festiwalu winiarskiego SKIN CONTACT KRAKÓW.
W rozmowie z Wojtkiem Lutomskim
o idei tego festiwalu i o tym co oznacza t...
103. Winne Morawy z Filipem Hlavinką

Na dźwięk języka czeskiego każdemu Polakowi się rodzi uśmiech na twarzy. Co takiego mają nasi sąsiedzi co sprawia, że tak ciepło myślimy o tym kraju i jego mieszkańcach. Czy to kraj piwem czy winem płynący i dlaczego warto zaplanować wyjazd do Czech. Wszak to bardzo blisko. Z naszego Krakowa czy Katowic to kilka godzin i jesteśmy na czeskiej ziemi.
Do naszego kolejnego przewodnika enoturystycznego – zaprosiliśmy naszego czeskiego kolegę – Filipa Hlavinkę – przewodnika enoturystycznego, wielbiciela Moraw i win czeskich a zwłaszcza morawskich, do tego duszę towarzystwa i śpiewa...
102. Kapłony i szczeżuje po krakosku. Goście: Szefowie kuchni Aga Kraszewska i Aleks Baron

Łamanie stereotypów w kuchni to ich specjalność. Wyzwania? Bułka z masłem. W Krakowie rozgościł się nowy team – dobrze ludziom, którzy cenią dobrą kuchnię. Gośćmi naszego podcastu są Aga Kraszewska i Aleks Baron – szefowie kuchni, którzy pracują razem od wielu lat a teraz tworzą nowy koncept na kulinarnej mapie Krakowa – restaurację "Kapłony i szczeżuje À La Carte".
Aleks to niegrzeczne dziecko polskiej gastronomii – to on już wiele lat temu przypomniał nam o pięknie kiszonek, to on serwował po królewsku serca wołowe, wątróbki i nereczki , to on potrafi też skojarzyć ze sobą najbar...
101. Pij Polskie Wino. Konkurs WINOPL 2024 rozstrzygnięty!

Dwa konkursowe dni, dwudziestka jurorek i jurorów oraz 554 wina z 127 winnic z całego kraju. Rozstrzygnięto kolejną edycję konkursu WINOPL, który odbywa się co roku w Poznaniu przed Targami Polskch Win i Winnic. Medalami nagrodzono 160 win. Sześciu z nich nadano tytuł championa.
O programie Targów Polskich Win i Winnic i rozstrzygnietym właśnie konkursie WINOPL Bartosz Wilczyński (w tym roku również juror) rozmawia z Mirkiem Krasnowskim Dyrektorem Programowym Targów, Maciejem Sokołowskim Szefem Jury i Szymonem Pewińskim z zespołu Międzynarodowych Targów Poznańskich.
100. SETNY ODCINEK! Polskie Wino 2023 & 2024 - podsumowanie i prognozy.

Styczeń to tradycyjny czas podsumowań. Tak jest również w Radiu Kulinarnym. To już czwarte rokroczne podsumowanie w radiowym cyklu POLSKIE WINO. Na dodatek okazja dla nas szczególna – to 100 odcinek naszego podcastu!
To był kolejny dobry rok dla polskich winiarzy i polskiego wina. Działo się dużo, było sporo nowych przedsięwzięć i spektakularnych wydarzeń. Warto było o tym porozmawiać.
Oto goście tegorocznej edycji podsumowania:
Katarzyna Korzeń - Enoportal i Akademia EnoRozwoju,Patrycja Krauze - wine bar Dzikie Wino i Dzikie Wino na Klepar...
99. Malopolski Szlak Winny. Odcinek 2

W naszej drugiej opowieści o Małopolskim Szlaku Winnym i małopolskim winiarstwie udajemy się dalej na południe i wschód Małopolski. Zaczniemy od okolic Jeziora Rożnowskiego – w regionie, który z roku na rok zyskuje na popularności turystów nie tylko z Małopolski.
W tym odcinku:
Rozdział 3 - „Zatrzymaj się i pomyśl zostaję tutaj na dłużej ” - Widok po horyzont. Ten obraz z tarasu tej winnicy na przepiękną panoramę pobliskiego jeziora to gotowa okładka albumu całego regionu Doliny Dunajca. W piękne słon...
98. Małopolski Szlak Winny. Odcinek 1

Jedenaście lat temu przy wsparciu Województwa Małopolskiego został utworzony szlak enoturystyczny – Małopolski Szlak Winny. W czasach kiedy polskie winiarstwo było jeszcze w powijakach a w Małopolsce działało raptem kilka winnic.
Jego twórcami była Gorczańska Organizacja Turystyczna przy wsparciu Wojtka Bosaka - enologa, dziennikarza winiarskiego i członka Polskiego Instytutu Wina i Winorośli.
Dziś to 60 winnic na Szlaku zlokalizowanych na obszarze całej Małopolski zarówno na północy na Jurze Krakowskiej, jak w części południowej i wschodniej – na Pogórzu Ciężkowicko-Rożnows...
97. Odkryj świat win Portugalii - Tomasz Prange-Barczyński & Bartosz Wilczyński. Przewodnik cz.3

To nasz trzeci - ostatni odcinek w naszym dźwiękowym przewodniku enoturystycznym, który Bartosz nagrał jak poprzednio wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU. Przewodnik powstał w czasie wyjazdu prasowego na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Czas na Portugalię! Tym razem region Alantejo i Tejo!
Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) był realizowany w ramach międzynarodowej kampanii promocyjnej...
96. Odkryj świat win Portugalii - Tomasz Prange-Barczyński & Bartosz Wilczyński. Przewodnik cz.2

Kontynuujemy nasz minicykl o winach portugalskich. Zapraszamy na drugi odcinek naszego dźwiękowego Przewodnika. Tak jak odcinek pierwszy Bartosz Wilczyński nagrał go wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU. Jesteśmy jeszcze w regionie winiarskim Porto e Duro, potem kilkaset kilometrów i rozpoczynamy wizytę w regionie Alentejo.
Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) był realizowany w ramach międzynarod...
95. Odkryj świat win Portugalii – Tomasz Prange-Barczyński & Bartosz Wilczyński. Przewodnik cz. 1

To dźwiękowy przewodnik enoturystyczny w 3 odsłonach, który Bartosz nagrywał codziennie wieczorem wspólnie z Tomaszem Prange Barczyńskim – dziennikarzem winiarskim, redaktorem naczelnym FERMENTU w czasie wyjazdu prasowego na zaproszenie WINES OF PORTUGAL.
Czas na pierwszy odcinek w naszym minicyklu portugalskim. Odwiedzamy region winiarski Vinho Verde i Porto e Duro.
Podziękowania: Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne podróżował do Portugalii na zaproszenie WINES OF PORTUGAL. Wyjazd prasowy w grupie dziennikarzy winiarskich i kulinarnych (Tomasz Prange-Barczyński, Małgorzata Minta, Gosia Partyka, Dariusz Klimczak, Bartosz Wilczyński) był realizowany w ramach międzynarodowej ka...
95. Kobiety wina o polskim winie - rozmowa na Kazimierskim Festiwalu Wina 2023

Zapraszamy na rozmowę zarejestrowaną podczas panelu pt. "Widoki na polskie winiarstwo i wino z perspektywy kobiet" w drugim dniu pierwszej edycji Ogólnopolskiego Kazimierskiego Festiwalu Wina.
Gościniami Mai Dutkiewicz z Radia Kulinarnego na scenie festiwalowej na Zamku w Kazimierzu były:
Katarzyna Korzeń (Enoportal, Akademia Enorozwoju)Agnieszka Rousseau (enolog, Winnica Wieliczka)Magdalena Kapłan (naukowczyni, Winnica Nobilis) iBarbara Płochocka (Winnica Płochockich).Posłuchajcie o tym jak polskie kobiety wina dyskutują o:
W jakim punkcie rozwoju jest obecnie polskie winiarstwoCo ważnego wydarzyło się w polskim winie w ciągu ostatn...
93.Toskania jest jedna! Gość Tomasz Prange-Barczyński

O tej jedynej, prawdziwej Toskanii winem płynącej i licznych polskich Toskaniach rozmawiamy z Tomaszem Prange-Barczyńskim, dziennikarzem winiarskim, red. naczelnym Fermentu, współautorem z Wojtkiem Bońkowskim Przewodnika "Włochy - opowieści o winach, regionach, odmianach"
Zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju toskańską wycieczkę winiarską
W tym odcinku:
Która polska Toskania jest najtoskańszaNa czym według polega światowy fenomen ToskaniJakie są ulubione miejsca Tomasza w ToskaniiJakim regionem winiarskim jest ToskaniaCzym się różni Chianti od Chianti ClassicoToskańskich legendach winiarskichSupertoskany - co to za winaCo Tomasz lubi jeść w ToskaniiSubiektywnym s...
92. Niepodzielne panowanie Króla Rieslinga. Goście: Tomasz Prange-Barczyński i Król Riesling

To już dziewiąta, organizowana przez Niemiecki Instytut Wina, ogólnopolska edycja akcji „Riesling Weeks”, która w tym roku trwa przez cały czerwiec. Jej celem jest promocja rieslingów i innych win niemieckich.
My jako wierni poddani - dworzanie z winnej frakcji rieslingowej z przyjemnością zapraszamy na rozmowę o fenomenie tego wina - a naszym gościem w tym nagraniu był Tomasz Prange-Barczyński - dziennikarz i ambasador win niemieckich w Polsce i sam Król Riesling.
W tym okresie będzie można spróbować niemieckich rieslingów w specjalnych cenach i uczestniczyć w cieka...
91. "Dzikość w kieliszku" - felieton winiarski Nestora Kościańskiego z Winnicy Moderna. Czyta Maja Dutkiewicz

Z okazji 3 urodzin Radia Kulinarnego postanowiliśmy sprawić wam niespodziankę – to nowa forma naszych podcastów, która będzie publikowana cyklicznie co kilka tygodni pod wspólnym hasztagiem #felietonywiniarskie.
Co wyróżnia ten nowy format? To opowieści, których nie jesteśmy autorami, ale zaprzyjaźnieni ludzie wina publikujący na łamach Magazynu TRYBUSZON, a prezentowane u nas w formie dźwiękowej w interpretacji Mai Dutkiewicz.
Dziś zapraszamy na felieton OKIEM WINIARZA, którego autorem jest Nestor Kościański – winiarz z Winnicy Moderna z Dolnego Śląska pod tytułem DZIKOŚĆ w KIELISZKU opublikowany w Trybuszonie nr...
90. W drodze na szczyt czyli relacja z Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023

Posłuchajcie relacji z Międzynarodowych Mistrzostw Polski Sommelierów 2023, które odbyły się w dniach 26 - 28 maja w Hotelu Airport Okęcie.
W naszej radiowej relacji wystąpili (w kolejności pojawiania się)
Tomasz Kolecki - Prezydent Stowarzyszenia Sommelierów PolskichMaciej Łyko - Mistrz Polski Sommelierów 2019, Head sommelier Kontakt wino & bistro Łukasz Modelski - dziennikarz radiowy Droga przez Mąkę Polskie Radio Program 2Jarosław Baranowski - Head Sommelier w Restauracji Kuchnia Otwarta Lublin, najlepszy zagraniczny sommelier w zawodach Trophée Raventos i Blanc Estonia's Best Sommelier 2023TOMASZ ŻAK - Mistrz Polski Sommelierów 2023, sommelier Kontakt wi...
89. Wszystko o Międzynarodowym Konkursie Win GALICJA VITIS 2023

Tegoroczny XI Międzynarodowy Konkurs Win GALICJA VITIS odbędzie się w dniach 18-19 maja na Zamku w Niepołomicach k/Krakowa. To największy konkurs w regionie, w którym wina oceniane są przez międzynarodowe jury. W tym podcaście z okazji kolejnej edycji tego konkursu Radosław Froń - Paragraf w Kieliszku i Bartosz Wilczyński Radio Kulinarne rozmawiają o:
Co wyróżnia ten konkurs na tle innychCzy ten konkurs daje gwarancję profesjonalnej oceny winKto więc ocenia wina w tym konkursieJak wygląda konkurs w punktu widzenia organizacyjnego i technicznegoPo co winiarzom konkursy...
88. Bookcast - Kierunek Wino. Gość: Paweł Gąsiorek

"Kiedy zrozumiałem, że wino będzie moim światem, moje życie nigdy już nie było takie, jak wcześniej. Jego horyzont zaczęły wyznaczać aromaty i smaki. Suknie, ciała, łzy, nogi, beczki. W poszukiwaniu jeszcze lepszego wina przemierzyłem winiarski świat" – tak napisał w swojej książce nasz gość Paweł Gąsiorek – dziennikarz winiarski, wydawca, znawca wina.
Pretekstem do naszego spotkania jest najnowsza książka Pawła wydana przez Czas Wina pt „KIERUNEK WINO”
Naszego gościa w tym odcinku pytamy: ·
Czy to książka o winie czy o podróżachDo kogo adresuje swoją książkę – do tych którzy już pozn...
87. Polish Wine Fest w Dublinie. Gościnie: Małgorzata “Maggie” Domaradzka i Maja Ignaczewska

Wiosna za pasem a z nią startuje na dobre sezon wydarzeń winiarskich z polskim winem w roli głównej. Tych imprez będzie ponad 20 w całym sezonie. Dziś w naszym podcaście przenosimy się wirtualnie do Dublina ... na polskie wino!
Z okazji zbliżającego się festiwalu Polish Wine Fest Małgorzata “Maggie” Domaradzka i Maja Ignaczewska – dziewczyny, które wraz z Marcinem Kotwickim stworzyli pierwsze święto polskiego wina zagranicą opowiadają o tym co będzie się działo na tegorocznej edycji i skąd ten pomysł na to wydarzenie. Posłuchajcie!
W tym odcinku m.in:
czy Małgorz...
86. Bookcast - Uczta na Wawelu. Gość: Bartek Kieżun Krakowski Makaroniarz

W tym podcaście ucztujemy i radujemy się, współcześnie mówiąc imprezujemy, próbujemy, degustujemy, pijemy, wylizujemy talerze i opróżniamy kieliszki do dna. Robimy to w towarzystwie Bartka Kieżuna, który ostatnie dwa lata spędził w towarzystwie znanych krakowskich, historycznych osobistości, głów koronowanych i nie tylko, często w miejscach niedostępnych publicznie, intensywnie gotując i zaglądając do ich kuchni lub w ich talerze.
Co z tego wynikło: „Uczta na Wawelu” – książka nie tylko kulinarna, wciągająca niczym aromatyczny rosół czy kieliszek świetnego węgrzyna.
W odcinku...
85. Polskie Wino Wyróżnienia 2022

To już tradycja - na początku nowego roku przyznajemy nasze radiowe wyróżnienia związane z polskim winiarstwem i polskim winem. Poznajcie "WYRÓŻNIENIA POLSKIE WINO 2022" dla najciekawszych wydarzeń, inicjatyw i projektów winiarskich realizowanych w 2022 zarówno przez winiarzy jak i ludzi, którzy wspierają polskie wino.
Przyznaliśmy wyróżnienia w kategoriach:
kategoria “WYDARZENIE WINIARSKIE ROKU"kategoria “DEBIUT ROKU”kategoria “ENOTURYSTYKA ROKU"kategoria “INICJATYWA ROKU”kategoria “POMYSŁ MARKETINGOWY / SOCIAL MEDIA ROKU"kategoria “WINO PONAD PODZIAŁAMI"kategoria “NAGRODA SPECJALNA RADIOWY KORKOCIĄG”PODCAST do posłuchania na w...
84. Polskie Wino 2022 & 2023. Podsumowanie i prognozy. Goście dyskusji: Bocheńska, Froń, Kapczyński. Prowadzenie Wilczyński

Jak co roku - na przełomie stycznia i lutego - w Radiu Kulinarnym przygotowujemy dla was podsumowanie związane z polskim winiarstwem i polskim winem.
Oto nasi goście tegorocznej edycji podsumowania:
Anna Bocheńska - sommelierka i współwłaścicielka krakowskich wine barów Dzikie Wino i Dzikie Wino na KleparzuRadosław Froń - Paragraf w Kieliszku, prawnik specjalizujący się w problemach prawnych rynku napojów alkoholowych, dziennikarz i sędzia winiarskiMariusz Kapczyński - dziennikarz winiarski, red. naczelny portalu VinisferaDyskusję poprowadził Bartosz Wilczyński Promotor KulinarnyW krakowskim wine barze - w którym są tylko polskie...
83. ასკანელი. ქართული ღვინის ისტორია გრძელდება

გამარჯობა - gamarjoba. გიწვევთ ისტორიაში პირველად Radio Kulinarne Wine Podcast ის ჩანაწერის ქართულ ენაზე მოსასმენად. ეს არის ინტერვიუ გოჩა ჩხაიძესთან- ღვინის კომპანია ასკანელის მეპატრონესთან რომელიც საქართველოში ჩვენი ბოლო სტუმრობისას 2022 წლის მიწურულს ჩავწერეთ. ასკანელი საქთველოს ღვინის მწარმოებლებს შორის ერთ-ერთი ყველაზე დიდი და თანამედროვე მწარმოებელია. შესაძლებლობა მოგვეცა მეღვინეთა ძლიერი შემადგენლობით ვწვეოდით ასკანელის საწარმოს და დაგვეგემოვენბინა მათი ღვინოები.
ამ პოდკასტში :
ინტერვიუ გოჩა ჩხაიძესთან - ასკანელის მფლობელი.როგორ შევუსაბამოთ ტრადიცია და ხარისხზე ზრუნვა მასიურ წარმოებას.ღვინის 8 000 წლოვანი ისტორია- ეს ტრადიცია გვავალდებულებს.პოდკასტის მოსმენა შეგიძლიათ:
Radio Kulinarne - ს გვერდზე - აქ ასევე ნახავთ სურათებს და დამატებით მასალებს.
Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts.
საქართველოში ვიმოგზაურეთ კომპანია ასკანელის მოწვევით. მადლობელნი ვართ ასევე ჩვენი გიდის გიორგი დარციმელიასი მზრუნველობისთვის და ღვინის შესახებ მონათხრობისთვის და ალექსანდრე ვაშალომიძისა კომპანია ასკანელიდან , რომელიც ჩვენი მოგზაურობის ორგანიზებაში დაგვეხმარა.
***
Zapraszamy na pierwszy w historii odcinek Radia Kulinarnego w języku gruzińskim. To rozmowa z Gochą Chkhaidze – właścicielem firmy winiarskiej Askaneli którą nagraliśmy w czasie naszej ostatniej wizyty w Gruzji pod koniec 2022 roku. Askaneli to jeden z największych i najnowocześniejszych producentów wina w Gruzji. W silnej ekipie winiarskiej mieliśmy okazję odwiedzić winnice i wytwórnie Askaneli i zdegustować ich wina.
W tym podcaście:
- Wywiad z Gochą Chkhaidze – właścicielem Askaneli
- Jak pogodzić produkcję na dużą skalę z tradycją i dbałością o jakość
- Historia 8 tysięcy lat wina – ta tradycja zobowiązuje!
82. Askaneli. Gruzińska historia wina toczy się dalej

Askaneli - to jeden z największych i najnowocześniejszych producentów wina w Gruzji. Tych win nie ma jeszcze w Polsce. W silnej ekipie winiarskiej mieliśmy pod koniec 2022 roku okazję odwiedzić winnice i wytwórnie Askaneli, zdegustować ich wina i spotkać się z właścicielem Gochą Chkhaidze.
W tym odcinku podcastu:
Wywiad z Gochą Chkhaidze - właścicielem AskaneliRozmowa z Mariuszem Kapczyńskim na temat degustowanych win Askaneli i winiarstwa gruzińskiegoJak pogodzić produkcję na dużą skalę z tradycją i dbałością o jakośćHistoria 8 tysięcy lat wina - ta tradycja zobowiązuje!
PODCAST do p...
81. Bookcast - Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu. Rozmową z autorką Natalią Mętrak-Ruda

Mamy dla Państwa kolejny odcinek podcastu w naszych bookcastowym cyklu. Dziś naszą gościnią jest Natalia Mętrak-Ruda autorka książki "Warzywa zjedz, mięso zostaw. Krótka historia wegetarianizmu" wydanej przez Wydawnictwo Poznańskie.
Natalia Mętrak-Ruda jest tłumaczką literatury anglojęzycznej i włoskiej, doktorką kulturoznawstwa, dziennikarką kulinarną. W jej przekładzie ukazało się ponad pięćdziesiąt książek. Publikowała w „Smaku", „Ustach" i Vogue.pl, przez lata pisała o kuchni polskiej w anglojęzycznej sekcji portalu Culture.pl. Prowadzi bloga o historii kulinariów "Przeszłość od kuchni". Od ponad dwudziestu lat nie je mięsa.
80. Ateny do zjedzenia. Gość: Bartek Kieżun

To jest odcinek wyjątkowy pod każdym względem - poświęcony niesamowitej kuchni, niezwykłemu miastu, wspaniałej książce i ze wspaniałym gościem. Rozmawiamy z Barkiem Kieżunem o kuchni ateńskiej i jego najnowszej książce "Ateny do zjedzenia".
Czytelnicy książek Bartka odwiedzili i zasmakowali już z nim : Italii, Portugalii, Stambułu i Hiszpanii, a teraz wyruszają do greckiej stolicy. Bartek po raz pierwszy gości w Radiu Kulinarnym jako autor i cieszymy, że w końcu to się stało! Wybierzemy się z Bartkiem do Aten, skosztujemy miasta a przy tej okazji zapytamy g...
79. Farina- śródziemnorska uczta w Krakowie. Gościni: Monika Turasiewicz

Zabieramy was w niezwykle smaczną, śródziemnorską podróż której bohaterami są najprostsze i najlepsze jakości składniki - mąka, wino, ryba i oliwa. Naszym przewodnikiem jest Monika Turasiewicz- znawczyni kuchni śródziemnorskiej i restauratorka - właścicielka krakowskiej Fariny. Pretekstem do naszego rozmowy jest premierowa książka autorstwa Moniki i Bartka Kieżuna, znanego autora serii książek kulinarno-podróżniczych.
Monika Turasiewicz jest restauratorką, ukończyła szkołę Le Cordon Bleu. Jest miłośniczką lokalnych targów z żywnością - od krakowskiego Starego Kleparza po tokijski Tsukiji-Shijo.
Nas - ekipę Radia Kulinarnego - łączy z autorką...
78. Dinette znaczy radość gotowania! W cyklu "Wrocław na Kieliszki - subiektywny przewodnik gdzie pić i jeść" Gościni Jolanta Jurkowlaniec

W tym odcinku Maja Dutkiewicz i Paulina Bandura zjadają Wrocław a dokładniej jedne z najbardziej znanych miejsc kulinarnych we Wrocławiu spod znaku Dinette. Naszym gościem w Radiu jest właścicielka wrocławskich konceptów gastronomicznych Dinette - Jolanta Jurkowlaniec. Restauratorka, która nie poddała się covidowi i nadal rozwija swoje projekty gastronomiczne. Zwycięzczyni w konkursie Fighter 2021 na Konferencji Made For Restaurant – Fighters.
W tym odcinku pytamy:
-Jakie są śniadaniowe zwyczaje wrocławian
-Co wrocławianie lubią wypić do śniadania, lunchu i wieczorem
-Dlaczego chleb jest wypiekany na miejscu
-Co jest tajemnic...
77. Wielkie SERwowanie-wielkie święto polskich serowarów. Goście: Jolanta Lunitz i Sylwester Wańczyk

W naszym podcaście dziś goście związani z polskim serowarstwem farmerskim:
- Jolanta Lunitz – aktywistka serowarska, członkini zarządu Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych z którą rozmawialiśmy o święcie serowarów we Wrocławiu
- Sylwester Wańczyk z serowarni Wańczykówka - o którym można śmiało powiedzieć, że to mistrz serowarski, który dzieli się od lat swoim doświadczeniem i szkoli nowych serowarów, animuje i wspiera akcje serowarów m.in. święto serowarskie czyli WIELKIE SERWOWANIE, aktywnie działa w Stowarzyszeniu Serowarów Farmerskich i Zagrodowy...
76. Bocuse d'Or - zmierz się z najlepszymi w kulinarnych igrzyskach świata. Gość Jacek Krawczyk - Prezes Bocuse d'Or Poland

Bocuse d'Or to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych na świecie nazwany na cześć wybitnego francuskiego szefa kuchni Paula Bocuse'a. Konkurs odbywa się co dwa lata z finałem w ciągu dwóch dni stycznia w Lyonie we Francji.
To wydarzenie jest często określane jest jako gastronomiczny odpowiednik igrzysk olimpijskich lub mistrzostw świata kucharzy.
Przy okazji Bocuse d'Or Poland On Tour - cyklu kolacji degustacyjnych z udziałem polskich szefów kuchni związanych z konkursem - rozmawialiśmy w Krakowie w restauracji Biała Róża z Jackiem Krawczykiem - Prezesem Zarządu Bocuse d'Or Polan...
75. Bookcast - Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie. Goście: Anna Brożyna i Murat Kornaev

Czy wino i herbata mają coś ze sobą wspólnego? Poza tym oczywiście, że wielu z nas bardzo lubi wino, co nie przeszkadza nam pić z lubością np. świetną cejlońską herbatę.
Zapraszamy na herbacianą rozmowę Mai i Pauliny z Anną Brożyną - autorką świeżo wydanej książki "Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie" i Muratem Kornaevem - mistrzem herbacianym.
z Anna Brożyną - autorką książki "Herbata. Odkryj prawdziwy smak najszlachetniejszego napoju na świecie" porozmawialiśmy o:
- Jakiego rodzaju napój nazywamy herbatą
- Dlaczego herbata jest gorzka
...
74. Pijemy wino we Wrocławiu – razem z Patrycją Nawrocką z Wine Thinking

Wakacje się kończą ale nie kończy się czas wyjazdów enoturystycznych. Tym razem zabieramy Was na rajd po winnym Wrocławiu – po wine barach i nie tylko. To we Wrocławiu już po raz kolejny odbędzie się wielki finał imprezy Winiarze i Przyjaciele – tym razem w wydaniu “Winiarze i Gastro miasto – Grande Finale na Partynicach we Wrocławiu“
Radiu Kulinarnemu w składzie Maja Dutkiewicz i Paulina Bandura w miejskiej enoturystyce towarzyszyła Patrycja Nawrocka z projektu Wine Thinking. Na trasie naszej winnej eskapady znalazły się m.in: Winnica Na Solnym, Pijalni, Zbawcy Win, Pochlebnie, Cocofli- books...
73. 20 urodziny Winnicy Jakubów. Składajcie życzenia! Goście: Bożena Pajdosz i Michał Pajdosz

To specjalny odcinek nagrany z okazji 20 urodzin dolnośląskiej Winnicy Jakubów. Tuż przed hucznym wydarzeniem rozmawialiśmy z Bożeną Pajdosz i Michałem Pajdoszem - mamą i synem, którzy razem budują to winiarskie miejsce.
Posłuchajcie również naszego reportażu nagranego podczas naszej pierwszej wizyty w Jakubowie - to opowieść o winiarskiej rodzinie Pajdoszów i samego Jakubowa, w którym mieszkają. Jakubów robi wrażenie na pierwszy rzut oka. Na drugi zachwyca.
Urodziny w Winnicy Jakubów - 14 sierpnia. Szczegóły w wydarzeniu na FB
PODCAST do posłuchania na www.radiokulina...