Hudba podle kalendáře
Události české a světové hudební historie. Významná hudební výročí toho kterého týdne na Classic Praha vybírá, připomíná a hudbou ilustruje Martina Klausová.
Další Hudba podle kalendáře připomene houslistu Isaaca Sterna
V pouhých 15ti letech si odbyl veřejný debut Isaac Stern, nejlépe placený houslista Ameriky, zachránil Carnegie Hall před demoliční koulí a byl prvním americkým hudebníkem, který kdy vystoupil v Číně. Narodil se před 105 lety, 21. července 1920, do židovské rodiny ve městě Kremenec na území dnešní Ukrajiny.
Carmina Burana a Orff Schulwerk. Odkaz německého skladatele a pedagoga Carla Orffa
Zcela unikátní metodu hudební výchovy, kterou propojil s pohybem a akcí, vyvinul německý skladatel a pedagog, autor slavného cyklu Carmina Burana, Carl Orff. Jeho instrumentář hudebních nástrojů, určených pro hudební výchovu, se užívá dodnes a o jeho odkaz se u nás i ve světě stará hned několik společností.
Další Hudba podle kalendáře připomene klavíristku Viktorii Švihlíkovou
Rovných 110 let od narození a 15 let od úmrtí si letos připomínáme v souvislosti s významnou českou klavíristkou, cembalistkou a pedagožkou 20. století Viktorií Švihlíkovou, spoluzakladatelkou souboru Ars rediviva.
Další Hudba podle kalendáře připomene jednu z nejvýznamnějších postav v historii tanga, Carlose Gardela
Archetypem tragického hrdiny, kterého oplakávala celá Latinská Amerika, se po své tragické smrti stal král tanga Carlos Gardel. Byl přezdíván “Carlitos”, “Král tanga”, či “El Mago”. Zemřel při leteckém neštěstí na vrcholu své kariéry v kolumbijském Medellínu 24. června 1935.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele Dariuse Milhauda
Stvoření světa, Vůl na střeše, Vysvobozený Théseus. Nejznámější díla jednoho z nejplodnějších skladatelů 20. století, Francouze Dariuse Milhauda. Komponoval rychle a efektivně, jeho skladby nepostrádají lehkost, vtip a humor.
Další Hudba podle kalendáře připomene dánského skladatele Carla Nielsena
Jednou z nejznámějších a nejdůležitějších osobností dánské hudby byl dirigent, houslista a skladatel období romantismu Carl August Nielsen. Narodil se před rovnými 160 lety, 9. června 1865. Proslul zejména svými šesti symfoniemi či sólovými koncerty pro housle, klarinet a flétnu.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele George Bizeta
Poměrně málo úspěchů sklidil během svého nedlouhého života francouzský hudební skladatel období romantismu Georges Bizet. V současnosti je znám především svou operou Carmen, která je jednou z nejznámějších a nejhranějších oper vůbec. Zemřel na infarkt, před rovnými 150 lety, 3. června 1875, v pouhých 36 letech.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Josefa Suka
Žákem a zetěm skladatele Antonína Dvořáka, členem Českého kvarteta a jedním z dovršitelů českého romantismu byl jeden z nejvýznamnějších českých skladatelů a mistrů orchestrální kompozice Josef Suk. Od jeho úmrtí 29. května 1935 letos uplyne rovných 90 let.
Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského operetního skladatele Franze von Suppé
Kapelníkem dvorní kapely knížete Johanna II. z Lichtenštejna na zámku ve Valticích byl zakladatel vídeňské operety Franz von Suppé. Na svém kontě má více než 300 větších či menších hudebních děl. Zemřel 21. května 1895.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele, varhaníka, klavíristu a pedagoga Gabriel Fauré
Při bohoslužbách kouřil a hrál v kostele operní hudbu. Není divu, že duchovní v Rennes, kde Gabriel Fauré působil jako varhaník, šokoval. Skladatel, varhaník, klavírista a pedagog Gabriel Fauré je považován za jednoho z nejvýznamnějších francouzských skladatelů své doby. Jeho hudební styl, proslulý citovou hloubkou a melodickou invencí ovlivnil mnoho skladatelů 20. století.
Jubilantkou tohoto týdne je švédská mezzosopranistka Anne Sofie von Otter
Další Hudba podle kalendáře připomene kulaté výročí výtečné švédské mezzosopranistky Anne Sofie von Otter, jedné z nejlepších zpěvaček své generace s množstvím nahrávek a řadou ocenění včetně dvou cen Grammy za nejlepší klasický vokální výkon.
Další Hudba podle kalendáře připomene skladatele Franze Lehára
Až na severní Moravu do obcí Šumvald a Brníčka sahá svým rodem po matce maďarského, po otci moravského původu rakouský hudební skladatel Franz Lehár. Jeho nejznámějším a nejúspěšnějším dílem je opereta Veselá vdova, méně se ví, že komponoval též sonáty symfonické poemy, či hudbu k filmům. Rakouský hudební skladatel Franz Lehár se narodil 30. dubna 1870.
Další Hudba podle kalendáře připomene skladatele Karla Komzáka mladšího
Před sto dvaceti lety zemřel Karel Komzák mladší, který navázal na rodinnou hudební tradici, založenou jeho otcem Karlem Komzákem starším, houslistou. varhaníkem, kapelníkem a skladatelem. Přestože prožil Kozák téměř celý život v Rakousku, na rodnou vlast nikdy nezapomněl.
Další Hudba podle kalendáře připomene violistu Jiřího Herolda
Jako člen Heroldova kvarteta procestoval violista Jiří Herold celou Evropu. K violovému pultu pak zasedl jako nástupce Oskara Nedbala i v proslulém Českém kvartetu. Jiří Karel Herold se narodil před 150 lety, 16. dubna 1875.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého skladatele Jiřího Družeckého
7. dubna 1745 se v Jemníkách v okrese Kladno narodil český skladatel, kapelník, tympanista a hobojista Jiří Družecký, který se, tak jako řada jeho souputníků v té době, brzy přesunul za hranice své vlasti. Do historie se Jiří Družecký zapsal nejen jako virtuózní hráč na tympány, ale také jako oblíbený skladatel. Patřil k představitelům českého hudebního klasicismu mozartovské generace. Psal symfonie, chrámové skladby, koncerty, sonáty, divertimenta, kasace, sbory, opery a hudbu k jevištním dílům.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého obrozeneckého hudebního skladatele Václava Jana Tomáška
Žijící legendou české hudby byl skladatel Václav Jan Tomášek. Založil hudební ústav a jeho dům byl místem setkávání významných osobností. Jeho životním heslem bylo: „Jen pravda je diadémem umění“. Je vytesáno i na jeho pomníku s Davidovou lyrou na hřbitově v pražských Košířích.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristu Pierra Bouleze
Velkou láskou dirigenta a skladatele Pierra Bouleze byl Leoš Janáček. 26. března si připomínáme nedožité sté narozeniny francouzského hudebního skladatele, dirigenta a klavíristy Pierra Bouleze. Za celoživotní dílo i skvělou interpretaci a propagaci skladeb Leoše Janáčka obdržel v roce 2009 čestný doktorát brněnské JAMU. Janáčkovi se ostatně věnoval po celý svůj život.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele Vojtěcha Jírovce
Významnou roli ve vídeňském hudebním prostředí prvních desetiletí 19. století sehrál ve své době mimořádně úspěšný skladatel a dirigent Vojtěch Matyáš Jírovec. Zemřel před 175 lety, 19. března 1850. Za života se Vojtěch Jírovec přátelil s Mozartem, po smrti leží v sousedství Beethovena a Schuberta.
Už 150 let zní z koncertních pódií Smetanův Vyšehrad
14. března 1875, tedy před rovnými 150 lety, byla poprvé uvedena úvodní část slavného cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast. Jak vznikaly jednotlivé části cyklu a co bylo skladateli inspirací?
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského hudebního skladatele Maurice Ravela
Ve středověké a další historické, ale i lidové a orientální hudbě nacházel inspiraci francouzský skladatel Maurice Ravel. K jeho nejslavnějším dílům patří nejen Bolero, ale i třeba i dva pozoruhodné klavírní koncerty. Narodil se před rovnými 150 lety, 7. března 1875.
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele, pedagoga a hudebního teoretika Antonína Rejchu
Především hudbou proslul student filozofie, metafyziky, řecké literatury a matematiky Antonín Rejcha. Už během svého života zanechal tento český hudební skladatel, pedagog a hudební teoretik výraznou stopu v evropském hudebním. 26. února je tomu právě 255 let, kdy se narodil na Starém městě pražském.
Další hudba podle kalendáře připomene českého harfeníka a skladatele Jana Křtitele Krumpholtze
Harfa je jedním z nejstarších hudebních nástrojů. Princip harfy objevili lidé nejspíše už při prostém drnkání na tětivu luku. Do rozvoje stavby harfy zásadním způsobem zasáhl Jan Křtitel Krumpholtz, harfeník a skladatel druhé poloviny 18. století. Zemřel ve věku pouhých 42 let, 19. února 1790.
Další Hudba podle kalendáře připomene amerického jazzového pianistu, hudebního skladatele a zpěváka Nat King Colea
Hřejivé balady i lehký swing. Syn pastora začínal hrou na varhany v kostele, později se mu klaněl celý jazzový svět. Jedním z prvních Afroameričanů, kteří dosáhli celosvětové popularity, byl americký jazzový pianista, hudební skladatel a zpěvák s jemným barytonovým hlasem, Nat King Cole. Zemřel před 65 lety, 15. února 1965.
Další Hudba podle kalendáře připomene francouzského skladatele Jacquese Iberta
Klasické tradice i moderní prvky, šarm a vtip. Tak lze charakterizovat hudbu Jacquese Iberta. Jeho tvorba zahrnuje různé žánry, včetně orchestrálních děl, oper, baletů a filmové hudby. Do své hudby často vkládal humor a vtip.
Další Hudba podle kalendáře připomene pěvkyni Emu Destinnovou
Kuriózní koníčky: ezoteriku, spiritismus a okultismus měla sopranistka Ema Destinnová, operní diva, která zpívala i po boku Enrica Carusa. Zemřela před 95 lety, koncem ledna roku 1930.
26. ledna je to rovných 125 let od narození dirigenta Zdenka Folprechta. Věnuje se mu další Hudba podle kalendáře
26. ledna uplyne rovných 125 let od narození turnovského rodáka, který se významně zapsal do české i slovenské hudební historie první poloviny minulého století. A tím je žák Josefa Bohuslava Foerstera, Vítězslava Nováka a Václava Talicha, dirigent Zdeněk Folprecht.
Vojenský akademik César Antonovič Kjuj komponoval pouze ve volném čase. Přesto dosáhl světových úspěchů
Rus s francouzským a litevským původem, přední skladatel hudebního romantismu a člen Ruské pětky, César Antonovič Kjuj se narodil 18. ledna 1835.
Další Hudba podle kalendáře připomene tenoristu Beno Blachuta
Jeník v Prodané nevěstě, Ladislav ve Dvou vdovách, Laca v Její pastorkyňi, ale i Princ Rusalce či Canio v Leoncavallových Komediantech. To jsou jen některé z rolí, v nichž se zaskvěl během své kariéry tenorista Beno Blachut. Zemřel před 40 lety, 10. ledna 1985.
Další Hudba podle kalendáře připomene italského skladatele Baldassare Galuppiho
K nejrespektovanějším postavám benátského hudebního života patřil ve své době italský hudební skladatel Baldassare Galuppi, který významně přispěl k rozvoji žánru komické opery. Narodil se 3. ledna 1785.
Další Hudba podle kalendáře připomene Josefa Bohuslava Foerstera
Český hudební skladatel, pedagog, spisovatel a hudební kritik Josef Bohuslav Foerster svým dílem dovršil dlouhou hudební tradici kantorského rodu, z něhož pocházel. Byl synem skladatele, profesora pražské konzervatoře a jednoho z hlavních propagátorů reformy církevní hudby Josefa Foerstera, kterému se podařilo od postavení venkovského učitele postoupit až na místo varhaníka katedrály sv. Víta v hlavním městě českého království. Josef Bohuslav tak vyrůstal v kontaktu s velkými osobnostmi hudební Prahy, k nimž se ostatně záhy sám zařadil.
Více než dvě stovky let patří k vánočnímu času píseň o tiché svaté noci
Kdy jindy, než v čase adventním, připomenout jednu z nejznámějších vánočních písní všech dob, a sice píseň Stille Nacht, tedy Tichá noc. Poprvé ji uvedli učitel a varhaník Franz Xaver Gruber a místní kaplan a básník Joseph Mohr v kostele sv. Mikuláše v rakouském městě Oberndorf na Štědrý večer v roce 1818.
Další Hudba podle kalendáře připomene swingového hudebníka, kapelníka a trombonistu Glenna Millera
In the Mood, Chattanooga Choo Choo, Měsíční serenáda. Nezapomenutelné hity Glenna Millera. Letoun legendy swingové éry, amerického jazzového a především swingového hudebníka, kapelníka a trombonisty Glenna Millera vzlétl ze základny RAF Twinwood Farm v Claphamu v hrabství Bedfordshire v prosinci 1944 a zmizel nad kanálem La Manche. Letadlo mělo namířeno do Paříže, kde měl orchestr Glenna Millera hrát pro vojáky, kteří ji nedlouho předtím osvobodili. Millerovy tělesné ostatky ani vrak jeho letounu nebyly nikdy nalezeny. Jako datum úmrtí bývá uváděn 15. prosinec 1944.<
Další Hudba podle kalendáře připomene českého hudebního skladatele, aranžéra, hudebního režiséra a redaktora Zdeňka Petra
Píseň pro Kristýnku, Ten umí ten a ten zas tohle, Jak ten čas letí… Nezapomenutelné hity Zdeňka Petra. Třicet let letos uplyne od úmrtí českého hudebního skladatele, aranžéra, hudebního režiséra a redaktora Zdeňka Petra, spolupracovníka R.A. Dvorského, či legendární dvojice Voskovec a Werich.
Další Hudba podle kalendáře připomene italského operního skladatele Giacoma Pucciniho
Kvůli rakovině hrtanu nestihl Giacomo Puccini dokončit svou operu Turandot. Poslední dvě scény dopsal podle jeho náčrtků až po jeho smrti skladatel Franco Alfano. Premiéru uvedl Arturo Toscanini v dubnu roku 1926, avšak provedl pouze tu část, kterou zkomponoval Puccini. Po doznění posledních tónů se otočil k publiku a pravil: „Zde Mistr odložil své pero“. V roce 2001 se opera dočkala nového dokončení, jehož autorem je skladatel Luciano Berio. Od smrti jednoho z nejvýznamnějších operních skladatelů Giacoma Pucciniho je to letos rovných sto let.
Z potulného muzikanta koncertním mistrem pruské dvorské kapely. František Benda
Patnáct houslových koncertů a více než sto dalších skladeb pro sólové housle zkomponoval český skladatel a houslový virtuóz období raného klasicismu František Benda. Narodil se 22. listopadu 1709.
Směsí západní klasické hudby a brazilských lidových písní a rytmů je hudba Heitora Villa-Lobose
Brazilský violoncellista, kytarista, klavírista, dirigent a hudební skladatel Heitor Villa-Lobos patří nejen ke klasikům kytarové hudební literatury, ale je nejvýznamnějším brazilským hudebním skladatelem 20. století, jehož tvorba byla velmi ovlivněna brazilskou lidovou hudbou. Zemřel 17. listopadu 1959.
Další Hudba podle kalendáře připomene belgicko-francouzského skladatele a varhaníka Césara Francka
César Franck se narodil 10. prosince 1822 ve valonském Lutychu. Jeho matka byla Němka, otec Nicolas Franck se považoval za Rakušana a z důlního kontrolora se stal bankovním úředníkem. Budoucí skladatel měl mladšího bratra Josepha Jeana a oba chlapci měli hudební nadání, a proto je oba otec vedl k hudební kariéře. Oba vystudovali konzervatoř v Lutychu – César klavír a Joseph housle. Svou první koncertní cestu podnikl César už ve svých jedenácti letech. Své nejslavnější dílo složil až ve svých 66 letech, rok před svou smrtí. Zemřel
Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského klasicistního houslistu a skladatele Karl Ditterse von Dittersdorfa
Lékař a lékárník, Červená Karkulka. Těmito singspiely oslnil své současníky skladatel Karl Ditters von Dittersdorf. Další Hudba podle kalendáře připomene rakouského klasicistního houslistu a skladatele, který ovšem polovinu života prožil ve Slezsku a jehož jméno je Karl Ditters von Dittersdorf. Narodil se 2. listopadu 1739 v rodině zámožného dvorního divadelního krejčího.
Další Hudba podle kalendáře připomene jednoho z největších houslových virtuózů všech dob Niccola Paganiniho
Ital Niccolo Paganini byl jedním z největších houslových virtuózů všech dob. Tento nejen houslista, ale i kytarista a hudební skladatel se narodil 27. října 1782. Hudební činnosti se přes zdravotní problémy, se kterými se v závěru života potýkal, věnoval intenzivně až do své smrti.
Další Hudba podle kalendáře připomene klavírního virtuóza a skladatele Fryderyka Chopina
Fryderyk Chopin se narodil 22. února nebo 1. března 1910 v Żelazowej Woli, vsi v Polsku zhruba 60 km od Varšavy. Jeho otec byl francouzský emigrant, matka pocházela ze zchudlého polského šlechtického rodu. Celá rodina byla velmi muzikální. Otec hrál na housle a flétnu, matka na klavír a klavír také vyučovala. Díky rodičům se tak Fryderyk brzy seznámil s hudbou v mnoha jejích formách. Malý Fryderyk se pokoušel hrát už od šesti let, první klavírní lekce mu dávala jeho starší sestra Ludwika. Svá první klavírní vystoupení absolv...