SCORE AND THE CITY - podcast o muzyce filmowej
Jak śpiewać filmowe piosenki? - SATC #154

Anastazja Simińska i Maciek Pawlak o filmowych przebojach.
Odcinek koncertowy! Rozmawiamy o tajemnicach piosenki - z czego się składa, jak się jej uczyć, kiedy warsztat nie ma znaczenia, o reakcjach publiczności i wzruszeniach na estradzie.
Aktorzy i wokaliści - Anastazja Simińska i Maciek Pawlak - opowiadają mi o kulisach swojej pracy podczas koncertów filmowych w Filharmonii Opolskiej. Przysiądźcie obok!
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję i rozwój. Dziękuję! buycoffee.to/scoreandthecity
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka...
Co nowego? „Śnieżka” kontra „Brutalista” - SATC #153

Czy te kompletnie różne filmy mają ze sobą coś wspólnego?
„Śnieżka” i „Brutalista” nie mogłyby się bardziej różnić, ale łączy je muzyka - w obu odgrywa bardzo ważną rolę. Posłuchaj, jak można pięknie łamać zasady w muzyce filmowej oraz o tym, czy królewnie bardziej potrzebna jest piosenka czy królewicz? I dlaczego to nie jest to samo…
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję i rozwój. Dziękuję! buycoffee.to/scoreandthecity
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał...
Przełożył „Wicked”, napisał „Mam tę moc”. Michał Wojnarowski o roli słowa - SATC #152

Podcast nagraliśmy w Teatrze Muzycznym Roma.
W samym środku przedpremierowego zamieszania, za kulisami musicalu „Wicked” w Teatrze Muzycznym Roma, umówiłam się na rozmowę z Michałem Wojnarowskim. Najwyższy czas, aby zapytać o to, jak się pisze polskie słowa do piosenek, które nucą wszyscy widzowie w Polsce.
O czym tak naprawdę jest „Wicked”? Jak odczytują polską wersję zagraniczni autorzy? Po co nam (nieliczne) jednosylabowe polskie słowa? I klasyczne pytanie - czy tłumaczenie powinno być wierne czy piękne?
Michał Wojnarowski to kierownik literacki Romy, a wcześniej wieloletni dyrektor artystyczny w The Walt...
Kto wymyślił motyw przewodni? Romantyczna historia muzyki w filmie - SATC #151

Dla miłośników historii kina i historii muzyki.
Gdy mówimy, że muzyka filmowa wyrosła z muzyki romantycznej, to co to tak naprawdę znaczy? Skąd w kinie motywy przewodnie? Kto z klasyków romansował z filmem, a kto nie chciał i dlaczego?
Wątpliwości rozwiewa i pięknie wyjaśnia powiązania muzyki filmowej z tak zwaną muzyką poważną muzykolożka PAN Beata Bolesławska-Lewandowska. To kolejny odcinek o historii muzyki w filmie z okazji 130. urodzin X muzy!
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję...
Koncert muzyki filmowej. Gdzie i jak pójść, aby wyjść zadowolonym? - SATC #150

Wybierajmy najpierw uchem, potem okiem.
Nie widziałam zapowiedzi koncertu muzyki klasycznej, gdzie nie byłoby nazwisk wykonawców. Ba, nawet koncertów popowych czy rockowych. Tymczasem w koncertach muzyki filmowej zdarza się to bardzo często. Na co zwrócić uwagę, gdy chcemy posłuchać kina na żywo? Oto kilka podpowiedzi.
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję i rozwój. Dziękuję! buycoffee.to/scoreandthecity
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
📍 Instagram: https://www...
Historia muzyki filmowej. Część 1 - SATC #149

Kino nigdy nie było nieme!
Ten podcast wziął się z fascynacji muzyką filmową. Tą, której dziś tak chętnie słuchamy, która nas inspiruje i przechowuje wiele naszych wspomnień. Opowiadam Wam o niej regularnie, również głosami moich gości, natomiast w 2025 roku robię to w szczególny sposób, świętujemy bowiem 130. urodziny kina. A kino nigdy nie było nieme…
Jeśli chcecie się dowiedzieć, jak powstała muzyka w filmie, zostańcie ze mną w tym odcinku i w kolejnych, porządkujących barwną i złożoną historię filmowej muzyki. Opowiadam o niej także na Face...
Czy filmowe musicale mają dziś sens? - SATC #148

„Emilia Pérez” i „Wicked” wśród najgorętszych tytułów sezonu.
Czy to jest dobry czas na musicale? Zaśpiewać i zatańczyć naprawdę każdy może? Co mówi obecność filmów „Emilia Pérez” i „Wicked” w oscarowych nominacjach?
Wspaniali goście omawiają musicalową codzienność i niecodzienność: krytyczka i współautorka podcastu o musicalach „Wtem, piosenka” Patrycja Mucha oraz amerykanista i krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję i rozwój. Dziękuję! buycoffee.to/scoreandthecity
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka...
Edyta Krzemień o Cirque du Soleil i „Wicked” - SATC #147

„Ta trasa to jest totalny oldchool!”
Edyta Krzemień - piękny, ważny głos polskiego musicalu, kina i estrady. Artystka wraca do Polski po dwóch latach, w trakcie których spełniała za oceanem swoje wielkie marzenie.
Dlaczego wybrała cyrk? Czego się nauczyła? Co ją zmieniło?
W tym odcinku Edyta opowiada o kulisach znanego Cirque du Soleil i wspomina „Wicked”, bo to ona śpiewa w polskiej wersji filmu.
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję i rozwój. Dziękuję! buycoffee.to/scoreand...
Przedwojenne kina Warszawy - SATC #146

Colosseum, Miraż, Splendid, Ton, Stylowy, Hollywood i wiele innych...
Przed wybuchem II wojny światowej Warszawa miała 70 kin. Jak wyglądały? Kto je projektował? Czy znajdowało się w nich miejsce dla muzyków? Jak potoczyły się ich losy? Tą pasjonującą historią przedwojennych warszawskich kin dzieli się z nami mój gość, Dariusz Błaszczyk, historyk sztuki, reżyser filmowy i teatralny, artysta sztuk wizualnych.
☕ Jeśli słuchasz podcastu z przyjemnością, postaw mi kawę, która wspiera jego produkcję i rozwój. Dziękuję! buycoffee.to/scoreandthecity
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i po...
Antoni Wit o muzyce filmowej - SATC #145

Ciekawa jest rola dyrygenta w filmie - bardzo mało się o niej mówi i pisze!
Od dawna marzyło mi się to spotkanie, bo chociaż maestro Antoni Wit jest przede wszystkim związany z muzyką klasyczną, to jednak jego nazwisko pojawia się w metrykach i napisach wielu filmów. Tak wielu, że nawet jemu trudno byłoby to policzyć. Muzyka pod batutą Antoniego Wita brzmi w „Kronice wypadków miłosnych”, „Korczaku”, „Podwójnym życiu Weroniki”, filmach „Śmierć jak kromka chleba”, „Pan Tadeusz”. A to tylko część. Rozmawiamy oczywiście także o jego przyjaźni i współpracy z Wojciechem Kilarem.
☕ Jeśli...
A story of Kilar’s music for ‘Dracula’ (EN) - SATC #144

A love letter to film music.
On November 9, 2024, the Chicago Philharmonic performed the U.S. premiere of Bram Stoker’s 'Dracula in Concert' with Polish master composer Wojciech Kilar’s chillingly thrilling score.
The famous 1992 Francis Ford Coppola movie was presented on a 50-foot screen above 120 musicians - full orchestra, Chicago Chamber Choir, soloists Cheryl Wilson, Victoria Schemenauer and Elena Hensel under the baton of Diego Navarro.
Let me take you back to that exciting weekend in Chicago.
Big thanks to: Anna Perzanowska (Polish Cultural Institute New York), Lydia Penningroth (The Chicago Philharmonic Soci...
Aleksander Dębicz o „The Blues Brothers” i Chicago - SATC #143
Filmy, które oglądamy co roku!
Dlaczego wracamy? Z sentymentu, dla rozrywki i dla muzyki. Aleksander Dębicz, pianista i kompozytor, wraca do „The Blues Brothers” i „Home Alone” regularnie, a w Chicago odnalazł wzruszające ich ślady.
Opowiada mi o nich w świątecznej, ciepłej rozmowie i gra „Somewhere in My Memory"! Musicie tego posłuchać.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagram.com/magda.mishka_jackowska/
AI w muzyce. Przyjaciel czy wróg? - SATC #142

Czym jest, co muzyce da, a co jej zabierze sztuczna inteligencja?
To najgorętszy temat roku! Korzystanie z AI w sztuce budzi wiele obaw i kontrowersji. Czy rzeczywiście mamy powody do obaw? Czym tak naprawdę jest sztuczna inteligencja w muzyce? W jaki sposób można z nią pracować i czego warto się nauczyć? Pytam o to mojego gościa, a jest nim dr inż. Mateusz Modrzejewski, naukowiec z Politechniki Warszawskiej i muzyk.
Czy uprawiasz zawód przyszłości? Uprawiam zawód teraźniejszości.Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce...
Zaśpiewaj mi bajkę! Agnieszka Tomicka o królewnach, boginiach i potworach - SATC #141

Fascynująca praca nad muzyką z naszych ukochanych bajek.
Szuka artystów, którzy śpiewają w filmach animowanych, towarzyszy im w przygotowaniach do roli, a potem jest z nimi w studiu nagraniowym. Swoim ciepłem i wiedzą wyczarowuje filmowy świat, w który… naprawdę wierzymy! Wśród jej filmów są „Kraina lodu”, „Piękna i bestia”, „Coco” i wiele innych. Agnieszka Tomicka opowiada mi o królewnach, królewiczach, dostojnych dźwiękach i wzruszeniach, a także o tym, dlaczego piosenki z bajek nie są łatwe.
I jak na czarodziejkę przystało – Agnieszka zaprosiła mnie do lasu.
Scenariusz i prowa...
Kim był Quincy Jones? - SATC #140

Być może ostatni taki autorytet muzyki popularnej.
Kompozytor, instrumentalista, aranżer, producent. Był jednym z najbardziej wpływowych i znaczących amerykańskich artystów. Bardzo prawdopodobne, że również jednym z tych naprawdę spełnionych.
Quincy Jones (1933-2024)
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagram.com/magda.mishka_jackowska/
„Music by John Williams”. Czekaliśmy na ten film! - SATC #139

Laurent Bouzereau portretuje Johna Williamsa.
Lekcja muzyki od największego kompozytora filmowego wszech czasów.
„Music by John Williams” to oczekiwany i potrzebny dokument. Dołącza do krótkiej listy tytułów książek, filmów, reportaży, które poświęcone są wyłącznie muzyce filmowej. A ta – paradoks, że dzieje się to w czasach jej wielkiej sławy – potrzebuje dziś trochę zdefiniowania na nowo, osadzenia i ciut więcej szacunku zarówno w kontekście samej rozmowy o niej, jak i jej obecności na estradzie. Nie, nie wszystko, co filmowe, ma wysoką jakość. Ale w tym filmowym „wszystkim” od wie...
Motion Trio o muzyce filmowej - SATC #138

W garderobie, między próbami, przed koncertem...
A ten koncert odbył się podczas 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - Motion Trio i Sinfonietta Cracovia z muzyką Jana A.P. Kaczmarka. Dostarczył nam wielu wzruszeń i - co ważne - uśmiechu. Posłuchajcie, jak Janusz Wojtarowicz, Paweł Baranek i Marcin Gałażyn wspominają zmarłego w maju 2024 roku kompozytora, a także co mówią o Kilarze, o kinie i o kulturze.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć prod...
Mój dzień z muzyką filmową - SATC #137

Od budzika po wieczorny seans.
W tym krótkim i lekkim odcinku opowiadam o swoich sympatiach muzyczno-filmowych. Może któraś z nich - jak polecane przeze mnie dokumenty o muzyce filmowej - wpłynie też na Wasz dzień?
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagram.com/magda.mishka_jackowska/
49. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - SATC #136

Jak brzmią Srebrne Lwy?
Dużo do oglądania tej jesieni, a my zachęcamy do tego, aby się również filmom przysłuchać. „Dziewczyna z igłą”, „Kulej. Dwie strony medalu”, „Minghun”, „Simona Kossak”, „Wrooklyn Zoo”, „Pod szarym niebem” i więcej.
W tym odcinku gościnnie Katarzyna Sobiechowska-Szuchta z RMF FM.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagram.com/magda.mishka_jackowska/
Słowo o kinie i podcasty. Gościnnie: Michał Oleszczyk - SATC #135

Jak rozmawiamy o filmach?
Namówiłam Michała Oleszczyka, cenionego krytyka i publicystę, autora podcastu "Spoiler Master", na rozmowę o słowie w kinie. Czy taka rozmowa jest filmom potrzeba? W jaki sposób zmieniło się na przestrzeni lat słowo, które towarzyszy kinu? I jak się w tym odnajdują podcasty, forma, która w sierpniu 2024 roku świętowała 20. urodziny?
Rozmawiamy na 49. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcast...
Zbigniew Zamachowski. Muzyka była pierwsza - SATC #134

Spotkaliśmy się na Grand Prix Komeda 2024.
Wspaniały aktor opowiada o swojej relacji z muzyką, filmową i nie tylko. Jego ścieżkę mają „Błazny” Gabrieli Muskały i to wcale nie jest debiut artysty w tej roli! Posłuchajcie historii nieprawdopodobnych, inspiracji. Posłuchajcie o wielkiej pasji.
Spotkaliśmy się w Ostrowie Wielkopolskim w czerwcu 2024 roku, gdzie „Błazny” znalazły się w konkursie, w którym Grand Prix Komeda nagradza kompozytorów.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję pod...
Co nowego? Melodie, które już raz słyszeliśmy - SATC #133

Odcinkowi partneruje magazyn „Kino”.
W tym odcinku co prawda o nowościach, ale to filmowa klasyka gra tu główną rolę. Czy mówiąc o tym, że lubimy piosenki, które już raz słyszeliśmy, mówimy też o muzyce filmowej? Czy można komponować DZIŚ i nie wiedzieć nic o filmowym KIEDYŚ?
Oto cztery albumy do słuchania na dłużej.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagra
„Wróbel”. Pokochacie ten film (i jego twórców) - SATC #132

Kompozytor debiutuje jako reżyser.
To się rzadko zdarza. Tomkowi spełnienie marzenia o reżyserii zajęło lata. Warto posłuchać jego opowieści, bo dla nas wszystkich może być inspirująca.
Najważniejsze jednak jest to, że Tomek Gąssowski, kompozytor filmów Andrzeja Jakimowskiego i producent, napisał świetny scenariusz i przeniósł go z sukcesem na ekran. „Wróbel” jest historią o przemijaniu, marzeniach, bliskości. O ludziach, bo tych autor ceni sobie najbardziej, a muzyka jest tu też ważną bohaterką.
„Wróbel” w kinach! I w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych...
Dorota Kędzierzawska i jej filmy. Jak jeden, piękny koncert - SATC #131

Czy można reżyserować kompozytorów?
Dzięki niej jedni kompozytorzy debiutowali, inni, światowej sławy, sami zgłaszali gotowość współpracy. Zbigniew Zamachowski, Włodek Pawlik, Michał Lorenc, Michael Nyman, Tomasz Gąssowski - wkład Doroty Kędzierzawskiej w muzykę filmową jest wielki!
Na nasze spotkanie Dorota przyszła z zapisaną drobnym pismem kartką. Posłuchaj, co na niej umieściła. Rozmawiałyśmy na festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcj...
Bartek Chajdecki o „Simonie Kossak” i o tym, że łatwiej już było - SATC #130

Zmienność, różnorodność i zaskoczenia.
Bartek Chajdecki (znów) szczerze o kulisach pracy nad serialami i filmami. Zatem poza obowiązkową porcją ironii i humoru, z których jest znany, dostaniecie też najnowszy raport z samego środka branży i opowieść o komponowaniu do „Simony Kossak”, „Kolorów zła”, „Różyczki 2” i innych nowych produkcji.
Rozmawialiśmy na festiwalu Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagram.c
Mikołaj Trzaska. Czas na komedię romantyczną - SATC #129

Laureat Grand Prix Komeda 2024 za muzykę do filmu „Kos”.
Najbardziej niepokorny i niezależny spośród polskich kompozytorów muzyki filmowej. Od lat w artystycznej parze z Wojtkiem Smarzowskim, dla którego bezbłędnie odcina głowy saksofonem. Ale chciałby móc więcej.
Posłuchajcie, jak wymyślił muzykę dla „Kosa” Pawła Maślony, co go interesuje, a co nie, czym jest według niego muzyka w filmie i jak utrzymuje nieustanną radość z komponowania i kombinowania.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙...
Włodek Pawlik. All That Jazz! - SATC #128

Oto laureat Grand Prix Komeda 2024 za całokształt twórczości.
Debiutował w filmie z Dorotą Kędzierzawską, z którą pracował nad wspaniałymi filmami „Wrony” i „Pora umierać”. Ale też dostał Grammy jako pierwszy polski jazzman! Komeda w jego artystycznym życiu jest naturalnym punktem odniesienia, do którego wraca chętnie.
Posłuchajcie, co Włodek Pawlik mówi o komponowaniu i graniu muzyki filmowej oraz o muzyce amerykańskiej, bez której na pewno nie wybrałby takiego życia, jakie ma.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander...
Łukasz Maciejewski. Kino do słuchania - SATC #127

O muzyce w filmie okiem i uchem krytyka.
Muzyka w filmie coraz częściej jest bohaterką tekstów krytycznych, książek, publikacji. I choć nadal pozostaje tajemnicą, widzowie uczą się słuchać uważnie, nazywać to, co słyszą, zgłębiać życie i twórczość kompozytorów.
Jednym z miejsc, które wspierają te zainteresowania, jest Festiwal Filmowy im. Krzysztofa Komedy Grand Prix Komeda w Ostrowie Wielkopolskim. Kolejna edycja potrwa od 10 do 15 czerwca 2024.
https://www.grandprixkomeda.pl
Posłuchajcie, dlaczego Komeda wciąż fascynuje i jak kina słucha krytyk. Zapraszamy Was też za kulisy Grand Prix Komeda.
<...Jan A.P. Kaczmarek. Marzyciel - SATC #126

Jan A.P. Kaczmarek (1953-2024)
Spośród wszystkich rzeczy, jakie można napisać o jego muzyce i filmach, przy których pracował, jest jedna nieoczywista. Jan cenił rozmowę.
Odszedł w maju 2024 roku po wyczerpującej chorobie. Zostanie zapamiętany jako kompozytor i laureat Oscara za muzykę do „Marzyciela”. Ale jego rola w polskiej kulturze była znacznie większa.
Posłuchajcie mojego wspomnienia.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://w...
„Król lew” w 30. rocznicę premiery - SATC #125

Naucz się tych dwóch radosnych słów!
31 maja 1994 roku soundtrack „Króla lwa” ukazał się… na kasecie magnetofonowej. Od tego czasu wiele się zmieniło, prawda? Nie zmieniła się jednak magia tej animowanej opowieści o Simbie, który po stracie taty musi dorosnąć i powalczyć o swoje królestwo.
Na czym polega wyjątkowość muzyki tego filmu? Dlaczego Hans Zimmer początkowo odmówił współpracy? I jak powstała muzycznie pierwsza, słynna scena?
Posłuchajcie i pośpiewajcie z nami.
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czoł...
Aleksander Dębicz. Jak inspirować i być inspirowanym? - SATC #124

„Magnolia“ to nowa płyta artysty.
Nagrana prawie w całości w domu, z przyjaciółmi. Właściwie wszystko Aleksander Dębicz - kompozytor, wykonawca i producent tego albumu - zrobił tu po swojemu, także skład jest niecodzienny, wybierany po prostu ludźmi, z którymi czuje się najlepiej: Jakub Józef Orliński (kontratenor), Łukasz Kuropaczewski (gitara), Marcin Zdunik (wiolonczela), Michał Żak (flet) i Konrad Gołda (waltornia).
Niecodzienny to zespół, sami bliscy wokół i ważne pytanie w pędzącym na złamanie karku świecie – o istotę piękna i jego ulotność.
Na wiosnę i na...
Po co nam sztuka? - SATC #123

Czy zestaw pierwszej potrzeby kulturalnej miałby sens?
Kilka tygodni temu media obiegła wiadomość o tym, że ze sklepów znikają produkty pierwszej potrzeby - baterie, apteczki, ładowarki, woda. Zaczęłam się zastanawiać nad tym, czy próbując zabezpieczyć się na wypadek trudnej, niespodziewanej sytuacji, w chwili kryzysu, nie chcielibyśmy takiego zestawu również w obszarze kultury? Sztuka pierwszej potrzeby. Książka, film, płyta. Obraz. Wiersz. Bo jeśli nie one, to czy przetrwają i nasze ciała, i głowy?
Skromne pytanie. Ten odcinek to raczej felieton. Będzie mi miło, jeśli podumamy na te tematy...
Jozef van Wissem o lutni, Jimie Jarmuschu i koncertach - SATC #122

Partnerem odcinka jest Timeless Film Festival Warsaw.
A gdyby tak zawsze zaczynać od muzyki? Jozef van Wissem uważa, że stać na to tylko odważnych reżyserów i producentów, którzy nie boją się wygody. Posłuchajcie, jak poznał Jima Jarmuscha, o lutni, na której gra na rockman i o filmach z przeszłości, które spotykają muzykę z przyszłości.
Josef Van Wissem – holenderski kompozytor, lutnista oraz gitarzysta. Autor kilkudziesięciu albumów (w tym pięciu nagranych wspólnie z Jimem Jarmuschem), autor muzyki filmowej (w tym do „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Ja...
Paweł Mykietyn o „IO”: Kocham ten film! - SATC #121

Partnerem odcinka jest Timeless Film Festival Warsaw.
Paweł Mykietyn mówi, że sztuka zawsze zaczyna się od człowieka. Chyba że od osiołka! „IO” pokochał od pierwszej chwili (część muzyki skomponował jeszcze przed obejrzeniem), ale podczas pracy nikt z ekipy nie myślał o tym, gdzie film będzie pokazany i jaki sukces może odnieść.
Za muzykę do „IO” kompozytor dostał nagrodę w Cannes, Europejską Nagrodę Filmową i wiele innych wyróżnień. Wiosną 2024 roku po raz pierwszy ścieżka zabrzmi w całości na festiwalu Timeless w Warszawie.
Posłuchajcie wspomnień Pawła, opowieści o pracy z Jerzym Skolimowskim...
Stefan Wesołowski. Jakość sprawia, że kino jest ponadczasowe - SATC #120

Partnerem odcinka jest Timeless Film Festival Warsaw.
Kompozytor muzyki poważnej, który nie gardzi kinem. W jego opinii zresztą ono wcale nie jest „niepoważne”. Filmy Coppoli czy Hitchcocka nazywa wprost sztuką wysoką i regularnie dla X muzy komponuje. Stworzył ścieżkę dźwiękową do nominowanego do nagród BAFTA dokumentu „Marlon Brando o sobie” Stevana Rileya, „Love Express” i „Ucieczki na Srebrny Glob” Kuby Mikurdy, a w 2021 roku napisał muzykę do irlandzkiego filmu „Wilk” Nathalie Biancheri z Lily-Rose Depp i George’em MacKayem w rolach głównych. Najnowszą produkcją z muzyką Wesołowskiego jest „Minghun” w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.
Stefan...
Roman Gutek. Dlaczego wracamy do klasyki kina? - SATC #119

Partnerem odcinka jest Timeless Film Festival Warsaw.
Stworzył największe i najpopularniejsze polskie festiwale filmowe. Rozkochał nas w Pedro Almodóvarze, Jimie Jarmuschu, Larsie von Trierze. Od początku łączył kino z koncertami. Roman Gutek opowiada mi o swojej pasji filmowej, a także o nowym festiwalu na mapie Warszawy oraz o niezwykłych muzykach, którzy tworzą i wykonują muzykę filmową. Spotkanie z nimi już niebawem!
Timeless Film Festival Warsaw - 8-15.04.2024
Te, które oglądane w różnych momentach życia odkrywają przed nami kolejne znaczenia i emocje. Te, które oddychają swoim czasem i te, które zdają...
Cały ten zgiełk. O nagrodach za muzykę filmową - SATC #118

And the winner is...
Z tego odcinka dowiesz się, jak skomplikowana jest historia muzycznych Oscarów, komu nominację zabrano i które polskie nagrody mają do muzyki największego pecha. A także czym tak naprawdę jest tajemniczy „score” i dlaczego to nie jest to samo, co „soundtrack”.
No i co to znaczy, że muzyka w filmie była świetna?!
Scenariusz i prowadzenie: Magda Miśka-Jackowska Muzyka i postprodukcja: Michał Woźniak W czołówce gra: Aleksander Dębicz
🎙️ Możesz wesprzeć produkcję podcastu: buycoffee.to/scoreandthecity
🎙️ Do zobaczenia: https://www.instagram.com/magda.mishka_jackowska/<
Paweł Lucewicz o komponowaniu „Znachora” - SATC #117

Pan od emocji.
„Znachor” przyniósł entuzjastyczne recenzje jego muzyki i w kraju, i poza granicami. Za ścieżkę do filmu Michała Gazdy Paweł Lucewicz otrzymał nominacje do nagród Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Muzyki Filmowej (IFMCA) i nominację do Orła (Polskie Nagrody Filmowe). To była praca, która zaczęła się – jak wszystkie inne – od niewielkiego notatnika, w który zagląda na moją prośbę ponownie.
Rozmawiamy o drodze do kariery, kompozytorskim stylu, historiach na papierze i… na papierze nutowym. Oraz o emocjach, bo one zawsze są najważniejsze.
Paweł Lucewicz zaprasza Was do swoj...
The great beauty – Rebekka Karijord on 'Songs of Earth' (EN) - SATC #116
The most beautiful documentary of the 63rd Krakow Film Festival hits cinemas in Poland.
'Songs of Earth' opened the 63rd Krakow Film Festival and received universal acclaim from both audiences and critics. This beautiful documentary, written and directed by Margreth Olin and executively produced by Wim Wenders and Liv Ullman, has been called ‘a majestic symphony for the big screen’. It's a dialogue between an intimate family story and nature. Between images and sounds. With a score that ties it all together.
Meet Rebekka Karijord, a Norwegian composer and musician, known for a documentary film ‘I Am Greta’...
Wielkie piękno – Rebekka Karijord i „Pieśni ziemi” - SATC #115

Takich „czterech pór roku” jeszcze nie słyszeliście!
Wychowała się w rodzinie pełnej kobiet, które miały dar opowiadania. Studiowała najpierw aktorstwo, dopiero potem muzykę. Mieszka daleko poza Los Angeles, ale Hollywood już się o nią upomina. Poznajcie Rebekkę Karijord, kompozytorkę, której ścieżkę ma piękny dokument Margreth Olin "Pieśni ziemi". Ta oryginalna i porywająca opowieść o relacjach międzyludzkich i relacjach ludzi z naturą właśnie trafiła do polskich kin.
Rebekka rozmawia ze mną ze swojego studia nad oceanem, daleko w Szwecji. A na koniec… sami posłuchajcie. Z zamkn...